07136476172 - 09172030360 [email protected]

اضطراب، OCD، افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان در میان کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در حال افزایش است. اما آیا درمانی وجود دارد که بدون دارو و عوارض جانبی به برطرف شدن این مشکلات کمک کند؟ از طرفی غیر تهاجمی باشد و مقالات علمی از آن پشتیبانی کنند؟ اینجاست که روش درمانی میدان الکترومغناطیسی پالسی یا PEMF به کمک می آید! با مطالعه این مطلب درباره این روش و نحوه تاثیر آن بیشتر بدانید.

PEMF چیست؟

PEMF مخفف عبارت Pulsed Electromagnetic Field است. درمان PEMF برای چندین دهه برای درمان انواع شرایط استفاده شده است و از دهه 1950 مورد مطالعه قرار گرفته است. دستگاه PEMF مورد تایید FDA است و سابقه طولانی استفاده برای درمان درد، آسیب و سایر مشکلات و بیماری ها را دارد.

PEMF برای تأثیرگذاری بر انرژی درون سلولی استفاده می‌شود که با هدایت پالس‌های الکترومغناطیسی مکرر به سمت سلول‌های آسیب‌دیده است و ارتباطات و فعالیت سلولی سالم‌تری را تحریک می‌کند.

درمان PEMF چگونه کار می کند

از طریق استفاده از یک دستگاه، یک پالس مغناطیسی با فرکانس پایین به سلول‌های درون بدن ارسال می‌شود تا نحوه کار و ارتباط سلول‌ها را بهبود بخشد.

هنگامی که میدان های مغناطیسی PEMF به سمت سلول هایی هدایت می شود که به درستی کار نمی کنند، PEMF می تواند ارتباطات سلولی را اصلاح کند و در نتیجه ارتباط سالمی ایجاد کند. این تغییرات می توانند اثرات مثبت مختلفی داشته باشند، اما اکثرا آرامش جسمی و ذهنی را گزارش می کنند.

دستگاه‌های PEMF می‌توانند دستگاه‌های کوچک دستی باشند یا در قالب مات باشند. دستگاه های قابل حمل مانند دستگاهی که ما در مرکز سلامت مغز دانا استفاده می کنیم عالی هستند زیرا می توان از آنها برای درمان طولانی مدت در خانه استفاده کرد.

PEMF مانند تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال یا TMS نیست، اگرچه PEMF را می توان با دستگاه های خاصی مانند دستگاهی که در واحد نوروفیدبک استفاده می کنیم به مناطق خاصی از مغز هدایت کرد.

تاثیر روش میدان الکترومغناطیسی پالسی(PEMF)بر اضطراب و افسردگی

چگونه PEMF به آرام کردن مغز مضطرب، وسواسی یا افسرده کمک می کند

PEMF از سه طریق به بهبود سلامت روان کمک می کند:

 • به بدن کمک می کند تا به حالت پاراسمپاتیک آرام برود
 • ارتباطات سلولی را بهبود می بخشد
 • سم زدایی را بهبود می بخشد و التهاب را کاهش می دهد

هنگامی که فرد با یک اختلال سلامت روان بالینی مانند اضطراب، افسردگی یا OCD سر و کار دارد، مغز و بدن در یک حالت غالب و همدردی تحت فشار قرار می گیرند. تفکر منفی، تنش عضلانی، درد، مشکلات خواب، و مشکلات گوارشی همگی مسائل رایجی هستند که زمانی که فرد در حالت استرس قرار می گیرد به وجود می آید.

PEMF مغز را آرام می کند تا فرد بتواند امکانی برای تفکر، توجه و اقدام داشته باشد.

PEMF یک درمان فوق‌العاده برای اضطراب است زیرا بدن را آرام می‌کند و آن احساسات ناخوشایند را از بدن آزاد می‌کند.

هنگامی که سیستم عصبی در حالت پاراسمپاتیک است، امواج مغزی تنظیم شده و انتقال دهنده های عصبی تحریکی کاهش می یابد. مواد شیمیایی سالم مغز مانند سروتونین، گابا و اندورفین افزایش می‌یابد که به بهبود مشکلات سلامت روان مانند اختلالات خلقی و اضطراب کمک می‌کند.

روش درمانی با کمک میدان الکترومغناطیسی پالسی (PEMF) برای درمان درد مزمن

PEMF ارتباطات سلولی را بهبود می بخشد

وقتی سلول ها بهتر کار می کنند، مغز و بدن نیز بهتر عمل می کنند. در مسائل سلامت روان، ما فقط در مورد اختلال عملکرد انتقال دهنده های عصبی و مسائل ژنتیکی به عنوان تنها چالش های موجود صحبت نمی کنیم. واقعیت این است که اکثر افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان دارای بیماری های زمینه‌ای، کمبود مواد مغذی و جهش‌های ژنتیکی هستند که اگر منبع مستقیم این چالش‌ها نباشند، حداقل عامل تحریک کننده هستند.

هنگامی که عملکرد سلول ها را بهبود می بخشیم، توانایی خود بدن برای بهبودی را بازیابی می کنیم. این بدان معناست که بدن می تواند مسائلی را که در ایجاد استرس و مشکلات سلامت روان نقش دارند یا ایجاد می کنند، برطرف کند.

PEMF سم زدایی را بهبود می بخشد و التهاب را کاهش می دهد

امروزه التهاب یکی از بزرگترین تهدیدها برای سلامت روحی و جسمی افراد است. بدن ما به سادگی نمی تواند تمام سمومی که با آنها بمباران می شود، مثل کیفیت پایین غذا، بیماری و استرسی که هر روز با آن مواجه هستیم را مدیریت کند.

با افزایش سموم محیطی و جهش‌های ژنتیکی که در نحوه دفع سموم و مواد زائد بدن اختلال ایجاد می‌کنند، سیستم سم‌زدایی بدن برای انجام این کار مجهز نیست. این بدان معناست که بدن ما مملو از مواد زائدی است که جایی جز اندام های ما از جمله مغز ندارند.

PEMF از توانایی بدن برای سم زدایی پشتیبانی می کند و در نتیجه التهاب را کاهش می دهد. وقتی التهاب را کاهش می‌دهیم، نتایج بالینی را برای افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، OCD، اوتیسم، افسردگی، درد مزمن و سایر شرایطی که مطالعات بالینی نشان داده‌اند با التهاب مرتبط هستند، بهبود می‌بخشیم.

مزایای PEMF تراپی

PEMF برای درمان انواع مشکلات از جمله درد، اضطراب، افسردگی و بهبود کیفیت زندگی افراد (Hattapoğlu، 2019)، و همچنین بیماری های مزمن (Sutbeyaz, 2009) استفاده می شود.

 • سلامت سلولی، ارتباطات و عملکرد را بهبود می بخشد
 • از عملکرد و بازسازی سلولی کارآمد پشتیبانی میکند
 • بافت های آسیب دیده را ترمیم می کند
 • سیستم ایمنی را قوی تر می کند
 • درد را کاهش می دهد
 • کاهش التهاب و تورم
 • به درد ماهیچه ای و مفصلی کمک می کند
 • کمک به گردش خون و سطح اکسیژن خون
 • هضم غذا را بهبود می بخشد
 • جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد
 • تنش عضلانی را کاهش میدهد
 • بهبود خواب
 • کمک به از بین بردن آلرژی و حساسیت های مفرط
 • از سم زدایی پشتیبانی می کند
 • آمادگی، عملکرد و ریکاوری ورزشی را بهبود میبخشد
 • افزایش آرامش
 • استرس و اضطراب را کاهش میدهد
 • عملکرد مغز را بهبود می بخشد
 • مغز و بدن را آرام می کند
 • کمک به کاهش مقاومت درمانی
 • ایجاد هم افزایی با سایر روش های آلوپاتیک و یکپارچه برای بهبود نتایج
 • ایمن و موثر است

چگونه بهبود خواب به سلامت روان کمک می کند: استفاده از PEMF برای خواب

هنگامی که ما به اندازه کافی نمی خوابیم، خطرات سلامت روانی و جسمی افزایش می یابد. نشان داده شده است که اختلالات خواب با مسائل مربوط به سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی، مشکلات شناختی و حافظه، افزایش وزن، عملکرد هورمونی، حساسیت به انسولین (استیگر، 2002)، اختلال در عملکرد سد خونی-مغزی (He, 2014)، التهاب (Meier-Ewert و همکاران، 2004)، و کاهش عملکرد ایمنی (کوهن و همکاران، 2009) ارتباط دارد.

حتی نشان داده شده است که با مرگ زودرس مرتبط است (کاپوچیو، 2010). کمبود خواب همچنین تشنج، فشار خون بالا و میگرن را بدتر می‌کند (انستیتو پزشکی (US) کمیته پزشکی و تحقیقات خواب، 2006).

با نخوابیدن، سلامت روان و تمرکز فرد مختل می شود. PEMF می تواند کیفیت و مدت خواب را بهبود بخشد. همچنین تنش عضلانی را کاهش می دهد، که تقریبا همیشه عاملی در مشکلات خواب مرتبط با استرس است. PEMF همچنین بر فعالیت امواج مغزی تأثیر می گذارد و به مغز کمک می کند تا فرکانس دلتا را برای خواب بهینه تر کند. بهبود کیفیت خواب می تواند شرایط بالینی مانند افسردگی و اضطراب را بهبود بخشد، بنابراین داشتن خواب خوب همیشه باید در اولویت باشد.

مزایای درمان های طبیعی برای اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان

در دنیایی که برای هر چیزی قرص وجود دارد، 40 صفحه از نقل‌قول‌های تحقیقاتی ارائه می‌دهیم که نشان می‌دهد درمان‌های طبیعی چقدر می‌توانند در بهبود شرایطی مانند اضطراب، افسردگی، OCD، ADHD، اوتیسم و ​​غیره مؤثر باشند.

مزایای درمان های طبیعی برای OCD، اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان یا رشد عصبی

 

 • بی خطر
 • عوارض جانبی کم
 • تحقیقات زیادی از اثربخشی آن حمایت میکنند
 • می تواند به صورت هم افزایی با سایر درمان ها استفاده شود
 • حفظ رشد مغزهای در حال رشد
 • مغز را آرام میکند
 • می تواند بخشی از برنامه درمانی باشد که به علل ریشه ای می پردازد
 • بسیاری از ابزارها و تکنیک ها را می توان بلافاصله اجرا کرد
 • والدین می توانند از ابزارهای آموزشی برای ایجاد تغییر استفاده کنند

حرف آخر

PEMF را می توان برای تسکین افسردگی و حتی افسردگی مقاوم به درمان استفاده کرد. مطالعات بالینی بهبود قابل توجهی را برای افراد مبتلا به اختلالات روانی مانند اختلالات خلقی، درد، اضطراب و همچنین سایر شرایط نشان می دهد.

در مقایسه با سایر درمان های مرسوم، درمان PEMF ساده، ایمن و موثر است. اگر شما یا عزیزانتان هنوز از افسردگی یا اضطراب رنج می برید، به خصوص اگر در درمان های قبلی هیچ بهبودی نیافتید، باید درمان PEMF را در نظر بگیرید.

اگر به دنبال روشی جایگزین یا مکمل برای مدیریت افسردگی، اضطراب، اختلالات خواب، درد های مزمن و … هستید، یا به دنبال یک روش درمانی جدید برای افزودن به برنامه درمانی موجود هستید، با انستیتو سلامت مغز تماس بگیرید، شما می توانید با متخصصین ما در مورد مزایای بالقوه درمان PEMF صحبت کنید. برای اطلاعات بیشتر به واحد مربوطه در سایت ما مراجعه کنید.

روش درمانی میدان الکترومغناطیسی پالسی (PEMF)

 

رویکرد نوین توانبخشی عصبی-عروقی در بهبود علائم سیستم عضلانی-اسکلتی و سایر اختلالات عصبی با روش PEMFT: برای اولین بار در کشور: انستیتو سلامت مغز دانا

3 راهی که از طریق درمان PEMF بیماران آلزایمر بهبود پیدا میکنند

 

منابع:

Cappuccio, F. P., D’Elia, L., Strazzullo, P., & Miller, M. A. (2010). Sleep duration and all-cause mortality: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. Sleep33(5), 585–592. Oxford Academic

Cohen, S., Doyle, W. J., Alper, C. M., Janicki-Deverts, D., & Turner, R. B. (2009). Sleep habits and susceptibility to the common cold. Archives of Internal Medicine169(1), 62–67. JAMA Network

Hattapoğlu, E., Batmaz, İ., Dilek, B., Karakoç, M., Em, S., & Çevik, R. (2019). Efficiency of pulsed electromagnetic fields on pain, disability, anxiety, depression, and quality of life in patients with cervical disc herniation: a randomized controlled study. Turkish journal of medical sciences49(4), 1095–1101. TUBITAK

He, J., Hsuchou, H., He, Y., Kastin, A. J., Wang, Y., & Pan, W. (2014). Sleep restriction impairs blood-brain barrier function. The Journal of Neuroscience : The Official Journal of the Society for Neuroscience34(44), 14697–14706. JNeurosci

Institute of Medicine (US) Committee on Sleep Medicine and Research; Colten HR, Altevogt BM, editors. Sleep Disorders and Sleep Deprivation: An Unmet Public Health Problem. Washington (DC): National Academies Press (US); 2006. 3, Extent and Health Consequences of Chronic Sleep Loss and Sleep Disorders. Available from: NCBI

Meier-Ewert, H. K., Ridker, P. M., Rifai, N., Regan, M. M., Price, N. J., Dinges, D. F., & Mullington, J. M. (2004). Effect of sleep loss on C-reactive protein, an inflammatory marker of cardiovascular risk. Journal of the American College of Cardiology43(4), 678–683. Science Direct

PEMF for Anxiety, OCD and Depression

Steiger, A. (2002). Sleep and the hypothalamo-pituitary-adrenocortical system. Sleep Medicine Reviews6(2), 125–138. Science Direct

Sutbeyaz, Serap Tomruk MD; Sezer, Nebahat MD; Koseoglu, Fusun MD; Kibar, Sibel MD Low-frequency Pulsed Electromagnetic Field Therapy in Fibromyalgia, The Clinical Journal of Pain: October 2009 – Volume 25 – Issue 8 – p 722-728. The Clinical Journal of Pain