07136476172 - 09172030360 [email protected]

5 علت دیدن خواب های چرت و پرت؟! با هم بشنویم:

برخی از مراجعین به کلینیک خواب ما میگویند شبها خوابهای عجیب می بینند و این باعث می شود از خواب خود احساس خوبی نداشته باشند و در طول روز خسته یا خواب آلوده باشند. این افراد به دنبال پاسخ این سوال هستند که علت دیدن خواب های چرت و پرت چیست؟! در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد:

1. آپنه خواب

آپنه خواب با وقفه در تنفس فرد در طول شب مشخص می شود. آپنه انسدادی خواب یک اختلال جدی خواب است و نیازر به درمان فوری و مراجعه به متخصص آپنه خواب دارد. آپنه زمانی رخ می‌دهد که راه هوایی فرد توسط زبان مسدود می شود، همچنین شل شدن نامناسب عضلات گلو یا کام نرم نیز می تواند باعث آپنه انسدادی خواب شود.

افت اکسیژن خون که در حین «آپنه» اتفاق می‌افتد باعث می‌شود مغز در حالت هوشیاری بالا قرار گیرد و پاسخ‌هایی را در خواب ایجاد کند که ممکن است ناراحت‌کننده باشد. کابوس‌ها یا خواب های چرت و پرت در حین آپنه خواب بسیار شایع هستند، خواب هایی مرتبط با غرق شدن یا خفگی، واکنش روانی مغز به آپنه خواب است.

2. استرس

استرس یا اضطراب، مشکلات با دوستان، خانواده، مدرسه یا محل کار می تواند باعث خواب های چرت و پرت شود، بعلاوه ممکن است رویدادهای بزرگ مانند ازدواج یا خرید خانه. استرس ناشی از حوادث آسیب زا، مانند مرگ یکی از عزیزان، سوء استفاده جنسی، یا تصادف رانندگی نیز می تواند باعث این خواب های آشفته شود.

اگر فکر می کنید اضطراب شما غیر قابل کنترل شده پیشنهاد می کنیم به یک بهترین روانپزشک شهرتان مراجعه کنید.

3. یک شام سنگین و تند

تحقیقاتی وجود دارد که از ارتباط بین یک شام سنگین و تند با خواب های چرت و پرت حمایت می‌کند. تئوری این است که کپسایسین (جزء فعال فلفل چیلی) دمای بدن را در طول خواب افزایش می‌دهد و سپس بر امواج مغزی در طول خواب تأثیر می‌گذارد و باعث خواب های آشفته می شود.

در حالی که همه ما عاشق کربوهیدرات هستیم، برخی از غذاهای نشاسته ای مانند پیتزا و پاستا می توانند باعث کابوس شوند. این به این دلیل است که آنها در بدن به گلوکز تبدیل می شوند و بنابراین اثراتی مشابه غذاهای شیرین دارند. مطالعه ای در مجله Plos One کیفیت خواب بزرگسالان را پس از خوردن کربوهیدرات های خاص مورد بررسی قرار داد. نتایج نشان داد که ماکارونی کیفیت خواب را کاهش می‌دهد و نان نیز تا حدودی مسول است. در حالی که برنج در واقع کیفیت خواب را بهبود می بخشد. بنابراین، اگر به کربوهیدرات آخر شب نیاز دارید، به سراغ برنج البته با حجم کم بروید.

4. کم خوابی

محرومیت از خواب: پس از یک دوره خواب ناکافی، فرد غالباً خواب های بیشتری می بینید که می تواند باعث افزایش خواب های چرت و پرت نیز شود.

5. مصرف مکمل های خواب مانند ملاتونین

دکتر محمد نامی، دانش آموخته و عضو کارگروه سلامت روان دانشکده پزشکی هاروارد. و استادیار عصب روانشناسی شناختی و علوم اعصاب در دپارتمان علوم اجتماعی دانشگاه کانادا دبی و مدیر واحد اختلالات خواب کلینیک سلامت مغز دانا. می‌گوید: معمولاً عوارض جانبی ملاتونین شامل خواب‌آلودگی و سردرد است، اما تجربه رویاهای واضح و کابوس‌های شبانه مطمئناً غیرمعمول نیست.

دوزهای بالاتر ملاتونین رویاها (و خواب های چرت و پرت) را واضح‌تر می‌کند و باعث می‌شود بعد از بیدار شدن از خواب آنها را به خاطر بیاوریم. 

یک نظریه این است که چون ملاتونین زمان صرف شده در چرخه های REM را افزایش می دهد (زمانی که خواب می بینیم)، کابوس ها شانس بیشتری برای ظاهر شدن دارند. مصرف ملاتونین برای کمک به خواب در هنگام تجربه پریشانی عاطفی نیز یک معمای ایجاد می کند: آیا کابوس های ناشی از آن محصول ملاتونین هستند یا ناراحتی که در وهله اول باعث بد خوابی شده است؟

5. مشروبات الکلی

برخی از مردم از الکل به عنوان آرام بخش یا خواب آور استفاده می کنند، اما این واقعا موثر نیست. در حالی که بسیاری ممکن است تأیید کنند که یک یا دو شات مشروب الکلی قبل از خواب به خواب اولیه کمک می کند، اما تاثیر الکل باقی نمی ماند.

کاهش قدرت منجر به بیداری بعدی و سایر آسیب های روانی و فیزیکی می شود. دلیل اینکه بسیاری از مردم با اثرات آرام بخش الکل سردرگم می شوند، نیمه عمر کوتاه این ماده است. اثرات فوری آن آشکار است، اما به سرعت کاهش می یابد. با از بین رفتن تأثیرات، مجدد شما بیدار خواهید شد.

به غیر از خواب‌آلودگی در طول روز، سردرد بعد از خوردن مشروب الکلی و کاهش تمرکز، بسیاری از مصرف‌کنندگان الکل گزارش خواب های چرت و پرت را می دهند. از آنجایی که الکل خواب شما را تکه تکه می کند، شانس بیشتری برای بیدار شدن و یادآوری این خواب ها وجود دارد.

خواب بهتر در شب

یکی از راه های مهم برای بهبود خواب این است که برنامه خواب خود را اصلاح کنید . بزرگسالان باید 7 تا 9 ساعت در شبانه روز بخوابند و بهترین راه برای انجام این کار این است که هر روز تقریباً در یک ساعت مشخص به خواب رفته و بیدار شوند، حتی در روزهای تعطیل که خوابیدن وسوسه انگیز است. حفظ خواب منظم. برنامه به شما کمک می کند وقتی زمان خواب است احساس خستگی کنید و در هنگام نیاز صبح از خواب بیدار شوید.

یک روال آرامش بخش قبل از خواب می تواند احتمال دیدن خواب های چرت و پرت را کاهش دهد. برخی از چند فصل از یک کتاب خوب لذت می برند، برخی دیگر از یک پازل یا بازی فکری قبل از خواب. همچنین می توانید یک فنجان چای یا شیر گرم، یا یک دوش آب گرم را امتحان کنید.

اگر فکر می کنید مبتلا به اختلال خواب هستید و با رعایت نکات بالا هنوز احساس خوبی از خواب خود ندارید می توانید با کلینیک خواب ما در تماس باشید:

واحد خواب کلینیک سلامت مغز، آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – واحد 13 انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

تلفن: 07136476172  09172030360

کلینیک خواب شیراز (اختلالات خواب-سلامت خواب)

متخصص آپنه خواب در شیراز

سردرد بعد از خوردن مشروب الکلی: دلایل، عوارض و درمان

 

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید