07136476172 - 09172030360 [email protected]

اعتماد بخش مهمی از هر رابطه است. بدون اعتماد – به ویژه اعتماد در روابط عاشقانه – داشتن یک رابطه سالم و طولانی مدت دشوار است. افرادی که برخی از انواع خیانت را تجربه کرده اند، مانند خیانت در یک رابطه، ممکن است عدم اعتماد به دیگران را تجربه کنند که می تواند در روابط آینده تداخل ایجاد کند.

عدم اعتماد به دیگران می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. برای مثال، فردی که اعتماد به دیگران برایش مشکل است، ممکن است حرف دیگران را باور نکند. آنها ممکن است نسبت به آنچه دیگران از آنها می خواهند مشکوک باشند و ممکن است نیات و انگیزه های دیگران را زیر سوال ببرند. ایجاد ارتباط صمیمانه و نزدیک با شخص دیگری برایشان بسیار دشوار است.

این مقاله عدم اعتماد به دیگران را مورد بحث قرار می‌دهد، از جمله نشانه‌هایی که نشان می‌دهد ممکن است در اعتماد به دیگران مشکل داشته باشید و چه چیزی باعث عدم اطمینان به افراد دیگر می‌شود. همچنین برخی از اقدام هایی را که می توانید برای غلبه بر مشکلات عدم اعتماد به دیگران انجام دهید، پوشش می دهد.

چرا عدم اعتماد به دیگران مضر است

اعتماد فوایدی دارد که برای سلامت روابط شما و همچنین رفاه عاطفی شما مهم است.

اعتماد باعث می شود:

  • آسیب پذیر باشید
  • خودتان باشید
  • احساس امنیت و آرامش کنید
  • روی مثبت بودن تمرکز کنید
  • صمیمیت را افزایش می دهد
  • تعارض را به حداقل می رساند

در روابط اعتماد مهم است زیرا به شما این فرصت را می دهد که آرامش داشته باشید، خودتان باشید و به شخص دیگری وابسته باشید. اامنیت لازم را برای شما فراهم می کند تا برای راحتی، اطمینان، کمک و محبت به شخص دیگری مراجعه کنید.

11 نشانه خیانت: از کجا بفهمم به من خیانت می کند؟

نشانه های عدم اعتماد به دیگران

اعتماد چیست؟

اعتماد، این باور است که شخص دیگری صادق و قابل اعتماد است. این احساسی است که شما می توانید به آن شخص وابسته باشید زیرا آنها  امنیت را ارائه می دهند. اعتماد به عنوان یک اعتقاد راسخ به توانایی، قدرت، قابلیت اطمینان و حقیقت کسی یا چیزی توصیف شده است.

رفتارهای مختلفی وجود دارد که ممکن است نشان دهنده این باشد که شما یا همسرتان در اعتماد به دیگران مشکل دارید.

برخی از این موارد عبارتند از:

همیشه بدترین چیزها را فرض می کنید:

عدم اعتماد به دیگران می تواند شما را به سمت بدترین تصورات در مورد افراد اطرافتان سوق دهد. حتی زمانی که آنها در گذشته ثابت کرده اند که قابل اعتماد هستند. به عنوان مثال، وقتی کسی به شما پیشنهاد کمک می‌دهد، فکر می‌کنید که آیا بعداً چیزی از شما انتظار دارد یا خیر.

مشکوک بودن:

عدم اعتماد به دیگران می تواند باعث شود نسبت به نیات دیگران مشکوک شوید، حتی اگر کمی نشان دهد که اقدامات آنها مشکوک است. ممکن است احساس کنید دیگران سعی دارند به شما آسیب برسانند یا شما را فریب دهند.

خودتان همه چیز را خراب می کنید:

عدم اعتماد به دیگران اغلب منجر به خرابکاری می شود. به عنوان مثال، ممکن است رفتارهایی داشته باشید که در روابط شما اختلال ایجاد می کند، زیرا تصور می کنید بهتر است به جای اینکه بعداً ناامید شوید، همین الان به همه چیز پایان دهید.

روابط ناسالم:

افرادی که مشکل عدم اعتماد به دیگران را دارند تقریباً همیشه برای ایجاد روابط سالم و طولانی مدت تلاش می کنند. طبیعی است که اعتماد در روابط عاشقانه مدتی طول بکشد، اما افراد بدون داشتن احساس اعتماد ممکن است هرگز این نوع ارتباط را تجربه نکنند.

عدم بخشش:

وقتی عدم اعتماد به دیگران یک مسئله است، ادامه کار پس از وقوع خیانت در اعتماد، اگر نگوییم غیرممکن است، بسیار دشوار است. این ناتوانی در بخشش و فراموش کردن می تواند کل زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. می تواند منجر به احساس گناه، شرم و پشیمانی شود.

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟ برخورد بعد از خیانت

فاصله گرفتن:

در بسیاری از موارد، عدم اعتماد ممکن است افراد را به ایجاد دیواری بین خود و افراد دیگر سوق دهد. به دلیل ترس از خیانت یا ناامیدی به کلی از روابط اجتناب می کنید.

تمرکز بر موارد منفی:

مهم نیست که در چه موقعیتی هستید، همیشه بر روی آنچه که انتظار دارید اشتباه پیش برود تمرکز می کنید. شما تمایل دارید به جای تمرکز بر ویژگی های مثبت دیگران، متوجه عیوب، ضعف ها یا اشتباهات دیگران شوید.

هنگامی که اعتماد در توانایی شما برای ایجاد روابط سالم و پایدار اختلال ایجاد می کند، همچنین می تواند باعث شود که شما احساس انزوا، تنهایی و سوء تفاهم کنید.

انواع مشکلات عدم اعتماد به دیگران

مشکلات اعتماد فقط بر روابط عاشقانه شما تأثیر نمی گذارد. آنها می توانند در هر نوع رابطه ای، چه با دوستان، همکاران، یا سایر اعضای خانواده، درگیری و ارتباط ضعیف ایجاد کنند.

برخی از انواع رایج روابط که می تواند تحت تأثیر عدم اعتماد به دیگران قرار گیرد عبارتند از:

روابط عاشقانه:

افرادی که مشکل عدم اعتماد به دیگران را دارند اغلب برای تکیه کردن یا باور به شریک عشقی خود تلاش می کنند. این می تواند منجر به طیفی از مشکلات در روابط شود، از جمله خیانت مرتبط با اعتماد و مشکل عذرخواهی کردن در صورت شکسته شدن اعتماد.

دوستی:

همانطور که افراد در روابط عاشقانه مشکل در اعتماد کردن را دارند، ممکن است با اعتماد به دوستان خود نیز مشکل داشته باشند. مشکل در اعتماد به دوستان ممکن است ناشی از ترس از ناامیدی یا خیانت باشد. ناامید شدن توسط افراد در گذشته می تواند اعتماد دوباره به دوستان را در آینده دشوار کند.

اعتماد به نفس ندارم چیکار کنم؟ نشانه ها و راهکار و درمان برای اعتماد به نفس پایین! چگونه آن را بالا ببریم؟!

روابط در محل کار:

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است کسی به همکارانش اعتماد نداشته باشد. آنها ممکن است نگران باشند که همکارانشان علیه آنها توطئه می کنند یا فقط تصور می کنند که اعتماد به همکاران چندان مهم نیست.
اعتماد تعمیم یافته به باور به اینکه آیا می توان به اکثر افراد دیگر اعتماد کرد یا نه اطلاق می شود. تحقیقات نشان می دهد که این اعتماد تعمیم یافته تحت تأثیر نیروهای مختلفی از جمله فرهنگ، تجارب تعامل اجتماعی در طول زندگی، و تأثیرات رسانه ای است.

چه چیزی باعث مشکل عدم اعتماد به دیگران می شود؟

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که تمایل به اعتماد به دیگران تحت تأثیر عوامل ژنتیکی است. از سوی دیگر، بی اعتمادی به ژنتیک مرتبط نیست و در درجه اول با عوامل اجتماعی شدن، از جمله پویایی و تأثیرات خانواده مرتبط است.

مردم معمولاً وقتی مشکل عدم اعتماد به دیگران را دارند که در گذشته به آنها خیانت شده باشد. به ویژه تجارب اولیه دوران کودکی، اغلب نقش مهمی در شکل دادن به توانایی شما برای اعتماد به افراد اطرافتان دارند.

اریک اریکسون، روانشناس، نظریه ای را در مورد رشد ارائه کرد که نشان می داد اولین سال های زندگی همه برای یادگیری این بود که آیا می توان به افراد اطراف شما در مراقبت و ایمن بودن اعتماد کرد یا خیر. او پیشنهاد کرد که اینکه این اعتماد یا بی اعتمادی را یاد گرفته اید، نقش اساسی در آینده دارد.

این بدان معنی است که مسائل مربوط به عدم اعتماد به دیگران می تواند از هر منبعی ناشی شود، از جمله:

خیانت در یک رابطه:

خیانت به طور باورنکردنی آسیب زا است و می تواند منجر به مشکلات اعتماد در روابط آینده شود.

تعارضات والدین:

اگر فرزندان شاهد عدم اعتماد به دیگران در خانواده خود باشند، ممکن است ترس داشته باشند که در روابط عاشقانه آینده در بزرگسالی نیز همین اتفاق برای آنها بیفتد.

طرد اجتماعی:

طرد شدن توسط همسالان در دوران کودکی یا نوجوانی ممکن است اعتماد به دیگران را دشوار کند. این نوع مشکل در اعتماد کردن زمانی می تواند تشدید شود که فرد طرد شده نتواند تشخیص دهد که چرا کنار گذاشته شده است. رد شدن مکرر می تواند غلبه بر عدم اعتماد به دیگران را بسیار دشوارتر کند.

نقویت اعتماد به نفس به کمک مغز!

تجارب منفی زندگی:

افرادی که تروما را تجربه کرده اند – به خصوص در دوران رشد – احتمالاً در بزرگسالی دچار مشکلات عدم اعتماد به دیگران می شوند. این مسائل مربوط به اعتماد می تواند به طرق مختلف از جمله مشکل در اعتماد به دوستان یا شریک عشقی، ترس از خیانت ناشی از اعتماد، یا مشکل در بخشیدن افراد برای شکستن اعتمادشان ظاهر شود.

سبک های دلبستگی:

کارشناسان همچنین پیشنهاد می کنند که سبک دلبستگی یا الگوی رفتاری مشخص شما در یک رابطه نیز در نحوه پاسخ شما به اعتماد در روابط نقش دارد. افرادی که سبک دلبستگی ایمن دارند ممکن است بیشتر به دیگران اعتماد کنند و اشتباهات را ببخشند. از سوی دیگر، کسانی که دارای سبک های دلبستگی ناایمن هستند، بیشتر با اعتماد دست و پنجه نرم می کنند و احتمال بیشتری دارد که حسادت و اضطراب را در روابط تجربه کنند.

داشتن یک یا چند مورد از این نوع مشکلات در اعتماد کردن لزوماً به این معنی نیست که شما در عدم اعتماد به دیگران مشکل دارید، اما ممکن است نشان دهنده این باشد که اگر باعث ایجاد آسیب در شما می شود یا مانع از ایجاد و حفظ روابط بین فردی شما می شود، باید به این مسائل رسیدگی کنید.

لانگ دیستنس چیست؟ رابطه از راه دور خوبه یا بد؟ + بررسی تاثیر بر سلامت روان

چگونه بر مشکلات عدم اعتماد به دیگران غلبه کنیم

در حالی که می تواند یک تعهد عاطفی چالش برانگیز باشد، می توان با اعتماد بر مشکلات غلبه کرد.

در اینجا چند استراتژی اعتمادسازی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید:

به آرامی اعتماد ایجاد کنید

این مهم است که به اندازه کافی به افراد اعتماد کنید تا به آنها اجازه ورود به زندگی خود را بدهید و – در برخی موارد – آنها را به خاطر اشتباهاتشان ببخشید. وقت گذاشتن با آن ها گاهی اوقات می تواند کمک کننده باشد. اگر متوجه شدید که سعی می کنید خیلی سریع (و شاید خیلی شدید) اعتماد کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که عقب نشینی کنید و دوباره تا رسیدن به آن سطح از اعتماد تلاش کنید.

در مورد مسائل مانع اعتماد خود صحبت کنید

در حالی که نیازی به ارائه تمام جزئیات در مورد آنچه در گذشته برای شما رخ داده نیست، باز بودن در مورد اینکه چرا با اعتماد کردن مشکل دارید می تواند به دیگران کمک کند شما را بهتر درک کنند. با برقراری ارتباط با شریک زندگی خود، آنها می توانند از نحوه تفسیر اعمال خود آگاه تر شوند.

بین اعتماد کردن و کنترل کردن تمایز قائل شوید

افرادی که مشکل عدم اعتماد به دیگران را دارند اغلب احساس نیاز به کنترل کردن دارند. این گاهی اوقات می تواند به صورت رفتار بی اعتمادی ظاهر شود. اگر کنترل کامل بر هر موقعیتی نداشته باشید، ممکن است احساس کنید به شما خیانت شده یا از آن سوء استفاده می شود. با این حال، این تنها در دراز مدت به روابط شما آسیب می زند. یادگیری میزان کنترلی که باید در یک موقعیت خاص داشته باشید، کلید اعتماد به افراد دیگر است.

7 نشانه ی پنهان اعتماد به نفس پایین

اعتماد را در اولویت قرار دهید

مساله اعتماد به دیگران می تواند دشوار باشد، اما اعتمادسازی بخش اساسی هر رابطه ای است، چه عاشقانه و چه غیر عاشقانه. اعتماد را در اولویت زندگی خود قرار دهید – حتی اگر انجام آن چالش برانگیز باشد.

قابل اعتماد باشید

اگر سعی می کنید به شخص دیگری اعتماد کنید، ابتدا باید بخواهید به او اعتماد کنید. این به این معنی است که در مورد احساسات، نظرات، افکار و محدودیت های خود صادق باشید. همچنین به معنای درک زمانی است که شخص این اعتماد را می شکند زیرا همه اشتباه می کنند. یادگیری چگونگی ایجاد تعادل بین این دو ایده به ایجاد روابط بین فردی سالم که مبتنی بر اعتماد است کمک می کند.

درمان را در نظر بگیرید

درمان همچنین می تواند برای غلبه بر مشکلات اعتماد مفید باشد. اتحاد درمانی که با درمانگر خود تشکیل می دهید می تواند ابزار قدرتمندی برای یادگیری نحوه اعتماد به افراد دیگر باشد. با کار کردن با یک متخصص باتجربه سلامت روان در مرکز سلامت مغز دانا، می‌توانید در مورد اینکه چرا در اعتماد کردن به دیگران مشکل دارید، بیشتر بیاموزید و مهارت‌های مقابله‌ای جدیدی را یاد بگیرید که به شما کمک می‌کند اعتماد را در روابط خود بازسازی کنید.

اگر ناراحتی عاطفی، اضطراب، افسردگی یا علائم دیگری را در نتیجه عدم اعتماد به دیگران تجربه می کنید، برای دریافت کمک با یک متخصص ارتباط برقرار کنید. ممکن است بخواهید از صحبت با متخصص سلامت روان مرکز سلامت مغز دانا شروع کنید. از کمک گرفتن دریغ نکنید و بدانید سلامت روان شما مهم ترین چیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات ما، سایت انستیتو سلامت مغز دانا را ببینید یا با کارشناسان تماس بگیرید.

چگونه روانپزشک یا روانشناس خوب مناسب خودمان را پیدا کنیم؟

روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

منابع:

  1. Wilkins CH. Effective engagement requires trust and being trustworthyMed Care. 2018;56 Suppl 10 Suppl 1(10 Suppl 1):S6-S8. doi:10.1097/MLR.0000000000000953
  2. Arikewuyo AO, Eluwole KK, Özad B. Influence of lack of trust on romantic relationship problems: the mediating role of partner cell phone snoopingPsychol Rep. 2021;124(1):348-365. doi:10.1177/0033294119899902
  3. Rempel JK, Ross M, Holmes JG. Trust and communicated attributions in close relationshipsJournal of Personality and Social Psychology. 2001;81(1):57-64. doi:10.1037/0022-3514.81.1.57
  4. Thoresen S, Blix I, Wentzel-Larsen T, Birkeland MS. Trusting others during a pandemic: investigating potential changes in generalized trust and its relationship with pandemic-related experiences and worryFront Psychol. 2021;12:698519. doi:10.3389/fpsyg.2021.698519
به این مقاله امتیاز دهید