07136476172 - 09172030360 [email protected]

خواب تقریباً بر هر جنبه ای از سلامت و تندرستی شما تأثیر می گذارد. بدون خواب آرام، بدن شما منابع لازم برای عملکرد صحیح را ندارد. یکی از ساده ترین راه حل ها برای داشتن خوابی راحت، تعویض تشک کهنه است. اگر تشک شما در ارائه راحتی و پشتیبانی مورد نیاز شما ناکام است، ممکن است زمان خرید تشک جدید فرا رسیده باشد.

عوامل زیادی بر دوام و طول عمر تشک تأثیر می گذارد. در حالی که همه تشک‌ها در نهایت تخریب می‌شوند، تشک‌هایی که با مواد باکیفیت ساخته شده‌اند، قبل از ایجاد افتادگی یا فرورفتگی‌های دائمی، برای مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند. هنگامی که این مشکلات رخ می دهد، تشک شما دیگر قادر به حمایت کافی از ستون فقرات و کاهش فشار نیست.

علائم تشک کهنه

علائم هشداردهنده کهنه و بد بودن تشک همیشه واضح نیست. اما اگر هر یک از موارد زیر را تجربه می کنید، ممکن است نشانه ای از عدم عملکرد تشک شما باشد.

درد و خستگی:

بیدار شدن با درد و خستگی ممکن است به این دلیل باشد که لایه‌های راحتی تشک شما ازبیت رفته است. و باعث ایجاد نقاط فشار در هنگام فرو رفتن بر روی هسته حمایتی محکم‌تر می‌شوند.

خواب ضعیف:

اگر دیگر با احساس شادابی از خواب بیدار نمی شوید، ممکن است تشک شما به پایان عمر خود رسیده باشد. سایر علائمی که نشان می دهد تشک شما بر خواب شما تأثیر می گذارد شامل بیدار شدن چندین بار در شب یا طولانی تر از حد معمول به خواب رفتن است.

افتادگی:

تقریباً همه تشک ها به مرور زمان در نتیجه تحمل وزن بدن شما شروع به افتادگی می کنند. آویزان بودن تشک می تواند منجر به حمایت ناهموار از ستون فقرات شود که ممکن است باعث ایجاد فشار در پشت و گردن در هنگام خواب شود. مشاهده فرورفتگی های دائمی بدن در تشک نشانه واضحی از نیاز به تعویض آن است.

پشتیبانی ضعیف:

لایه‌های تشک باید با هم کار کنند تا شکل ستون فقرات شما را حفظ کنند. لایه‌های راحتی باید مطابقت داشته باشند تا تراز ستون فقرات را بدون فرورفتگی زیاد را ممکن کنند. به طور مشابه، هسته نگهدارنده باید یک پایه پایدار برای حمایت از قسمت‌های سنگین‌تر بدن و نگه داشتن ستون فقرات در سطح یکنواخت فراهم کند. اگر با عضلات گرفته و دردناک از خواب بیدار می شوید، ممکن است به خاطر تشک غیرقابل حمایت باشد.

گرمای بیش از حد:

توانایی تنظیم دمای تشک بیشتر به مواد استفاده شده در ساخت آن بستگی دارد. تشک‌های دارای هسته‌های پشتیبان سیم پیچ، خنک‌تر هستند. در حالی که تشک‌های فوم به دلیل ساختار جامدشان گرمای بیشتری را به دام می‌اندازند. در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان از تزریق ژل یا مواد تغییر فاز برای کاهش احتباس حرارتی تشک فوم استفاده می‌کنند، این مواد می‌توانند به مرور زمان فرسوده شوند. و منجر به یک سطح خواب ناخوشایند شوند. لایه‌های راحتی نیز ممکن است نرم‌تر شوند و به شما این امکان را می‌دهند که بیشتر در تشک خود فرو رفته و فضای کمتری برای جریان هوا در اطراف بدن باقی بماند.

تجمع آلرژن :

تجمع آلرژن در تشک کهنه و فرسوده رایج است. تشک کهنه قابلیت زیادی برای ذخیره ی شوره حیوانات خانگی، کپک و سایر مواد حساسیت زا دارند. اگر در خانه با آلرژی دست و پنجه نرم می کنید، تشک فرسوده شما ممکن است یکی از دلایل باشد. شما می توانید با استفاده از پایه تشک که فضایی را برای جریان هوا در زیر تشک ایجاد می کند، در برابر  کپک محافظت کنیدو و با استفاده از محافظ تشک قابل شستشو با ماشین، آلرژی انباشته شدن آن را کاهش دهید.

مایت های گرد و غبار :

تشک ها سلول های مرده پوست را جمع می کنند که مایت ها و گرد و غبار را جذب می کنند. برای افراد مبتلا به آلرژی، کنه های گرد و غبار می توانند باعث عطسه، آبریزش چشم، فشار سینوسی و آبریزش بینی شوند. تشک های فنر داخلی بیشتر احتمال دارد که مایت های گرد و غبار را در خود جای دهند. در حالی که تشک های لاتکس و فوم فضای باز کمتری برای زندگی دارند. جارو کشیدن دوره‌ای تشک یا استفاده از محافظ تشک ممکن است به جلوگیری از گرد و غبار کمک کند.

آیا تشک کهنه می تواند باعث مشکلات سلامتی شود؟

تشک بد می تواند باعث ناراحتی شود، به خواب رفتن سخت تر می شود و به طور بالقوه منجر به بیداری های متعدد در شب می شود. به نوبه خود، کیفیت پایین خواب بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر می گذارد.

مزایای ترمیمی خواب با کیفیت بی نظیر است. در طول خواب، بدن شما سخت در حال ترمیم آسیب بافت، حذف سموم و ایجاد مسیرهای ذهنی جدید است. خواب ترمیمی تنظیم عاطفی سالم را تقویت می کند. و به مغز شما کمک می کند اطلاعات را به طور موثر پردازش کند. کم خوابی نه تنها منجر به خستگی و بدخلقی روز بعد می شود، بلکه ممکن است در نهایت منجر به طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی شود.

مطالعات، خواب ضعیف را با مشکلات حافظه و تمرکز، ضعف عملکرد سیستم ایمنی، چاقی، فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی عروقی مرتبط کرده اند. تشکی که نتواند حمایت کافی یا کاهش فشار را ارائه دهد نیز ممکن است به درد در روز بعد کمک کند. این ممکن است به ویژه برای افرادی که با درد مزمن زندگی می کنند مهم باشد.

سرمایه گذاری روی تشک باکیفیت یکی از ساده ترین راه ها برای ارتقای خواب آرام و بهبود سلامت کلی شما است.

دوام تشک ها چقدر است؟

به طور متوسط، بیشتر تشک ها حدود 7 تا 10 سال عمر می کنند. با این حال، عوامل زیادی می توانند بر دوام و طول عمر تشک تأثیر بگذارند.

کیفیت و مواد تشک به طور قابل توجهی بر عملکرد آن تأثیر می گذارد. تشک‌هایی که با فوم‌های متراکم‌تر، لاتکس طبیعی، کلاف‌های ضخیم‌تر، یا تعداد سیم‌پیچ‌های بیشتر ساخته می‌شوند، بهتر مجهز هستند تا وزن فرد را تحمل کنند. و هر چند وقت یکبار به شکل اولیه خود بازگردند. در مقابل، فوم ها و کویل های با کیفیت پایین ممکن است زودتر خراب شوند.

انواع تشک ها

انواع خاصی از تشک ها ممکن است بیشتر از بقیه دوام داشته باشند. لاتکس طبیعی بادوام است و طولانی ترین مدت را نگه می دارد. تشک های فنر داخلی با کیفیت پایین اغلب پس از چند سال شروع به افتادگی می کنند. و تشک های فوم ممکن است نرم شده و فرورفتگی های دائمی بدن ایجاد شود.

میزان فشاری که تشک تحمل می کند نیز بر طول عمر آن تأثیر می گذارد. افراد مجرد و افراد با وزن کمتر از 130 پوند فشار کمتری به تشک وارد می کنند. و ممکن است تشک هایشان دوام بیشتری داشته باشد. در حالی که یک مدل پلی فوم با چگالی کم ممکن است یک گزینه کاملاً راحت برای تشکی که برای استفاده گاه به گاه در نظر گرفته شده است، ارائه دهد. تخت خواب روزمره شما باید با مواد محکم تری ساخته شود که بتواند در برابر سایش مداوم مقاومت کند.

پیروی از دستورالعمل های سازنده و مراقبت صحیح از تشک ممکن است به افزایش طول عمر آن کمک کند. اکثر تولیدکنندگان توصیه می‌کنند که تشک خود را به طور منظم بچرخانید تا ظاهر شدن آثار دائمی بدن یا افتادگی در جایی که معمولاً فرد خوابیده است را به تاخیر بیندازد. روکش های محافظ نیز می توانند به حفظ تشک شما کمک کنند.

آیا می توانید تشک کهنه را تعمیر کنید؟

تشک جدید یک هزینه است، اما به سختی می توان روی کیفیت خواب خوب قیمت گذاشت. اگر بودجه شما اجازه یک تشک جدید را می دهد، ممکن است ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد. تشک باکیفیت با احتمال کمتری به سرعت تخریب می شود. که می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما شود.

با این حال، خرید یک تشک جدید همیشه امکان پذیر نیست. اگر نمی توانید روی تشک جدید سرمایه گذاری کنید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای بهبود عملکرد تشک کهنه خود انجام دهید.

راهکار بهبهود تشک کهنه

وقتی هر شب در یک نقطه می خوابید، بدن شما در نهایت اثری ماندگار از خود به جا می گذارد. چرخاندن تشک  یا به عبارتی سروته کردن تشک  کهنه ممکن است به شما امکان خواب خوب در ناحیه متفاوتی از تخت را بدهد. تمرین خوبی است که تشک را هر 3 تا 6 ماه یکبار تشک را بچرخانید تا سایش یکنواخت شود حتی قبل از اینکه متوجه افتادگی  شوید.

تشکی که مناسب تیپ بدنی و سبک خواب شما نباشد می تواند به اندازه تشک های بی کیفیت مضر باشد. اگر تشک شما خیلی سفت یا خیلی نرم است، ممکن است بتوانید با استفاده از رویه تشک احساس خود را بهبود ببخشید . رویه های تشک معمولاً 1 تا 3 اینچ ضخامت دارند. و ممکن است با مموری فوم، پلی فوم، لاتکس، پشم یا سایر مواد بالشتک ساخته شوند. آنها برای تنظیم سفتی سطح خواب طراحی شداند.

تغییر بالش یا اضافه کردن بالش اضافی ممکن است به جبران تشک ناراحت کننده کمک کند. حداقل تا زمانی که فرصت خرید یک تشک جدید را داشته باشید. همچنین باید چارچوب تخت را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلات از فونداسیون نیست.

 

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

چگونه تشک مموری فوم با خاصیت خنک کنندگی داشته باشیم؟

لذت خواب راحت در یک تشک گرم و نرم، و البته تمیز با بوی مطبوع