07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

 

اگر حرکت کردن روی سطح خواب برایتان چالش برانگیز است، ممکن است به سهولت بیشتر در حرکت علاقه داشته باشید. برخی از انواع تشک، مانند مدل‌های فنر داخلی یا لاتکس، حرکت را تسهیل می‌کنند. و تغییر موقعیت را آسان‌تر می‌کنند. در مقابل، تشکی که حرکت را مهار می کند می تواند روند تغییر موقعیت را پیچیده کند.

ما به عنوان خریدار به عنوان بخشی از تست تشک دقیق خود، باید چندین آزمایش را برای تجزیه و تحلیل سهولت حرکت روی تشک انجام دهیم. این تست‌ها شامل ارزیابی‌های ذهنی توسط محققان و همچنین تحلیل‌های عینی است. این ارزیابی‌ها که برای تقلید از تجربه خوابیدن روی تشک طراحی شده‌اند، به ما کمک می‌کنند پیش‌بینی کنیم که چقدر راحت می‌توان روی سطح حرکت کرد.

ما بحث خواهیم کرد که چه کسانی از سهولت حرکت بیشتر سود می برند و چگونه تشکی پیدا کنیم که به حرکت کمک کند. ما همچنین بررسی خواهیم کرد که چگونه سهولت حرکت با سایر عوامل عملکرد، مانند جداسازی حرکت و کاهش فشار، تعامل دارد. تا به شما کمک کند تعیین کنید چه مواردی را هنگام خرید تشک در نظر داشته باشید.

سهولت حرکت چیست؟

سهولت حرکت به میزان تلاش لازم برای حرکت روی تشک اشاره دارد. برای عملکرد خوب در سهولت حرکت، یک مدل باید حداقل فرورفتگی را داشته باشد. و با از بین رفتن فشار سریعاً به شکل اولیه خود بازگردد.

ماده ای که به کندی شکل اولیه خود را به دست می آورد، می تواند آثاری از بدن به جا بگذارد که باعث می شود افراد در تخت خواب خود محبوس شوند. تشک‌های سفت‌تر در مقایسه با مدل‌های نرم‌تر که با هم هماهنگی بیشتری دارند، امکان حرکت را آسان‌تر می‌کنند.

توانایی تشک در ایجاد اختلال یا ارتقاء حرکت تا حدی به وزن بدن فرد  بستگی دارد. افرادی که بیش از 230 پوند وزن دارند فشار بیشتری بر تشک وارد می کنند. و در نتیجه بیشتر فرو می روند. برای این افراد، تشکی که خیلی نرم است بیشتر از حرکت جلوگیری می کند.

چه کسی باید به سهولت حرکت اهمیت دهد؟

افرادی که در خواب به اصطلاح “وول میخورند” معمولاً تشکی را ترجیح می دهند که حرکت را تسهیل کند. سهولت حرکت همچنین ممکن است برای افراد دارای تحرک محدود و زوج هایی که به دنبال سطحی مناسب برای رابطه جنسی هستند مهم باشد.

با این حال، افرادی که هنگام خواب از ماندن طولانی‌مدت در یک وضعیت بدشان نمی‌آید، ممکن است سهولت حرکت را عامل مهمی نبینند.

برخی از افراد ممکن است ویژگی های دیگر را بر سهولت حرکت در اولویت قرار دهند. به عنوان مثال، تشک هایی که به حرکت کمک می کنند معمولاً ارتعاشات بیشتری را در سراسر تخت منتقل می کنند. این ممکن است برای افرادی که با شریک زندگی خود می خوابند و به راحتی بیدار می شوند یک اشکال باشد. به طور مشابه، برخی تشک ها اغلب حرکت را محدود می کنند، ممکن است اولویت بیشتری برای برخی از افراد خوابیده با درد و درد شدید باشد.

مواد تشک و سهولت جابجایی

تشک از چندین لایه تشکیل شده است که همه آنها بر سهولت حرکت تأثیر می گذارد. تأثیرگذارترین لایه‌ها نزدیک‌ترین لایه‌ها به بدن فرد خوابیده هست. این‌ موارد تعیین می‌کنند که فرد خوابیده تا چه اندازه در تشک فرو می‌رود. و می‌توانند برای جلوگیری از احساس گیر افتادن، فشار فوری بیشتری ارائه دهند. تشک‌هایی که لایه‌های راحتی ضخیم‌تری دارند، به احتمال زیاد حرکت را محدود می‌کنند.

اکثر سازندگان در تلاشند تا با ترکیب مواد مختلف، کاهش فشار و سهولت حرکت را متعادل کنند. اما یک مدل ممکن است در یک زمینه بیش از دیگری برتری داشته باشد.

مقایسه انواع مواد تشکیل دهنده تشک در سهولت حرکت و جابجایی

مموری فوم

شرحاحساس فردسهولت عملکرد حرکت
مموری فوم که به فوم ویسکوالاستیک نیز معروف است، نوعی فوم با ترکیبات اضافی است که خواص ویژه ای به آن می بخشد. فوم مموری کاملاً منطبق بر جای خواب است و نسبتاً آهسته به تغییرات فشار واکنش نشان می دهد. این ماده اغلب در سیستم های راحتی استفاده می شود.مموری فوم معمولاً در کانتورینگ برتری دارد و بدن را در آغوش می گیرد تا فشار را در نقاط تماس کاهش دهد. این ماده در افراد مبتلا به درد مزمن محبوب است و در افرادی که گرم می‌خوابند محبوبیت کمتری دارد. زیرا تمایل دارد گرما را در اطراف بدن به دام بیندازد. برخی از مدل‌ها از تزریق مواد تغییر فاز، ژل، مس، گرافیت یا مواد دیگری استفاده می‌کنند که برای مقابله با تجمع گرما در نظر گرفته شده است.از آنجایی که مموری فوم به کندی شکل اولیه خود را به دست می آورد، معمولاً بهترین ماده برای سهولت حرکت در نظر گرفته نمی شود. مموری فوم با چگالی کمتر کانتورهای کمتری دارد، که ممکن است برای سهولت حرکت کمی بهتر باشد.

پلی فوم

پلی فوم یا فوم پلی اورتان یک ماده مصنوعی است که با استفاده از مواد پتروشیمی تولید می شود. بسته به چگالی و ساختار سلولی می تواند خواص متفاوتی داشته باشد. این تطبیق پذیری آن را برای لایه های راحتی یا هسته پشتیبانی مناسب می کند.پلی فوم تا حدی مطابقت دارد، اما معمولاً نسبت به مموری فوم سنتی فرورفتگی کمتری دارد. و واکنش سریع‌تری به تغییرات فشار دارد. یافتن لایه‌های پلی فوم که دارای شیارهای بریده‌شده برای کاهش فشار و پشتیبانی هستند، معمول است.بسیاری از تشک‌های پلی فوم به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مطابقت نزدیکی داشته باشند، اگرچه این ماده عموماً سهولت بیشتری در حرکت نسبت به مموری فوم ارائه می‌دهد.
برخی از پلی فوم های اختصاصی دارای خاصیت فنری هستند که شبیه لاتکس است. انواع دیگر کاملا سفت هستند و با نگه داشتن تختخواب ها در بالای تشک، حرکت را تسهیل می کنند.

لاتکس

لاتکس طبیعی با شیره درخت لاستیک ساخته می شود، در حالی که لاتکس مصنوعی از مواد شیمیایی به نام استایرن و بوتادین تشکیل شده است. تولید لاتکس از یکی از دو روش استفاده می کند: Talalay یا Dunlop. فرآیند Talalay یک لاتکس سبک تر و شناورتر تولید می کند. در حالی که فرآیند Dunlop ماده متراکم تری ایجاد می کند.لاتکس به طور طبیعی فنری است. یک گهواره شل در اطراف بدن فرد خواب ایجاد می کند، اگرچه به اندازه مموری فوم شکل نمی گیرد. این ماده معمولاً خواب‌آورها را بر روی تشک نگه می‌دارد.جهش طبیعی لاتکس برای حرکت بسیار مساعد است. و بیشتر افراد خوابیده در تعویض موقعیت روی تشک لاتکس مشکل کمی دارند. لاتکس Talalay ممکن است اجازه فرو رفتن بیشتری را در رختخواب بدهد، اما همچنین تمایل به فنری بیشتر دارد. لاتکس دانلوپ معمولا سفت تر است و فرورفتگی را به حداقل می رساند.

میکروکویل ها

لایه های میکروکویل از چندین فنر فولادی کوچک تشکیل شده است. هر سیم پیچ معمولاً در پارچه محصور می شود و طوری طراحی می شود که به طور مستقل در پاسخ به فشار خم شود. به دلیل اندازه کوچکتر و توانایی آنها برای انطباق محلی، میکروکویل ها اغلب برای راحتی و لایه های انتقالی استفاده می شوند.میکروکویل ها که در زیر یک لایه بالشتک استفاده می شوند، به گهواره عمیق تر بدن کمک می کنند. این تعادل کاهش فشار و پشتیبانی را فراهم می کند.از آنجایی که کویل ها ذاتاً فنری هستند، از جمله یک لایه میکروکویل نزدیک به بالای تشک باعث سهولت حرکت می شود. اگر لایه میکروکویل با یک سیم پیچ یا پایه لاتکس جفت شود، می توان این اثر را افزایش داد.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

سهولت حرکت و جابجایی روی تشک هنگام خواب (قسمت دوم)

چگونه تشک مموری فوم با خاصیت خنک کنندگی داشته باشیم؟