07136476172 - 09172030360 [email protected]

ما به دلایل مختلف خمیازه می کشیم. آیا متوجه شده اید که در حالی که سعی می کنید پشت فرمان بیدار بمانید، خمیازه می کشید؟ شاید پس از دیدن خمیازه یکی از دوستان یا حتی هنگام خواندن این پاراگراف، خمیازه کشیده اید. خمیازه یک واکنش غیرارادی طبیعی به احساس خستگی یا بی حوصلگی است. خمیازه همچنین می تواند “مسری” باشد.  وقتی خمیازه می بینیم، می شنویم یا حتی به آن فکر می کنیم خمیازه می کشیم.

با این حال، اگر متوجه شدید که دائماً خمیازه می‌کشید، ممکن است نشانه‌ای از اختلال خواب یا سایر نگرانی‌های پزشکی باشد. افرادی که بیش از حد خمیازه می‌کشند، معمولاً مشکلی اساسی دارند که باعث خمیازه می‌شود. دانستن علائم خمیازه بیش از حد می تواند به شما در شناسایی و درمان علت اصلی کمک کند.

خمیازه چیست؟

خمیازه یک رفلکس طبیعی است که همه حیوانات مهره دار از جمله پرندگان، ماهی ها، خزندگان و پستانداران آن را تجربه می کنند. بنابراین خمیازه کشیدن تقریباً در تمام مراحل زندگی از جنین تا سن بالاتر مشاهده می شود.

هنگامی که خمیازه می کشید، دهان خود را باز می کنید، از طریق دهان و بینی عمیقاً نفس می کشید.  و به آرامی بازدم می کنید. گاهی اوقات ممکن است هنگام خمیازه کشیدن دست های خود را دراز کنید و سر خود را به عقب خم کنید . به طور معمول، خمیازه بین پنج تا 10 ثانیه طول می کشد.

چرا خمیازه می کشیم؟

دانشمندان تعدادی از دلایل احتمالی را برای خمیازه کشیدن شناسایی کرده اند:

خستگی یا خواب‌آلودگی:

معمولاً زمانی که خواب‌آلود یا بیش از حد خواب‌آلود هستیم خمیازه می‌کشیم .  خمیازه کشیدن هم بعد از بیدار شدن و هم قبل از خواب اتفاق می افتد. خمیازه بخشی از فرآیند بیدار ماندن بدن شماست. کشش‌هایی که هنگام خمیازه کشیدن انجام می‌دهید نیز به جلوگیری از به خواب رفتن شما کمک می‌کند.

کسالت:

خمیازه کشیدن نیز معمولاً با کسالت همراه است. اگر محیط شما تحریک کننده نباشد، احساس خواب آلودگی خواهید کرد. خمیازه ممکن است به اطرافیانمان نشان دهد که خسته یا خواب الوده شده ایم.

تنظیم دمای مغز

خمیازه های شما ممکن است به خنک شدن بیش از حد مغز شما کمک کند. در مطالعات حیوانی، دمای مغز موش‌ها و طوطی‌ها پس از خمیازه سردتر بود. یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که مردم در تابستان بیشتر از زمستان خمیازه می کشند .

فشار گوش

اگر قبلاً در هواپیما بوده اید، ممکن است به دلیل تغییر ارتفاع، فشار ناخوشایند گوش را تجربه کرده باشید. اگرچه هدف اصلی خمیازه کشیدن نیست، خمیازه می تواند فشار را در گوش شما کاهش دهد.

همدلی

برخی از محققان بر این باورند که خمیازه بخشی از یک پاسخ همدلانه است. در مطالعات انسانی و حیوانی، نشان داده شده است که خمیازه یک حیوان باعث ایجاد خمیازه در حیوانات دیگر از همان گونه می شود. با این حال، تحقیقات محدود است، بنابراین رابطه بین خمیازه و همدلی نیاز به مطالعه بیشتر دارد. مغز انسان حاوی تعداد زیادی از نورون‎های آیینه‎ای است که نه تنها در درک و پیش‎بینی رفتار سایر افراد مؤثر هستند بلکه به ما در فهم نیات و اهداف آن‎ها، و نیز مفهوم اجتماعی نهفته در رفتارها و نیز هیجانات انسانی کمک می‎کنند.

نورون های آینه ای یکی از مهم ترین کشفیات بشر در قرن حاضر است. ما این نورون ها را از اجداد اولیه مان به ارث برده ایم. البته این نورون ها تنها در مغز انسان وجود ندارند بلکه در اکثر جانداران، این نورون دیده شده است. در میان حیوانات، درست مثل انسان ها، زبانی برای تبادل اطلاعات وجود دارد، یک زبان برای صحبت با هم نوع هایشان و به گفته دانشمندان یک زبان برای معاشرت با دیگر حیوانات.

نورون های آینه ای یکی از مهم ترین کشفیات بشر در قرن حاضر است. ما این نورون ها را از اجداد اولیه مان به ارث برده ایم. البته این نورون ها تنها در مغز انسان وجود ندارند بلکه در اکثر جانداران، این نورون دیده شده است. در میان حیوانات، درست مثل انسان ها، زبانی برای تبادل اطلاعات وجود دارد، یک زبان برای صحبت با هم نوع هایشان و به گفته دانشمندان یک زبان برای معاشرت با دیگر حیوانات؛

خمیازه معمولی در مقابل خمیازه بیش از حد

به طور متوسط ​​انسان ها 5 تا 10 بار در روز خمیازه می کشند. با این حال، افرادی که خمیازه بیش از حد را تجربه می کنند، تمایل دارند هر روز چندین بار خمیازه بکشند. در برخی از مطالعات موردی، افرادی که بیش از حد خمیازه می‌کشند، تا 100 بار در روز خمیازه می‌کشند .

خمیازه بیش از حد اغلب با عواملی غیر از خواب آلودگی یا بی حوصلگی، مانند مصرف دارو همراه است. با این حال، با توجه به اینکه خمیازه کشیدن در بسیاری از فرهنگ ها به عنوان بی احترامی تلقی می شود، خمیازه مداوم ممکن است بر زندگی اجتماعی فرد تأثیر منفی بگذارد. خمیازه بیش از حد نیز می تواند نشانه ای از یک اختلال زمینه ای باشد.

علل خمیازه بیش از حد

دلایل خمیازه بیش از حد عبارتند از:

خستگی یا خواب آلودگی بیش از حد

خمیازه مکرر اغلب به دلیل بدهی خواب ایجاد می شود. بدهی خواب، یا میزان خوابی که فرد در طول زمان از آن محروم می شود، می تواند منجر به خواب آلودگی یا خواب آلودگی مفرط شود. خمیازه کشیدن و خواب آلودگی بیش از حد ممکن است از علائم دیگر اختلالات خواب مانند نارکولپسی و آپنه خواب باشد.

عوارض جانبی دارو:

چندین مطالعه موردی نشان داده اند که تغییرات در داروها می تواند باعث خمیازه بیش از حد شود. خمیازه بیش از حد یکی از عوارض جانبی رایج مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) است. که برای درمان افسردگی و اختلالات اضطرابی استفاده می شود.

اختلالات عصبی:

بسیاری از اختلالات عصبی می توانند دفعات خمیازه کشیدن را افزایش دهند. افرادی که از میگرن، مولتیپل اسکلروزیس، صرع، سکته مغزی و ضربه به سر رنج می برند، ممکن است هنگام خمیازه کشیدن علائم خود را به طور موقت کاهش دهند.

تشخیص خمیازه بیش از حد

برای تشخیص خمیازه بیش از حد، پزشک باید عادات خواب احتمالی یا اختلالاتی که باعث خمیازه می شود را حذف کند. در صورت لزوم، پزشک ممکن است از شما بخواهد یک آزمایش تشخیصی به نام الکتروانسفالوگرافی (EEG) انجام دهید.EEG امواج مغزی یا فعالیت الکتریکی مغز شما را اندازه گیری می کند. EEG می تواند به پزشک کمک کند تا اختلالات عصبی را که ممکن است باعث خمیازه کشیدن بیش از حد شما شود، تشخیص دهد.

درمان خمیازه بیش از حد

درمان خمیازه بیش از حد نیاز به شناسایی علت خمیازه دارد. هنگامی که علت زمینه ای درمان شود، علامت خمیازه بیش از حد از بین می رود. به عنوان مثال، هنگامی که بیماران استفاده از SSRI را کاهش دادند یا متوقف کردند، خمیازه بیش از حد آنها کاهش یافت یا به طور کامل از بین رفت.

خستگی و خمیازه

آیا همیشه خمیازه می کشید و از خود میپرسید “چرا من همیشه احساس خستگی می کنم؟” در این صورت، ممکن است خواب آلودگی مفرط روزانه یا خستگی مزمن داشته باشید. این مشکلات از رایج ترین شکایاتی است که پزشکان می شنوند. و رفع آنها کار ساده ای نیست و در بیشتر موارد به دلایل بالقوه بسیاری رخ میدهند.

خواب آلودگی مفرط روزانه به عنوان “ناتوانی در حفظ بیداری و هوشیاری در دوره های اصلی بیداری روز” تعریف می شود. اگر خواب آلودگی مفرط روزانه دارید، ممکن است ناخواسته یا در زمان های نامناسب چرت بزنید.  خواب آلودگی مفرط روزانه چیز گذرایی نیست.  معیارهای تشخیصی رسمی می گویند که باید هر روز به مدت سه ماه یا بیشتر اتفاق بیفتد.

 

چه زمانی با پزشک خود صحبت کنید

اگر احساس می کنید که خمیازه بیش از حد را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. علائم دیگری را که علاوه بر خمیازه تجربه می کنید، مانند خواب آلودگی یا خستگی، دنبال کنید.  این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید تا آنها درک بهتری از سلامت فعلی شما داشته باشند. شما و پزشکتان با هم می‌توانید علت خمیازه کشیدن بیش از حد خود را تعیین کنید و یک برنامه درمانی تهیه کنید.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

بهترین غذا ها برای خوب خوابیدن

وضعیت خواب جنینی