07136476172 - 09172030360 [email protected]

سوالی که ممکن است برای برخی افراد بوجود آید این است که برای ثبت نقشه مغزی در شیراز به کجا باید مراجعه کنند. قبل از آنکه به این سوال پاسخ دهیم در مورد نقشه مغزی یا qEEG لازم است بیشتر بدانیم. نقشه مغز ابزار پیچیده ای است که نشان می‌دهد واقعاً در مغز شما چه می‌گذرد. نقشه مغز، که اغلب به عنوان qEEG شناخته می شود، یکی از حیاتی ترین ابزارهای تشخیصی برای ارزیابی عملکرد صحیح مغز می باشد. مرکز سلامت مغز دانا از سال 1395 از فناوری نقشه برداری مغز برای ایجاد پروتکل های مغز هدفمند استفاده می کند. در طول سال ها، ما به طور مداوم، همراه با فناوری های به روز، برای به حداکثر رساندن ارتقا و بهبود عملکرد مراجعین خود گام برداشته ایم،. نتیجه این است که تا به حال به هزاران نفر کمک کرده ایم تا به کمک نقشه برداری مغز عملکردشان بهبود یابد. بعلاوه مقالات معتبری در زمینه نقشه برداری و چکاپ مغز به چاب رساندیم. (یکی از این مقالات را که با همکاری تیمی بین المللی به چاب رساندیم را اینجا میتوانید ببینید)

آیا بدنبال بهترین مرکز ثبت نقشه مغز در شیراز هستید؟ همه شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

نقشه مغزی (QEEG)

مغز سالم کلید سلامتی

مغز ما پیچیده ترین قسمت بدن ماست. با اینکه این اندام فقط حدود 1.3 کیلوگرم وزن دارد، مغز سطح هوش ما، میزان عملکرد حواس ما، نحوه حرکت بدن و نحوه رفتار ما را تعیین می کند. برای سال‌ها، عصب‌شناسان مغز را برای درک بهتر اعتیاد، اضطراب، بیماری‌های عصبی و اختلالات خلقی مورد مطالعه قرار داده‌اند. اما یک آزمایش جدید به نام الکتروانسفالوگرافی کمی یا qEEG می‌تواند یک نقشه بصری از مغز ایجاد کند که می‌تواند حتی بیشتر درباره پیچیده‌ترین اندام بدن به ما بگوید. صدها میلیون نفر در سراسر جهان دارای بیماری هایی هستند که با سلامت مغز مرتبط است. این تعداد بدون انجام اقدام موثر، افزایش می یابد. ناتوانی، مرگ زودرس، فرصت های کمتر برای زندگی سعادتمند، اضطراب برای خانواده و دوستان، اینها چیزی است که سلامت ضعیف مغز مستلزم آن است. در این شرایط که با چالش های بسیار زیادی در زمینه سلامت مغز و روان مواجه ایم، به این میپردازیم که نقشه برداری مغزی چه کمکی می کند؟ نقشه مغزی چیست؟ برترین مرکز ثبت نقشه مغزی در شیراز کدام است؟

نقشه برداری مغز چیست؟

مغز پیچیده ترین عضو بدن ماست. هر منطقه از مغز یک عملکرد خاص را انجام می دهد. برای سال‌ها، پزشکان نقشه‌ای تقریبی از مناطق مختلف مغز داشتند، اما هرگز در حدی نبودند که بتوانند مطمئن باشند که آیا این نقشه برای هر فرد درست است یا خیر. دلیل آن این است که مغز هر فرد منحصربه‌فرد است. که این باعث ایجاد تغییرات در نقشه می‌شود.
توانایی “نقشه برداری” از مغز در مقایسه با ارزیابی عادی فرد به تنهایی، بینش بسیار بیشتری را در مورد اینکه مشکل از کجاست، ارائه می دهد. هنگامی که الگوهای فعالیت مغز به کمک نقشه مغز تجزیه و تحلیل می شوند، بسیار دقیقتر می توان در مورد روند درمان فرد تصمیم گرفت. که نسبت به پرسش نامه ها یا ارزیابی های رایج مزیت مهمی محسوب می شود.
به عنوان مثال، پاسخ‌های یک پرسشنامه ممکن است باعث تشخیص ADHD شود، ولی نقشه مغز نشان می‌دهد در واقع یک اختلال یادگیری است که ناشی از اتصالات معیوب بین سلول های عصبی است.

چرا نقشه مغزی؟

تشخیص نادرست بیماری‌های مغزی فقط بر اساس پرسش‌ از بیمار می‌تواند منجر به تجویز داروهای نامناسب و بی‌اثر شود. نقشه‌برداری مغز روشی برای بررسی فعالیت الکتریکی مغز است که می‌تواند به تشخیص دقیق‌تر بیماری‌های مغزی کمک کند.

انواع نقشه‌برداری مغز

نقشه‌برداری مغز انواع مختلفی دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • fMRI: این روش با استفاده از امواج مغناطیسی، فعالیت مغز را در زمان واقعی نشان می‌دهد.
 • PET: این روش با استفاده از مواد رادیواکتیو، فعالیت مغز را در مناطق مختلف بررسی می‌کند.
 • EEG: این روش با استفاده از الکترودهای متصل به پوست سر، فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می‌کند.
 • MEG: این روش با استفاده از سیم‌پیچ‌های مغناطیسی، فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می‌کند.

نقشه‌برداری مغز در شیراز

نقشه‌برداری مغز در شیراز و سایر شهرهای بزرگ کشور انجام می‌شود. این روش می‌تواند در تشخیص و درمان بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر، پارکینسون، صرع و اختلالات یادگیری مفید باشد.

نقشه‌برداری مغز از نوع qEEG

qEEG یکی از انواع نقشه‌برداری مغز است که با استفاده از EEG انجام می‌شود. این روش می‌تواند فعالیت الکتریکی مغز را در فرکانس‌های مختلف اندازه‌گیری کند.

چگونه از نقشه برداری مغز برای بهبود زندگی خود استفاده کنید

مغز انسان، یک عضو شگفت‌انگیز

مغز انسان، مسئول همه کارهایی است که انجام می‌دهیم، از ساده‌ترین کارها تا پیچیده‌ترین افکار و احساسات. با این حال، با وجود تمام قدرتی که دارد، بسیار شکننده است. درست مانند هر ماهیچه دیگری در بدن ما، اگر بخواهیم سالم بماند و بهترین عملکرد را داشته باشد، نیاز به ورزش و مراقبت دارد.

نقشه برداری مغز، یک ابزار قدرتمند

نقشه برداری مغز، تکنیکی است که به ما امکان می‌دهد فعالیت ذهنی خود را ردیابی کنیم و ببینیم از کدام مناطق مغز در طول فعالیت‌های مختلف بیشتر استفاده می‌شود. سپس می‌توان از این اطلاعات برای بهبود حافظه، تمرکز، تمرکز، سطح استرس، الگوهای خواب و موارد دیگر استفاده کرد.

مزایای نقشه برداری مغز

نقشه برداری مغز می‌تواند برای بهبود حافظه، تمرکز، کاهش استرس و اضطراب و بهبود خواب استفاده شود.

 • بهبود حافظه: نقشه برداری مغز می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از نحوه عملکرد حافظه خود داشته باشید و برای بهبود آن چه کاری باید انجام دهید.
 • افزایش تمرکز: نقشه برداری مغز می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر روی کار در حال انجام تمرکز کنید و اطلاعات بیشتری را حفظ کنید.
 • کاهش استرس و اضطراب: نقشه برداری مغز می‌تواند به شما کمک کند تا استرس و اضطراب خود را کاهش دهید و به حالت آرامش بیشتری دست یابید.
 • بهبود خواب: نقشه برداری مغز می‌تواند به شما کمک کند تا الگوهای خواب خود را بهبود ببخشید و خواب بهتری داشته باشید.

روش‌های استفاده از نقشه برداری مغز

نقشه برداری مغز را می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد.

 • برای بهبود حافظه: می‌توانید از تکنیک‌هایی مانند قصر حافظه یا دستگاه‌های یادگاری استفاده کنید.
 • برای افزایش تمرکز: می‌توانید از تکنیک‌های آرامش‌بخش مانند تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید.
 • برای کاهش استرس و اضطراب: می‌توانید از تکنیک‌های نوروفیدبک یا تکنیک‌های آرامش‌بخش مانند تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید.
 • برای بهبود خواب: می‌توانید از تکنیک‌های آرامش‌بخش مانند تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید.

پیگیری پیشرفت خود

مهم است که پیشرفت خود را با نقشه برداری مغز دنبال کنید تا نتایج آن را ببینید. بررسی کنید که چقدر طول می‌کشد تا تمرینات را کامل کنید، چقدر سخت هستند و بعد از اتمام آنها چه احساسی دارید. همچنین باید تغییرات خلق و خو، رفتار یا توانایی‌های شناختی خود را که در طول زمان متوجه می‌شوید، پیگیری کنید.

نقشه برداری مغز، یک ابزار قدرتمند است که می‌تواند به شما در بهبود زندگی خود از طرق مختلف کمک کند. با بهبود حافظه، افزایش تمرکز، کاهش استرس و اضطراب و بهبود خواب، نقشه برداری مغز می‌تواند به شما کمک کند زندگی بهتری داشته باشید.

نقشه برداری به کمک qEEG

الکتروانسفالوگرافی (EEG) اندازه گیری الگوهای الکتریکی فعالیت مغز در سطح پوست سر است که فعالیت قشر مغز را منعکس می کند و معمولا به عنوان امواج مغزی شناخته می شود. EEG کمی (qEEG) عبارت است از تجزیه و تحلیل الکتروانسفالوگرافی خام یا سیگنال های الکتریکی مغز، که در اصطلاح عمومی به آن “نقشه مغزی” نیز گفته می شود. qEEG عبارت است از تجزیه و تحلیل تفسیر بصری EEG که می تواند به درک دقیقتر ما ازعملکرد مغز کمک کند.

تفاوت EEG و qEEG 

در واقع qEEG همان EEG است که کمی سازی شده. ثبت EEG اساسا برای تشخیص صرع ، اختلالات چرخه خواب و بیداری و تعیین مرگ مغزی استفاده می شود. و اینکه چقدر الگو امواج مغزی از حالت طبیعی خارج می شود.  با استفاده از نقشه مغزی (qEEG) می توان از نظر فنی بیماری های عصب-روانی مانند زوال عقل، اختلالات فکری یا اختلالات حرکتی و شناختی را ارزیابی کرد.

نقشه برداری مغز یا qEEG چگونه انجام می شود؟

نقشه برداری مغز یا qEEG یک روش غیرتهاجمی و بدون درد است که برای ارزیابی فعالیت الکتریکی مغز استفاده می شود. این روش در شیراز و سایر شهرهای بزرگ کشور انجام می شود.

مراحل انجام نقشه برداری مغز

 • بیمار روی یک صندلی راحت می نشیند و کلاهی با الکترودهای مختلفی روی سرش قرار می گیرد.
 • الکترودها فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می کنند.
 • داده های ثبت شده توسط یک نرم افزار تخصصی و متخصص علوم اعصاب تجزیه و تحلیل می شوند.
 • تجزیه و تحلیل، نتایج را با پایگاه داده افراد هم سن و نرمال مقایسه می کند تا ببیند آیا مغز بیمار به طور قابل توجهی از میانگین یا هنجار منحرف است یا خیر.

تفاوت نقشه برداری مغز با EEG معمولی

نقشه برداری مغز یا qEEG با EEG معمولی متفاوت است. EEG معمولی معمولاً برای تشخیص صرع استفاده می شود. در EEG معمولی، فعالیت الکتریکی مغز در زمان واقعی ثبت می شود. اما در نقشه برداری مغز، فعالیت الکتریکی مغز در فرکانس های مختلف اندازه گیری می شود.

مدت زمان انجام نقشه برداری مغز

نقشه برداری مغز معمولاً حدود 45 دقیقه طول می کشد. اما برای کودکان پرتحرک، ممکن است مدت زمان کوتاه تری لازم باشد.

چرا از نقشه مغزی (qEEG)  برای درمان استفاده می شود؟

این روش می تواند در تشخیص و درمان بیماری های مغزی مانند آلزایمر، پارکینسون، صرع و اختلالات یادگیری مفید باشد.

استفاده از نقشه مغزی در درمان

در برخی مراکز درمانی، نقشه مغزی برای ارزیابی تغییرات امواج مغزی هر فرد نسبت به حالت نرمال استفاده می شود. این اطلاعات می تواند به پزشکان کمک کند تا مداخلات درمانی مناسب را برای هر فرد طراحی کنند.

مثال ها

 • نقشه مغزی می تواند برای تشخیص اضطراب یا افسردگی در فرد استفاده شود.
 • نقشه مغزی می تواند برای ارزیابی تغییرات شناختی مانند تغییر در توجه یا حافظه فرد استفاده شود.
 • نقشه مغزی می تواند برای تعیین اینکه آیا مداخله درمانی موثر بوده است یا خیر استفاده شود.

نکات مهم

 • نقشه مغزی بدون ارزیابی بالینی فرد نمی تواند دقت کافی را داشته باشد.
 • نقشه مغزی به تنهایی یک روش تشخیصی نیست و نمی تواند جایگزین تشخیص پزشک شود.

مزایای اصلی نقشه مغز:

 • به شناسایی مشکلات مربوط به اختلالات مغز کمک می کند
 • مناطق خاصی از مغز را مشخص می کند که عملکرد مطلوبی ندارند و می تواند بر خلق و خو، رفتار، توجه، خواب، یادگیری و موارد دیگر تأثیر بگذارد.
 • کمک می کند تا مشخص شود کدام مداخلات و پروتکل های تحریک مغز یا نوروفیدبک یا… باید استفاده شود.
 • اطلاعاتی را ارائه می دهد که می تواند نشان دهد کدام دسته از داروها برای مشکل مناسب هستند یا مناسب نیستند. (این دانش می تواند به کاهش تجویز دارو با آزمون و خطا کمک کند)
 • به توضیح اینکه چرا داروهای قبلی، جواب نداده اند کمک می کند

چگونه نقشه مغزی برای درمان استفاده می شود؟

در نقشه برداری مغز می توان نشان داد که فعالیت کدام نواحی مغز کمتر یا بیشتر از حالت طبیعی است. پس از بررسی بالینی فرد، تغیییرات در نقشه مغزی می تواند تایید کننده علائم بیماری یا مشکلی خاص در شخص باشند. باید توجه داشت که نقشه مغزی باید توسط یک متخصص به دقت تفسیر شود و نواحی مرتبط با اختلال یا بیماری فرد برای درمان هایی مانند تحریک مغز یا نوروفیدبک مورد هدف قرار گیرند. درواقع از نقشه مغزی برای تایید تشخیص اختلال خاص در فرد یا تعیین پروتکل درمانی شخصی سازی شده استفاده می شود.

برای کمک به درک بهتر آنچه می گوییم، به این نمونه های نقشه مغزی نگاهی بیندازید.

تصویر زیر بخشی از نقشه مغزی مغز یک مرد 23 ساله را نشان می دهد که دوستانش او را به کم دقتی متهم می کردند. برای او ناامید کننده بود، زیرا او بسیار سعی می کرد توجه کند. از خواندن هم خوشش نمی آمد. رنگ قرمز در  تصاویر زیر از نقشه مغز او نشان می دهد که او دارای مقادیر بیش از حد فعالیت امواج آهسته مغز(4-8 هرتز) است. فعالیت آهسته بیش از حد با توجه فرد، تداخل می کند و یک الگوی رایج برای اختلال ADHD است. همچنین به افرادی مرتبط است که از خواندن متنفرند زیرا در توجه به محتوا مشکل دارند. ما با استفاده از نقشه مغزی در شیراز به این مراجع پیشنهاد دادیم به کمک تحریک مغز و نوروتکنولوژی فعالیت آهسته بیش از حد مغز خود را کاهش دهد و توجه و توانایی او در خواندن بهبود یابد.

همین نقشه برداری مغز در افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات خلقی و شناختی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

بیایید مثالی دیگر را ببینیم :

پسری که در نهایت مشخص شد کمبود توجه یا ADD نداشت!

والدین یک پسر 11 ساله پنج سال تلاش کردند تا بفهمند چه مشکلی در او وجود دارد. و باید چه کاری برای کمک به او انجام دهند. او با مدرسه و دوستانش مشکل داشت. او سه بار در طول چندین سال توسط چند متخصص و پزشک با تشخیص نامشخص آزمایش شد و تنها یک گزینه درمانی به او داده شد: دارو ! هنگامی که یک نقشه مغزی انجام دادیم و نتایج را به سایر داده های آزمایش اضافه کردیم، تشخیص سندرم آسپرگر – نه کمبود توجه ADD – مشخص شد. همچنین مشخص شد علیرغم آنچه که پزشکان برای او تجویز کرده بودند، نباید از داروهای محرک استفاده می شد.

آیا از خود می‌پرسید که چرا متخصص روانپزشک شما نقشه مغزی را انجام نداده یا توصیه نکرده است؟

اکثر روانپزشکان و متخصصان سلامت روان از نقشه مغز در شیراز یا شهر های دیگر استفاده نمی کنند زیرا بخشی از ابزارهای مرسوم آنها نیست. انجام qEEG زمان یادگیری زیادی نیاز دارد و بسیار فنی است. همچنین ممکن است آن‌ها اطلاعات کافی در مورد نقشه‌برداری مغز نداشته باشند تا آن را توصیه کنند.

چه مراکزی برای ثبت نقشه مغزی در شیراز معتبر هستند؟

ثبت نقشه مغزی یک روش پزشکی است که باید توسط متخصصان انجام شود. و میتوان گفت ثبت نقشه مغزی بدون تفسیر آن توسط متخصص ارزش چندانی ندارد. هر کسی که مدعی ثبت نقشه مغزی است لزوماً تخصص لازم را ندارد. حتی دیده شده افرادی که مدارک غیر مرتبط دارند، بدون آگاهی از نحوه ثبت دقیق، حذف نویز امواج مغزی و تفسیر آن مدعی ثبت نقشه مغزی هستند.

انستیتو سلامت مغز دانا یکی از مراکز معتبر برای ثبت نقشه مغزی در شیراز است. این مرکز توسط متخصصان از چندین رشته (نوروساینس، روانپزشکی، نورولوژی و…) اداره می شود که تجربه و دانش کافی برای ثبت و تفسیر نقشه مغزی را دارند.

انتخاب مرکز معتبر برای ثبت نقشه مغزی

برای انتخاب مرکز معتبر برای ثبت نقشه مغزی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • تجربه و دانش متخصصان مرکز
 • تجهیزات و نرم افزارهای پیشرفته
 • کیفیت خدمات

ثبت نقشه مغزی یک روش ارزشمند برای ارزیابی عملکرد مغز است. با انتخاب مرکز معتبر می توانید از مزایای این روش بهره مند شوید.

چگونه نقشه مغزی می تواند کمک کند؟

qEEG یک جزء بسیار ارزشمند از ارزیابی جامع در انستیتو سلامت مغز دانا در شیراز است. نقشه مغزی به درک فعالیت الکتریکی قشر مغز کمک می کند. و می تواند نشان دهد که فعالیت در مغز خیلی زیاد است یا خیلی کم، ونشان دهد که سلول های مغز شما چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

این مورد از بسیاری جهات می تواند مفید باشد. از جمله:

 • شناسایی مشکلات شناختی و روانی
 • نشان دادن اینکه چگونه الگوهای امواج مغزی شما را می توان بهبود بخشید
 • پیش‌بینی پاسخ دارویی-مانند چگونگی پاسخ احتمالی شما به داروهای ضد افسردگی
 • ارائه اطلاعات ارزشمند در ایجاد یک برنامه درمانی شخصی سازی شده (که ممکن است شامل تکنیک های بیوفیدبک، نوروفیدبک و تحریک مغز باشد)
 • برای کمک به تعادل عملکرد مغز
 • ارائه اطلاعات عینی برای ایجاد برنامه تحریک مغز شخصی سازی شده برای شما یا سایر روش های درمانی، مانند تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)
 • برای بهبود یا تقویت مغز

qEEG اطلاعات بیشتری در مورد نحوه عملکرد مغز به ما می دهد و می تواند برای اطلاعات پایه و همچنین برای پیگیری پیشرفت درمان استفاده شود. ما می‌توانیم از اطلاعات نقشه مغزی به‌عنوان راهنمایی برای تعیین مؤثرترین راه‌حل‌ها برای کمک به تغییر مغز و بهبود حافظه، تقویت تمرکز و توجه، کاهش افسردگی، به حداقل رساندن اضطراب و بهبود عملکرد کلی استفاده کنیم. شکل زیر مثالی از نقشه مغزی فردی که مبتلا به زوال عقل یا دمانس است: الگو امواج تتا بسیار بالا در بیمار دمانس

آیا نقشه مغزی ایمن است؟

QEEG غیر تهاجمی، بدون درد و بی خطر است. الکترودها روی پوست سر قرار می‌گیرند و سیگنال‌هایی را از مغز دریافت می‌کنند. الکترودها به هیچ وجه فعالیت مغز را تغییر نمی دهند و هیچ جریانی را به مغز اعمال نمی کنند. الکترود ها مناطقی را نشان می دهند که فعالیت امواج مغزی سالم، کم کار یا بیش فعال است.

الگوی های مختلف امواج مغزی

مغز شما قدرتمندترین موتور الکترومغناطیسی جهان است. از الکتریسیته و انتقال دهنده های عصبی برای کمک به تفکر، احساس و عمل استفاده می کند. الکتریسیته (جریان یون‌های باردار) دائماً در سراسر بدن شما در حال حرکت است. اما هیچ‌جای بدن الکتریسیته به اندازه حدود 100 میلیارد سیم بیولوژیکی (نورون) در مغز تولید نمی کند. نورون ها از طریق سیگنال های الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. و زمانی که میلیون ها نورون با یکدیگر “صحبت می کنند”، پالس های الکتریکی هماهنگ یا امواج مغزی ایجاد می کند.

5 نوع الگوی امواج مغزی وجود دارد:

 • امواج مغزی دلتا 1 تا 4 چرخه (هرتز) در ثانیه: امواج مغزی بسیار آهسته که بیشتر در هنگام عمق خواب ایجاد می شود.
 • امواج مغزی تتا 5 تا 7 سیکل (هرتز) در ثانیه: امواج مغزی آهسته که در هنگام رویاپردازی، آرامش و خواب ایجاد می شود.
 • امواج مغزی آلفا 8 تا 12 سیکل (هرتز) در ثانیه: امواج مغزی که در حالت استراحت ایجاد می شود.
 • امواج مغزی بتا 13 تا 24 سیکل (هرتز) در ثانیه: امواج سریع مغزی که در حین تمرکز یا حالت های فعالیت ذهنی ایجاد می شود.

هر نوع از این امواج مغزی در لوب ها یا نواحی مختلفی از مغز قرار دارد که شامل موارد زیر است:

 • لوب پیشانی
 • لوب آهیانه
 • لوب گیجگاهی
 • لوب پس سری

این تمایز می‌تواند عملکردهای اصلی مغز را با هر نوع موج مغزی نشان دهد. و در صورت وجود هرگونه بی‌نظمی در هر یک از عملکردهای اصلی مغز مانند پردازش شناختی، پردازش هیجانی، و پردازش حافظه و غیره، امکان تجزیه و تحلیل کامل را فراهم می‌کند. اصطلاح مطالعه روابط بین نواحی مغز و وظایفی که انجام می دهند، محلی سازی عملکرد است. هرگونه بی‌نظمی یا نشانه‌ای از اختلال می تواند نشان‌دهنده مناطقی باشد که سیگنال‌های عصبی خیلی زیاد یا خیلی کم هستند. که در آن تشخیص و تجزیه و تحلیل بیشتر برای آسیب‌های مغزی، استرس شدید، شرایط روانی یا شناختی رخ می‌دهد. فرآیند نقشه برداری مغز به جمع آوری چنین اطلاعاتی برای تعیین یک درمان نوروتراپی سفارشی برای رسیدگی به هر مشکلی برای آموزش سیگنال های مغز برای رسیدن به محدوده طبیعی برای بهبود سلامت مغز کمک می کند.

از نقشه مغزی چه انتظاری باید داشته باشید؟

در انستیتو سلامت مغز ما از تجهیزات، کامپیوترها و نرم افزارهای پیشرفته برای ثبت نقشه مغزی در شیراز استفاده می کنیم. ثبت qEEG یک فرآیند ساده و بدون درد است. که در مجموع حدود 30 دقیقه طول می کشد.  در حالی که کلاهی به آرامی روی سرتان گذاشته می‌شود، آرام می‌نشینید. این کلاه شبیه کلاه شنا است. با این تفاوت که الکترودهایی به آن متصل است که فعالیت الکتریکی مغز را دریافت می کند.

نقشه مغزی (QEEG)

 

الکترودهای روی پوست سر شما به دستگاهی متصل هستند که سیگنال های مغز را دریافت می کند. سپس آن دستگاه به رایانه ای متصل می شود که سیگنال هایی را که الکترودها از مغز دریافت می کنند، می خواند و تفسیر می کند.

این یک فرآیند دو بخشی است:

الکترودها فعالیت مغز شما را در حالی که به مدت 10 تا 15 دقیقه ساکت و با چشمان باز نشسته اید، ثبت می کنند. سپس به کمک نرم افزارهای پیشرفته،  الگوهای امواج مغزی شما با میانگین افراد طبیعی مقایسه میشود و نقشه رنگی از مغز شما نشان داده می شود. با این اطلاعات، ما قادریم الگوهای امواج مغزی شما را ارزیابی کرده و هرگونه عدم تعادلی را که ممکن است در علائم شما نقش داشته باشد، شناسایی کنیم. این فرآیند می تواند به ما کمک کند تا یک پروتکل شخصی سازی شده برای کمک به تعادل مغز شما و به حداقل رساندن علائمتان ایجاد کنیم.

 

توصیه هایی برای شما قبل از انجام نقشه مغزی

 • شب قبل یا صبح قبل از ثبت نقشه برداری مغزی، موهای خود را دو بار بشویید و خیلی خوب آبکشی کنید.
 • از مصرف نرم کننده یا کرم مو خودداری کنید. واکس موجود در این محصولات دریافت سیگنال الکتروانسفالوگرام خوب را بسیار سخت می کند.
 • لطفاً صبح قبل و در حالت ایده آل 18 ساعت قبل از جلسه نقشه مغزی از مصرف کافئین خودداری کنید. در غیر این صورت کاری را متفاوت انجام ندهید (عادات غذایی یا خوابیدن).
 • لطفاً قبل از برنامه ریزی برای جلسه QEEG در مورد داروهایی که مصرف می کنید با ما صحبت کنید.
 • 2 روز قبل از انجام آزمایش از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید
 • قبل از معاینه مطمئن شوید که موها و پوست سرتان کاملاً خشک است.
 • از محصولات آرایش مو (مانند اسپری مو، ژل، موس) استفاده نکنید.
 • تمام لوازم جانبی (مانند اکستنشن، تکه های اضافی مو، سنجاق، کش مو، گوشواره و غیره) را بردارید.
 • بلافاصله قبل از آزمون ورزش نکنید یا ندوید (فعالیت سبک مشکلی ندارد)
 • شب قبل از آزمون تا دیر وقت بیدار نمانید

احساس مریضی می کنم. آیا باید جلسه را کنسل کنم؟

اگر علائم زیر را دارید، لطفا با کلینیک تماس بگیرید تا نوبت خود را مجدداً تعیین کنید. ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که نتایج تا حد امکان دقیق هستند و شرایط زیر امکان تغییر نتایج را دارند:

 • احساس بیماری، تب، سرفه، گرفتگی بینی، عفونت چشم، عفونت گوش و غیره.
 • مصرف داروهای تازه تجویز شده یا داروهای بدون نسخه که هنوز با پزشک مرکز راجع به آن صحبت نکرده اید.
 • اختلال غیرمعمول در الگوی خواب معمولی شما (نخوابیدن و کمبود شدید خواب)

مغز از چه چیزی ساخته شده است؟آیا می توانیم مغز خود را درک کنیم؟

دانشمندان علوم اعصاب می گویند ما راه درازی در پیش داریم. نقشه مغزی کمک زیادی می کند. مغز به وضوح از ماده خاکستری و ماده سفید، بافت مغز و اتصالات متقابل آن یا دسته های آکسون تشکیل شده است. ما از درک همه انواع نورون ها و سایر سلول های مغزی در سطح کاری که انجام می دهند فاصله داریم. برای تشخیص فعالیت بخش های مختلف، قطعا نقشه مغزی، به ما کمک می کند. “اگر نمی دانیم چند جزء مختلف وجود دارد، چگونه می توانیم کل یک چیز را بفهمیم؟” دانشمندان گاهی از این موضوع به عنوان کشف “جدول تناوبی انواع سلول های مغز” یاد می کنند. شیمیدانان یک جدول سازماندهی شده دارند که 118 عنصر شیمیایی شناخته شده – بلوکهای سازنده ماده – را توصیف می کند. اما دانشمندان علوم اعصاب فاقد چنین طبقه بندی کاملاً تعریف شده ای از بلوک های سازنده مغز هستند.

این طبیعت انسان یا حداقل طبیعت بسیاری از دانشمندان است که چیزی را با دسته بندی آن بفهمند.

وقتی دکتر کخ بچه بود، اولین کاری که با یک جعبه جدید لگو انجام می داد این بود که آنها را به انواع مختلف دسته بندی می کرد. او می گفت: “یک به یک، یک به دو، دو در چهار و غیره.” مرتب سازی نورون ها به این سادگی نیست. محققان موسسه آلن برای علوم مغز از چندین ویژگی برای تعریف یک نوع سلول مغزی استفاده می کنند. تیم‌های مختلف در این مؤسسه در حال دسته‌بندی سلول‌ها بر اساس ژن‌هایی که روشن و خاموش می‌شوند، شکل‌های دقیق آن‌ها، مناطقی از مغز که به آن‌ها متصل می‌شوند و رفتار الکتریکی منحصربه‌فردشان هستند . سپس کار سخت قرار دادن همه این اطلاعات برای تعریف انواع سلول های مغز بر اساس همه این ویژگی ها فرا می رسد.

مغز در بیماری چگونه تغییر می کند؟ آیا نقشه مغزی برای درک این مسئله کمک می کند؟

بخش بزرگی از درک قسمت های مغز این است که محققان بتوانند بهتر بفهمند کدام سلول های مغز ممکن است زمینه ساز بیماری های عصبی و روانی باشند. تهیه نقشه مغزی به درک این موضوع کمک کرده است. بسیاری از اختلالات عصبی روانپزشکی کل مغز را به طور یکنواخت تحت تأثیر قرار نمی دهند. بلکه در ابتدا یا توسط گروه های خاصی از نورون ها یا سایر سلول های مغزی هدایت می شوند. بواز لوی، دکترای علوم اعصاب در موسسه آلن برای علوم مغز میگوید: “در حال حاضر، ما نمی‌دانیم کدام نوع سلول در این بیماری‌ها آسیب‌پذیر هستند. اگر محققان لیست کاملی از انواع سلول های مغزی را تهیه کنند، می توانند ببینند که کدام نوع سلول می میرد. یا خارج از کنترل رشد می کند و یا مسیر خود را در بیماری های مغزی تغییر می دهند. سپس محققان می‌توانند ابزارهای بهتری برای مطالعه سلول‌های محرک بیماری بسازند. پس احتمالاً درمان‌هایی بیشتر توسعه می یابند که یک نوع سلول را در قلب بیماری هدف قرار می‌دهند”.

سوال این است که آیا واقعا مغز قابل نقشه برداری است؟ اصولا نقشه مغزی در کجا تهیه میشود؟ نقشه مغزی در شیراز قابل انجام است؟

تصور کنید بتوانیم مغزمان را به صورت یک نقشه ببینیم. با تجسم اتصالات مانند بزرگراه‌ها و فرعی‌هایی که به شهرهای بزرگ یا مناطق روستایی خدمات رسانی می‌کنند، می‌توانیم به طور بالقوه درک کنیم که مدارهای عصبی ما چگونه رفتار می‌کنند. درواقع چگونه رفتار ما را هدایت می‌کنند؟ همچنین چگونگی ارتباط ساختار و عملکرد سیستم عصبی را میبینیم. از نظر عملی، درک ارتباطات و مسیرهای مغز انسان ممکن است محققان را قادر سازد تا درک بهتری از چگونگی ایجاد و حفظ افکار و رفتارهای خاص داشته باشند. در میان کاربردهای دیگر، این درک می‌تواند بینش‌هایی در مورد چگونگی رشد و پیری مغز و چگونگی ارتباط  با برخی بیماری‌ها یا اختلالات، مانند بیماری آلزایمر و روان‌پریشی، با تغییرات خاص در مسیرهای عصبی ارائه دهد. نقشه مغزی، فعالیت الکتریکی مغز را از یک سری تصاویر مغز اندازه گیری می کند. با این کار می توانیم الگوهای مغز و عملکرد مغز شما را ببینیم. این به ما امکان می دهد تشخیص دهیم که کدام مناطق مغز باعث اختلال در عملکرد آن می شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که فرآیند ثبت نقشه مغزی ممکن است بتواند به آرام کردن اضطراب کمک کند. درواقع مغزهای مضطرب را به سلامت مطلوب بازگرداند. برای شروع برای یک مشاوره رایگان برنامه‌ریزی کنید. از ابتدا یاد بگیرید که چرا ثبت نقشه مغزی برای سلامت روان شما مهم است. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در خصوص نقشه مغزی در شیراز با مادر تماس باشید.

تاریخچه نقشه مغزی

نقشه برداری مغز زمانی آغاز شد که راهبردهای تجربی روانشناسی شناختی با تکنیک های تصویربرداری مدرن مغز ترکیب شدند. اولین مورد توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) و به دنبال آن تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) بود. تا بررسی کند که چگونه عملکرد مغز از فعالیت های ذهنی پشتیبانی می کند. از سال 1929، زمانی که هانس برگر اولین الکتروانسفالوگرافی (qEEG) را ثبت کرد، آشنایی با الکتروفیزیولوژی مغز رو به پیشرفت گذاشت. مشاهدات برگر محدود به حوزه زمان بود، اما او پیشنهاد کرد که تجزیه و تحلیل فرکانس و تفسیر سیگنال های EEG  در آینده بهبود می یابد. استفاده از کامپیوترها برای تجزیه و تحلیل EEG یا نوار مغز در دهه 1970 آغاز شد. و مارک نوور EEG دیجیتال را برای اولین بار در سال 1997 تعریف کردEEG دیجیتال مزایای متعددی مانند انتخاب آسان ویژگی های قابل توجه برای دریافت صحیح EEG، امکان تغییر حساسیت پارامترها و محدوده فرکانس به منظور تجزیه و تحلیل تنها بخش های خاصی از سیگنال EEG، دقیق تر و خاص تر را فراهم می کند.

علاوه بر این، در همان گزارش، مارک نوور مفهوم EEG کمی (QEEG) را معرفی کرد.

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، QEEG مخفف آنالیز EEG مدرن (یا نوار مغز کمی) است. و شامل ضبط سیگنال های دیجیتال EEG است. که با استفاده از الگوریتم های پیچیده ریاضی پردازش، تبدیل و تجزیه و تحلیل می شوند. QEEG تکنیک های جدیدی را برای استخراج ویژگی سیگنال های EEG بوجود آورده است: تجزیه و تحلیل باند فرکانس خاص و پیچیدگی سیگنال، تجزیه و تحلیل اتصال بخش های مختلف مغز، و تجزیه و تحلیل شبکه های عصبی

اولین مطالعات مربوط به نقشه برداری مغز توسط پل بروکا در اواخر دهه 1800 انجام شد که علاقه مند به یادگیری نحوه عملکرد زبان در مغز بود. او متوجه شد که می تواند بر اساس مشاهدات خود از قربانیان سکته مغزی که مراکز گفتارشان آسیب دیده بود، نقشه مناطق خاصی از مغز را مشخص کند که در آن عملکرد، فعال اند. همین باعث شد که او باور کند که مناطق مجزایی در مغز وجود دارد که مسئول عملکردهای خاصی هستند.

تکنیک های تصویربرداری مغز در طول زمان به طور فزاینده ای پیچیده شده اند.

امروزه، محققان می توانند نه تنها بخش هایی از مغز را در حین انجام وظایف خاص، بلکه الگوهای فعالیت آنها را در زمان های مختلف یا در شرایط مختلف مطالعه کنند. این پیشرفت ها منجر به بینش های جدیدی در شناخت و رفتار طبیعی انسان و همچنین اختلالاتی مانند ADHD، اسکیزوفرنی، افسردگی و اختلال دوقطبی شده است. با کمک نقشه مغزی در شیراز، بیماران زیادی توانسته اند درمان موثری دریافت کنند. و سریع تر درمان شوند. نقشه مغزی به تشخیص صحیح و دقیق بیماری کمک می کند. برای اطلاع در مورد بهترین مرکز نقشه مغزی در شیراز، در ادامه با ما باشید.

چه کسی می تواند از نقشه مغزی سود ببرد؟

نقشه مغزی را می توان بر روی افراد در هر سنی -بزرگسالان، نوجوانان، کودکان و حتی نوزادان انجام داد. افرادی که با اختلالات خلقی روانی دست و پنجه نرم می کنند ممکن است از نقشه مغزی سود ببرند. درانستیتو سلامت مغز، ما بیش از 2000 نقشه مغزی را برای کمک به شناسایی الگوهای امواج مغزی مرتبط با شرایط مختلف، انجام داده ایم:

 • بیش فعالی
 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلال هراس
 • TBI
 • PTSD
 • روان‌گسیختگی
 • اختلال وسواس فکری عملی
 • زوال عقل
 • مشکلات خواب

کاربردهای بالینی نقشه مغزی

اختلالات عصبی روانی

آکادمی نورولوژی آمریکا (AAN) و انجمن نوروفیزیولوژی بالینی آمریکا (ACNS) بیان می‌کنند که نقشه مغزی ممکن است مکمل EEG معمولی در شرایط زیر باشد: غربالگری پیک‌ها یا تشنج‌های احتمالی صرع، غربالگری تشنج‌های صرعی در بیمارانی که در معرض خطر بستری هستند. به بخش مراقبت های ویژه (ICU)، ارزیابی قبل از جراحی در صرع مقاوم به دارو، تشخیص عوارض حاد داخل جمجمه ای حین عمل، ارزیابی بیماران مبتلا به علائم بیماری عروق مغزی، ارزیابی شدت دمانس و انسفالوپاتی ها و EEG سرپایی (مراجعه کنید به مقاله Popa و همکاران در سال 2020). از سوی دیگر، در مطالعات تجربی بدون هیچ مدرکی در عمل بالینی، QEEG برای شرایط زیر استفاده می شود: سندرم پس از ضربه مغزی، آسیب مغزی خفیف یا متوسط، اختلال کمبود توجه، اسکیزوفرنی، افسردگی، اعتیاد به الکل، وزوز گوش و برای نظارت بر پاسخ درمانی به داروهای روانگردان.

سکته

بیماران سکته مغزی معمولاً با ناهنجاری های معمولی ریتم مغزی مراجعه می کنند. نقشه مغزی در تشخیص یا نظارت بر ناهنجاری های سکته مغزی برای اولین بار توسط Kopruner در سال 1984 استفاده شد و قابل توجه ترین نتیجه این بود که نسبت امواج بتا/تتا به طور قابل توجهی در نیمکره آسیب دیده افزایش یافت. توان نسبی امواج α هم در نیمکره آسیب دیده و هم در نیمکره نرمال  کاهش یافت و بهبودی پس از سکته مغزی ممکن است با استفاده از این الگو ارزیابی شود. فعالیت α پیشانی با پیامد عملکردی و پیشرفت اختلال شناختی مرتبط است زیرا ممکن است شاخصی از ظرفیت توجه پس از سکته باشد. مطالعات اخیر استفاده از مونتاژ الکترود EEG با چگالی پایین را پیشنهاد می کند – فقط چهار الکترود در ناحیه فرونتال: F3، F7، F4 و F8 برای ارزیابی تشخیص و نظارت در سکته مغزی.

اختلالات یادگیری و توجه

بسیاری از مطالعات بر نقش QEEG به عنوان یک ابزار تشخیص در اختلالات یادگیری [ برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به مقاله چابوت و همکاران، هاگز و همکاران و کوبورن ] با استفاده از قدرت طیفی و انسجام، با دقت 46-98٪  تاکید کرده اند. بر اساس فیزیولوژی عصبی، توان طیفی مجموع تخلیه های عصبی همزمان را نشان می دهد . همچنین ضخامت لایه قشر به طور مثبت با هوش ارتباط دارد به طوری که قدرت امواج EEG ممکن است ظرفیت پردازش اطلاعات قشر مغز را منعکس کند.

 مطالعات اخیر یک همبستگی مثبت بین ضریب هوشی (IQ) و افزایش توان مطلق در باندهای α و β را گزارش کردند،. به طور کلی بر اساس مطالعات موجود، هرچه دامنه یا توان مطلق در نواحی خاصی از مغز بیشتر باشد، IQ بالاتر است. در عوض، در شدیدترین اختلالات یادگیری، ناهنجاری های QEEG قابل توجه است – میزان بالای قدرت آهسته امواج در نواحی خاصی با ضریب هوشی پایین همراه است .

علاوه بر این، انجمن عصب‌شناسی آمریکا نقشه مغزی را به عنوان تحقیقی برای تشخیص اختلالات یادگیری توصیه می‌کند. QEEG ممکن است نقش اساسی در ارزیابی و درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) نیز داشته باشد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به ADHD افزایش قدرت را در باندهای θ و δ نشان می دهند. در همین حال، نوجوانان مبتلا به ADHD پاور امواج β کمتری را نسبت به افراد سالم نشان می دهند.

افسردگی

نقشه مغزی نقش حیاتی در روشن کردن الگوهای ارتباطات عملکردی در بیماران مبتلا به افسردگی دارد. QEEG می تواند ابزار مفیدی در تشخیص افتراقی بین افسردگی با حداقل تغییرات در EEG و تغییرات شدید عملکردی یا ساختاری باشد . دقت این پارامترها در تشخیص در چندین مطالعه تایید شده است که حساسیت 72% تا 93% را نشان می‌دهد .

اضطراب

نقشه مغزی نه تنها علائم افسردگی در مغز را نشان می دهد بلکه در مورد اضطراب نیز کاربرد دارد. بیماران مبتلا به اضطراب دارای الگوی فعالیت متفاوتی در امواج α هستند. بیماران مبتلا به فوبیای اجتماعی و مبتلایان به حملات پانیک نیز این فعالیت متفاوت امواج مغزی را نشان می دهند.

زوال عقل – آلزایمر

ناهنجاری های نقشه مغزی معمولاً در مراحل متوسط ​​و پیشرفته بیماری آلزایمر شناسایی می شوند. شایع ترین تغییرات، تغییرات امواج δ و θ  و کاهش فرکانس α-مرکزی است. یک همبستگی معکوس بین مرحله اختلال شناختی و قدرت در باندهای فرکانس پایین نیز گزارش شد. علاوه بر این، ریتم شبه α – کاهش باند فرکانس α در بیماران مبتلا به دمانس خفیف می تواند به عنوان یک نشانگر تشخیصی استفاده شود.

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی با تغییرات در امواج مغزی همراه است (وتروس و همکاران، 2008 ). همچنین شواهد فزاینده ای وجود دارد مبنی بر اینکه اسکیزوفرنی با تغییر فعالیت گاما مرتبط است ( لی و همکاران، 2003).

اوتیسم

اوتیسم با یک سیستم عصبی آینه ای ناکارآمد مرتبط است. فعالیت نورون آینه ای را می توان  در EEG به عنوان کاهش قدرت آلفا روی نوار حسی حرکتی مشاهده کرد. بیماران  (Oberman et al., 2005). نشان داده است که کاهش فعالیت امواج مغزی مو منجر به کاهش قابل توجه علائم مرتبط با اوتیسم می شود (Pineda و همکاران، 2008). کویزر و همکاران (2009a) نشان داد که کاهش فعالیت تتا و به طور همزمان افزایش فعالیت بتا  اثرات مثبتی بر عملکردهای اجرایی و رفتار اجتماعی در کودکان اوتیستیک دارد.

اختلالات خواب

امواج تتا و دلتا امواجی در مغز هستند که عمدتاً زمانی که ما آرام و در خواب هستیم وجود دارند. با این حال، زمانی که این امواج وجود نداشته باشند یا تعداد آنها بسیار کم شده باشد، خوابیدن و آرام ماندن بسیار دشوار خواهد بود. با QEEG  یا نقشه برداری مغز میتوان این موضوع را تشخیص داد و با درمان،میزان این امواج را در هنگام خواب افزایش داد. نقشه برداری مغز تشخیص اینکه شما به طور خاص از چه نوع اختلالی در خواب رنج میبرید را ممکن میسازد.

آیا نقشه برداری مغز می تواند نشان دهد که چگونه مغز خود را بهبود بخشیم؟

اگرچه نقشه‌برداری مغز بیشتر به مشکلات مغز اشاره می‌کند، همچنین می‌تواند به ما کمک کند تا مغزمان را بهبود بخشیم و به ما نشان می‌دهد که کدام بخش از مغز ما باید تقویت شود. بر اساس نتایج نقشه مغز شما، یک پزشک یا متخصص سلامت رفتاری می‌تواند آموزش نوروفیدبک را پیشنهاد دهد. که می‌تواند به مغز کمک کند تا عملکرد مؤثرتری را «یاد بگیرد». به لطف نقشه مغز شخصی سازی شده، پزشکان می‌توانند تمرینات مغزی پیشنهادی را متناسب با نیازهای شما تنظیم کنند.

روی سلامت مغز خود سرمایه گذاری کنید!

در اینجا، در مرکز سلامت مغز دانا، مفتخریم که تکنیک‌های علمی مبتنی بر شواهد را ارائه می‌کنیم که می‌تواند به بهبود عملکرد مغز کمک کند. مغز ما تا حد زیادی تعیین می کند که چه کسی هستیم، چه کاری انجام می دهیم و چگونه رفتار می کنیم. برنامه های جامع ما می تواند به شما کمک کند تا سلامت روان خود را بهبود بخشید. اگر می‌خواهید درباره نقشه‌برداری مغز یا روش‌های دیگری که می‌توانید مغز خود را به سلامت بهینه برگردانید، بیشتر بدانید، همین امروز با یکی از اعضای تیم ما تماس بگیرید.

آنچه تحقیقات در مورد نقشه مغزی نشان می دهد

به معنای واقعی کلمه هزاران مطالعه تحقیقاتی در مورد qEEG برای طیف گسترده ای از اختلالات، از جمله مشکلات حافظه، اضطراب، افسردگی، آسیب مغزی تروماتیک (TBI)، ADD/ADHD، و مشکلات پردازش در اختلال طیف اوتیسم (ASD) وجود دارد.

مثالهایی از نتایج تحقیقات در زیر آورده شده است:

 • یک الگوی امواج مغز با افسردگی مرتبط است.
 • محققان از نقشه مغزی برای تشخیص افسردگی از سایر بیماری ها مانند زوال عقل، اسکیزوفرنی و اعتیاد به الکل استفاده کرده اند.
 • مشکلات حافظه معمولاً به صورت فعالیت بیش از حد امواج مغزی تتا یا بیش از حد دلتا نشان داده می شود
 • کودکان و بزرگسالان مبتلا به ADD/ADHD فعالیت امواج مغزی تتا و دلتا بالایی دارند و کودکان و نوجوانان مبتلا به ADD/ADHD در مقایسه با افرادی که این بیماری را ندارند، فعالیت امواج مغزی بتا کمتری دارند.

در تحقیقات منتشر شده با استفاده از qEEG،  نشان داده شده که کودکان مبتلا به ADD/ADHD فعالیت امواج مغزی آهسته بیش از حد در قسمت جلویی مغزشان داشتند. که وقتی سعی می کردند تمرکز کنند بدتر می شد. بسیاری از کودکان می توانند از طریق انواع تحریک مغزی، الگوهای امواج مغزی نرمال تری ایجاد کنند. و بنابراین تمرکز و رفتارشان را بهبود بخشند. این درمان برای تقویت حافظه و تمرکز نیز کاربرد دارد. کاهش تکانشگری و اضطراب و بهبود خلق و خوی، عملکرد تحصیلی را بهبود می بخشد. و منجر به خواب آرام تر می شود.

هزینه نقشه مغزی چقدر است؟

وزارت بهداشت درمان هر ساله کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت را منتشر می کند، که تعرفه نقشه مغزی نیز بر اساس ضریب کل، حرفه ای و نسبی در آن مشخص شده است. انستیتو سلامت مغز نیز بر  اساس همین تعرفه ها نقشه مغزی در شیراز را ثبت و تفسیر می کند. اکثر بیمه های تکمیلی نیز هزینه ثبت و تفسیر نقشه مغزی را تحت پوشش قرار می دهند.

منابع:

https://link.springer.com/article/10.1007/s12028-023-01686-5 https://link.springer.com/article/10.1007/BF01135562 https://academic.oup.com/jjco/article-abstract/52/11/1253/6659087

کلام آخر

باید توجه داشته باشید که شاید شما در طول عمر خود تعداد دفعات کمی به این ارزیابی نیاز داشته باشید. پس توجه کنید برای ثبت و تفسیر نقشه مغزی حتما به افراد دارای صلاحیت لازم مراجعه کنید. در بعضی مواقع افرادی فاقد صلاحیت و فاقد ابزار ثبت نقشه مغزی استاندارد، با پیشنهاد هزینه های پایین نقشه مغزی، میخواهند نظر شما را جلب کنند، توجه داشته باشید نتایج مخدوش نقشه برداری مغز که توسط این افراد انجام می شود می تواند به درمان اشتباه فرد منجر شود که این خود می تواند تبعات جدی برای سلامت شخص به همراه داشته باشد. در ابتدایی ترین سطح، اکثر افرادی که فناوری qEEG را خریداری کرده اند و به آنها امکان انجام نقشه مغزی را می دهد، نمی توانند نقشه مغز حاصل را به درستی تفسیر کنند. حتی بعضی از افراد که گواهینامه ثبت امواج مغزی را دارند فقط با گذراندن یک کارگاه 2 روزه این گواهی نامه را دریافت کرده اند و شناختی عمیق از عملکرد مغز ندارند و ممکن است رشته تحصیلی غیر مرتبط نیز داشته باشند. توصیه می شود حتما به تخصص فرد یا مراکزی که نقشه مغزی را تفصیر میکنند دقت کافی داشته باشید.

باید توجه داشته باشید که هر شخص یا مرکزی که مدعی ثبت نقشه مغزی است لزوما تخصص لازم را در این زمینه ندارد. حتی دیده شده افرادی که مدارک غیر مرتبط دارند، بدون آنکه آگاهی از نحوه ثبت دقیق، حذف نویز امواج مغزی و تفسیر آن داشته باشند مدعی ثبت نقشه مغزی هستند. می توان گفت ثبت نقشه مغزی بدون تفسیر متخصص ارزش چندانی ندارد. در انستیتو سلامت مغز دانا متخصصین از چندین رشته (نوروساینس، نورولوژی…) به تفسیر این نقشه های مغزی می پردازند. همچنین راهکار های فردی سازی شده برای درمان به هر فرد بر اساس نقشه مغزی وی پیشنهاد می دهند.

مزایای اصلی نقشه مغز چیست؟

به شناسایی مشکلات مربوط به اختلالات مغز کمک می کند

مناطق خاصی از مغز را مشخص می کند که عملکرد مطلوبی ندارند و می تواند بر خلق و خو، رفتار، توجه، خواب، یادگیری و موارد دیگر تأثیر بگذارد. کمک می کند تا مشخص شود کدام مداخلات و پروتکل های تحریک مغز، نوروفیدبک، … باید استفاده شود. اطلاعاتی را ارائه می دهد که می تواند نشان دهد کدام دسته از داروها برای مشکل مناسب هستند یا مناسب نیستند. (این دانش می تواند به کاهش تجویز با آزمون و خطا کمک کند) به توضیح اینکه چرا داروهایی قبلی، جواب نداده اند کمک می کند

 

5/5 - (21 امتیاز)