07136476172 - 09172030360 [email protected]

اگر به دنبال تست بیش فعالی و نقص توجه تمرکز در شیراز هستید. پیشنهاد می کنیم قبل از انجام تست این مطلب را مطالعه کنید.

ADHD چیست؟

اختلال نقص توجه-بیش فعالی (ADHD) وضعیتی است که بر رفتار افراد تأثیر می گذارد. ADHD می تواند باعث بی قراری، مشکل در تمرکز و رفتار تکانشی شود. برای مثال، کودکان مبتلا به ADHD ممکن است در کلاس درس، بی‌قرار باشند و نتوانند آرام بنشینند و به معلم گوش کنند.

ADHD شایع ترین اختلال عصبی رشدی دوران کودکی است که حداقل 5 درصد از کودکان را در ایران تحت تاثیر قرار می دهد. در 60 درصد موارد علائم نقص توجه تمرکز تا بزرگسالی ادامه می یابد.

برای اینکه تشخیص بیش فعالی و نقص توجه تمرکز(ADHD) داده شود، علائم باید از نظر عملکردی مختل باشند و حداقل در دو موقعیت متمایز، به عنوان مثال در خانه و مدرسه رخ دهند. 

تحقیقات قابل توجهی پیامدهای دراز مدت ADHD را مورد بررسی قرار داده است و اهمیت آن را برای جامعه برجسته می کند. در بررسی سیستماتیک داده‌ها، ADHD درمان‌نشده فرد، اکثر موارد مانند عملکرد تحصیلی، عملکرد شغلی و وضعیت شغلی، عزت نفس، کیفیت زندگی، را دچار مشکل است.

باید توجه داشته باشید ADHD یک اختلال عصبی رشدی قابل درمان است، با اندازه اثر زیاد از نظر بهبود علائم، در مقابل شرایط کنترل، در کوتاه‌مدت

متاسفانه بیش فعالی و نقص توجه تمرکز، اغلب به عنوان سایر اختلالات روانی (به اشتباه) تشخیص داده می شود. به همین دلیل باید توجه داشته باشید برای تشخیص ADHD علاوه بر تست های تشخیصی معتبر، باید یک روانپزشک نیز فرد را ارزیابی کند. علاوه بر این نقشه برداری از مغز یکی از راهکار های کمکی برای تشخیص بیش فعالی و نقص توجه تمرکز است. معمولا در افرادی که مبتلا به ADHD هستند عملکرد امواج مغزی متفاوت می شود. در زیر نقشه مغزی فرد مبتلا به بیشفعالی و کمبود توجه و تمرکز را مشاهده می کنید:

نقشه مغزی فرد مبتلا به بیشفعالی و کمبود توجه و تمرکز (ADHD)

 

گزینه های درمانی خط اول برای ADHD می تواند شامل روان درمانی شناختی /یا دارو باشد، اما این موارد باید همیشه به عنوان بخشی از یک بسته جامع ارائه شوند. مناسب ترین گزینه های درمانی و توالی گزینه های درمانی بسته به عواملی مانند سن فرد، شدت بیماری و ترجیح بیمار/خانواده می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. 

در کلینیک سلامت مغز ما پس از ارزیابی متخصص روانپزشکی به ارزیابی های دیگری مانند تست بیش فعالی و نقص توجه تمرکز در شیراز می پردازیم. بعلاوه در کلینیک سلامت مغز از نقشه برداری مغز برای تکمیل فرآیند ارزیابی استفاده می شود.

تست های تشخیصی پیشرفته

ما برای تست بیش فعالی و نقص توجه تمرکز در شیراز از آزمون پیشرفته CANTAB و IVA 2 استفاده می کنیم. تست شناختی CANTAB، اختلالات شناختی در ADHD را در طول سن، همچنین تشخیص اثرات مداخلات دارویی، به عنوان مثال ریتالین و اتوموکستین را ارزیابی می کند .

تست ADHD

یکی از آزمون های موجود در این تست شناختی، آزمون Stop Signal Task (SST) است، که می تواند کاهش فعالیت قشر سینگولیت قدامی را در افراد مبتلا به ADHD  تشخیص دهد. و داروهایی که در درمان ADHD اثربخشی دارند، مانند اتوموکستین، در طی این تست شناختی، باعث افزایش فعال شدن در نواحی قشر پیشانی راست می شود.

تحقیقات نشان می دهد که اختلال شناختی در وظایف به طور قابل توجهی مرتبط با کاهش یکپارچگی ماده سفید مغز است و این اختلال در عملکرد مدرسه خود را بیشتر نشان می دهد.

تست ADHD با استفاده از نرم افزار IVA-2

IVA-2 به عنوانی تست ADHD، یک محصول نرم افزاری کمک تشخیصی بالینی (CDS) است که به روانپزشکان و روانشناسان کمک می کند تا توجه بینایی و شنوایی و عملکرد کنترل پاسخ را در چارچوب یک ارزیابی جامع آزمایش کنند. هدف این نرم‌افزار ارائه معیاری استاندارد از قابلیت‌های افراد مربوط به عملکرد توجه و خودتنظیمی آن‌ها است که می‌تواند به طور مستقل توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در فرآیند تصمیم‌گیری تشخیصی آن‌ها بررسی و تفسیر شود.

IVA-2 داده ها را از هر نوع مقیاس رتبه بندی یکپارچه می کند. دقت بالینی این آزمون برای ارزیابی ADHD حدود 90% است و کاربرد آن از سن 6 سال به بالا است. برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید .

استفاده از IVA-2 مستلزم آن است که تحت نظارت یک متخصص انجام شود که در استفاده و تفسیر تست های روانشناختی تخصص دارد. این آزمایش برای استفاده به عنوان یک ابزار تشخیصی مستقل بدون نظر روانپزشک یا روانشناس در نظر گرفته نشده است.

آسیب شناسی و تاثیر عملکردی ADHD

مانند بسیاری از اختلالات عصبی رشدی، اساس عملکرد مغز در افراد بیش فعال و دارای نقص توجه تمرکز به طور کامل شناخته نشده است. وراثت حدود 70 تا 80 درصد می تواند در ADHD نقش داشته باشد، که نشان می دهد عوامل ژنتیکی بسیار مهم هستند.

هیچ “علت ژنتیکی” منحصر به فردی وجود ندارد، بلکه ژن های متعدد احتمال این بیماری را افزایش می دهند. تصور می‌شود که ژن‌های دخیل در تنظیم شناخت و مدارهای مغزی فرونتو-استریاتال، مانند ژن‌های مربوط به مسیرهای عصبی شیمیایی دوپامین و نورآدرنالین/نوراپی نفرین، بیشترین نقش را دارند .

مدل‌های فعلی برای ADHD بر اختلال در تنظیم نواحی مغز از جمله قشر جلوی پیشانی، قشر سینگولیت قدامی، قشر جداری فوقانی، دم و مخچه تأکید دارند .

حوزه های اصلی علائم ADHD، یعنی بی توجهی، بیش فعالی، و تکانشگری، بر اختلال عملکرد شناختی دلالت دارند. با توجه به نواحی درگیر مغز در بالا، شاید تعجب آور نباشد که بیماران اغلب مشکلاتی را در طیف وسیعی از عملکردهای شناختی که توسط تست‌های عینی اندازه‌گیری می‌شوند، تجربه می کنند.

چرا کلینیک سلامت مغز

تست بیش فعالی و نقص توجه تمرکز دیجیتال ما در شیراز بیشتر از ارزیابی‌های کاغذ-قلمی، برای اندازه‌گیری حوزه‌های شناختی خاص کاربرد دارد و برای تشخیص بسیار حساس است. بعلاوه متخصص رانپزشکی ما فرد را جهت نشانه های ADHD و نیاز به دارو، ارزیابی می کند، همچنین متخصصین علوم اعصاب ما علاوه بر تست های شناختی پیشرفته، نقشه برداری مغز را برای ارزیابی تغییرات عملکرد مغزی انجام می دهند. همچنین در کلینیک سلامت مغز راهکارهای درمانی بسیاری وجود دارد، از راهکارهای دارویی گرفته تا استفاده از نوروتکنولوژی مانند تحریک فراجمجمه ای مغز با جریان مستقیم، تحریک مغناطیسی مغز،واقعیت مجازی، نوروفیدبک، رواندرمانی، کاردرمانی شناختی و…

آیا بدنبال بهترین مرکز تست بیش فعالی و نقص توجه تمرکز در شیراز با حرفه ای ترین تیم درمانی متشکل از روانپزشکان، روانشناسان، کاردمان ها، نوروساینتیست ها و استفاده از روش های نوین درمانی هستید؟ همه شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان ویزیت خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

بیش فعالی از چه زمانی قابل تشخیص است؟

بهترین مرکز ثبت و تفسیر qEEG / نقشه مغزی در شیراز

معروف ترین دکتر اعصاب و روان شیراز (با تکنولوژی روز دنیا)

بهترین مرکز نوروفیدبک در شیراز (با تکنولوژی های روز دنیا)

بهترین روانشناس زن در شیراز (+تکنولوژی های روز دنیا)

تحریک الکتریکی مغز

بهترین دکتر بیش فعالی کودکان در شیراز- جدیدترین تکنولوژی

استعدادیابی عصب روانشناختی

واحد واقعیت مجازی

به این مقاله امتیاز دهید