07136476172 - 09172030360 [email protected]

افراد مبتلا به میگرن و سردردهای خوشه‌ای اغلب با علائم شدیدی که به طور غیرمعمول ظاهر می‌شوند غافلگیر می‌شوند و ادامه دادن به کارهای روزمره را برایشان بسیار دشوار می‌کند. یک مطالعه جدید سرنخ‌های تازه‌ای درباره زمان بروز این سردردهای شدید ارائه می‌دهد.

بر اساس نتایج مطالعه منتشر شده در 29 مارس در ژورنال Neurology، حملات میگرن در طول روز شایع‌تر است و افراد بین آوریل و اکتبر علائم بدتری دارند. این مطالعه نشان داد که سردردهای خوشه ای بیشتر در طول شب رخ می دهند و اغلب در بهار و پاییز اتفاق می افتند.

نویسنده ارشد این مطالعه، دکتر مارک بوریش ستاد و مدیر مرکز تحقیقات سردرد ویل اروین در دانشکده پزشکی UT Health می گوید: سردرد خوشه ای در بین متخصصان سردرد به دلیل داشتن یک چرخه روزانه بسیار دقیق شناخته شده است، بنابراین ما از یافتن ارتباط قوی با ساعت بیولوژیکی تعجب نکردیم.

دکتر بوریش می گوید: “اما میگرن به همین شکل تصور نمی شود. ما شگفت زده شدیم که متوجه شدیم میگرن دارای چنین ارتباطات شبانه روزی قوی ای است.”

چرا هنگام بیدار شدن از خواب سردرد دارید؟ ارتباط آن با “آپنه انسدادی خواب” چیست؟

پیوند شبانه روز با میگرن و سردردهای خوشه ای ممکن است ژنتیکی باشد

ریتم شبانه روزی بدن یا ساعت بیولوژیکی داخلی، خواب و همچنین بسیاری از عملکردهای دیگر از جمله هضم و تنظیم دما را تنظیم می کند.  فعالیت در ناحیه هیپوتالاموس مغز هم در تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن و هم در ایجاد حملات میگرنی و سردردهای خوشه ای نقش دارد.

در مقاله مروری جدید محققان داده‌های 72 مطالعه منتشر شده قبلی را بررسی کردند که بر چگونگی تأثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر بروز حملات میگرنی یا سردردهای خوشه‌ای متمرکز بود. این مطالعات شامل اطلاعاتی در مورد اینکه شرکت کنندگان چه زمانی از سال یا چه زمانی از روز این سردردهای شدید را تجربه کردند، بود.

12 روش بهبود سردرد میگرن

این مطالعات کوچکتر همچنین بررسی کردند که آیا ژن‌های مرتبط با عملکرد ریتم شبانه روزی در افرادی که حملات میگرنی یا سردردهای خوشه‌ای را تجربه می‌کنند، شایع‌تر است یا خیر. محققان دریافتند که پنج ژن از نه ژن مرتبط با سردردهای خوشه ای نیز در ریتم شبانه روزی نقش دارند. آنها همچنین 100 ژن مرتبط با میگرن را یافتند که با ریتم شبانه روزی نیز مرتبط هستند.

میگرن و سردردهای خوشه ای می توانند هورمون های مرتبط با ریتم شبانه روزی را مختل کنند

دانشمندان ارتباط بین تولید هورمون، سردردهای شدید و ساعت بیولوژیکی بدن را بررسی کردند. هیپوتالاموس که مرکز کنترل شبانه‌روزی است، به تنظیم تولید دو هورمون درگیر در ریتم‌های شبانه‌روزی کمک می‌کند: کورتیزول، که نشان‌دهنده زمان هوشیاری و بیداری است و ملاتونین، که به بدن می‌گوید زمان خواب است.

این تجزیه و تحلیل نشان داد افراد مبتلا به سردردهای میگرنی و خوشه ای سطح ملاتونین کمتری دارند. و سطح کورتیزول نیز در افراد مبتلا به سردرد خوشه ای افزایش می یابد.

دکتر لورن ناتبونی، مدیر پزشکی سردرد یکپارچه نیویورک و دستیار بالینی می‌گوید: وقتی افراد میگرن یا سردرد خوشه‌ای دارند، ساعت بدنشان به هم می‌خورد و باعث تغییراتی در هورمون‌هایی می‌شود که به کنترل خواب و بیداری کمک می‌کنند.

دکتر ناتبونی که در مقاله جدید شرکت نداشت، می‌گوید: «بنابراین، اگر میگرن یا سردرد خوشه‌ای دارید، ممکن است ساعت داخلی بدن شما آنطور که باید کار نکند، که می‌تواند بر خواب و میزان درد شما تأثیر بگذارد».

چه زمانی باید نگران سردردهایتان و به دنبال درمان باشید؟

نکات و محدودیت های در نظر گرفته نشده در این مطالعه

یکی از محدودیت‌های تحلیل جدید این است که محققان اطلاعاتی در مورد عوامل خاصی که ممکن است بر ریتم شبانه روزی تأثیر بگذارد، نداشتند، مانند اینکه آیا افراد داروهایی مصرف می‌کنند که ممکن است به خواب کمک کند یا آن‌ها را مختل کند، آیا افراد در شیفت‌هایی کار می‌کنند که ممکن است ساعت بیولوژیکی آن‌ها را مختل کند، یا اینکه آیا افراد دارای بیماری های زمینه‌ای هستند. مشکلاتی که می تواند باعث مشکلات ریتم شبانه روزی شود.

سردرد صبحگاهی علت ها و درمان آن

نادا هندیه، مدیر درمان سردرد در مترودورا، می‌گوید با این حال، یافته‌ها نشان می‌دهد که درک بهتر ارتباط بین ریتم‌های شبانه‌روزی و سردردهای شدید ممکن است به بیماران کمک کند برنامه‌های خواب و زمان مصرف داروهای خود را برای به حداقل رساندن علائم تنظیم کنند.

دکتر هندیه که در تجزیه و تحلیل جدید دخالتی نداشت، می‌گوید تحقیقات بیشتری برای هدایت تغییرات در درمان بر اساس ارتباط بین سردردهای شدید و ریتم‌های شبانه‌روزی مورد نیاز است. با این حال، ممکن است مصرف دارو در زمان‌های خاصی از روز و همزمان با ریتم‌های طبیعی بدن، در پیشگیری یا درمان حملات مفید باشد.

همیشه امیدوار باشید…

شکی نیست که بیماری میگرن می‌تواند بسیار دردناک و ناتوان‌کننده باشد و اغلب در توانایی فرد برای داشتن زندگی کامل اختلال ایجاد می‌کند. اگر میگرن مانع زندگی شخصی یا اجتماعی، روابط و/یا کار شما شده است، وقت آن است که با یک متخصص قرار ملاقات بگذارید تا علائم خود را در میان بگذارید. یک چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که مجبور نیستید این مسیر را به تنهایی طی کنید: گزینه های درمانی زیادی وجود دارد – به خصوص در چند سال اخیر. کمک گرفتن از یک متخصص برای یافتن ترکیب درمانی مناسب برای شما می تواند تفاوت زیادی در تعداد روزهای میگرنی که تجربه می کنید و شدت حملات شما ایجاد کند.

جدیدترین روش درمان سردرد میگرن بدون دارو با نوروفیدبک

حرف آخر

هر چند عوامل ایجاد کننده سردرد به ندرت میتواند نشان دهنده بیماری یا مشکلی خطرناک باشد، اما باید علائم دیگر همراه با آن را در نظر گرفت.

حتی اگر سردرد ما نشان دهنده موردی جدی نباشد، اگر در کیفیت زندگی ما تداخل ایجاد کند، باید به فکر درمان سردرد بود. انستیتو سلامت مغز دانا برای کمک به شما در درمان سردرد از به‌روزترین و موثرترین تکنیک ها استفاده میکند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

واقعا علت میگرن چیست؟!

10 نوع سردرد معمول و علل شگفت آور آنها

19 درمان طبیعی و ساده برای سردرد

به این مقاله امتیاز دهید