07136476172 - 09172030360 [email protected]

یک مطالعه جدید تصویربرداری از مغز  نشان داده است که التهاب عصبی ممکن است در بیماریهای عصبی از آنچه قبلاً تصور میشد، شایع تر باشد. تحقیقات کمبریج نشان داد که التهاب مغز یک موضوع متداول در سه نوع مختلف زوال عقل است.

بدیهی است که التهاب ذاتاً مسئله ای منفی نیست. در بدن سالم علائم التهاب به سلامت سیستم ایمنی بدن که با یک عامل بیماری زا مبارزه می کند یا زخم را بهبود می بخشد، اشاره دارد.

بعضی اوقات سیستم ایمنی بدن درست کار نمی کند و به اشتباه به سلول ها و بافت های سالم حمله می کند. این بیماری از نظر كلاسیك به عنوان یك بیماری خود ایمنی شناخته شده است و در شرایطی مانند آرتریت نمایان میشود.

افسردگی، بیماری آلزایمر و حتی افکار خودکشی اخیراً با التهاب عصبی مرتبط بوده و اگرچه تاکنون هیچ ارتباط علّی برقرار نشده است، اما اطلاعات به دست آمده قابل توجه هستند.

در این مطالعه جدید، که در مجله Brain به چاپ رسیده است، محققان مغز 31 شرکت کننده را با سه نوع متفاوت از زوال عقل قسمت فرونتال یا جلوی مغز (FTD) اسکن کردند. این انواع مختلف زوال عقل همه علائم بالینی و پاتولوژیک مختلفی دارند، با این حال، تجمع پروتئین های سمی خاص در مناطق آسیب دیده مغز یکی از عوامل مشترک است.

تمام افراد مورد مطالعه دو نوع اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) انجام دادند. یکی از اسکن ها برای نشان دادن التهاب عصبی و دیگری اسکن برای مشخص کردن پروتئین های سمی است.

توماس کپ، یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار می کند: “ما ارتباط بین التهاب در مغز و ایجاد پروتئین های آسیب پذیر را پیش بینی کردیم، اما حتی از اینکه چقدر این دو مشکل بر روی یکدیگر همپوشانی دارند، شگفت زده شدیم.”

سوال بزرگی که اکنون باقی مانده است این است که این التهاب عصبی چه نقشی در سلولهای عصبی مرتبط با زوال عقل دارد.

 

 

 


در یک مطالعه که 12 مغز پس از مرگ را مورد بررسی قرار داده است، الگوهای مشابهی بین پروتئین سمی ایجاد شده و التهاب عصبی مشاهده کرد. این نشان می دهد که بین التهاب عصبی و پروتئین های سمی در طول دوره بیماری رابطه وجود دارد.

سوال بزرگی که اکنون باقی مانده است این است که این التهاب عصبی چه نقشی در سلولهای عصبی مرتبط با زوال عقل دارد. آیا التهاب باعث ایجاد آسیب های دژنراتیو می شود یا اینکه حضور آن صرفاً نتیجه تجمع پروتئین های سمی است؟

محققان در این مطالعه توضیح می دهند: “میکروگلیا نقش مهمی در هماهنگی پاسخ ایمنی ذاتی مغز دارد.” 

“آنها می توانند توسط پروتئین های نادرست فعال شوند و از طریق مسیرهای التهابی، سمیت و در انعطاف پذیری پاسخ ها را تغییر ایجاد کنند. در بیماری های عصبی، این حالت فعال سازی ممکن است مزمن، منجر به اختلال عملکردی و سمیت شود و در نهایت منجر به بیماری زایی شود.”

این مطالعه هیچ گونه ادعایی در مورد عدم التهاب عصبی ایفا نمی کند که نقش علّی در زوال عقل دارد. درعوض، آن چه را ایجاد می کند رابطه قوی بین التهاب و پیشرفت بیماری در انواع مختلف FTD است.

محققان به اهمیت مطالعه بیشتر در مورد بررسی تأثیر نورونهای التهابی توجه دارند. اگر پیوند مکانیکی بین تجمع پروتئین سمی و التهاب کشف شود، می توان تعدادی از مسیرهای درمانی جدید را برای دانشمندان باز کرد.

جیمز رووی، یكی از محققانی كه روی این مطالعه كار می كند، توضیح می دهد: “بیماری ها از جهات دیگر بسیار متفاوت از یکدیگر هستند، اما ما در التهاب آنها نقش مهمی پیدا کرده ایم.”

این به همراه این واقعیت است. نشان می دهد که التهاب بخشی از بسیاری از بیماریهای عصبی دیگر از جمله بیماری پارکینسون و بیماری هانتینگتون است. به همین دلیل، درمان های مبتنی بر سیستم ایمنی ممکن است به کند شدن یا جلوگیری از این شرایط کمک کنند.”

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید. 

منبع:

sciencefocus.com