07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

در بعضی از مناطق ایالات متحده ، با گرم شدن هوا و زمان بیشتر مردم درب منزل ، بیماری لایم ممکن است ذهن مردم را درگیر خود کند. دقیقاً بیماری لایم چیست؟ چگونه می توانید از گرفتن آن جلوگیری کنید؟ بیایید نگاهی دقیق تر به این بیماری بیندازیم.

 

بیماری لایم چیست؟

 

بیماری لایم برای اولین بار در سال 1975 پس از شیوع مرموز آرتروز در کودکانی که در نزدیکی منطقه ای به نام لایم زندگی می کردند ، کشف شد. بیماری لایم نوعی بیماری عفونی است (بیماری ناشی از عامل خارجی) که ابتدا پوست ، سپس مفاصل ، سیستم عصبی و در صورت عدم درمان ، سرانجام سایر اندام ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

چه عواملی باعث بیماری لایم می شود؟

 

بسیاری از مردم تصور می کنند که بیماری لایم توسط کنه ایجاد می شود. با این حال ، این در واقع یک بیماری است که توسط یک باکتری به نام Borrelia burgdorferi ایجاد می شود. این باکتری از طریق گزش کنه به انسان منتقل می شود ، بنابراین افراد، کنه را با بیماری لایم مرتبط می دانند. این روش انتقال بیماری یک نمونه کلاسیک از انگلی است که شامل چندین موجود زنده است:

 

باکتری Borrelia burgdorferi. این باکتری ها در طبیعت در موش های پا سفید و کنه های گوزن یافت می شوند.

تشخیص و درمان سردرد های سینوسی

موش و گوزن. حیوانات کوچک توسط کنه های گوزن خردسال (نابالغ) یا کنه های پا سیاه سیاه گزیده می شوند. انواع اصلی کنه هایی که بیماری لایم را حمل می کنند ، Ixodes scapularis (کنه پا سیاه) و Ixodes pacificus (کنه پا سیاه پا) است. حتی وقتی کنه از گوزن یا موش خارج می شود ، باکتری ها در بدن کنه می مانند.

 

کنه ها ، Ixodes scapularis (کنه پا سیاه) و Ixodes pacificus (کنه پا سیاه پا). کنه ها می توانند خود را به انسان وصل کرده و آنها را گاز بگیرند. سپس کنه ها می توانند باکتری را به انسان منتقل کنند.

بیماری لایم چقدر شایع است؟

 

طبق مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده (CDC) ، بیماری لایم شایع ترین بیماری منتقله از بندپایان در ایالات متحده است. از سال 1982 بیش از 150،000 مورد گزارش شده است.

 

علائم بیماری لایم چیست؟

 

تشخیص بیماری لایم بسیار دشوار است زیرا بسیاری از علائم آن می تواند در بیماری های دیگر رخ دهد. به طور معمول اولین و متمایزترین علامت بیماری لایم، بثورات در حال گسترش است که معمولاً از محل گزش کنه ساطع می شود. بثورات معمولاً 1-2 هفته پس از گزش کنه ظاهر می شوند. ممکن است با دردهای مفصلی یا درد عمومی ، لرز ، تب و سردرد همراه باشد.

بعدا ممکن است بثورات دیگر ، گردن سفت ، فلج صورت شبیه به فلج بل ، گزگز یا بی حسی در اندام ها ، سردرد ، گلو درد و خستگی شدید وجود داشته باشد. در اواخر مرحله بیماری لایم درمان نشده ، ممکن است افراد دچار آرتروز (درد / تورم) یک یا دو مفصل بزرگ شوند ، اختلالات عصبی مانند از دست دادن حس ها ، از دست دادن حافظه کوتاه مدت ، “مه” ذهنی و بی حسی دست و پا را از کار بیندازند.

برای محافظت از خود در برابر بیماری چه کاری می توانید انجام دهید؟

 

اگر در منطقه ای زندگی می کنید یا می خواهید از آن باکتری بورلیا بورگدورفری در حیوانات وحشی پیدا شود ، عاقلانه است که در برابر گزش کنه احتیاط کنید. کنه ها دوست دارند در مکان های سایه دار و تاریکی مانند بستر مرطوب زمین در جنگل ها یا در مجاورت آن مخفی شوند.

 

آنها نمی توانند بپرند یا پرواز کنند ، اما بر روی پوست میزبان بالقوه می خزند. وقتی روی پوست قرار گرفتند ، تا مناطق محافظت شده تیره مانند پشت زانو ، گردن ، زیر بغل ، گوش و غیره می خزند و سپس شروع به سوراخ کردن پوست میزبان می کنند تا زمانی که منبع خون پیدا کنند.

 

بهترین محافظت در برابر بیماری لایم این است که از مناطقی که کنه در آن زندگی می کند خودداری کنید و پس از بیرون از خانه خود را از نظر وجود کنه بررسی کنید. خبر خوب این است که حتی اگر یک کنه پیدا کنید ، اگر آن را درست قبل از 24-36 ساعت وجود داشته باشد (و بدنش غرق در خون است) آن را بردارید ، می توانید احتمال ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی کاهش دهید.

 

طبق FDA و CDC ، بهترین راه برای از بین بردن کنه استفاده از موچین است. کنه را از قسمت دهان آن در جایی که وارد پوست

شما است بگیرید و بطور مرتب به سمت بیرون بکشید. فقط بدن کنه را فشار ندهید. حرکات سریع و تحریک کننده ممکن است

باعث شود که سر کنه در داخل پوست شما بماند. بنابراین ، بیماری لایم می تواند حتی پس از خارج شدن بدن کنه منتقل شود.

 

اگر برخی از علائم را کاهش دادید ، به خصوص اگر در منطقه ای زندگی می کنید که مشخص نیست جمعیت وحشی بورلیا بورگدورفری وجود دارد ، عاقلانه است که با پزشک خود صحبت کنید. به او بگویید به کجا سفر کرده اید و در چه فعالیت هایی در فضای باز شرکت کرده اید.

 

بیماری لایم چگونه درمان می شود؟

 

مراکز کنترل و کنترل بیماری و انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی توصیه می کنند که افراد مبتلا به بیماری لایم باید تحت درمان با آنتی بیوتیک هایی مانند داکسی سایلین یا آموکسی سیلین قرار بگیرند (داروهای دیگر را می توان در افراد حساس به پنی سیلین استفاده کرد). پزشکان ، با راهنمایی پاسخ بیمار به آنتی بیوتیک ها ، ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک را برای چند هفته توصیه کنند. همچنین تحقیقات در زمینه تولید واکسن برای جلوگیری از بیماری لایم در حال انجام است.

 

بیماری لایم مزمن

برخی از افراد مبتلا به بیماری لایم علائم مزمن دارند که به دارو پاسخ نمی دهند. این علائم شامل خستگی ، از دست دادن حافظه و درد مفاصل (آرتروز) است. زانو مفصلی است که بیشتر درگیر می شود. در بزرگسالان تحت درمان ، تقریباً 10٪ دارای التهاب مزمن مفصلی برای ماهها یا سالها پس از عفونت هستند. دلیل این علائم مزمن مشخص نیست. مشخص نیست که آیا این علائم به دلیل بیماری لایم ایجاد می شوند یا به علت دیگری.

 

آنتی بیوتیک ها، گزینه ای برای درمان زوال عقل

 

واکنش ترس در نوزاد با میکروب های روده او ارتباط دارد