07136476172 - 09172030360 [email protected]

افسردگی

یکی از سخت ترین لحظات در زندگی هرکس تماشای رنج کشیدن یکی از عزیزانش است. اینکه می بیند اوعلاقه خود را نسبت به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می برد از دست داده است. افسردگی سخت است!

ممکن است سعی کنید به آنها بگویید “از آن حال خارج شوند و یا برای پیاده روی به شما بپیوندند. اما، بسیاری از مردم نمی دانند که بلند شدن از رختخواب و پیاده روی ممکن است سخت ترین چیزی باشد که می توانید از آنها بخواهید. افراد افسرده تحریف شناختی را تجربه می کنند.

تحریف های شناختی رفتارهایی هستند که با باورهای نادرست تقویت می شوند. این تحریف ها با الگوهای فکری ثابت مانند افسردگی یا اضطراب هدایت می شوند. ممکن است شاهد تغییر عادات فرد باشید یا ببینید که او مدام با خود حرف می زند.

عادت‌ها می‌توانند در طول زمان تداوم پیدا کنند و به باورها تبدیل شوند. مانند بلند نشدن از رختخواب، مسواک نزدن و یا اینکه دائم به خود بگویند تو بی ارزشی! افسردگی رنج است!

به عنوان عضوی از خانواده، دوست یا همسایه، می‌توانیم به کسانی که از افسردگی رنج می‌برند کمک کنیم.

افسردگی در هر فردی متفاوت به نظر می رسد.

توانایی شناسایی علائم هشدار دهنده برای اقدام عملی، ضروری است. اقدام زودهنگام برای ایمنی عزیزان شما حیاتی است، به خصوص اگر افکار خودکشی داشته باشند. در اینجا چهار راه برای حمایت از عزیزان مبتلا به افسردگی آورده شده است. برای اطلاعات بیشتر با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

در دسترس باشید

به عزیزانتان اجازه دهید بدانند که به سادگی با دادن وقت به آنها در دسترس هستید. برای فردی که افسرده است، ممکن است احساس کند برای دیگران بار سنگینی است. افراد مبتلا به افسردگی اغلب از نظر اجتماعی منزوی هستند و از دیدن عزیزان خود اجتناب می کنند. وقتی تعاملات اجتماعی به شدت کاهش می‌یابد، این امر جزء ضروری رفاه است. گذراندن وقت با یکی از عزیزان می تواند شبیه به آوردن سوپ یا یک فنجان قهوه برای آنها باشد. افسردگی دشوار است، و وجود فردی بدون قید و شرط در آنجا می‌تواند آن را به احساسی قابل تحمل‌تر تبدیل کند.

آنها را خفه نکنید

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است مایل نباشند که تمرکز همه بر روی آنها باشد. وقتی کسی احساس می کند که برای دیگران بار سنگینی است، تحت فشار قرار دادن او برای احساس بهتر و رفتار عادی می تواند فوق العاده استرس زا باشد.

تصور کنید سرما خورده اید و تمام خانواده شما از شما می خواهند که بیرون بیایید و بسکتبال بازی کنید. این آخرین کاری است که می خواهید انجام دهید.

وقتی احساس بیماری می کنید، از قبل سخت است که نتوانید در فعالیت های سرگرم کننده شرکت کنید. وقتی دیگران به شما فشار می آورند، احساس بسیار بدتری خواهید داشت.

ابتلا به افسردگی چالش برانگیزتر از سرماخوردگی است. زیرا همیشه نمی توانید علائم فیزیکی را ببینید. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است نخواهند این موضوع را برای خانواده یا عزیزانشان توضیح دهند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به عزیزتان زمان بدهید تا بهبود یابد. روند بهبودی زمان می برد.

توصیه به درمان

ممکن است بخواهید به عزیزتان توصیه کنید که برای افسردگی خود به دنبال درمان باشد. آنها ممکن است نخواهند بروند. و این اشکالی ندارد. آنها را تحت فشار قرار ندهید. فرآیند درمان زمانی بهترین کار را انجام می دهد که یک فرد واقعاً آن را برای خود بخواهد.

با این حال، اگر عزیز شما رفتار خودکشی نشان می دهد، فورا به دنبال کمک حرفه ای باشید. رفتن به درمان به تنهایی برای اولین بار می تواند طاقت فرسا باشد. می‌توانید به عزیزتان بگویید که او را به درمان می‌برید یا حتی او را برای ارزیابی نزد پزشک همراهی می‌کنید.

 اگر افسردگی را تجربه کرده اید، در مورد آنچه که تجربه کرده اید با آنها صحبت کنید.

افسردگی اغلب اینطور به نظر می رسد که گویی بین شما و دنیای بیرون پرده ای وجود دارد. انگار شما در جایی که آن شرایط را می گذرانید کاملاً تنها هستید. یکی از روش های مفید درمان، درمان شناختی- رفتاری (CBT) است. برای شناخت این روش اینجا کلیک کنید.

درمان شناختی-رفتاری

این تکنیک افکار زیربنایی شما را هدف قرار می دهد و ادراکات منفی را به مثبت تبدیل می کند. یک کوه یخ را تصور کنید و آن را به عنوان افکار خود تصور کنید. افکار سطحی معمولاً تنها افکاری هستند که ما تمایل داریم به آنها فکر کنیم.

باورهای اساسی که ما در مورد خود داریم، کیلومترها کوه یخی است که در زیر سطح امتداد دارد. درمان CBT برای شناسایی افکاری که ما را در افسردگی نگه می دارند حیاتی است.

برای مثال، یک فرآیند فکری ممکن است به این صورت باشد: «هر وقت چیزهای جدیدی را امتحان می‌کنم، شکست می‌خورم. بنابراین، من نباید چیزهای جدید را امتحان کنم.” CBT این مفاهیم منفی را هدف قرار می دهد و افکار و رفتارهای شما را مجدداً تنظیم می کند. تا باور کنید که می توانید کاری را انجام دهید که قبلاً فکر می کردید نمی توانید.

به دنبال علائم هشدار دهنده باشید

عزیز شما که افسردگی را تجربه می کند ممکن است علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می برده از دست بدهد. آنها ممکن است از نظر اجتماعی کناره گیری کنند یا نتوانند به محل کار یا مدرسه بروند.

اگر با این فرد زندگی می کنید، نظارت بر رفتار آنها ضروری است. اگر شروع به صحبت درباره مرگ کنند یا در مورد بخشش دارایی خود صحبت کنند، این یک پرچم قرمز است.

به دنبال هرگونه دارو یا سلاح کشنده باشید و آنها را در مکانی امن نگهداری کنید.  حمایت از عزیزانتان که افسردگی را تجربه می کنند ممکن است طاقت فرسا باشد. اثرات نگرانی و استرس ممکن است زندگی شما را مختل کند و سلامت شما را به خطر بیندازد.

خوشبختانه، مجبور نیستید به تنهایی این کار را انجام دهید. اگر به دنبال حمایت یا درمان برای عزیز خود هستید، انستیتو سلامت مغز دانا گزینه های درمانی مختلفی برای شما دارد.

بهترین مرکز افسردگی شیراز

انستیتو سلامت مغز دانا یک مرکز منحصر به فرد، چند رشته ای، خصوصی مربوط به سلامت روان است. ما طیف وسیعی از درمان ها و فناوری های عصر جدید را برای هدف قرار دادن علائم افسردگی ارائه می دهیم. خدمات جامع سلامت روان را برای مناطق مختلف کشور ارائه می دهیم. این مجموعه چند تخصصی با بهره گیری از حضور متخصصین در حوزه اعصاب و روان، علوم اعصاب، روانشناسان بالینی حرفه ای و … در جهت کمک به بیماران کامل ترین پکیج درمانی را ارائه می دهد.

خدمات ما طیف وسیعی از اختلالات سلامت روان را درمان می‌کند و اگر اطلاعات بیشتری می‌خواهید، خوشحال می‌شویم به شما کمک کنیم. 

منبع: Four Ways To Support Your Loved One Experiencing Depression – SokyaHealth

آنچه در مورد بیماری آلزایمر و افسردگی باید بدانید

دکتر متخصص پرخوری عصبی در شیراز با تکنولوژی پیشرفته

به این مقاله امتیاز دهید