07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

عصبانیت همیشه بد نیست. اما باید به درستی با آن برخورد کرد. هدفی که خشم در خدمت است و بهترین رویکرد برای مدیریت خشم را در نظر بگیرید.

 

خشم به خودی خود یک مشکل نیست – نحوه مدیریت آن است. ماهیت خشم و همچنین نحوه مدیریت خشم را در نظر بگیرید و در صورت مواجهه با فردی که عصبانیتش خارج از کنترل است. چه کاری باید انجام دهید.

 

خشم چیست؟

 

خشم پاسخی طبیعی به تهدیدات درک شده است. باعث ترشح آدرنالین در بدن. سفت شدن ماهیچه ها و افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود. ممکن است حواس شما حادتر باشد و صورت و دستان شما برافروخته شوند.

 

با این حال. خشم تنها زمانی به یک مشکل تبدیل می شود که شما آن را به روشی سالم مدیریت نکنید.

پس احساس عصبانیت “بد” نیست؟

 

عصبانی بودن همیشه چیز بدی نیست. عصبانی بودن می تواند به شما کمک کند نگرانی های خود را به اشتراک بگذارید. این می تواند مانع از راه رفتن دیگران در سر شما شود. می تواند شما را برای انجام یک کار مثبت ترغیب کند. کلید این است که خشم خود را به روشی سالم مدیریت کنید.

ارتباط بین خشم و افسردگی-خشم معطوف به درون با بیرون چه تفاوتی دارد؟

چه چیزی باعث عصبانیت افراد می شود؟

 

محرک های رایج بسیاری برای خشم وجود دارد. مانند از دست دادن صبر. احساس اینکه نظر یا تلاش شما مورد قدردانی قرار نمی گیرد. و بی عدالتی. از دیگر دلایل خشم می توان به خاطرات حوادث آسیب زا یا خشمگین و نگرانی در مورد مشکلات شخصی اشاره کرد.

 

همچنین بر اساس آنچه به شما آموخته اند از خود. دیگران و دنیای اطراف خود انتظار داشته باشید. محرک های خشم منحصر به فردی دارید. سابقه شخصی شما نیز واکنش های شما را نسبت به عصبانیت تغذیه می کند. برای مثال. اگر به شما یاد نگرفته باشند که چگونه خشم خود را به درستی ابراز کنید. ممکن است ناامیدی شما بجوشد و شما را بدبخت کند. یا تا زمانی که در یک طغیان خشم منفجر شوید. افزایش یابد.

 

تمایلات ارثی. شیمی مغز یا شرایط پزشکی زمینه ای نیز در گرایش شما به طغیان خشم نقش دارند.

 

بهترین راه برای کنترل خشم چیست؟

 

وقتی عصبانی هستید. می توانید با احساسات خود از طریق:

 

    اصطلاح

 

. این عمل انتقال خشم شماست. بیان از یک بحث منطقی تا یک طغیان خشونت آمیز متغیر است.

 

    سرکوب.

این تلاشی است برای نگه داشتن خشم و احتمالا تبدیل آن به رفتار سازنده تر. با این حال. سرکوب خشم می تواند باعث شود که خشم خود را به سمت درون خود برگردانید یا خشم خود را از طریق رفتار منفعلانه-پرخاشگرانه ابراز کنید.

 

    آرام شدن.

این زمانی است که با آرام کردن خود و اجازه دادن به احساسات خود. رفتار بیرونی و واکنش های درونی خود را کنترل می کنید.

 

در حالت ایده‌آل.

شما بیان سازنده را انتخاب خواهید کرد – نگرانی‌ها و نیازهای خود را به وضوح و مستقیم. بدون آسیب رساندن به دیگران یا تلاش برای کنترل آنها بیان کنید.

 

آیا عصبانیت می تواند به سلامتی شما آسیب برساند؟

برخی از تحقیقات نشان می دهد که ابراز نابجای خشم – مانند خشم نگه داشتن خشم – می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. به نظر می رسد سرکوب خشم درد مزمن را بدتر می کند. در حالی که ابراز خشم باعث کاهش درد می شود.

 

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد عصبانیت و خصومت با بیماری قلبی. فشار خون بالا. زخم معده و سکته مغزی مرتبط است.

 

چه زمانی به کمک حرفه ای نیاز است؟

 

یادگیری کنترل خشم برای همه در مواقعی یک چالش است. اگر عصبانیت شما خارج از کنترل به نظر می رسد. باعث می شود کارهایی را انجام دهید که پشیمان هستید. اطرافیانتان را آزار می دهد یا روابط شخصی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. به دنبال کمک برای مسائل خشم باشید.

 

7 راه برای مقابله با عصبانیت

 

در وسط دعوا. آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چگونه با عصبانیت کنار بیایید؟ هرکسی در مقطعی از زندگی خود. احساسات خشمگین کور. خشم قرمز داغ در مورد یک بی عدالتی یا تجاوز به آنها را تجربه کرده است. اگر عصبانی نشده اید. انسان نیستید. همه عصبانی می شوند و این احساس منفی را تجربه کرده اند. و این اشکالی ندارد. فراموش نکنید که واکنش‌های خشم روشی است که اکثر مردم ناامیدی یا آسیب را پردازش می‌کنند. در بیشتر موارد. خشم یک احساس طبیعی و سالم است. اما زمانی که مدام شعله ور شود یا از کنترل خارج شود. ناسالم است.

 

عصبانیت کنترل نشده می تواند بر سلامت و روابط شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که دانستن نحوه برخورد با خشم کنترل نشده کلیدی است.

 

 

چگونه با خشم مقابله کنیم

 

دیدن قرمز هنگام تجربه احساسات قوی؟ در اینجا هفت راه وجود دارد که می توانید یاد بگیرید که مشکلات خشم خود را مدیریت کنید:

 1. نفس بکش

 

وقتی بیش از حد تصور عصبانی هستید. کاری جز نفس کشیدن و بازپس گرفتن کنترل بدنتان نمی توانید انجام دهید. به محض اینکه احساس کردید تحریک شدید مدتی را به تنفس عمیق اختصاص دهید تا بتوانید شفافیت ذهنی خود را بازیابید. به همین سادگی.

 1. بشمار

 

ممکن است احمقانه به نظر برسد. اما شمارش آهسته تا 10 راهی سالم برای تسکین فوری برخی از تنش های ایجاد شده است. چرا؟ زیرا ذهن شما را بر روی وظیفه خاص مراقبت از خود متمرکز می کند. عصبانیت باعث می شود فشار خون و ضربان قلب شما بالا برود. بنابراین شمارش هر عددی که برای شما مناسب است به بدن شما فرصتی می دهد تا خنک شود و تنفس خود را کندتر کند تا بتوانید قبل از گفتن یا انجام کاری که ممکن است پشیمان شوید. کمی فکر کنید.

 

 1. یک دفتر یادداشت یا گزارش خشم خود داشته باشید

زمانی که بدانید از چه چیزی عصبانی هستید. مقابله با عصبانیت بسیار آسان تر است. گاهی اوقات ممکن است افراد به دلیل استرس. کم خوابی یا عوامل دیگر احساس تحریک پذیری کنند. بیشتر اوقات. دلیل خاصی برای طغیان عصبانیت وجود دارد. در هر صورت. اگر یک دفترچه خشم داشته باشید. می توانید از آنچه پشت خشم شما نهفته است آگاه شوید.

 

احساسات خشمگینی را که تجربه کرده اید. عواملی که در خشم شما نقش داشته و چگونه به آن واکنش نشان داده اید. یادداشت کنید. سعی کنید افکاری را که در ذهنتان می گذرد و زمان آن را یادداشت کنید و سپس در مورد این موارد فکر کنید و ببینید آیا الگویی برای فوران خشم شما وجود دارد یا خیر.

 1. صلح را تجسم کنید

 

نفس خود را مانند یک موج تصور کنید. موجی از رنگ که در باد می وزد. ورود و خروج آن را تماشا کنید. هر دم عمیق‌تر و آرام‌تر می‌شود. همانطور که خشم خود را در حال دور شدن تجسم می‌کنید. بشنوید که آرام و آرام با خود و دیگران صحبت می کنید. هر بار که این تصویربرداری را انجام می دهید. رفلکس خشم شما باید یک درجه دیگر کاهش یابد.

 1. رویارویی را در آغوش بگیرید

چه طور از احساس خشم و عصبانیت به نفع خودمان استفاده کنیم؟

کسی شما را تیک زده؟ به فرد بگویید – به روشی سالم. مثبت و سازنده. بله. او ممکن است از سخنان شما متعجب شود. یا حتی ممکن است عصبانی شود. ولی می دونی چیه؟ او بر آن غلبه خواهد کرد و از رویکرد ارتباطی محترمانه شما قدردانی خواهد کرد.

 1. ورزش کنید

 

هورمون‌هایی که هنگام عصبانیت ترشح می‌کنیم – عمدتاً کورتیزول و آدرنالین – شبیه هورمون‌هایی هستند که هنگام استرس به ما کمک می‌کنند تا از خطر فرار کنیم. هنگامی که به طور منظم ورزش می کنید. بدن شما یاد می گیرد که چگونه سطح آدرنالین و کورتیزول خود را به طور موثرتری تنظیم کند. همچنین. افرادی که از نظر بدنی مناسب هستند. سطوح بهینه بیشتری از اندورفین دارند. اندورفین ها هورمون هایی هستند که باعث می شوند احساس خوبی داشته باشید و بنابراین کمتر احساس عصبانیت می کنید.

 1. کمی زمان بگذارید

 

وقتی عصبانی هستید. به ساعت خود نگاه کنید. اجازه دهید دست دوم حداقل دو دقیقه قبل از هر اقدامی روی صفحه صفحه بچرخد. تا آن زمان. شما زمان کافی برای فکر کردن دارید و می توانید به شیوه ای مناسب تر عمل کنید. به علاوه. تماشای حرکت زمان نوعی ذن است

 

علائم هشدار دهنده را بشناسید

 

مدیریت مؤثر خشم به معنای شناخت علائم هشدار دهنده است. اگر بتوانید تشخیص دهید که چه زمانی شروع به عصبانیت می کنید. بهتر خواهید بود که جلوی خود را بگیرید که واقعاً عصبانی نشوید و سرزنش نشوید. یا زمانی که شخص دیگری این کار را انجام می دهد. در اطراف باشید. برخی از علائم هشدار دهنده عبارتند از:

 

 •     قلب شروع به تپیدن می کند
 •     تنفس سریع تر و کم عمق تر می شود
 •     احساس گرما یا سرد شدن ناگهانی
 •     صورت احساس سرخ شدن می کند
 •     درد سر یا گردن
 •     ناراحتی معده
 •     دندان قروچه
 •     قدم زدن یا بی قراری
 •     تنش عضلانی در بازوها. پشت. گردن یا شانه ها
 •     گره کردن فک و/یا مشت

 

 

شما مجبور نیستید به تنهایی با عصبانیت کنار بیایید

 

به یاد داشته باشید – همه ما انسان هستیم و گاهی اوقات اجازه می دهیم عصبانیت ما را تحت تأثیر قرار دهد. اما فقط به این دلیل که به خود اجازه می دهید عصبانی باشید به این معنی نیست که باید اجازه دهید خشم بر تعاملات شما با دیگران حکومت کند یا از کنترل خارج شود.

 

مشاوره مدیریت خشم یکی از بهترین راه ها برای یادگیری کنترل مسائل خشم است. هدف از مدیریت خشم کمک به کاهش خشم است. این برانگیختگی عاطفی و فیزیکی که خشم می تواند ایجاد کند را کاهش می دهد. به طور کلی اجتناب از همه افراد و محیط هایی که خشم را تحریک می کنند غیرممکن است. اما می توانید یاد بگیرید که واکنش ها را کنترل کنید و به شیوه ای مناسب از نظر اجتماعی پاسخ دهید. حمایت یک متخصص سلامت روان ممکن است در این فرآیند مفید باشد.

7 Ways to Deal with Your Anger

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/anger-management/art-20048149