07136476172 - 09172030360 [email protected]

علت پیش رونده بودن زوال عقل؟

زوال عقل یک بیماری واحد نیست. این بیماری توسط بیماری های فیزیکی مختلف مغز ایجاد می شود. به عنوان مثال بیماری آلزایمر، زوال عقل عروقی، DLB و FTD. در مراحل اولیه همه انواع زوال عقل، تنها بخش کوچکی از مغز آسیب می بیند.

در این مرحله، فرد علائم کمتری دارد زیرا فقط توانایی هایی که به قسمت آسیب دیده مغز بستگی دارد تحت تأثیر قرار می گیرد. این علائم اولیه معمولاً نسبتاً جزئی هستند. به همین دلیل است که زوال عقل “خفیف” به عنوان یک اصطلاح جایگزین برای مراحل اولیه استفاده می شود.

هر نوع زوال عقل در مراحل اولیه، ناحیه متفاوتی از مغز را تحت تأثیر قرار می دهد.

به همین دلیل است که علائم در انواع مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، از دست دادن حافظه در مراحل اولیه آلزایمر رایج است. اما در مراحل اولیه FTD بسیار غیر معمول است. با پیشرفت زوال عقل به مراحل میانی و بعدی، علائم انواع مختلف زوال عقل شبیه‌تر می‌شوند. این به این دلیل است که با پیشرفت بیماری، قسمت بیشتری از مغز تحت تأثیر قرار می گیرد.

با گذشت زمان، بیماری که باعث زوال عقل می شود به سایر قسمت های مغز سرایت می کند. این منجر به علائم بیشتر می شود زیرا بخش بیشتری از مغز نمی تواند به درستی کار کند. در عین حال، مناطق آسیب دیده مغز حتی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند و باعث می شوند علائمی که فرد قبلاً مجبور است بدتر شود.

در نهایت بیشتر قسمت های مغز در اثر این بیماری به شدت آسیب می بینند. این باعث تغییرات عمده در تمام جنبه های حافظه، تفکر، زبان، احساسات و رفتار و همچنین مشکلات جسمی می شود.

چگونه زوال عقل بر تمرکز، برنامه ریزی و سازمان تأثیر می گذارد

فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است با سایر توانایی های ذهنی مانند تمرکز، برنامه ریزی و سازماندهی دچار مشکلات فزاینده ای شود. به عنوان مثال، آنها ممکن است فقط قادر به انجام فعالیت های ساده باشند. یا نتوانند برای مدت طولانی تمرکز کنند. آنها ممکن است به طور فزاینده ای سرگردان باشند و در تشخیص اینکه کجا هستند مشکل داشته باشند. آنها ممکن است درک محدودی از زمان داشته باشند.

فعالیت های ذهنی

فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است همچنان از سرگرمی ها، علایق و فعالیت های گذشته لذت ببرد. فرصت هایی را برای معنی دار کردن این موارد پیدا کنید. این می تواند انجام هر کاری باشد که فرد از آن سود می برد، خواه لذت، رضایت یا آسایش باشد.

حتی اگر با آنچه می توانند مدیریت کنند محدود باشند، باز هم می توانند از احساسات در یک فعالیت لذت ببرند. برای مثال، ممکن است از احساس لمس پشم بافتنی لذت ببرند، حتی اگر دیگر نتوانند بافندگی کنند.

یا از گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه خود لذت ببرند حتی اگر نمی توانند با آن بخوانند. در مراحل بعدی، افراد ممکن است بیشتر به چیزهایی که حواس آنها را تحریک می کند (بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه و چشایی) واکنش نشان دهند تا به کلمات.

به راه هایی فکر کنید که حواس فرد را تحریک کنید و به احساس او در آن لحظه کمک کنید. برای مثال، ممکن است از نوازش حیوان خانگی، چشیدن غذای مورد علاقه خود یا تماشای عکس های آشنا لذت ببرند.

چگونه زوال عقل بر سلامت جسمانی تأثیر می گذارد؟

تحرک زوال عقل احتمالاً در مراحل بعدی بیماری تأثیر فیزیکی زیادی روی فرد خواهد گذاشت. آنها ممکن است به تدریج توانایی راه رفتن، ایستادن یا بلند شدن خود را از روی صندلی یا تخت از دست بدهند. همچنین ممکن است احتمال سقوط آنها بیشتر باشد. این مشکلات می تواند ناشی از زوال عقل، دارو، سایر شرایط پزشکی (به عنوان مثال سکته مغزی)، از دست دادن بینایی، مشکلات تعادل و محیط باشد. با این حال، همه افراد با مشکلات حرکتی مواجه نخواهند شد.

زخم های فشاری

بسیاری از افراد مبتلا به زوال عقل (به ویژه در مراحل بعدی) متوجه می شوند که برای مدت طولانی در یک وضعیت (مانند نشستن روی صندلی) می مانند و زیا

د حرکت نمی کنند. این بدان معنی است که آنها در معرض خطر زخم های فشاری (زخم بستر) هستند. اگر متوجه زخم فشاری شدید یا نگرانی دارید با پزشک عمومی یا پرستار جامعه صحبت کنید. پیشگیری از آن‌ها در مراحل اولیه آسان است. اما اگر نادیده گرفته شوند، می‌توانند بدتر شوند و دردناک و عفونی شوند.

عفونت و لخته شدن خون

با کاهش تحرک افراد، در معرض خطر عفونت و لخته شدن خون نیز قرار دارند. فرد باید حمایت شود و تشویق شود تا آنجا که می تواند حرکت کند. به عنوان مثال از طریق حمایت از راه رفتن یا تمرینات مبتنی بر صندلی. یک کاردرمانگر یا فیزیوتراپیست می تواند در این مورد کمک کند. در مورد بهترین راه ها برای حمایت از فرد برای حرکت بدون آسیب رساندن به خود، راهنمایی بخواهید. برای مشاوره بیشتر با پزشک عمومی، یا یک پرستار اجتماعی، کاردرمانگر یا فیزیوتراپیست صحبت کنید. یک کاردرمانگر می تواند در مورد تجهیزات و سازگاری برای کمک به تحرک توصیه کند.

زوال عقل چقدر سریع پیشرفت می کند؟

سرعت پیشرفت زوال عقل از فردی به فرد دیگر به دلیل عواملی مانند: نوع زوال عقل بستگی دارد. برای مثال، بیماری آلزایمر نسبت به انواع دیگر کندتر پیشرفت می کند.

سن فرد. برای مثال، بیماری آلزایمر معمولا در افراد مسن (بیش از 65 سال) نسبت به افراد جوان (زیر 65 سال) کندتر پیشرفت می کند.

سایر مشکلات سلامتی درازمدت. اگر فرد با شرایط دیگری مانند بیماری قلبی، دیابت یا فشار خون بالا زندگی می‌کند، زوال عقل سریع‌تر پیشرفت می‌کند، به خصوص اگر به خوبی مدیریت نشود.

هذیان. یک وضعیت پزشکی که به طور ناگهانی شروع می شود. هیچ راهی برای اطمینان از سرعت پیشرفت زوال عقل در فرد وجود ندارد. برخی از افراد مبتلا به زوال عقل خیلی زود پس از تشخیص نیاز به حمایت خواهند داشت. در مقابل، دیگران برای چندین سال مستقل خواهند ماند.

چگونه یک فرد مبتلا به زوال عقل می تواند توانایی های خود را برای مدت طولانی تری حفظ کند؟

شواهد نشان می دهد که کارهایی وجود دارد که یک فرد مبتلا به زوال عقل می تواند انجام دهد تا توانایی های خود را برای مدت طولانی تری حفظ کند.

به عنوان مثال:

  • نگاه مثبت را حفظ کنید.
  • حمایت افراد دیگر.  از جمله دوستان، خانواده و متخصصان را بپذیرید. تغذیه مناسب، عدم استعمال سیگار یا الکل زیاد.
  • شرکت در فعالیت های فیزیکی، ذهنی و اجتماعی.

همچنین برای یک فرد مبتلا به زوال عقل مهم است که سعی کند سلامت خود را با موارد زیر حفظ کند:

  • مدیریت هر گونه شرایط بهداشتی موجود تا حد امکان.
  • انجام معاینات منظم سلامت، به ویژه برای چشم و گوش در مورد آنفولانزای فصلی و عفونت پنوموکوکی (که می تواند منجر به برونشیت یا ذات الریه شود) از پزشک عمومی خود در مورد جرب بپرسید.
  • این موارد برای جلوگیری از ایجاد یا بدتر شدن مشکلات جدید یا موجود سلامتی است. اینها می تواند باعث پیشرفت زوال عقل فرد با سرعت بیشتری شود.

اگر فرد دچار تغییر ناگهانی علائم شود چه؟

هر تغییری در وضعیت یک فرد نشانه زوال عقل نیست. اگر توانایی های ذهنی یا رفتار فرد در طی یک یا دو روز به طور ناگهانی تغییر کند، ممکن است یک مشکل سلامتی جداگانه ایجاد کرده باشد.

به عنوان مثال، بدتر شدن یا تغییر ناگهانی ممکن است نشانه ای باشد که عفونت منجر به هذیان شده است. یا ممکن است نشان دهد که شخصی سکته کرده است. سکته مغزی به ویژه در برخی از انواع زوال عقل عروقی شایع است. ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت در یک سری “مرحله” شود. هنگامی که سکته مغزی اتفاق می افتد، آسیب بیشتری به مغز وارد می کند. می تواند منجر به کاهش قابل توجهی در توانایی های فرد شود. در هر شرایطی که فرد مبتلا به زوال عقل به طور ناگهانی تغییر می‌کند یا به نظر نمی‌رسد خودش باشد. در اسرع وقت با یک پزشک یا پرستار صحبت کنید.

منبع: Mental and physical abilities in the later stages | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

The progression and stages of dementia | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

نحوه ارتباط با فرد مبتلا به زوال عقل

زوال عقل:کاهش عملکردهای شناختی؟!