07136476172 - 09172030360 [email protected]

آخرین باری که ترس را تجربه کرده اید، چه زمانی بوده است؟ لحظات زیادی هستند که می توانند ترس ما را برانگیخته کنند. اما نوع دیگری از ترس وجود دارد که احتمالا آن را فوراً به یاد نمی آورید، زمان هایی که ترس در درون شما وجود داشته است: لحظه های زیادی که ترس شما را کنترل کرده است، بدون اینکه از وجود آن باخبر باشید.

در این صورت احساس ناکامی می کنید، گویی چیزی از دست رفته است. وقتی هیچ موفقیتی کاملاً کافی نیست و همچنین ممکن است حتی احساس حسادت کنید و مردم را قضاوت کنید.

اکنون خودمان را در زمانی می بینیم که ترس تبدیل به ارز جدید ما شده است. در طول همه گیری ویروس کرونا، یک ترس مداوم وجود داشته است، یک احساس فاجعه بار. یک احساس عمیق از تغییر، و ما هنوز کاملاً مطمئن نیستیم که معنی آن چیست.

انسانها ابهام را خیلی دوست ندارند و ما به خصوص دوست نداریم که آینده را به شکل دیگری ببینیم. در این دوران بسیاری از این ترس ها از این قرار است: آیا دوباره رفتن به رستوران یا سینما ایمن است؟ آیا باید احتیاط بیشتری در مورد بیرون رفتن داشته باشیم؟ آیا “جامعه ما در آینده” همیشه به این شکل ظاهر خواهد شد؟

 

 

ترس، در واقع یک سیستم هشدار دهنده است که ما را هوشیار می کند. ترس از وجود ما محافظت می کند و ما را قادر می سازد خود را از عامل خظر دور نگه داریم. بنابراین باید بدانیم راه مدیریت آن چیست؟

اولین قدم توجه به فرآیندهای فکری است. بسیاری از ما در الگویی از تفکر تکراری قرار می گیریم که تا حد زیادی منفی است. اگر تنها یک ساعت به افکار خود دقت کنید، از تعداد زیاد حلقه های فکری منفی و قضاوت ها شوکه خواهید شد. هرچه بیشتر به خود اجازه ادامه این افکار را بدهید، فضای بیشتری برای ترس به وجود می آورید. یکی از مفیدترین کارهایی که می توانیم انجام دهیم این است که یاد بگیریم پاسخهای احساسی و فیزیکی خود را بررسی کنیم. اگر از مشکلات مالی و عاطفی دوران کرونا، خسته شده و دائم آن را بررسی می کنید، خود را متوقف کرده و تأمل کنید، به حلقه افکار موجود در سر خود گوش دهید و آنها را شناسایی کنید.

هنگامی که شما از این الگوها آگاهی یافتید، یک روش مفید برای مقابله با این افکار غیر منطقی وجود دارد- تکنیکی که ویلیام تروبریج طی سالهای متمادی آن را تمرین کرده است. شیرجه آزاد یک ورزش پر فشار و آزمایشی است، زیرا باعث فشار آوردن به فیزیک بدن می شود. این همچنین مثال خوبی برای مهار ذهن و درک توانایی آن است. در این ورزش فرد باید قبل از فرو رفتن، با یک نفس واحد به عمیق ترین و تاریک ترین اعماق فرود آید تا بتواند از نظر فیزیولوژیکی و روانشناختی بر محدودیت های خود غلبه کرده و بدون آسیب به سطح آب بازگردد.

این توانایی تجربه واقعی هر لحظه است. می توانیم آن را آزادی ذهنی بنامیم.

در ماه مه سال 2016، ترابریج 122 متر در اقیانوس در باهاما فرو رفت و چهار دقیقه و 24 ثانیه در آنجا ماند.

رویکرد ترابریج به منظور مقابله با ترس در لحظه بود – به جای اضطراب طولانی مدت زندگی با بیماری همه گیر – هنوز نکاتی وجود دارد که باید آموخت. همه ما می دانیم که بیشتر آنچه ما از آن می ترسیم، در واقع پیش بینی های ما برای آینده است، نه اتفاقی که در حال حاضر برای ما می افتد و از همه مهمتر، ممکن است هرگز به هیچ وجه اتفاق نیفتد.

 

 

سه راه برای مبارزه با ترس

 

1. زمان حال همه چیز است این برای ما بسیار راحت است که ذهن خود را با این جمله درگیر کنیم. “چه می شود اگر …؟” جایی که ذهن شما را به اتفاقات ناخوشایند و ناراحت کننده می برد. شما افکار خود نیستید و بسیاری از افکار پر از ترس در واقع زباله هایی هستند که شما عادت وار بازیافت می کنید. تکرار جملات مانترا می تواند کمک کننده باشد. “ایده این است كه شما این كلمات را با مفاهیم قدرتمند تکرار می کنید، بنابراین خیلی سریع می توانند شما را به وضعیت مطلوب برسانند.” مثل: “اکنون همه چیز است.”

2. کمتر قضاوت کنید: بسیاری از ما وقتی استرس و ترس داریم دچار حالت دفاعی می شویم. یکی از راه هایی که مردم برای بازیابی حس کنترل و قدرت انجام می دهند، موضع گیری است. برای حفظ جایگاه خود، ما دیگران را نادرست قضاوت می کنیم. بعضی اوقات قضاوت، ترس از کنترل است.

3. انرژی خود را ذخیره کنید ما انرژی عاطفی را مرتباً بر اثر ترس، شرم، افکار منفی و تردید هدر می دهیم. این اتفاق به ویژه زمانی بیشتر می افتد که احتمالاً تغییرات ناخواسته ای را تجربه می کنیم. به یاد داشته باشید، افکاری که به هنگام ترس و اضطراب به آن ها بها می دهید، نقش مهمی در دیکته کردن تجربیات احساسی شما خواهد داشت.

 

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

The Guardian