07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

تحقیقات جدید نشان می دهد با آزمایش حافظه افراد، طی چهار هفته می توان تشخیص داد که چه کسی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارد.

 

این آزمایش نشان داد که تست توانایی افراد در حفظ حافظه برای مدت زمان طولانی، می تواند این را با دقت بیشتری نسبت به تست های حافظه کلاسیک، که حدودا نیم ساعت حافظه را آزمایش می کنند، پیش بینی کند.

محققان قصد داشتند با انجام این مطالعه دریابند که آیا آزمایش حافظه افراد از لیست کلمات، چهار هفته پس از مطالعه اولیه، می تواند پیش بینی کند که چه کسی بیشترین کاهش شناختی را در این زمینه تجربه خواهد کرد؟ حتی اگر در ابتدا هیچ مشكل شناختی یا حافظه ای نداشته است.

چهل و شش سالمند که از نظر شناختی سالم بودند، (با میانگین سنی 70.7 سال) در آزمایش شرکت کردند. شرکت کنندگان سه تست حافظه را انجام دادند که یادآوری پس از 30 دقیقه و چهار هفته بر روی آنها آزمایش شد، همچنین آزمایشی که معمولاً برای تشخیص اختلال شناختی استفاده می شود و اسکن مغزی MRI بر روی این افراد انجام شد. آزمون ACE-III پس از 12 ماه برای ارزیابی تغییر در توانایی شناختی، تکرار شد.

این تحقیق نشان داد که حافظه 15 نفز از 46 شرکت کننده در طول سال، کاهش یافته است و آزمایش های چهار هفته ای حافظه کلامی، کاهش شناختی در این افراد مسن سالم را بهتر از آزمایش های حافظه استاندارد بالینی پیش بینی کرده است.

این پیش بینی با ترکیب نمره آزمون حافظه چهار هفته ای و اطلاعات حاصل از اسکن مغزی MRI که دقیقاً اندازه ناحیه ای از مغز را که مسئول حافظه می باشد و توسط بیماری آلزایمر آسیب دیده است، حتی دقیق تر بررسی کرده است.

 

آزمایش یادآوری طولانی مدت حافظه می تواند تشخیص زودتر بیماری آلزایمر را امکان پذیر کند. این بسیار مهم است، زیرا هرگونه درمان در آینده که بیماری آلزایمر را کند یا متوقف کند، در صورتی که در مراحل اولیه بیماری انجام شود و قبل از آنکه مشکلات قابل توجهی در حافظه با استفاده از آزمایشات فعلی قابل تشخیص باشد، بسیار مؤثر خواهد بود.

“مطالعه ما شواهدي را در مورد ابزار غربالگري با هزينه كم و سريع نشان مي دهد كه مي تواند براي شناسايي بيماري استفاده شود. اولین علائم بیماری آلزایمر.”

با استفاده از این تست همچنین می توان به طور مستقیم درمان های مؤثر بیماری آلزایمر را انجام داد و در صورت وجود چنین درمان هایی، درمان زودتر را نیز ممکن می کند.

“توجه به این نکته مهم است که شرکت کنندگان، افراد مسن سالم بودند که در طول آزمایش به آلزایمر مبتلا نبودند. اما، برخی از افراد نوع حافظه و تفكری را كه می تواند مقدم بر بیماری آلزایمر باشد، در طول یك سال نشان دادند. در آینده مشخص خواهد شد كه آیا این آزمایش زوال عقل را در آلزایمر به طور كامل پیش بینی می كند یا خیر.”

گام بعدی برای محققان این است که این تست در مقایسه با سایر اختلالات که باعث افت شناختی می شوند، به طور ویژه برای تشخیص بیماری آلزایمر استفاده شود. تیم تحقیقاتی این کار را با مقایسه نمرات آزمون حافظه طولانی مدت با توجه به تجزیه و تحلیل مایع مغزی نخاعی آنها انجام خواهد داد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحقیقات آلزایمر و روش های نوین بهبود بیماری های عصبی-روانشناختی به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

Alfie R. Wearn et al. Accelerated long-term forgetting in healthy older adults predicts cognitive decline over 1 year, Alzheimer’s Research & Therapy (2020). DOI: 10.1186/s13195-020-00693-4