07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

طب سوزنی یک روش درمانی است که از طب چینی باستان گرفته شده است. سوزن های ظریف در نقاط خاصی از بدن برای اهداف درمانی یا پیشگیرانه وارد می شوند. این دارو در بسیاری از مطب های GP NHS و همچنین در اکثر کلینیک ها و آسایشگاه های درد در کشورهای مختلف استفاده می شود. این طب اغلب به عنوان نوعی از طب مکمل یا جایگزین (CAM) دیده می شود.

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

طب سوزنی غربی استفاده از آن پس از تشخیص پزشکی است. اثرات این درمان شامل تحریک اعصاب حسی زیر پوست و عضلات است. این عمل منجر به تولید مواد طبیعی مانند اندورفین های تسکین دهنده در بدن می شود.

این احتمال وجود دارد که این مواد آزاد شده طبیعی مسئول اثرات مفید این طب جایگزین باشند. یک دوره، معمولاً نسبت به زمانی که یک درمان واحد استفاده می شود، تسکین درد طولانی تری ایجاد می کند. روش سنتی بر این باور استوار است که یک انرژی یا “نیروی حیات” در بدن در کانال هایی به نام مریدین جریان می یابد.

این نیروی حیات به عنوان Qi (تلفظ “چی”) شناخته می شود. پزشکانی که از این طب به روش سنتی استفاده می کنند معتقدند که وقتی Qi آزادانه در بدن جریان نداشته باشد، می تواند باعث بیماری شود. آنها همچنین بر این باورند که این کار می تواند جریان Qi را بازیابی کند. بنابراین سلامتی فرد را باز می گرداند. 

موارد استفاده از طب سوزنی

پزشکان طب سوزنی – که گاهی به آنها متخصص طب سوزنی می گویند – از طب سوزنی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها استفاده می کنند. با این حال، استفاده از طب سوزنی همیشه بر اساس شواهد علمی دقیق نیست.

موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE) دستورالعمل هایی را برای NHS در مورد استفاده از درمان ها و مراقبت از بیماران ارائه می دهد. در حال حاضر، NICE فقط در نظر گرفتن طب سوزنی به عنوان یک گزینه درمانی برای موارد زیر توصیه می کند:

  • درد مزمن (طولانی مدت).
  • سردردهای مزمن از نوع تنشی
  • میگرن

طب سوزنی همچنین اغلب برای درمان سایر بیماری‌های اسکلتی عضلانی (استخوان‌ها و ماهیچه‌ها) و شرایط درد استفاده می‌شود. از جمله:

  • درد مفاصل، دندان و درد بعد از عمل. با این حال، شواهد در مورد اثربخشی طب سوزنی در مقایسه با سایر درمان ها نامشخص است.

طب سوزنی در NHS

این روش گاهی اوقات در NHS در دسترس است. اغلب توسط جراح های عمومی یا فیزیوتراپیست ها، اگرچه دسترسی محدود است. اکثر بیماران طب سوزنی هزینه درمان خصوصی را پرداخت می کنند. هزینه آن بین پزشکان بسیار متفاوت است. اگر تحت درمان یک پزشک طب سوزنی برای یک بیماری هستید یا در حال بررسی طب سوزنی هستید، توصیه می شود این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

نحوه انجام 

یک جلسه اولیه معمولاً 20 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. شامل ارزیابی سلامت عمومی، سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی و سپس وارد کردن سوزن های مورد استفاده در این روی می شود. دوره های درمان اغلب شامل چندین جلسه جداگانه است. اما این می تواند متفاوت باشد.

سوزن‌ها در مکان‌های خاصی روی بدن قرار می‌گیرند که پزشکان به آن، نقاط طب-سوزنی می‌گویند. در طول جلسه معمولاً از شما خواسته می شود که بنشینید یا دراز بکشید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که برخی از لباس ها را بردارید تا پزشک بتواند به قسمت های خاصی از بدن شما دسترسی پیدا کند.

سوزن های استفاده شده بسیار ظریف هستند و معمولاً چند سانتی متر طول دارند. آنها باید سوزن های یکبار مصرف و از قبل استریل شده باشند که بلافاصله پس از استفاده دور ریخته شوند. پزشکان مربوطه نقاط خاصی را برای قرار دادن سوزن ها بر اساس شرایط شما انتخاب می کنند.

بسته به تعداد علائمی که دارید، ممکن است چندین نقطه در طول یک جلسه معمولی استفاده شود. سوزن ها ممکن است درست زیر پوست یا عمیق تر وارد شوند تا به ماهیچه ها برسند. هنگامی که سوزن ها در جای خود قرار گرفتند، ممکن است برای مدتی از چند دقیقه تا حدود 30 دقیقه در موقعیت خود باقی بمانند.

ممکن است هنگام وارد کردن سوزن ها احساس سوزن سوزن شدن یا درد مبهم کنید. اما نباید درد قابل توجهی را تجربه کنید. اگر چنین شد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

ایمنی و مقررات طب سوزنی

هیچ مقررات قانونی در مورد این طب در انگلستان وجود ندارد. اگر این روش را انتخاب می کنید، توصیه می شود سوابق فرد مربوطه را بررسی کنید که یک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند پزشک، پرستار یا فیزیوتراپیست یا عضو یک سازمان ملی طب سوزنی باشد.

می توانید یک ثبت نام معتبر از پزشکان طب سوزنی را در وب سایت مرجع استانداردهای حرفه ای برای بهداشت و مراقبت اجتماعی بیابید. وقتی این درمان توسط یک پزشک متخصص انجام می شود، به طور کلی بسیار ایمن است. به ندرت، برخی از افراد عوارض جانبی خفیف و کوتاه مدت مانند:

  • درد در جایی که سوزن ها پوست را سوراخ می کنند.
  • خونریزی یا کبودی در جایی که سوزن ها وارد پوست می شوند.
  • خواب آلودگی
  • احساس بیماری
  • احساس سرگیجه یا ضعف
  • بدتر شدن علائم قبلی

اگر یک اختلال خونریزی مانند هموفیلی دارید یا داروهای ضد انعقاد مصرف می کنید، قبل از انجام طب سوزنی با پزشک خود صحبت کنید. همچنین در صورت حساسیت به فلز یا عفونت در ناحیه ای که ممکن است سوزن ها وارد شود، معمولاً طب سوزنی توصیه نمی شود.

به طور کلی انجام این روش در دوران بارداری بی خطر است. با این حال، به پزشک متخصص خود اطلاع دهید که آیا باردار هستید یا خیر. زیرا برخی از نقاط طب سوزنی را نمی توان به طور ایمن در دوران بارداری استفاده کرد.

درک طب سوزنی به عنوان یک گزینه بالقوه درمان میگرن

بر اساس یک بررسی سیستماتیک اخیر از 22 کارآزمایی بالینی که شامل 4985 نفر بود، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی فراوانی سردرد را در افراد مبتلا به میگرن کاهش می‌دهد. ممکن است تأثیر آن مشابه با داروهای پیشگیرانه باشد.

فرکانس سردرد تا 50 درصد یا بیشتر در 59 درصد از افرادی که طب سوزنی دریافت می کنند کاهش می یابد. این اثر می تواند بیش از 6 ماه باقی بماند.

چگونه کار می کند؟

طب سوزنی به معنای متعادل نگه داشتن جریان انرژی (به نام “چی”) در طول نصف النهارها است. یک متخصص سوزن ها را در نقاط فشار خاصی قرار می دهد. معمولاً در امتداد پشت یا گردن فرد. جایی که می تواند انتقال درد را کند کند. گاهی اوقات، ماساژ ملایم سر با قرار دادن سوزن ها همراه است.

درمان حدود یک ساعت طول می کشد. به بیماران توصیه می شود که حداقل شش جلسه، معمولا یک بار در هفته آن انجام دهند. همچنین ممکن است متخصص طب سوزنی تغییرات رژیم غذایی را پیشنهاد دهد. به عنوان مثال: کافئین می تواند میگرن را تشدید کند. برخی از متخصصان این حوزه معتقدند که کافئین جریان بدن را مختل می کند.

منبع: Acupuncture – NHS (www.nhs.uk)

Acupuncture and Migraine | American Migraine Foundation

آیا طب سوزنی می تواند سردرد را کاهش دهد؟

19 درمان طبیعی و ساده برای سردرد