07136476172 - 09172030360 [email protected]

زوال عقل بر نحوه استفاده از زبان و برقراری ارتباط تأثیر می گذارد.

فرد مبتلا به هر نوع زوال عقلی ممکن است مشکلات زبانی داشته باشد. این به این دلیل است که زوال عقل می تواند به بخش هایی از مغز که زبان را کنترل می کنند آسیب برساند. چگونگی و زمان ایجاد مشکلات زبانی به موارد زیر بستگی دارد:

 • شخصیت آنها و روشهایی که آنها این مشکلات زبانی را مدیریت می کنند.
 • نوع زوال عقلی که دارند.
 • مرحله زوال عقل

چه زمانی افراد مبتلا به زوال عقل در برقراری ارتباط مشکل دارند؟

مشکلات زبانی نیز می تواند از روز به روز متفاوت باشد یا در ساعات مختلف روز کم و بیش مشکل ساز باشد. اگر فرد خسته باشد، درد داشته باشد یا حالش خوب نباشد، ممکن است بدتر شوند. محیط اطراف نیز می تواند به برقراری ارتباط کمک کند یا آن را دشوارتر کند. در برخی از انواع زوال عقل – مانند برخی از اشکال زوال عقل پیشانی گیجگاهی (FTD) – ممکن است یک فرد خیلی زودتر از سایر انواع زوال عقل شروع به مشکلات زبانی کند. احتمالاً یکی از اولین علائمی است که متوجه می شود.

زوال عقل چگونه می تواند بر نحوه برقراری ارتباط فرد تأثیر بگذارد؟

زوال عقل می تواند بر نحوه برقراری ارتباط فرد و زبانی که استفاده می کند تأثیر بگذارد. بیمار نمی تواند کلمات مناسب را پیدا کند. از یک کلمه مرتبط استفاده کنید (مثلا «کتاب» به جای «روزنامه»). از جایگزین‌هایی برای کلمات استفاده کنید (مثلاً «چیزی که روی آن می‌نشینید» به جای «صندلی»). اصلا کلمه ای پیدا نمیکنم برای یافتن کلمات تلاش نکنید، بلکه از کلماتی استفاده کنید که معنی ندارند یا به ترتیب اشتباهی در هم ریخته شده اند. ممکن است به اولین زبانی که در کودکی یاد گرفتند برگردند. برای مثال، اگر انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد بگیرند، ممکن است فراموش کنند که چگونه با آن صحبت کنند. 

گفتگو را دنبال کنید

زوال عقل بر طرز تفکر فرد تأثیر می گذارد. درنتیجه می تواند بر توانایی او برای پاسخ مناسب یا دنبال کردن مکالمه تأثیر بگذارد. این مورد می تواند به این دلیل باشد که آنها نمی توانند تمرکز خود را حفظ کنند. آهسته تر فکر می کنند نمی توانند کلمات صحیح را به عنوان پاسخ کنار هم قرار دهند. برای مثال، ممکن است پردازش افکار و نحوه پاسخگویی به آنچه گفته می‌شود، بیشتر طول بکشد. آنها همچنین ممکن است از یک موضوع به موضوع دیگر بدون اتمام یک جمله حرکت کنند. زیرا تمرکز برای آنها دشوارتر می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه تغییرات در مغز ناشی از زوال عقل می تواند بر زبان تأثیر بگذارد، به مطلبی که در مورد تاثیر زوال عقل بر مغز مراجعه کنید.

چه اتفاقی می افتد زمانی که زوال عقل فرد بدتر می شود؟

ممکن است در نهایت زمانی فرا برسد که فرد دیگر نتواند مانند گذشته ارتباط برقرار کند. این می تواند برای آنها و کسانی که از آنها حمایت می کنند ناراحت کننده و خسته کننده باشد. اما راه هایی برای ادامه برقراری ارتباط وجود دارد. به عنوان مثال، فرد ممکن است بتواند خود را از طریق زبان بدن و سایر روش های غیر کلامی بیان کند.

‘این منم’

اگر فرد مبتلا به زوال عقل در یک محیط مراقبت زندگی می کند یا در بیمارستان بستری است، هر گونه مشکل ارتباطی که دارد می تواند بر مراقبت و حمایتی که دریافت می کند تأثیر بگذارد. انجمن آلزایمر فرم ساده ای به نام «این من هستم» را برای کمک به ثبت اطلاعات شخصی درباره یک شخص تولید می کند. این شامل نحوه برقراری ارتباط آنها، مشکلاتی که دارند، و اینکه چگونه کارکنان مراقبت و پشتیبانی می توانند مراقبت خود را برای آنها به عنوان یک فرد تنظیم کنند، می شود.

چه چیز دیگری می تواند بر میزان ارتباط یک فرد مبتلا به زوال عقل تأثیر بگذارد؟

ارتباط فرد مبتلا به زوال عقل می تواند تحت تأثیر درد، ناراحتی، بیماری یا عوارض جانبی دارو باشد. اگر متوجه تغییر ناگهانی در فرد شدید (در طی چند ساعت یا چند روز)، ممکن است هذیان باشد که یک اورژانس پزشکی است. شما باید یک قرار فوری با پزشک بگیرید. بگویید که آن شخص به طور ناگهانی تغییر کرده است. یا به نظر می رسد دیگر مانند حالت معمولی خود عمل نمی کند. دلایل دیگری نیز وجود دارد که برقراری ارتباط با فرد مبتلا به زوال عقل می تواند دشوار باشد. برای مثال، فرد ممکن است نظراتی را بیان کنند که شما یا دیگران احساس می کنید برای موقعیت مناسب نیستند. یا یک سوال را بارها و بارها بپرسند. چیزهایی را باور کنند که حقیقت ندارند.

زوال عقل چگونه رفتار افراد را تغییر می دهد؟

با پیشرفت زوال عقل یک فرد، ممکن است رفتارهایی را آغاز کند که درک آن برای دیگران دشوار باشد. این می تواند یکی از سخت ترین جنبه های زندگی با زوال عقل باشد. هم برای فرد مبتلا و هم برای اطرافیانش. تغییر در رفتار گاهی اوقات اولین نشانه ای است که نشان می دهد فردی دچار زوال عقل است. برای برخی از افراد، ممکن است به تدریج ظاهر شوند و در ابتدا تشخیص آنها دشوار است. برای دیگران، تغییرات می تواند ناگهانی تر باشد.

با پیشرفت زوال عقل، ممکن است تغییرات بیشتری را در رفتار فرد مشاهده کنید و مدیریت آن دشوار باشد. بررسی علل آنها و شناسایی نیازهای فرد می تواند کمک کند. هنگامی که یک فرد مبتلا به زوال عقل شروع به رفتارهایی می کند که به نظر می رسد نامشخص است، برخی افراد ممکن است تصور کنند که این نشانه خود این بیماری است. که همیشه اینطور نیست. مهم است که فراتر از رفتار را ببینید. و در مورد آنچه ممکن است باعث آن شود فکر کنید.

ممکن است دلایل خاصی وجود داشته باشد که چرا فرد مبتلا به زوال عقل رفتار متفاوتی دارد.

مانند:

 • ناامیدی یا ترس آنها در مورد تأثیر زوال عقل (مانند از دست دادن حافظه یا مشکلات زبان).
 • سلامت روحی و جسمی آنها
 • مشکلات آنها در ندانستن کدام سال، ماه یا ساعت از روز. یا عدم شناخت مکان های آشنا.
 • میزان و کیفیت تماس آنها با افراد دیگر محیط فیزیکی آنها. برای مثال، اگر اتاق خیلی تاریک باشد، ممکن است فرد گیج و مضطرب شود. زیرا نمی تواند بفهمد کجاست.
 • احساس خارج از کنترل بودن. ناامیدی از رفتار دیگران، یا احساس اینکه به آنها گوش نمی دهند یا درک نمی شوند.
 • زوال عقل می تواند بر شخصیت و عادات فرد تأثیر بگذارد. پس ممکن است منجر به تغییراتی در رفتار شود. برای مثال، ممکن است دیگر نتوانند بدون کمک کارهایی را که دوست دارند انجام دهند. یا علایق خود را دنبال کنند، یا ممکن است علائم افسردگی را تجربه کنند.

انواع تغییر رفتار

پاسخ فرد به نیازهای مختلف به این معنی است که رفتار او ممکن است به طرق مختلفی تغییر کند. برخی از رایج ترین تغییرات در این صفحه فهرست شده است. ممکن است اینها را شنیده باشید که به آنها “رفتارهای چالش برانگیز” می گویند. با این حال، ما به آنها به عنوان “رفتاری که به چالش می کشد” اشاره می کنیم. این رفتار می تواند به همان اندازه که برای افرادی که از آنها حمایت می کنند چالش برانگیز باشد.

 • رفتار تکراری
 • دنبال کردن
 • چک کردن
 • پنهان کردن، احتکار و از دست دادن اشیا
 • از دست دادن مهارها
 • متهم کردن
 • بی قراری
 • رفتار پرخاشگرانه
 • اختلال خواب
 • بیدار شدن در شب
 • کناره گیری اجتماعی

 

منبع: Dementia and language | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

How does dementia change a person’s behaviour? | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

چطور با یک بیمار مبتلا به آلزایمر برخورد کنیم؟

سیلدنافیل و درمانی برای آلزایمر

بیماران مبتلا به آلزایمر و خواب