07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

رویاها چندین خاطره را منعکس می کنند و رویدادهای آینده را پیش بینی می کنند. رویاها داستان ها و تصاویری هستند که ذهن ما هنگام خواب ایجاد می کند. آنها می توانند سرگرم کننده ، عاشقانه ، ناراحت کننده ، ترسناک و گاه عجیب باشند.

 

ممکن است خواب دیدن را به یاد نداشته باشیم ، اما تصور می شود همه خواب شبانه 3 تا 6 بار هستند

 •      تصور می شود که هر رویا بین 5 تا 20 دقیقه طول می کشد.
 •      با بلند شدن فرد از رختخواب ، حدود 95 درصد رویاها فراموش می شوند.
 •      خواب دیدن می تواند به شما در یادگیری و رشد خاطرات طولانی مدت کمک کند.
 •      افراد نابینا در مقایسه با افراد بینا بیشتر با سایر اجزای حسی خواب می بینند.

 

در اینجا چندین نظریه در مورد اینکه چرا رویا می بینیم وجود دارد. آیا رویاها صرفاً بخشی از چرخه خواب هستند یا هدف

دیگری دارند؟

توضیحات احتمالی عبارتند از:

 

 •      نمایانگر خواسته های ناخودآگاه است
 •      تفسیر سیگنالهای تصادفی از مغز و بدن در هنگام خواب
 •      تلفیق و پردازش اطلاعات جمع آوری شده در طول روز
 •      کار به عنوان نوعی روان درمانی

 

53٪ از رویاها را می توان در خاطرات جستجو کرد و از این تعداد ، 50٪ به منابع حافظه مربوط به چندین رویداد قبلی زندگی مرتبط هستند. بعلاوه ، 26٪ از رویاها با وقایع قریب الوقوع مرتبط هستند. رویاهای آینده گرا در مراحل عمیق تر خواب شیوع بیشتری پیدا می کنند.

 

بر اساس شواهد جدید از یک مطالعه جدید ، رویاها از فرایندی حاصل می شوند که اغلب ترکیبی از تجربیات متعدد زندگی و پیش بینی وقایع آینده است.

نتایج نشان می دهد که 53.5٪ از خواب ها به یک حافظه ردیابی شده اند و تقریباً 50٪ از گزارش های دارای منبع حافظه به چندین تجربه گذشته مرتبط بوده اند.

این مطالعه همچنین نشان داد که 25.7٪ از خوابها مربوط به وقایع خاص قریب الوقوع بوده و 37.4٪ خوابها با منبع رویداد آینده نیز به یک یا چند خاطره خاص از تجربیات گذشته مربوط می شود.

سرپرست این پژوهش گفت: رویاهای آینده گرا بعداً در نزدیکی به نسبت متداول تر می شوند. انسان ها برای درک معنای رویاها برای هزاران سال تلاش کرده اند. ”

ما شواهد جدیدی ارائه می دهیم که رویاها عملکرد پردازش حافظه را منعکس می کنند. اگرچه از مدت ها قبل مشخص شده بود که رویاها بخشهایی از تجربه گذشته را در بر می گیرند ، اما داده های ما حاکی از آن است که رویاها نیز وقایع احتمالی آینده را پیش بینی می کنند.

 

شروع پژوهش

 

در این مطالعه 48 دانشجو که برای ارزیابی خواب شبانه با استفاده از پلی سومنوگرافی شب را در آزمایشگاه گذرانده بودند. در طول شب ، شرکت کنندگان تا 13 بار بیدار شدند تا از تجربیات خود در هنگام شروع خواب ، خواب REM و خواب غیر REM گزارش دهند. صبح روز بعد ، شرکت کنندگان منابع بیداری هر یک از خواب های گزارش شده در شب گذشته را شناسایی و توصیف کردند. در مجموع 481 گزارش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 

ومسلی گفت: “این توصیف جدیدی از چگونگی جذب رویاها به طور همزمان از منابع مختلف بیداری ، با استفاده از بخشهایی از تجربه گذشته برای ساخت سناریوهای جدید پیش بینی وقایع آینده است.”

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

به گفته وامسلی ، افزایش متناسب رویاهای آینده گرا در اواخر شب ممکن است ناشی از مجاورت زمانی با حوادث آینده باشد. در حالی که این رویاها به ندرت وقایع آینده را واقع بینانه به تصویر می کشند ، با این وجود فعال سازی و ترکیب مجدد قطعات حافظه مربوط به آینده می تواند عملکردی سازگارانه داشته باشد.

 

چکیده تحقیق اخیراً در یک مکمل آنلاین از مجله Sleep منتشر شده است.

 

کمی بیشتر درباره خواب دیدن

 

از شواهد و روش های تحقیق جدید ، محققان حدس زده اند که خواب دیدن عملکردهای زیر را دارد:

 

 •     پردازش مجدد حافظه آفلاین ، که در آن مغز وظایف یادگیری و حافظه را تلفیق کرده و پشتیبانی و ضبط می کند
 •     آماده شدن برای تهدیدهای احتمالی آینده منبع معتمد
 •     شبیه سازی شناختی تجارب زندگی واقعی ، زیرا خواب دیدن یک زیر سیستم از شبکه پیش فرض بیداری است ، بخشی از ذهن که در هنگام خیال پردازی فعال است
 •     کمک به توسعه قابلیت های منبع شناختی
 •     بازتاب عملکرد ذهنی ناخودآگاه منبع معتمد به روشی روانکاوی
 •     یک حالت هوشیاری منحصر به فرد که شامل تجربه منبع معتبر حال ، پردازش گذشته و آمادگی برای آینده است
 •     یک فضای روانشناختی که می توان مفاهیم طاقت فرسا ، متناقض یا کاملاً پیچیده را با هم جمع کرد منبع معتبر توسط منیت رویایی ، مفهومی که در هنگام بیداری ناراحت کننده باشند و نیاز به تعادل روانی و تعادل را تأمین کنند

 

موارد زیادی که در مورد رویاها ناشناخته مانده است. طبیعتاً مطالعه آنها در آزمایشگاه دشوار است ، اما فناوری و تکنیک های جدید تحقیقاتی ممکن است به بهبود درک ما از رویاها کمک کند

کابوس

 

کابوس ها خواب های ناراحت کننده ای هستند که باعث می شوند بیننده احساسات مختلفی را برهم زنند. واکنش های معمول در برابر کابوس شامل ترس و اضطراب است.

 

آنها می توانند در بزرگسالان و کودکان بروز کنند و علل آن شامل موارد زیر است:

 

 •      فشار
 •      ترس
 •      ضربه
 •      مشکلات عاطفی
 •      بیماری
 •      استفاده از برخی داروها یا داروها

 

رویاهای شفاف

 

رویای شفاف آن است که بیننده خواب از خواب دیدن آگاه است. آنها ممکن است تا حدی رویای خود را کنترل کنند. این میزان کنترل می تواند بین رویاهای شفاف متفاوت باشد. آنها اغلب در وسط یک خواب منظم اتفاق می افتند که فرد خوابیده ناگهان متوجه شود که خواب می بیند. بعضی از افراد به طور تصادفی رویای شفاف را تجربه می کنند ، در حالی که دیگران گزارش کرده اند که توانایی کنترل توانایی رویاهای خود را دارند.

 

تعبیرها

 

آنچه درست قبل از خواب از ذهن ما می گذرد می تواند بر محتوای رویاهای ما تأثیر بگذارد.

 

به عنوان مثال ، در زمان امتحان ، دانش آموزان ممکن است در مورد محتوای دوره خواب ببینند. افراد در یک رابطه ممکن است رویای شریک زندگی خود را ببینند. توسعه دهندگان وب ممکن است کد برنامه نویسی را مشاهده کنند. این مشاهدات عینی نشان می دهد که عناصر روزمره در هنگام انتقال از بیداری به خواب دوباره در تصاویر رویایی ظاهر می شوند.

از خواب رفتن تا رویا دیدن! 10 حقیقت علمی

 

خواب دیدن و تحلیل محتوای رویا