07136476172 - 09172030360 [email protected]

آپنه انسدادی خواب (OSA) و آپنه خواب مرکزی (CSA) برخی از شایع ترین اختلالات خواب هستند. که آپنه خواب متوسط ​​تا شدید حدود 6 درصد از زنان بزرگسال و 13 درصد از مردان بالغ را تحت تأثیر قرار می دهد. آپنه خواب معمولاً با استفاده از فشار مثبت راه هوایی (PAP) درمان می شود. که می تواند به شکل فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP)، فشار مثبت دو سطحی راه هوایی (BiPAP) یا شکل جدیدتری به نام تهویه خودکار یا تطبیقی ​​(ASV) باشد.

دستگاه‌های PAP فشار هوا را از طریق ماسکی که روی بینی (یا بینی و دهان) می‌گذارند. برای باز نگه داشتن مجاری تنفسی افراد در هنگام خواب می‌رسانند. در صورت استفاده طبق تجویز، درمان PAP می تواند به تثبیت تنفس در طول خواب، کاهش خواب آلودگی در طول روز و بهبود کیفیت کلی زندگی برای بسیاری از افراد مبتلا به آپنه خواب کمک کند.

ابتدایی ترین دستگاه PAP دستگاه CPAP است که جریان ثابتی از هوا را هنگام دم و بازدم فرد ارائه می دهد. دستگاه BiPAP را می توان روی دو قدرت مختلف برای دم یا بازدم تنظیم کرد. این دستگاه ها برای درمان آپنه انسدادی خواب به خوبی کار می کنند. درمان نسبتاً جدید ASV معمولاً برای افرادی که آپنه مرکزی خواب را نیز تجربه می کنند استفاده می شود.

ماشین های ASV چیست؟

دستگاه‌های تهویه تطبیقی (ASV) تنفس افراد را در هنگام خواب کنترل می‌کنند. و فشار هوای سفارشی را برای تثبیت تنفس ارائه می‌کنند. تفاوت اصلی بین دستگاه‌های ASV و CPAP در این است که دستگاه‌های ASV فشار هوا را به صورت دینامیکی تحویل می‌دهند. و بر اساس الگوهای تنفسی فرد تنظیم می‌شوند. در حالی که دستگاه‌های CPAP یک سطح فشار هوا را در طول شب ارائه می‌کنند. هر دستگاه بسته به نوع آپنه خواب دارای مزایای خاصی است.

آپنه خواب مرکزی و انسدادی هر دو باعث مکث موقت در تنفس می شوند. که به آن رویدادهای آپنه می گویند. آپنه انسدادی هنگام خواب باعث بروز حوادث آپنه می شود که مجاری تنفسی مسدود یا باریک شوند. در آپنه خواب مرکزی، حوادث آپنه زمانی اتفاق می‌افتد که مغز نمی‌تواند به ماهیچه‌های تنفسی سیگنال دهد تا تنفس کنند. (برخلاف شل شدن فیزیکی یا انسداد ماهیچه‌ها). برخی از افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب ممکن است در هنگام استفاده از درمان CPAP دچار آپنه خواب مرکزی شوند. که به آپنه خواب پیچیده یا آپنه مرکزی خواب اورژانسی تحت درمان معروف است .

بیشتر بدانیم

محققان دلایل متعددی را پیشنهاد کرده‌اند که چرا درمان CPAP ممکن است به حوادث آپنه مرکزی کمک کند. برای افرادی که مکانیسم های تنفسی بیش از حد حساس دارند، کاهش سطح دی اکسید کربن در خون یا ریه های منبسط شده به دلیل دستگاه CPAP ممکن است سیگنالی به مغز ارسال کند که نیازی به تنفس نیست. برای افراد مبتلا به نارسایی عروق کرونر قلب، اگر قلب به تغییرات ناشی از درمان CPAP نیز پاسخ دهد، این مشکل ممکن است تشدید شود.

گاهی اوقات، با عادت کردن فرد به دستگاهCPAP، این مشکلات خود به خود برطرف می شوند. با این حال، برای افرادی که به تجربه وقایع آپنه مرکزی ادامه می‌دهند، ASV می‌تواند الگوی تنفس منظم‌تری را تشویق کند. با کاهش فشار هوا در زمانی که فرد به طور طبیعی نفس می کشد، دستگاه ASV به جلوگیری از موقعیت هایی که در آن مغز تصمیم می گیرد تنفس را بر اساس سطوح پایین دی اکسید کربن در خون متوقف کند، کمک می کند. از آنجایی که ASV همچنین هوا را به صورت مکانیکی تحویل می دهد. این دستگاهها به درمان وقایع آپنه انسدادی خواب نیز کمک می کند .

ماشین های ASV چگونه کار می کنند؟

مانند دستگاه‌های CPAP، دستگاه‌های ASV از سه بخش اصلی تشکیل شده‌اند: یک ماسک صورت، دستگاه و یک شلنگ انعطاف‌پذیر که ماسک را به دستگاه متصل می‌کند. قبل از به خواب رفتن، فرد ماسک را گذاشته و دستگاه را روشن می کند. ماسک های ASV ممکن است روی بینی و دهان یا فقط روی بینی نصب شوند.

ASV تنفس فرد را در طول شب کنترل می کند. اگر تنفس فردی کند شود، دستگاه با فشار کافی پاسخ می دهد. تا او را به سطح تنفس طبیعی بازگرداند. هنگامی که تنفس آنها به حالت عادی باز می گردد، دستگاه ASV فشار را کاهش می دهد. اما همچنان ممکن است سطح پایه پشتیبانی را برای آسان تر کردن تنفس طبیعی برای فرد فراهم کند.

این روش به منظم کردن تنفس برای افرادی که به درمان CPAP پاسخ ضعیفی می دهند کمک می کند. و تغییر فشار هوا نیز ممکن است برخی از ناراحتی هایی را که افراد با درمان CPAP احساس می کنند تسکین دهد .

ASV در مقابل CPAP: تفاوت چیست؟

برخلاف ماشین‌های ASV، هم دستگاه‌های CPAP و هم دستگاه‌های معمولی BiPAP فشار هوا را به روشی از پیش تنظیم شده ارائه می‌کنند:

 • دستگاه های فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) مقدار معینی از فشار هوا را به طور مداوم در طول شب تحویل می دهند.
 • دستگاه‌های فشار مثبت راه هوایی دو سطحی (BiPAP) را می‌توان تنظیم کرد. تا هنگام بازدم فرد، فشار متفاوتی را ایجاد کند.

برخلاف ماشین‌های CPAP وBiPAP، دستگاه‌های ASV در طول شب با افراد سازگار می‌شوند. این دستگاه از الگوریتم‌هایی برای تنظیم فشار هوا در صورت لزوم برای تناسب با الگوهای تنفسی آن‌ها استفاده می‌کنند.

هر دو دستگاه ASV و BiPAP همچنین می‌توانند میزان تنفس پشتیبان را ارائه دهند. که به حفظ تنفس در طول حوادث آپنه مرکزی کمک می‌کند. ماشین‌های ASV از این جهت متفاوت هستند که این میزان تنفس پشتیبان را می‌توان بر اساس بازخورد مداوم از الگوهای تنفسی فرد شخصی‌سازی کرد.

خطرات و عوارض جانبی ASV

در حالی که درمان ASV موثر است، برای همه توصیه نمی شود. به طور خاص، افراد مبتلا به نوع خاصی از نارسایی احتقانی قلب همراه با آپنه مرکزی خواب متوسط ​​تا شدید ممکن است در هنگام استفاده از درمان ASV خطر مرگ و میر بیشتری داشته باشند. به همین دلیل، آکادمی پزشکی خواب آمریکا استفاده از ASV را برای درمان آپنه خواب مرکزی در افراد مبتلا به این نوع نارسایی قلبی توصیه نمی کند. پزشکان می توانند فشار هوای دستگاه شما را برای کمک به کاهش این خطرات تنظیم کنند، اما هنوز وجود دارند.

مشابه ماشین‌های CPAP، ماشین‌های ASV می‌توانند عوارض جانبی و ناراحتی ایجاد کنند، مانند:

 • آئروفاژی (بلع هوا)
 • تراکم، شلوغی
 • مشکل در خوابیدن به دلیل ناراحتی ماسک
 • دهان خشک
 • سوزش چشم
 • نشت ماسک
 • نشت دهانی
 • تحریک سوراخ بینی
 • تحریک یا چروک شدن پوست از ماسک

استفاده از مرطوب کننده ممکن است علائمی مانند خشکی دهان را کاهش دهد.

در مقایسه با درمان با CPAP، دستگاه‌های ASV معمولاً در هنگام بازدم در برابر هوای تحت فشار کمتر احساس کلاستروفوبیا می‌کنند. این یک دلیل رایج برای توقف استفاده از درمان CPAP است.

تحقیقات نسبتا کمی در مورد خطرات بالقوه و عوارض جانبی ماشین‌های ASV وجود دارد. شرکت ها همچنین ممکن است از الگوریتم های اختصاصی برای تعیین نرخ جریان هوا استفاده کنند که مقایسه بین مدل ها را دشوار می کند.

ASV برای چه کسی بهتر است؟

ASV در ابتدا برای افراد مبتلا به تنفس Cheyne-Stokes، یک بیماری مرتبط با نارسایی قلبی که شامل تهویه بیش از حد و به دنبال آن نقص در تنفس است، ساخته شد. درمان ASV همچنین برای درمان تنفس اختلال خواب در افراد مبتلا به موارد زیر استفاده می شود:

 • آپنه خواب مرکزی (CSA)، از جمله CSA ناشی از سکته مغزی، نارسایی کلیه، شرایط عصبی، یا مصرف مواد افیونی
 • اختلال آپنه خواب پیچیده یا آپنه خواب مرکزی اورژانسی که در طول درمان OSA ایجاد می شود
 • آپنه خواب مختلط، شامل حوادث انسدادی و آپنه مرکزی

 کدام یک مقدم است؟

به طور معمول، CPAP قبل از ASV انجام می شود. درمان ASV گران‌تر است و درمان CPAP اغلب در درمان آپنه انسدادی خواب تا زمانی که افراد به استفاده از دستگاه ادامه می‌دهند موفق است.

از هر نوع وسیله ای که برای مدیریت آپنه خواب خود استفاده می کنید. بهتر است در مورد هر گونه ناراحتی که احساس می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

نکات مهم مرتبط با خواب برای زنان باردار

نوشیدن آب قبل از خواب