07136476172 - 09172030360 [email protected]

محققان آخرین یافته‌ها در مورد نقش سروتونین در افسردگی را مورد انتقاد قرار می‌دهند و گزارش می‌دهند که افراد باید درمان‌های فعلی خود را برای کمک به کنترل علائم افسردگی خود حفظ کنند.

 

منبع: دانشگاه میشیگان

 

در حال حاضر، بیش از 1 نفر از هر 10 آمریکایی داروهای افسردگی مصرف می کند – این تعداد در طول همه گیری افزایش یافته است.

 

ما این داروها چگونه کار می کنند – و چرا برای همه کار نمی کنند؟ و به هر حال چرا مردم دچار افسردگی می شوند؟

 

کارشناسان هنوز همه پاسخ این سوالات را نمی دانند. پس از همه، مغز یک مکان پیچیده است. اما آن‌ها می‌دانند که افسردگی ریشه در همه چیز دارد، از ژن‌هایی که با آن‌ها به دنیا می‌آییم، تجربیاتی که در سال‌های اولیه خود داشته‌ایم، تا آنچه در حال حاضر در زندگی ما اتفاق می‌افتد.

 

در عین حال، آنها می دانند که بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی از داروهای ضد افسردگی کمک می گیرند – و از درمان مبتنی بر صحبت، خواب بهتر، ورزش، تعامل اجتماعی بیشتر و در موارد شدید، درمان هایی مانند کتامین و ECT.

نکته مهم این است که افراد مبتلا به علائم افسردگی کمک بگیرند و به تلاش خود ادامه دهند تا زمانی که چیزی را پیدا کنند که برای آنها مفید باشد. به همین دلیل است که مدیر اولین مرکز افسردگی کشور، دکتر سریجان سن، در مورد تأثیر یک مطالعه جدید در مورد نقش سروتونین در افسردگی که توجه زیادی را به خود جلب کرده است، نگران است.

 

او نگران است که داستان‌های خبری و پست‌های رسانه‌های اجتماعی بیش از حد ساده‌سازی شده ممکن است باعث شود برخی افراد این سوال را ایجاد کنند که آیا باید به مصرف داروهای افسردگی که سیستم سروتونین مغز را هدف می‌گیرند ادامه دهند.

 

او می‌گوید چنین داروهایی که SSRI نامیده می‌شوند، کاملاً کامل نیستند. اما شواهد زیادی وجود دارد که آنها برای بسیاری از افراد کار می کنند.

 

خوراکی های کلیدی برای افراد مبتلا به افسردگی

 

سن مدیر مرکز افسردگی خانواده آیزنبرگ است که بیش از 20 سال است که محققان دانشگاه میشیگان را گرد هم آورده است. تحقیقات خود او ریشه های افسردگی را برای بیش از دو دهه بررسی کرده است. او هم یک دانشمند افسردگی و هم یک روانپزشک است که بسیاری از افراد را برای افسردگی درمان کرده است.

 

«آیا برای استفاده از آن باید دقیقاً بدانیم که چگونه یک درمان دارویی یا غیردارویی کار می کند؟ نه – اگر این درست بود، ما هیچ درمانی برای افسردگی نداشتیم، چه داروها، مانند SSRI، روان‌درمانی‌هایی مانند درمان شناختی، یا تغییرات سبک زندگی مانند الگوهای خواب ثابت‌تر.»

 

زیست‌شناسی مغز و اینکه چگونه مغز در دوره‌ای از افسردگی متفاوت است، بسیار پیچیده است و درک فعلی ما محدود است.

 

شکی نیست که علوم پایه، از جمله تحقیقات در مورد سروتونین و تنوع ژنتیکی بین افراد مبتلا به افسردگی، برای جستجوی ما برای درمان‌های آینده، درمان‌های بهتر و درمان‌های شخصی‌شده‌تر حیاتی است. اعضای EFDC – که از بسیاری از مناطق U-M آمده اند – به رهبری این جستجو کمک می کنند.

 

اما سن می‌گوید: «برای افرادی که در حال حاضر با افسردگی سر و کار دارند، اطلاعاتی که از آزمایش‌های بالینی به‌دست می‌آوریم باید مراقبت‌ها را راهنمایی کند. و کارآزمایی‌های بالینی نشان می‌دهند که SSRI‌ها نسبتاً مؤثر هستند و نقش مهمی در درمان افسردگی، همراه با سایر داروها و روان‌درمانی دارند.

به عبارت دیگر، «اگر درمان یا ترکیبی از درمان‌های تجویز شده یا توصیه‌شده توسط ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی برای شما مؤثر است، عالی است – با آن همراه باشید. تجربه شخصی شما در مورد درمان بسیار مرتبط تر از این مطالعه است. و اگر از داروی افسردگی یا درمان دیگری استفاده می‌کنید و علائم افسردگی خود را تسکین نمی‌دهید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید.»

 

وضعیت علم سروتونین

 

سن اشاره می کند که متخصصان سلامت روان مطمئناً معتقد نیستند که یک “عدم تعادل شیمیایی” ساده دلیل اصلی افسردگی است. سروتونین یکی از مواد شیمیایی اولیه مغز به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی است که به سلول‌های مغز کمک می‌کند تا با اتصال به گیرنده‌های روی سطوح بیرونی سلول‌ها با یکدیگر «صحبت کنند».

 

مطالعه جدید که توجه زیادی را به خود جلب کرده است، به بسیاری از مطالعات قدیمی درباره سروتونین نگاه می کند. و سعی می کند با ترکیب اطلاعات به دست آمده از آنها نتیجه گیری کند.  این مطالعه آزمایش‌های جدیدی انجام نداد یا حتی مطالعات قبلی را در یک متاآنالیز ترکیب نکرد. اما در عوض، محققان یک “بازبینی چتری” از برخی، اما نه همه، متاآنالیزهای مرتبط با سروتونین انجام دادند.

 

به طور تصادفی، یک “مطالعه” دیگر از این قبیل در مورد سروتونین و افسردگی، درست یک هفته قبل از مطالعه ای که در اخبار منتشر شد. انتشار یافت. نتیجه گیری شد که تغییرات ژن ناقل سروتونین نقش کلیدی در خطر افسردگی، همراه با تجربیات استرس زا در طول زندگی فرد ایفا می کند. اما این مطالعه چندان مورد توجه قرار نگرفته است

 

به عبارت دیگر، سن می گوید، علم نقش دقیق سروتونین هنوز مشخص نیست.

 

با نگاه به آینده

 

سن و همکارانش امیدوارند که مطالعات جدیدتر، با استفاده از ابزارهای مدرنی که به دانشمندان امکان می دهد به اطلاعات بسیار بیشتری از بیماران بسیار بیشتری نسبت به مطالعات قدیمی نگاه کنند، پیشرفت در درمان افسردگی را تسریع کند.

 

او خاطرنشان می‌کند: «در مغز، ما اکنون ابزارهای بسیار بهتری برای بررسی مستقیم‌ تر نحوه عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی و تغییر مدارهای عصبی نسبت به ۲۰ تا ۳۰ سال پیش که بسیاری از مطالعات اولیه تحت بررسی چتر انجام شد، داریم. علاوه بر این، از نظر محاسباتی اکنون می‌توانیم اطلاعات را در سطوح مختلف مطالعه و بسیاری از بیماران به روش‌هایی ترکیب کنیم که قبلاً امکان‌پذیر نبود.

 

به عنوان مثال، سن و همکارانش در حال کار بر روی تعیین اینکه چگونه ترکیبات مختلف تفاوت های ژنتیکی، همراه با رویدادهای زندگی و سبک زندگی فعلی از جمله الگوهای خواب، بر خطر افسردگی یا پاسخ به درمان تأثیر می گذارد، کار می کنند.

با مطالعه افرادی که با استرس شدید و برنامه‌های زمانی متفاوت زندگی می‌کنند. مانند هزاران پزشک جدید در مطالعه سلامت کارآموزی که سن رهبری می‌کند. آنها بیشتر در مورد نحوه تعامل این عوامل یاد می‌گیرند.

 

در همان زمان، محققان در U-M و فراتر از آن در حال مطالعه کتامین، اسکیتامین، ECT، گفتار درمانی و حتی داروهای روانگردان مانند سیلوسایبین. مشتق شده از قارچ ها هستند تا ببینند این داروها چه تاثیری دارند. و چه کسی بیشتر به آنها پاسخ می دهد. آنها به دنبال افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب و سایر شرایط هستند تا در مطالعات تحقیقاتی با دقت کنترل شده شرکت کنند.

 

سناتور می گوید: علم پایه برای شناسایی اهداف جدید و درک آنچه در مغز در هنگام افسردگی یا مضطرب شدن اتفاق می افتد. بسیار مهم است، و در نهایت می تواند منجر به توسعه درمان های جدیدی شود که بهتر و برای بیماران بیشتر کار می کنند. نیاز به دانستن مکانیسم‌های مولکولی دقیق برای عمل بر روی داده‌های کارآزمایی بالینی است که اثرات مثبت مداخلاتی مانند خواب بهتر، درمان شناختی رفتاری یا SSRI را نشان می‌دهد.

 

آینده درمان افسردگی ممکن است برای هر بیمار بسیار شخصی تر باشد، درست مانند درمان سرطان.

 

سناتور می گوید: «ما به داروهای جدیدی نیاز داریم که بهتر عمل کنند، و باید بدانیم که چگونه درمان مناسب را در زمان مناسب به بیمار مناسب ارائه دهیم. همه ما آسیب پذیری ها و حساسیت های متفاوتی داریم.

 

واحد علوم اعصاب رفتاری مرکز سلامت مغز دانا در کنار شماست.

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

 

https://neurosciencenews.com/ssris-depression-21106/

 

افسردگی! درون مغز چه می گذرد؟ (یک پژوهش جدید)

 

روش های نوین در درمان افسردگی