07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

مغز انسان پیچیده تر از هر ساختار شناخته شده دیگری در جهان است. با وزن تقریبی سه پوند ، این توده اسفنجی چربی و پروتئین از دو نوع سلول بزرگ تشکیل شده است – به نام گلیا و نورون – و حاوی میلیاردها مورد از هر کدام است. نورون ها تیکه های شاخه مانندی به نام آکسون و دندریت دارند که سیگنال های الکتروشیمیایی را جمع و انتقال می دهند. انواع مختلف سلولهای گلیال از سلولهای عصبی محافظت می کنند و به سلامت آنها و مغز کمک می کنند.

این شبکه پیچیده سلولها با هم باعث ایجاد همه جنبه های انسانیت مشترک ما می شود. بدون مغز

نمی توانستیم نفس بکشیم ، بازی کنیم ، عشق بورزیم یا به یاد بیاوریم.

 

 

آناتومی مغز

 

مخ بزرگترین قسمت مغز است که 85 درصد از وزن اندام ما را تشکیل می دهد. سطح بیرونی متمایز و دارای چین و چروک عمیق ، قشر مخ است. این مخچه است که مغز انسان – و در نتیجه انسان – را بسیار ترسناک می کند. حیواناتی مانند فیل ، دلفین و نهنگ در واقع مغز بزرگتری دارند ، اما انسان دارای بزرگترین مخ است. ظرفیت آن در داخل جمجمه ما بسته شده است ، دارای چین های عمیق است که با زیرکی تمام سطح کل قشر را به حداکثر می رساند.

 

مخ دارای دو نیمه یا نیم کره است . لوب های پیشانی که در پشت پیشانی قرار دارند با گفتار ، فکر ، یادگیری ، احساسات و حرکت درگیر می شوند. پشت آنها لوب های جداری قرار دارند که اطلاعات حسی مانند لمس ، دما و درد را پردازش می کنند. در عقب مغز ، لوب های پس سری قرار دارند که با بینایی سروکار دارند. سرانجام ، لوب های گیجگاهی ، در کناره ها ، وجود دارد که با شنوایی و حافظه درگیر هستند.

 

مخچه

 

دومین قسمت بزرگ مغز مخچه است که در زیر پشت مخ قرار دارد. در هماهنگی حرکت ، حالت و تعادل نقش مهمی دارد.

 

 

هسته ای به اندازه زردآلو

 

سومین قسمت بزرگ دیانسفال است که در هسته مغز واقع شده است. مجموعه ای از ساختارها تقریباً به اندازه یک زردآلو ، دو بخش عمده آن تالاموس و هیپوتالاموس است. تالاموس به عنوان یک ایستگاه رله برای تکانه های عصبی ورودی از اطراف بدن عمل می کند و سپس اطلاعاتش برای پردازش به منطقه مناسب مغز هدایت می کند.

هیپوتالاموس ترشحات هورمونی را کنترل می کند. این هورمون ها ، رشد و رفتارهای غریزی را کنترل می کنند ، مانند زمانی که مادر شروع به شیردهی می کند. هیپوتالاموس همچنین برای متعادل نگه داشتن فرایندهای بدن مانند دما ، گرسنگی و تشنگی مهم است.

 

در پایه ی مغز ، ساقه مغز وجود دارد که رفلکس ها و عملکردهای اساسی زندگی مانند ضربان قلب ، تنفس و فشار خون را کنترل می کند. همچنین هنگام خواب آلودگی یا بیداری تنظیم می کند و مخ و مخچه را به نخاع متصل می کند.

 

حفاظت مغز

 

مغز بسیار حساس و ظریف است ، بنابراین به حداکثر محافظت نیاز دارد ، که توسط استخوان سخت جمجمه و سه غشای سخت به نام مننژ تأمین می شود. فضاهای بین این غشاها پر از مایعی است که مغز را بالشتک می کند و باعث می شود در اثر تماس با داخل جمجمه آسیب نبیند.

 

سد خونی مغزی

 

دلیل بیشتری برای خارق العاده بودن مغز می خواهید؟ بیش از سد خونی مغزی نگاه نکنید. کشف این ویژگی منحصر به فرد به قرن نوزدهم میلادی برمی گردد ، زمانی که آزمایش های مختلف نشان داد رنگ با تزریق در جریان خون ، تمام اندام های بدن به جز مغز و نخاع را رنگ آمیزی می کند. همین رنگ ، وقتی به مایع نخاع تزریق می شود ، فقط مغز و نخاع را رنگ می کند.

 

این باعث شد دانشمندان یاد بگیرند که مغز دارای یک لایه محافظ ابتکاری است. سد خونی-مغزی نامیده می شود ، از سلولهای ویژه و محکم بسته شده تشکیل شده است که با هم به عنوان نوعی دروازه نیمه تراوا در بیشتر اعضای بدن عمل می کنند. با جلوگیری از ورود برخی سموم ، عوامل بیماری زا و سایر مواد مضر از طریق جریان خون به مغز ، محیط مغز را ایمن و پایدار نگه می دارد ، در حالی که به طور همزمان اجازه عبور اکسیژن و مواد مغذی حیاتی را می دهد.

 

مسلماً ، وقتی دستگاهی به همان اندازه کالیبره شده و پیچیده باشد که مغز آسیب ببیند یا از کار بیفتد ، مشکلاتی پیش می آید. از هر پنج آمریکایی یک نفر از نوعی آسیب عصبی رنج می برد ، یک لیست گسترده شامل سکته مغزی ، صرع و فلج مغزی و همچنین زوال عقل.

آلزایمر

 

بیماری آلزایمر ، که تا حدی با پیشرفت تدریجی از دست دادن حافظه کوتاه مدت ، از حالت گمراهی و تغییرات خلقی مشخص می شود ، شایع ترین علت زوال عقل است. این ششمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است و تعداد مبتلایان به آن در حال افزایش است.

در سراسر جهان ، حدود 50 میلیون نفر از آلزایمر یا نوعی زوال عقل رنج می برند. در حالی که تعداد انگشت شماری از داروها برای کاهش علائم آلزایمر موجود است ، اما هیچ درمانی وجود ندارد. محققان در سراسر جهان همچنان به درمان هایی ادامه می دهند که ممکن است روزی به اثرات مخرب بیماری پایان دهد.

 

بیماری های حوزه ی روان

 

با این حال ، بسیار شایع تر از اختلالات عصبی ، شرایطی هستند که در یک گروه گسترده تحت عنوان بیماری روانی قرار دارند. متأسفانه ، نگرش منفی نسبت به افرادی که از بیماری روانی رنج می برند گسترده است. ننگ مربوط به بیماری روانی می تواند احساس شرم ، خجالت و طرد شدن را ایجاد کند و باعث شود بسیاری از افراد در سکوت رنج ببرند.

در ایالات متحده ، که اختلالات اضطرابی شایع ترین شکل بیماری روانی است ، فقط حدود 40 درصد از مبتلایان

تحت درمان قرار می گیرند.

اختلالات اضطرابی اغلب از ناهنجاری های هیپوکامپ مغز و قشر جلوی مغز ناشی می شود.

کمبود توجه و بیش فعالی

 

اختلال کمبود توجه / بیش فعالی یا اختلال بیش فعالی یا ADHD نوعی بیماری روانی است که بزرگسالان را نیز درگیر می کند اما در کودکان بیشتر تشخیص داده می شود. ADHD با بیش فعالی و عدم توانایی در تمرکز مشخص می شود. در حالی که علت دقیق ADHD هنوز مشخص نشده است.

دانشمندان بر این باورند که ممکن است به چندین عامل از جمله ژنتیک یا آسیب مغزی مرتبط باشد. درمان ADHD ممکن است شامل روان درمانی و همچنین داروها باشد. مورد دوم می تواند با افزایش مواد شیمیایی مغز دوپامین و نوراپی نفرین ، که برای تفکر و تمرکز حیاتی هستند ، کمک کند.

 

افسردگی

 

افسردگی یکی دیگر از شرایط رایج بهداشت روان است. این عامل اصلی معلولیت در سراسر جهان است و اغلب با اضطراب همراه است. افسردگی با تعداد زیادی از علائم ، از جمله غم و اندوه مداوم ، تحریک پذیری و تغییر در اشتها مشخص می شود. خبر خوب این است که به طور کلی ، اضطراب و افسردگی از طریق داروهای مختلف – که به مغز کمک می کند تا از برخی مواد شیمیایی به طور م موثرتری استفاده کند – و از طریق اشکال درمانی بسیار قابل درمان است.

 

نهایتا

 

تا مغزمان خراب نشود شاید اصلا بوجود آن پی نبریم، مغزی که هر لحظه و در همه حال حتی در خواب، در حال کار و فعالیت و کمک به ماست.

 

منبع:http://www.nationalgeographic.com

 

دانش مغز برای همه

هفته ی آگاهی از مغز

مرکز سلامت مغز دانا

 

4 ماده ی شادی بخش در مغز ما!

چه اتفاقاتی در ساعات مختلف روز و شب درون بدن و مغز می افتد؟