07136476172 - 09172030360 [email protected]

مرگ سلول های مغزی و زوال عقل

سلول های مغز شما در حال مرگ هستند. مال من هم همینطور! سلول های عصبی در مغز ما در طول زندگی، از جوانی تا پیری، از بین می روند و معمولاً در زندگی روزمره ما تفاوت چندانی ایجاد نمی کند. اما وقتی سلول‌های مغزی شروع به از بین رفتن زودرس و انبوه می‌کنند، نتیجه می‌تواند بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون، یا زوال عقل پیری کمتر دراماتیک اما اغلب به همان اندازه غم‌انگیز باشد.

دانشمندان اکنون در تلاش هستند تا بفهمند سلول‌ها چگونه  می‌میرند. چرا این اتفاق در افراد مبتلا به بیماری‌های تخریب کننده مغز زودتر رخ می‌دهد. آنها پیش بینی می کنند که پاسخ به این سؤالات نه تنها به درمان، بلکه به درمان این بیماری ها منجر می شود که بر حافظه یا توانایی عملکرد طبیعی تأثیر می گذارد. اما، تا رسیدن به این پاسخ ها ممکن است هنوز راه درازی باشد.

در این میان، حوزه دیگری از تحقیقات حافظه در حال نزدیک‌تر شدن به خط پایان است.

درمان‌های بالقوه – اگر نه درمان‌های آشکار – به طرز وسوسه‌انگیزی نزدیک‌تر است. این علم انعطاف پذیری مغز یا نحوه یادگیری و ذخیره تجربیات جدید مغز است. تیم دکتر تولی، پیش‌بینی می‌کند که تحقیقات در مورد انعطاف‌پذیری مغز طی دو تا پنج سال آینده درمان‌هایی را برای برخی بیماری‌های غارت‌کننده حافظه مانند زوال عقل ارائه می‌کند. تولی بنیانگذار شرکت خصوصی Helicon Therapeutics، مستقر در Farmingdale، N.Y و محققی در Cold Spring Harbor Laboratories است.

روشن کردن “ژن حافظه” کمک به درمان زوال عقل

تولی توضیح می‌دهد: «ما روی یک ژن خاص به نام CREB کار کرده‌ایم. به نظر می‌رسد یک «کلید» مهم برای یک سلول عصبی برای تصمیم‌گیری زمان تشکیل حافظه بلندمدت باشد. “وقتی چیز جدیدی را تجربه می کنید، مداری را در مغز شما فعال می کند. مدار جدید CREB را روشن می کند.” او توضیح می‌دهد که CREB مانند یک «پیمانکار عمومی مغز» عمل می‌کند. فرآیندهای رشد را سازمان‌دهی و هدایت می‌کند. که ارتباطات بین سلول‌های عصبی را در مدار خاصی از مغز تقویت می‌کند. ما معتقدیم که این نحوه شکل گیری حافظه بلندمدت است.» 

تحریک روشن کردن ژن CREB و کاهش زوال عقل

اگر دانشمندان بتوانند داروهایی تولید کنند که CREB را تحریک می کند، آنگاه می توانند شکل گیری حافظه بلندمدت را در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر تقویت کنند. او می‌گوید: «مرگ سلولی که باعث ایجاد مشکل شد را درمان نمی‌کند. اما فرآیند شکل‌گیری حافظه را در سلول‌های مغزی زنده‌مانده افزایش می‌دهد. درنتیجه فرد می تواند در طول دوره بیماری عملکرد بهتری داشته باشد.»

اولین ترکیب دارویی خود با هدف تحریک CREB قبل از پایان سال در آزمایش اولیه انسانی قرار گیرد.

اریک کندل، برنده جایزه نوبل و پیشگام حافظه که برای اولین بار CREB را کشف کرد. همچنین معتقد است که درمان های موثری برای بیماری آلزایمر و از دست دادن حافظه مرتبط با افزایش سن در چشم است. اما او پیشنهاد می‌کند بین پنج تا 10 سال طول می‌کشد تا محققان در Memory Pharmaceuticals، شرکتی که او تأسیس کرد و دیگر دانشمندان به این هدف برسند.

او همچنین معتقد است که تمرکز بر ژن‌ها و پروتئین‌هایی که به مغز کمک می‌کنند تا خاطرات را شکل دهد، ثروت غیرقابل تصوری را از نظر درمان انواع بیماری‌ها به همراه خواهد داشت.

او می‌گوید تحقیقات در آزمایشگاه او اکنون بر روی طیف گسترده‌ای از داروهایی متمرکز شده است که می‌توانند در مراحل اولیه شکل‌گیری حافظه بر روی CREB اثر بگذارند. Memory Pharmaceuticals قصد دارد تا پایان سال آزمایش‌های بالینی را بر روی حداقل برخی از این داروها در بیماران مبتلا به انواع زوال عقل آغاز کند.

درمان کم توانی ذهنی؟

پتانسیل داروهایی که CREB و سایر عناصر مسیرهای بیوشیمیایی مغز را هدف قرار می دهند بسیار فراتر است. یعنی از درمان اختلالات حافظه در افراد مسن کاربرد بیشتری دارد. آیا اشکال مختلف ناتوانی ذهنی، مانند سندرم داون، می تواند حداقل تا حدی قابل درمان باشد؟ هم کندل و هم تولی می گویند بله.

 مغز کودکان مبتلا به سندرم داون که در یک یا دو سال اول زندگی خود مرده بودند نگاه کردیم. در کمال تعجب متوجه شدیم که مغز آنها در بدو تولد به طرز شگفت آوری نرمال بوده است. کندل می گوید. بنابراین به نظر می رسد ژن های غیر طبیعی که باعث سندرم داون می شوند اثرات سمی خود را در طول زمان ایجاد می کنند.

او اکنون این نظریه را روی موش‌ها آزمایش می‌کند.

سعی می‌کند تعیین کند اگر یک ژن خاص درگیر در سندرم داون خاموش شود و دیگر کار نکند، چه اتفاقی می‌افتد. این علم در مراحل اولیه خود است. اما او معتقد است که مسدود کردن سیگنال های آن ژن، در حالی که “درمان” را ارائه نمی دهد، ممکن است به طور قابل توجهی آسیب به توانایی های فکری افراد را کاهش دهد. او می‌گوید: «و اگر به افراد مبتلا به سندرم داون چشم‌انداز بهتری بدهید، زندگی آنها را تا حد زیادی بهبود می‌بخشید».

تولی موافق است. ژن‌های خاصی وجود دارد که در تشکیل حافظه نقش دارند. در بیماران مبتلا به برخی از اشکال عقب ماندگی ذهنی ناقص هستند. ما داروهایی را تولید کرده‌ایم که این ژن‌ها را هدف قرار می‌دهند. ممکن است بتوانیم برخی از اشکال را درمان کنیم. درمان عقب ماندگی ذهنی این کاملاً انقلابی است و تازه شروع است.»

بیشتر بزرگسالان نمی توانند اتفاقاتی را که قبل از 3 سالگی رخ داده است به خاطر بیاورند.

ممکن است قبل از 4 سالگی یک یا دو رویداد را به خاطر بیاورید. اما قبل از 3 سالگی خیلی کم است. آنها چیزهایی را که زودتر در زمان اتفاق افتاده است (خاطرات اپیزودیک) بین 20 تا 24 ماه به یاد می آورند. ممکن است نتوانید خاطراتی را به اندازه کافی قوی برای زنده ماندن در بزرگسالی بسازید. تا زمانی که بتوانید با کلمات به آنچه اتفاق افتاده فکر کنید.

چرخه خواب انسان برای ساختن خاطرات بسیار مهم است. اگر اتفاق مهمی در طول روز برای شما بیفتد، مغز شما افکار و احساسات شما را در مورد آن رویداد در طول شب هنگام استراحت تقویت می کند.

جزئیات ذخیره شده در ذهن شما را می توان در سه دسته طبقه بندی کرد:

  • کوتاه مدت
  • بلند مدت (یا از راه دور)
  • اخیر (یا کاری).

یک حافظه کوتاه مدت باید به نوعی تأثیر بگذارد تا بتوانید آن را ذخیره کنید. هرچه پیوندهای بیشتری بین آن حافظه و مجموعه خاطرات بلندمدت شما وجود داشته باشد، به خاطر آوردن آن برای شما آسان تر خواهد بود.

هنگامی که داده ها در حافظه بلند مدت شما ذخیره می شوند، برای همیشه در آنجا هستند.

اما

همیشه نمی توانید آن را فراخوانی کنید زیرا پیوند (یا ارتباط) محو شده است. خاطرات کوتاه مدت به سرعت ناپدید می شوند. گاهی اوقات تنها پس از چند ثانیه. حافظه های اخیر یا در حال کار اغلب با اطلاعات جدید جایگزین می شوند.

چه چیزی بیشتر به شما کمک می کند که بعد از کار به خشکشویی بروید؟

به یاد آوردن انجام کاری، مانند انجام یک کار یا مصرف داروهای روزانه، حافظه «آینده نگر» نامیده می شود. انجام این نوع کارها بیشتر به یک محرک مانند دیدن رسید  خشکشویی یا رانندگی از کنار داروخانه بستگی دارد تا اینکه وظیفه را به خاطر بسپارید.

دلیل مشکلات حافظه یا زوال عقل چیست؟

مشکل در یادآوری کامل می تواند ناشی از بسیاری از شرایط جسمی و روحی باشد که به پیری مرتبط نیستند. مانند کم آبی بدن، عفونت ها و استرس. علل دیگر عبارتند از داروها، سوء مصرف مواد، تغذیه نامناسب، افسردگی، اضطراب و عدم تعادل تیروئید.

مشکلات حافظه در همه دیده می شود؟

بله، مشکل حافظه با افزایش سن به وجود می آید. اما همه این مشکل را ندارند. افرادی که از نظر ذهنی و جسمی فعال‌تر هستند، نسبت به افرادی که اغلب حرکت نمی‌کنند یا کار زیادی برای به چالش کشیدن ذهن خود انجام نمی‌دهند، حافظه کاری بهتری دارند.

یک زندگی اجتماعی خوب می تواند با افزایش سن ذهن شما را فعال نگه دارد.

مطالعات نشان می‌دهد که افراد مسن‌تر که از نظر اجتماعی فعال هستند یا با کسی زندگی می‌کنند، عملکرد ذهنی بهتری نیز دارند.

ارتباط بین پرفشاری خون و مشکلات حافظه مانند زوال عقل

فشار خون بالا می تواند بر رگ های خونی که مغز شما را تأمین می کنند تأثیر بگذارد. منجر به از دست دادن حافظه شود. عکس آن نیز ممکن است صادق باشد. مطالعات نشان می‌دهد ورزش هوازی که می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. درنتیجه ممکن است حافظه شما را بهبود بخشد.

کمک به برطرف کردن مشکلات حافظه و حفاظت از زوال عقل

  • یک پازل کلمه ای انجام دهید.
  • پیاده روی سریع داشته باشید.
  • بازی های فکری و فعالیت بدنی هم می تواند به حفظ عملکرد ذهنی و هم حفظ حافظه کمک کند.
  • مدیتیشن ممکن است برای سالمندان مبتلا به مشکلات حافظه تنها در 8 هفته مفید باشد.

منبع: Making Memories (webmd.com)

Why You Forget and How to Remember Things (webmd.com)

آیا افراد مبتلا به زوال عقل باید در زمان پاندمی کرونا از ماسک استفاده کنند؟

تغییر توانایی های ذهنی و جسمی در مراحل انتهایی زوال عقل

حمایت از فرد در مراحل پیشرفته زوال عقل