07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

تنفس شاین استوکس یک الگوی تنفسی غیر طبیعی نادر است.  این نوع تنفس می تواند در زمان بیداری هم رخ دهد اما معمولاً در هنگام خواب رخ می دهد. این الگو شامل یک دوره تنفس سریع و کم عمق به دنبال تنفس آرام و سنگین تر است.  و لحظاتی بدون هیچ گونه تنفسی ص.رت نمی گیرد که به آن آپنه می گویند. برخی افراد به جای آپنه ، دوره هایی از تنفس بسیار سطحی دارند که به آنها هیپوپنه می گویند . پس از آپنه یا هیپوپنه، الگو دوباره در چرخه ای شروع می شود که معمولاً 45 تا 90 ثانیه طول می کشد.

تنفس شاین استوکس ممکن است با آپنه خواب مرکزی همراه باشد.  آپنه انسدادی خواب شامل آپنه هایی است که در اثر انسداد فیزیکی در گلو ایجاد می شود. در آپنه خواب مرکزی معمولاً بافت عضلانی آرام است. آپنه خواب مرکزی زمانی رخ می دهد که بدن به دلیل عدم وجود سیگنال از مغز، تلاش تنفسی مناسبی را در طول خواب انجام ندهد. آپنه مرکزی خواب، بی ثباتی کنترل تنفسی زمینه ساز این نوع تنفس است.  با این حال، آپنه خواب مرکزی و تنفس Cheyne-Stokes به طرق مختلف بر تلاش تنفسی تأثیر می گذارد.

 در این مقاله درباره تنفس شاین استوکس میخوانیم:

  • علل
  • علائم
  • تنفس شاین استوکس چه تفاوتی با شرایط مشابهی دارد که بر تنفس تأثیر می گذارد؟
  • تشخیص تنفس های شاین استوکس
  • درمان تنفس های شاین استوکس

علل تنفس شاین استوکس

شایع ترین علل تنفس شاین استوکس نارسایی قلبی و سکته مغزی است. اگرچه نادر تلقی می شود، این عارضه در 25 تا 50 درصد از افراد مبتلا به نارسایی قلبی رخ می دهد. به نظر می رسد این الگوی تنفسی در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند در مقایسه با افراد مبتلا به نارسایی قلبی کمتر رایج است. اگرچه عواملی مانند درگیری شریان اصلی یا قلبی عروقی ممکن است خطر را افزایش دهد .

این نوع تنفس علاوه بر نارسایی قلبی و سکته مغزی با موارد زیر نیز همراه است:

  • هنگام ورود به ارتفاع زیاد
  • آسیب مغزی یا تومور مغزی
  •  فشار بالای داخل جمجمه ای
  • ادم ریوی کاردیوژنیک حاد

تنفس های شاین استوکس همچنین یک علامت بالینی است که در افرادی که در حال مرگ هستند دیده می شود.

علائم تنفس شاین استوکس

اصلی ترین علامت این نوع تنفس الگوی تنفسی صعودی-کاهشی آن است.  این الگو بیشتر در طول خواب، به ویژه مرحله یک و مرحله دوم خواب غیر REM رخ میدهد.  اما این الگوی تنفسی می تواند در زمان بیداری نیز رخ دهد.  افرادی که در خواب هستند یا از داروهای آرامبخش استفاده می کنند بعید است از الگوی تنفس خود مطلع باشند.

وقتی مردم به پشت می خوابند، این نوع تنفس بدتر می شود.  افرادی که به این بیماری مبتلا هستند حداقل پنج بار آپنه یا هیپوپنه در شب تجربه می کنند، اگرچه ممکن است خیلی بیشتر نیز باشد.

علائم دیگر مرتبط با این نوع تنفس عبارتند از:

آپنه خواب مرکزی

تنفس مرکزی خواب و تنفس شاین استوکس هر دو در اثر تنفس کم ایجاد می شوند و علائم مشابهی دارند.  به ویژه خواب آلودگی بیش از حد در طول روز و خروپف شدیداز علائم این دو عارضه هستند.  با این حال، آپنه خواب مرکزی باعث ایجاد الگوی تنفسی شاین استوکس نمی شود و علت اصلی تلاش کم تنفسی بین این دو حالت متفاوت است.

تنفس کسماول

تنفس کسماول نوعی تنفس عمیق و سریع است که می توان آن را “گرسنگی هوا” توصیف کرد.  برخلاف تنفس شاین استوکس، تنفس کسماول در یک سرعت باقی می ماند و شامل دوره های تنفس آرام ، آپنه یا هیپوپنه نمی شود. همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که کسی بیدار است. شایع ترین علت تنفس کسماول کتواسیدوز دیابتی است.  اگرچه همچنین می تواند ناشی از هرگونه اختلالی باشد که باعث تجمع اسید در بدن می شود.

Hypoventilation یا Hyperventilation

Hypoventilation شامل تنفس بیش از حد آهسته یا کم عمق است.  در حالی که hyperventilation تنفس خیلی سریع یا عمیق را توصیف می کند. در حالی که تنفس شاین استوکس دوره های هر دو را شامل می شود.  الگوی خاص هیپرانتیلاسیون آن به دنبال هیپوونتیلاسیون با آپنه یا هیپوپنه دوره ای منحصر به فرد است.  هر دو هایپرانتیلاسیون و هیپوونتاسیون می توانند در طیف وسیعی از شرایط ایجاد شوند که ممکن است کوتاه مدت یا مزمن باشد.

تنفس های بیوت

تنفس های بیوت که به نام تنفس آتاکسیک نیز شناخته می شود، شبیه تنفس های شاین استوکس است.  و به نام فردی است که هر دو را مطالعه کرده است.  فردی که دارای تنفس بیوت است، دوره تنفس خود را به آرامی یا خیلی سریع با آپنه های گاه به گاه طی می کند.  با این حال، برخلاف تنفس شاین استوکس ، تنفس آتاکسیک بسیار نامنظم است و فاقد الگوی افزایش و سقوط است. تنفس آتاکسیک به ندرت در ادبیات توصیف یا گزارش می شود.

تشخیص تنفس شاین استوکس

تشخیص تنفس های چاین استوکس که در زمان بیداری رخ می دهد به دلیل الگوی منحصر به فرد آنها نسبتاً آسان است. اما مواردی که در هنگام خواب ایجاد می شوند اغلب با استفاده از یک مطالعه خواب به نام پلیسومنوگرافی تشخیص داده می شوند.  علائم تنفس شبانه Cheyne-Stokes شباهت زیادی به علائم آپنه انسدادی خواب دارد. و این باعث می شود که پلی سومنوگرافی گامی مهم در اطمینان از تشخیص صحیح و درمان مناسب افراد مبتلا به این بیماری باشد.

درمان تنفس شاین استوکس

وجود تنفس های شاین استوکس، به ویژه هنگامی که فردی بیدار است، می تواند پیش آگهی ضعیفی را نشان دهد. این تا حدی به این دلیل است که الگوی تنفس می تواند منجر به یک چرخه معیوب شود. در این چرخه معیوب اکسیژن خون پایین ناشی از آپنه می تواند به قلب بیشتر آسیب برساند یا با ریتم آن مشکل ایجاد کند. تنفس های شاین استوکس بدون درمان، می تواند باعث تغییر در سطح دی اکسید کربن شود که منجر به مرگ می شود. به دلیل این نگرانی ها، تنفس های شاین استوکس نیاز به درمان دارند مگر اینکه بخشی از روند مرگ مورد انتظار باشند.

مهمترین عامل هنگام درمان این عارضه تنفسی، مدیریت علت ایجاد آن، معمولاً نارسایی احتقانی قلب یا سکته مغزی است. برای درمان خود مشکل تنفسی، متخصصان پزشکی ممکن است از اکسیژن درمانی شبانه و درمان مداوم فشار مثبت راه هوایی (CPAP) استفاده کنند. درمان CPAP توسط آکادمی پزشکی خواب آمریکا برای شاین استوکس توصیه می شود.  این نوع درمان از هوای تحت فشار برای باز نگه داشتن راه تنفسی و تشویق تنفس طبیعی استفاده می کند.  از طرف دیگر، اکسیژن درمانی جریان طبیعی اکسیژن را در هنگام خواب برای افراد فراهم می کند.  میزان مرگ و میر در افراد مبتلا به تنفس Cheyne-Stokes در برخی از بیماران که از درمان CPAP استفاده می کنند کمتر است.  در حالی که به نظر می رسد اکسیژن اضافی علائم و کیفیت کلی زندگی آنها را بهبود می بخشد.

ارائه خدمات

کیفیت خواب عامل تعیین کننده کیفیت بیداری است.  بنابراین آگاهی از اختلالات خواب و اقدام در جهت درمان آنها بسیار مهم است. انیستیتو سلامت مغز دانا، با تجهیزات پیشرفتهو کادر مجرب آماده ارائه خدمات غربالگری خواب است. جهت بررسی مشکلات مرتبط با اختلالات خواب می توانید با همکاران ما در این مرکز ارتباط داشته باشید. برای اطلاع از سایر خدمات اینجا را کلیک کنید.

میزان تنفس حین خواب چه اهمیتی دارد؟

بیماری قلبی عروقی و ارتباط آن با آپنه خواب

آپنه انسدادی خواب: چیستی، اهمیت، تشخیص و درمان