07136476172 - 09172030360 [email protected]

کودکان در هر سنی می توانند با ویروس کرونا 2019 (COVID-19) بیمار شوند. اما بیشتر کودکانی که به این بیماری مبتلا هستند، به اندازه بزرگسالان بیمار نمی شوند و برخی ممکن است به هیچ وجه علائمی از خود نشان ندهند. لازم است علائم ویروس COVID-19 را در نوزادان و کودکان بدانید، چرا که ممکن است کودکان تحت تأثیر COVID-19 واکنش متفاوتی داشته باشند و باید بدانید چه کارهایی می توانید برای جلوگیری از شیوع ویروس انجام دهید.

 

چقدر احتمال دارد که کودک در اثر ویروس کورونا 2019 (COVID-19) بیمار شود؟

 

در حالی که همه کودکان احتمال ابتلا به بیماری کرونا را دارند، به همان اندازه بزرگسالان بیمار نمی شوند. کودکان نیز به ندرت بیماری شدید را با COVID-19 تجربه می کنند. با وجود شیوع گسترده در سراسر جهان، تعداد بسیار کمی از کودکان جان خود را از دست داده اند.

طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا (CDC)، از حدود 150،000 مورد COVID-19 در آمریکا بین 12 فوریه و 2 آوریل، از این میزان فقط در حدود 2500 نفر یا 1.7٪ را کودکان تشکیل داده اند. این مشابه آنچه که در سایر کشورها از جمله چین و ایتالیا گزارش شده است، می باشد که شیوع زیادی داشته است. میزان بستری کودکان در بیمارستان بسیار پایین تر از بزرگسالان بوده است.

با این حال، افراد در هر سنی با شرایط اساسی خاص مانند دیابت نوع 2، در معرض خطر جدی بیماری ویروس کرونا COVID-19 قرار دارند. علاوه بر این، کودکانی که از بیماری مادرزادی قلبی، شرایط ژنتیکی یا شرایطی که بر سیستم عصبی یا متابولیسم اثر می گذارد، رنج می برند نیز در معرض خطر جدی بیماری ویروس کرونا COVID-19 هستند.

 

 

چرا کودکان نسبت به COVID-19 متفاوت واکنش نشان می دهند؟

 

پاسخ هنوز مشخص نیست. برخی از متخصصان معتقدند که کودکان ممکن است به شدت تحت تأثیر COVID-19 قرار نگیرند. زیرا سایر ویروسها وجود دارند که در جامعه گسترش می یابند و باعث بیماری هایی مانند سرماخوردگی می شوند. از آنجا که کودکان اغلب دچار سرماخوردگی می شوند، ممکن است آنتی بادی هایی داشته باشند که از آن ها در مقابل ویروس کرونا COVID-19 محافظت می کنند. همچنین ممکن است که سیستم ایمنی کودکان متفاوت از سیستم ایمنی بزرگسالان باشد.

برخی از بزرگسالان بیمار می شوند، زیرا به نظر می رسد سیستم ایمنی بدن آنها بیش از حد به ویروس واکنش نشان می دهد و باعث آسیب بیشتر به بدن آنها می شود. این ممکن است در کودکان کمتر اتفاق بیفتد.

 

 

نوزادان چگونه تحت تأثیر ویروس کرونا COVID-19 هستند؟

 

اگرچه نادر است، کودکان زیر 1 سال (نوزادان) در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید با ویروس کرونا COVID-19 قرار دارند. این به احتمال زیاد به دلیل سیستم ایمنی نابالغ آنها و مجاری هوایی کوچکتر است، که باعث می شود بیشتر در معرض مشکلات تنفسی با عفونت های ویروس تنفسی قرار گیرند.

مطالعه ای بیش از 2100 کودک مشکوک یا تأیید شده در COVID-19 در چین بین اواخر دسامبر و اوایل فوریه نشان داد که تقریباً کمتر از 11٪ از نوزادان، دارای بیماری شدید یا بحرانی بودند. در مقایسه با میزان بیماری شدید یا بحرانی در مورد کودکان در سنین 1 تا 5 سال، 7٪، 4٪ برای افراد 6 تا 10 سال، 4٪ برای افراد 11 تا 15 سال و 3٪ برای افراد 16 و بالاتر بوده است.

نوزادان می توانند به ویروس COVID-19 هنگام زایمان یا به دلیل ارتباط نزدیک با مراقبان بعد از زایمان، آلوده شوند. آکادمی اطفال آمریکایی مراقبت ویژه ای را برای نوزادان متولد شده برای زنانی که ابتلا به ویروس کرونا COVID-19 درآن ها تأیید شده یا مشکوک هستند، توصیه می کند. این ممکن است شامل جدایی موقت مادر و نوزاد برای کاهش خطر آلودگی نوزاد، نظارت بر علائم عفونت و در صورت وجود منابع لازم، آزمایش نوزاد برای ویروس کرونا COVID-19 باشد.

نوزادانی که مبتلا به ویروس کرونا COVID-19 هستند یا به دلیل عدم در دسترس بودن آزمایشات لازم علائمی ندارند، بسته به شرایط ممکن از بیمارستان مرخص شوند. توصیه می شود مراقبان کودک ماسک صورت خود را بپوشند و برای محافظت دست خود را بشویند. پیگیری های مکرر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک – از طریق تلفن، ویزیت های مجازی یا مراجعه حضوری – به مدت 14 روز مورد نیاز است.

نوزادانی که تست ویروس کرونای COVID-19 منفی داشته اند، می توانند از بیمارستان به خانه فرستاده شوند. تا زمانی که مادر بهبود نیابد، توصیه می شود ارتباط نزدیک خود را با کودک به حداقل برسانید و از ماسک صورت استفاده کرده و هنگام نزدیکی کودک دست های خود را بشویید.

 

علائم ویروس کرونا COVID-19 در کودکان

 

در حالی که کودکان و بزرگسالان علائم مشابهی با COVID-19 را تجربه می کنند، علائم کودکان خفیف تر است. بیشتر کودکان طی یک یا دو هفته بهبود می یابند. علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تب
  • آبریزش بینی
  • سرفه
  • خستگی
  • دردهای عضلانی
  • استفراغ
  • اسهال                                                                                                                                                                              اگر فرزند شما علائم COVID-19 را دارد و فکر می کنید ممکن است مبتلا به ویروس کرونا COVID-19 باشد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. کودک خود را تا حد ممکن در خانه و به دور از دیگران نگه دارید، مگر اینکه به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشید. در صورت امکان، از فرزندتان بخواهید که از یک اتاق خواب و حمام جداگانه از اعضای خانواده استفاده کند. توصیه های CDC، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، و دولت خود را در مورد اقدامات قرنطینه و ایزوله کردن در صورت لزوم دنبال کنید.

عواملی که برای تصمیم گیری در مورد آزمایش فرزندتان COVID-19 استفاده می شود، ممکن است بسته به محل زندگی شما متفاوت باشد. در بعضی کشورها، پزشک معلوم خواهد کرد که آزمایشات COVID-19 را براساس علائم و نشانه های فرزند شما انجام دهد، همچنین اینکه آیا فرزند شما با شخص مبتلا به COVID-19 تماس نزدیک داشته یا سفر کرده. در 14 روز گذشته در چه مکان هایی حضور یافته است و با چه کسانی در ارتباط بوده.

برای آزمایش ویروس کرونا COVID-19، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از یک سواب بلند برای گرفتن نمونه از قسمت پشت بینی استفاده می کند. سپس نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود. اگر فرزند شما در حال سرفه کردن (خلط) است، خلط ممکن است برای آزمایش ارسال شود.

اما کودکان ممکن است با وجود داشتن ویروس کرونا COVID-19، علائمی از خود نشان ندهند. مطالعه 171 کودک مبتلا به COVID-19 در چین بین اواخر ژانویه و فوریه نشان داد که 27 کودک، یا نزدیک به 16٪ ، هیچ علائمی از عفونت ندارند. علاوه بر این، یک مطالعه کوچک از 36 کودک مبتلا به COVID-19 در چین بین ژانویه و مارس نشان داد که تقریبا نیمی از کودکان علامتی ندارند.

برخی از مطالعات اخیر نشان داده اند که ویروسی که باعث بیماری COVID-19 شود ممکن است توسط کودکان و بزرگسالانی که علائم نشان نمی دهند، گسترش یابد. به همین دلیل پیروی از توصیه هایی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا COVID-19 بسیار مهم است.

 

 

سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان (MIS-C) چیست؟

 

سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان (MIS-C) یک وضعیت جدی است که در آن برخی از قسمت های بدن – مانند قلب، رگ های خونی، کلیه ها، دستگاه گوارش، مغز، پوست یا چشم ها ملتهب می شوند. التهاب به طور معمول شامل تورم، غالباً با قرمزی و درد است. شواهد نشان می دهد که بسیاری از این کودکان در گذشته به ویروس کرونا COVID-19 آلوده بوده اند، همانطور که از نتایج تست مثبت آنتی بادی نشان داده شده است.

علائم و نشانه های احتمالی MIS-C شامل موارد زیر است:

تب که 24 ساعت یا بیشتر طول می کشد
استفراغ
اسهال
درد در معده
چشم های قرمز
قرمزی یا تورم لب و زبان
احساس خستگی غیرمعمول 
قرمزی یا تورم دست یا پا

علائم هشدار اضطراری MIS-C شامل موارد زیر است:

عدم توانایی در بیدار شدن از خواب یا بیدار ماندن
تنفس دشوار است
درد قفسه سینه یا فشار که از بین نمی رود
سردرگمی 
لب یا صورت مایل به آبی
درد شدید معده

 

اگر فرزند شما علائم هشدار اضطراری را نشان داده یا با علائم و نشانه های دیگر به شدت بیمار است، فرزند خود را به نزدیکترین بخش اورژانس ببرید یا با شماره اضطراری محلی خود تماس بگیرید. اگر فرزند شما به شدت بیمار نیست اما علائم یا علائم دیگر MIS-C را نشان می دهد، برای مشاوره سریعاً با پزشک فرزند خود تماس بگیرید.

علاوه بر این، ارتباط با پزشک و انجام واکسیناسیون های فرزند خود را فراموش نکنید. این امر به ویژه برای نوزادان و خردسالان زیر 2 سال بسیار مهم است.

رعایت نکات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس COVID-19 می تواند برای کودکان بسیار مشکل باشد. باید صبور باشید و الگوی خوبی برای فرزند خود باشید.

 

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

MayoClinic

به این مقاله امتیاز دهید