07136476172 - 09172030360 [email protected]

آنهدونیا کلمه ای است که کاهش علاقه به فعالیت هایی را که فرد از آن لذت می برد. و همچنین کاهش توانایی احساس لذت را توصیف می کند. این یکی از علائم اصلی اختلال افسردگی اساسی است. اما می تواند نشانه ای از سایر اختلالات سلامت روان نیز باشد.

همه کسانی که آنهدونیا را تجربه می کنند، مشکل سلامت روان تشخیص داده شده ندارند.

علائم آنهدونیا چیست؟

محققان هنوز در حال بحث هستند که آیا بی لذتی یا آنهدونیا واقعاً می‌تواند به دو نوع اصلی طبقه‌بندی شود. برخی از ادبیات نشان می‌دهند که این مسئله سلامت روان را می‌توان به بی‌هیجانی اجتماعی و بی لذتی فیزیکی تقسیم کرد.

بی لذتی اجتماعی اغلب به عنوان افزایش بی علاقگی به تمام جنبه های روابط بین فردی و عدم لذت در موقعیت های اجتماعی تعریف می شود. آنهدونی فیزیکی ناتوانی در احساس لذت های لمسی مانند خوردن، لمس کردن یا رابطه جنسی است.

علائم آنهدونیا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کناره گیری اجتماعی
 • کاهش لذت ناشی از فعالیت های روزانه
 • عدم وجود روابط یا کناره گیری از روابط قبلی
 • علاقه کمتر به سرگرمی های قبلی
 • از دست دادن میل جنسی یا عدم علاقه به صمیمیت فیزیکی

نمونه هایی از آنهدونیا

چند نمونه از احساس تجربه آنهدونیا:

 • شما قبلاً عاشق بازی کردن در لیگ فوتبال در عصرها بودید، اما اکنون دیگر تمایلی به بازی کردن یا تعامل با کسی از تیم خود ندارید.
 • آشپزی قبلاً سرگرمی مورد علاقه شما بود، اما اکنون دیگر به آن علاقه ندارید. و گاهی باید به خودتان یادآوری کنید که غذا بخورید.
 • دیگر برای بیرون رفتن با دوستان هیجانی ندارید.
 • شما نسبت به شریک زندگی خود احساس بی تفاوتی یا گوشه گیری می کنید. و میل جنسی به شدت کاهش یافته است.
 • فعالیتی که قبلاً شما را سرشار از شادی می کرد، مانند رفتن به تماشای موسیقی زنده، دیگر احساسات مثبت ایجاد نمی کند.

در حالی که آنهدونیا می تواند نشانه یک بیماری جدی سلامت روان باشد، مهم است که در مقابل تشخیص خود مقاومت کنید. اگر فکر می کنید که ممکن است با آنهدونیا سر و کار داشته باشید، در اسرع وقت با پزشک یا متخصص سلامت روان صحبت کنید.

علل آنهدونیا چیست؟

آنهدونیا یکی از علائم اصلی افسردگی و اسکیزوفرنی است، اما همچنین دارد در افراد مبتلا به درد مزمن و بیماری پارکینسون شناسایی شد.

علاوه بر این، ممکن است در اثر سوء استفاده از مواد (مانند استفاده از داروهای غیرقانونی به طور معمول) ایجاد شود.

یک نکته مهم تمایز:

آنهدونیا همان اضطراب اجتماعی نیست. که به دلیل ترس از چگونگی پیش رفتن آن موقعیت ها به عنوان کناره گیری از موقعیت های اجتماعی طبقه بندی می شود. اگر فردی با بی لذتی سروکار دارد، از موقعیت‌های اجتماعی اجتناب می‌کند. زیرا به نظر می‌رسد هیچ پاداش یا نکته‌ای برای مشارکت وجود ندارد.

عوامل خطر برای آنهدونیا چیست؟

اگر افسردگی یا اسکیزوفرنی در شما تشخیص داده شده باشد ، خطر ابتلا به آنهدونیا افزایش می یابد. سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • زندگی با PTSD از یک رویداد یا رویدادهای آسیب زا
 • بیماری مزمن که بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد
 • اختلال خوردن

آنهدونیا چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک از شما سوالاتی در مورد علائم و خلق و خوی عمومی شما خواهد پرسید. همچنین ممکن است بپرسند که آیا سابقه استفاده از موادی مانند داروهای غیرقانونی را دارید یا خیر.

پزشک شما ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد تا تشخیص دهد که آیا مشکل جسمی دارید یا خیر.

علاوه بر این، پزشک ممکن است برای آزمایش خون‌گیری تجویز کند کمبود ویتامین (مانند ویتامین D)  یا مشکل تیروئید، که می تواند به علائم افسردگی کمک کند.

آنهدونیا چگونه درمان می شود؟

درمان آنهدونیا می تواند چالش برانگیز باشد. در بسیاری از موارد، درمان با ابزارهایی شروع می شود که به شما کمک می کند تا مشکل سلامت روانی را که احتمالاً باعث ایجاد این علامت می شود، مانند افسردگی، مدیریت کنید.

اولین قدم در درمان شما باید کمک یک متخصص پزشکی باشد. یک متخصص مراقبت اولیه باید اولین انتخاب شما برای رد علت پزشکی علائم شما باشد. اگر هیچ مشکل پزشکی پیدا نکردند، ممکن است به شما توصیه کنند که به یک روانپزشک ، روانشناس یا سایر متخصصان سلامت روان مراجعه کنید.

یک متخصص مراقبت های اولیه می تواند شما را به یک درمانگر ارجاع دهد. یا می توانید از شرکت بیمه خود بخواهید که به شما کمک کند تا فردی را پیدا کنید.

داروها و درمان

درمان شما ممکن است شامل گفتار درمانی، همراه با داروهای تجویزی مانند داروهای ضد افسردگی باشد. در برخی موارد، دسته‌های دیگری از داروها ممکن است توصیه شوند، پزشک به شما کمک می‌کند تا یک برنامه درمانی مناسب برای شما ایجاد کنید.

شما باید دارو را طبق دستور مصرف کنید و در صورت داشتن عوارض جانبی به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است نیاز به تنظیم دوز یا داروی شما داشته باشند.

این داروها به طرق مختلف بر افراد تأثیر می گذارند. دارویی که برای شما موثر است ممکن است برای فرد دیگری با علائم مشابه موثر نباشد.

ECT درمانی

نوع دیگری از درمان که ممکن است در برخی موارد مورد استفاده قرار گیرد، الکتروشوک درمانی (ECT) است. ECT یکی از مؤثرترین درمان‌ها برای افسردگی شدید است که با درمان یا دارو برطرف نشده است.

در طول این درمان، پزشک در حالی که فرد تحت بیهوشی عمومی است، الکترودهایی را روی سر قرار می دهد. و جریان الکتریکی را اعمال می کند. این باعث تشنج کوچک مغزی می شود.

TMS

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) از یک میدان مغناطیسی برای تحریک سلول های عصبی استفاده می کند. از جریان الکتریکی کمتری نسبت به ECT استفاده می کند و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. TMS می تواند در افرادی که افسردگی اساسی دارند و به دارو پاسخ نمی دهد را درمان کند .

VNS

سومین گزینه درمانی، تحریک عصب واگ (VNS) است. پزشک دستگاه پزشکی مشابه ضربان ساز را در قفسه سینه شما کاشت می کند. سیم های این دستگاه تکانه های الکتریکی منظمی ایجاد می کند که مغز شما را تحریک می کند. همانند ECT و TMS، VNS می تواند افسردگی را در افرادی که افسردگی دارند که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند، درمان کند.

چشم انداز چیست؟

ناتوانی در تجربه لذت و/یا کاهش علاقه به چیزهایی که قبلاً باعث خوشحالی شما می شد می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.

اگر متوجه کاهش علاقه به چیزهایی شده‌اید که زمانی شما را خوشحال کرده‌اند، با یک پزشک یا یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید.

خبر خوب این است که پس از شروع درمان، باید بتوانید دوباره احساس لذت و شادی کنید. به طور معمول، آنهدونیا زمانی از بین می رود که شرایط زمینه ای مدیریت شود.

منبع

واحد ارزیابی و تشخیص

چگونه با کاهش میل جنسی در درمان افسردگی مقابله کنیم؟

یک تمرین ورزشی 30 دقیقه ای ممکن است به تسکین برخی از علائم افسردگی کمک کند