07136476172 - 09172030360 [email protected]

افسردگی بعد از تعطیلات

افسردگی بعد از تعطیلات معمولاً به پریشانی ذهنی کوتاه مدت، اضطراب و اندوهی اشاره دارد که پس از تعطیلات ایجاد می شود.

تعطیلات عید زمان شلوغی است و از اواخر اسفند و بسته به وضعیت کار و تحصیل شما تا هفته های اول فروردین طول می کشد. این دوره ممکن است شامل جشن‌ها و گردهمایی‌ها باشد. این یک دوره زمانی طولانی است.

در حالی که ممکن است برای بسیاری از افراد هیجان انگیز باشد، برای دیگران نیز می تواند یک دوره طولانی تنهایی و غم و اندوه باشد. در طول این مدت، احساسات تشدید می شوند.

گاهی اوقات کنترل احساسات سخت است. بعد از همه اینها، معمولاً مردم دچار ناراحتی یا آنچه که برخی «افسردگی بعد از تعطیلات» می‌گویند، را تجربه می‌کنند. معمولا طولانی مدت نیست، اکثر مردم پس از مدت کوتاهی «به حالت عادی برمی‌گردند».

در اینجا چیزی است که شما باید در مورد این دوره بدانید. این مقاله تأثیر عید بر سلامت روان، علائم افسردگی بعد از تعطیلات، احساساتی که ممکن است بعد از تعطیلات احساس کنید و نکاتی در مورد چگونگی احساس بهتر مورد بحث قرار می‌گیرد.

آیا عید تأثیری بر سلامت روان دارد؟

بسیاری از مردم بعد از تعطیلات با مشکلاتی در سلامت روان مواجه می شوند. دانشمندان تأثیر اعیاد بر افراد را بررسی کرده اند.

در مطالعه‌ای به نام «تاثیر جشن سال نو بر آسیب‌شناسی روانی»، دانشمندان از سال 1980 تا به امروز جستجویی در مقالات انجام دادند. آنها از جستجوی عبارات «جشن سال نو»، «خودکشی»، «افسردگی»، «اختلالات روانی» و «رفتار خودآزاری» استفاده کردند. این بررسی شامل مطالعاتی از ایالات متحده و سایر کشورها بود.

آنها کاهش در استفاده کلی از خدمات اورژانس روانپزشکی و پذیرش، رفتار آسیب رساندن به خود، و تلاش برای خودکشی در طول تعطیلات را دریافتند. اما آنها پس از تعطیلات جشن سال نو افزایش یا بازگشتی پیدا کردند.

نشانه های افسردگی بعد از تعطیلات

چگونه می توانید تعیین کنید که آیا آنچه دارید واقعاً افسردگی بعد از تعطیلات است؟اگرچه علائم ممکن است متفاوت باشد، مطمئن باشید هر یک از این علائم احتمالاً خیلی طولانی نخواهد بود.

بعد از هجوم آدرنالین در طی تعطیلات:

 • ممکن است احساس اضطراب کنید.
 • ممکن است احساس بی انگیزگی کنید،
 • ممکن است حال شما بد باشد.
 • ممکن است تحریک پذیر باشید.
 • ممکن است احساس استرس کنید.
 • ممکن است افسرده باشید.
 • ممکن است بی خوابی داشته باشید.
 • ممکن است نگرانی مالی داشته باشید.
 • ممکن است نشخوار فکری بیش از حد داشته باشید.

در حالی که در بیشتر شرایط منعکس کننده یک مورد جدی افسردگی نیست، احساسات مرتبط با افسردگی بعد از تعطیلات به طور گسترده ای متفاوت است.

درمان افسردگی با نوروفیدبک در شیراز

احساسات رایجی که افراد احساس می کنند عبارتند از:

پوچی

ممکن است تعجب کنید که چرا احساس پوچی می کنید. دلایل مختلفی از جمله خستگی ممکن است در ایجاد چنین احساسی در شما نقش داشته باشد. از این گذشته، فصل تعطیلات یک زمان دیوانه کننده است. علاوه بر خانه تکانی و عید دیدنی ها، ممکن است مسئولیت‌هایی مانند آشپزی یا داوطلب شدن برای یک سازمان غیرانتفاعی محلی داشته باشید.

پس از احساسات شدید ناامید شوید

این احساس ناامید شدن بعد از تعطیلات ممکن است به سادگی بهبودی شما از احساسات مثبت شدید باشد. برای مثال، ممکن است از دیدن دوستان و خانواده خود احساس شادی شدیدی کرده باشید.

تنهایی

برعکس، ممکن است در طول تعطیلات احساس تنهایی کرده باشید. شاید مجبور بودید ساعت های طولانی کار کنید، نمی توانستید هزینه سفر کنید یا تنها بودن را انتخاب کرده اید. برای کسانی که در فصل تعطیلات یا بعد از آن احساس تنهایی می کنند، روانشناسان به شما توصیه می کنند که حس قدردانی را در خود پرورش دهید و با خودتان مهربان باشید.

فشار

دلیل دیگری برای احساس افسردگی بعد از تعطیلات این است که استرس دارید. اگر برای اولین بار در مدت طولانی سفر می کردید، تدارکات می توانست اوضاع را پیچیده تر کند. آماده شدن و بازگشت از یک سفر طولانی با ماشین یا پرواز به اندازه کافی سخت است.

آیا افسردگی به خودی خود از بین می رود؟

به این موارد به روز بودن قوانین دائماً در حال تغییر در مورد ماسک زدن، الزامات واکسن و آزمایش را اضافه کنید که ممکن است به لیست کارهای شما و احساس سرگیجه اضافه شده باشد.

پس از این همه تحریک، بازگشت شما به واقعیت ممکن است سخت باشد. بنابراین، استرس همچنان ادامه دارد. در حالی که ممکن است از تعطیلات لذت برده باشید، اما روال عادی شما مختل شده است و واقعاً استراحت زیادی نداشتید.

از دست دادن و دوری

اگر به خانواده خود نزدیک بودید و دیگر نیستید، ممکن است احساس ناامیدی و همچنین احساس از دست دادن کنید. به یاد داشته باشید که احساسات در طول دوره تعطیلات و پس از آن ممکن است به ویژه تشدید شوند. اگر یکی از عزیزان اخیراً فوت کرده باشد، ممکن است غمگین باشید.

نکاتی در مورد چگونگی احساس بهتر

در اینجا چند راه برای رهایی از افسردگی بعد از تعطیلات آورده شده است:

به خودتان زمان بیشتری بدهید. این به این معنی است که برای همه چیز، قبل از بازگشت به روال زمان بیشتری به خود اختصاص دهید. یک یا دو روز را به عنوان زمان ملاقات برنامه ریزی کنید. با محدود کردن رسانه های اجتماعی، خلق و خوی خود را تغییر دهید. در عوض با افراد تلفنی یا حضوری صحبت کنید.

کمی ورزش کنید.

کلینیک کلیولند می‌گوید که با پیاده‌روی، احساس شادی بیشتری خواهید کرد و اندورفین‌ها را جذب خواهید کرد.

در طبیعت درمانی شرکت کنید.

ثابت شده است که فضاهای سبز احساس سلامتی ما را افزایش می دهد.

زندگی در مناطق با فضای سبز، عملکرد شناختی را تقویت کند.

چیزهای خوب بخورید.

برای مبارزه با استرس روی ماهی، غلات کامل، شکلات تلخ و چای سبز تمرکز کنید.

به اندازه کافی خوابیدن.

بنیاد خواب می‌گوید که خواب ضعیف به افسردگی کمک می‌کند و اگر فردی افسرده باشد، ممکن است بیشتر با مشکلات خواب مقابله کند.
دریابید که آیا از اختلال افسردگی فصلی (SAD) رنج می برید. اختلال افسردگی فصلی یک اختلال افسردگی تکرارشونده در فصول تاریکی بیشتر است. یک مطالعه جدید نشان داد اضافه کردن ورزش و رفتن به باشگاه می تواند به طور موثر اختلال افسردگی فصلی را درمان کند.

درمان اختلالات خواب

اگر در داشتن خواب با کیفیت مشکل دارید و یا با وجود ساعت خواب کافی باز هم در طول روز احساس خستگی میکنید، ممکن است از نوعی اختلال خواب رنج میبرید. خواب خوب بر بسیاری از جنبه های زندگی اثر گذار است و برای سلامت روانی و جسمانی شما ضروری است. مهم است که نوع اختلال خواب شما تشخیص داده شود و درمان شود.

واحد سلامت خواب و اختلالات خواب انستیتو سلامت مغز دانا همزمان با واحد ارزیابی و تشخیص این مرکز در چارچوبی دانش بنیان و با همکاری و زیر نظر آزمایشگاه اختلالات رفتاری خواب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به منظور ارزیابی، تشخیص و مداخلات در زمینه اختلالات خواب به ارائه خدمات می پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر واحد مربوطه را در سایت ما ببینید یا با کارشناسان تماس بگیرید.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

با خودتان مهربان باشید

کمی به خود آسان بگیرید و از خود مراقبت کنید.
چیزی را برنامه ریزی کنید که منتظر آن در تقویم باشید. زمانی را با دوستان خود برای ورزش کردن، تماشای موزه یا برای یک ناهار ویژه ملاقات کنید.

فیلم های خنده دار تماشا کنید.

شوخ طبعی و خنده استرس را کاهش می دهد.
بیان کنید که احساس ناراحتی می کنید. به خانواده و دوستان نزدیک خود بگویید که در چه شرایطی هستید. آنها ممکن است مفید باشند.
طبیعی است که بعد از این همه هیجان و شلوغی در تعطیلات، از احساس اوج پایین بیایید. اگر به طور ملایمی با این افسردگی بعد از تعطیلات دست و پنجه نرم می کنید،

برخی از راه حل های پیشنهادی بالا را امتحان کنید. احتمالاً می‌توانید خوشحال شوید و سال جدید را ادامه دهید.

افسردگی و اضطراب میتواند از نظر بیولوژیکی شما را پیر کند!

حرف آخر

بدانید که تنها نیستید. افسردگی بعد از تعطیلات می تواند از ناامیدی و پوچی تا بی انگیزگی و احساس افسردگی خفیف متغیر باشد. اما اگر این احساسات ادامه پیدا کنند، ممکن است مشکل چیز دیگری باشد. با توجه به تحقیقات انجام شده 64 درصد از افراد مبتلا به بیماری روانی گزارش می دهند که تعطیلات شرایط آنها را بدتر می کند. اثر سرریزشدن کارها پس از تعطیلات ممکن است وضعیت را تشدید کند. اگر نمی توانید این احساسات را از بین ببرید، از یک درمانگر حرفه ای کمک بگیرید.

در پایان…

لطفا همیشه به خاطر داشته باشید که میتوانید در حال خود تغییر ایجاد کنید و یک زندگی بدون افسردگی داشته باشید،شاید چند روش را امتحان کرده باشید و جواب نگرفته باشید اما بدانید هنوز راه هایی وجود دارند که منتظر شما هستند تا زندگی خود را نجات دهید و آنطور زندگی کنید که لیاقت دارید و دوست دارید.در این راه حمایت دیگران و درمان های جدید را در نظر بگیرید.

آیا بدنبال بهترین مرکز روانپزشکی با حرفه ای ترین تیم درمانی متشکل از روانپزشکان، روانشناسان، نوروساینتیست ها و استفاده از روش های نوروتکنولوژی هستید؟ شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان ویزیت خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

درمان افسردگی با تحریک مغناطیسی مغز یا تی ام اس (TMS) چطور انجام میشود؟

عدم درمان افسردگی می تواند در آینده خطر زوال عقل را افزایش دهد

 

منابع:

 1. Sansone RA, Sansone LA. The christmas effect on psychopathologyInnov Clin Neurosci. 2011;8(12):10-13.
 2. The Cleveland Clinic. 13 Benefits of Exercise. Published December 1, 2021.
 3. Newsom R. Depression and Sleep. The Sleep Foundation. Updated May 19, 2021.
 4. Drew EM, Hanson BL, Huo K. Seasonal affective disorder and engagement in physical activities among adults in AlaskaInternational Journal of Circumpolar Health. 2021;80(1). doi:10.1080/22423982.2021.1906058
 5. National Alliance on Mental Illness. Mental Health and the Holiday Blues.
به این مقاله امتیاز دهید