07136476172 - 09172030360 [email protected]

وقتی شاهد رفتارهایی هستیم که هنجارهای اخلاقی مشترک را نقض می کنند ، مغز ما سلول های عصبی را کنترل می کند که حرکات زبان ما را کنترل می کنند – درست مثل وقتی که مزه های بدی به وجود می آید.

 

یک گروه تحقیقاتی بین المللی به سرپرستی دانشگاههای بولونیا و مسینا در تحقیق خود که در مجله علوم اعصاب اجتماعی ، شناختی و عاطفی منتشر شد به این نتیجه رسیدند و اخیراً “جایزه بهترین مقاله 2021″ را در XII کنفرانس بین المللی عصب شناسی اعطا کرده اند.

 

مطالعه آنها  فرضیه خاستگاه اخلاقی شفاهی را مطرح می کند. انگیزه رد که در اصل توسط انزجار دهانی برانگیخته شده است ممکن است برای پیشبرد کناره گیری از تخلفات اخلاقی در نظر گرفته شود. ”

 

“بنابراین انزجار اخلاقی فقط نتیجه فرآیندهای فکری و توانایی های شناختی ذهنی نیست بلکه به واکنش های فیزیولوژیکی و

عاطفی مرتبط است.”

 

در واقع ، “مشمئز کننده” نه تنها طعم غذای فاسد یا غیر خوراکی را توصیف می کند بلکه عملکرد یا رفتاری را که ما تصور می کنیم شورش است توصیف می کند زیرا این امر هنجارهای اخلاقی فرهنگ یا نظام ارزشی ما را نقض می کند. محققان سلولهای عصبی کنترل کننده فعالیت حرکتی زبان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا دریابند که آیا و چگونه این رابطه بین اخلاق و انزجار به مکانیسم های عصبی مرتبط با پاسخ های جسمی وابسته است.

 

یک پژوهش

 

در مطالعه قبلی ، ما قبلاً نشان داده بودیم که محرک های دهان و نفرت می توانند قشر حرکتی کنترل کننده زبان را مهار کنند. این مطالعه تأیید می کند که وقتی شاهد نقض اخلاق هستیم ، فرآیندی مشابه اتفاق می افتد. ”

 

محققان با استفاده از تحریک مغناطیسی Transcranial (TMS) بر روی نمونه ای از افراد به این نتیجه رسیدند. TMS نوعی غیر تهاجمی تحریک مغزی است که به محققان اجازه می دهد ناحیه حرکتی اولیه زبان را به لطف سیم پیچ الکترومغناطیسی که روی سر فرد قرار گرفته تحریک کند. افراد مورد مطالعه دارای نشانهای تخلفات اخلاقی بودند. دانشمندان علوم مغز و اعصاب سپس پاسخ نورون های کنترل کننده حرکت زبان از طریق برخی الکترودها را ثبت کردند.

هنجار

به این ترتیب ، آنها نشان دادند که هرچه تعداد بیشتر از تخلفات اخلاقی ، افراد را از خشم پر کند ، قدرت حرکتی زبان آنها را بیشتر مهار می کند. این پدیده فقط در سطح زبان مشاهده شد و به نظر نمی رسد که قسمت های دیگر قشر حرکتی اولیه را درگیر کند

 

وقتی طعم چیزی ناخوشایند را می چشیم ، مانع حرکت زبان خود می شویم. این واکنش ممکن است یک مکانیسم دفاعی – اجتناب ناپذیر برای جلوگیری از مصرف مواد بالقوه مضر را منعکس کند. این مطالعه نشان می دهد که یک مکانیسم دفاعی اجتنابی مشابه می تواند به عنوان پاسخی به نقض هنجارهای اخلاقی مشترک سازگار باشد.

 

تأثیر واقعیت افزوده بر طعم غذا

 

این مطالعه شواهد عصبی فیزیولوژیکی را نشان می دهد که اخلاق را به یک واکنش فیزیولوژیکی متصل می کند که در بحث فلسفی بین نظریه های اخلاقی احساسات گرایان و خردگرایان پیامدهایی دارد. جنجالی که به طور فزاینده ای جلب سهم فیلسوفان ، روانشناسان و مغز و اعصاب است.

 

 

کمی بیشتر درباره ی مزه غذاها و مغز

 

به غذای مورد علاقه خود فکر کنید. آیا پیتزا است؟ شکلات؟ سوشی؟ خوراکی مورد علاقه خود و لذتی را که از خوردن آن کسب می کنید تصور

کنید. غذایی که دوست ندارید چطور؟

 

غذاها دارای خواص مختلفی هستند که در لذت بردن نقش دارند: بو ، دما و حتی احساسی که در دهان شما دارند. یکی از مهمترین خواص غذا طعم ، ترکیبی از احساسات شیرین ، ترش ، شور ، تلخ و شور است که از زبان شما بیرون می آید. چگونه این سیگنال ها از دهان به مغز منتقل می شوند؟ مدتهاست که این یک معما است. با این حال ، دانشمندان با دقت از جزئیات قابل توجهی در مورد قطعات سازنده سیستم چشایی و چگونگی قرار گرفتن این قطعات در کنار یکدیگر کشف کرده اند

 

نگاه دقیق تر به زبان

 

وقتی زبانمان را بیرون می آوریم چه می بینیم؟ برجستگی ها دست اندازهای زیادی اکثر مردم فکر می کنند جوانه های چشایی هستند ، اما کمی پیچیده تر از آن است (شکل 1). برجستگی هایی که می بینیم پاپیل نامیده می شوند

برجستگی هایی از پوست سخت روی سطح زبان. آنها از جوانه های چشایی درون آنها محافظت می کنند.

، و آنها قسمت ویژه ای از پوست ما هستند. جوانه های چشایی واقعی از سلولهای ظریف تو در تو مانند قسمتهایی از پرتقال در زیر سطح پاپیلاها ساخته شده اند ، جایی که به خوبی محافظت می شوند. فقط نوک جوانه های چشایی به سطح زبان نفوذ می کنند. جوانه های چشایی با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند ، اما اگر بتوانید بزرگ نمایی کنید ، می بینید که هر یک از پاپیلاهای ما حاوی هزاران جوانه چشایی است که همه به بیرون نگاه می کنند

 

ردیاب های چشایی

 

بسته سلولهای تخصصی برای تشخیص طعم.

سلول پروتئین های کوچکی را به نام گیرنده های چشایی.  هزاران پروتئین مختلف در بدن ما یافت می شود و هر کدام نقش ویژه ای در ساختار و عملکرد بدن دارند. نقش گیرنده چشایی

پروتئین ریز موجود در نوک جوانه های چشایی ، که به ذرات غذا پاسخ می دهد.

پروتئین ها به منظور شناسایی موادی در دهان شما مانند ذرات غذا است. پنج نوع پروتئین گیرنده طعم خاص وجود دارد و هر نوع ذرات با یکی از پنج طعم اساسی را تشخیص می دهد: شیرین ، ترش ، شور ، تلخ و خوش طعم (جنبه “گوشتی” غذاها). گیرنده های چشایی وقتی غذای جویده شده با بزاق مخلوط می شوند ، فعال می شوند و سپس مانند رودخانه ای لجن زده روی پاپیلاها و اطراف آن جریان می یابند.

 

پروتئین های گیرنده بیشتر مخلوط را نادیده می گیرند ، اما وقتی ذرات غذایی مورد نظر خود را تشخیص می دهند ، واکنش نشان می دهند و به سلول های آنها اطلاع می دهند که ماده مزه ای تشخیص داده شده است. این فرایند را می توان تصور کرد گویی گیرنده ها قفل هستند و ذرات غذا کلید هستند. همانطور که قفل فقط با کلید تطبیق آن باز می شود ، یک گیرنده چشایی نیز فقط در برابر نوع ذرات غذایی آن واکنش نشان می دهد.

ارسال سیگنال

 

وقتی به سلول جوانه چشایی اطلاع داده شود که ماده ای مانند غذا شناسایی شده است ، عمل می کند (شکل 2). جوانه چشایی ده ها پروتئین را در داخل سلول کار می کند. این پروتئین ها با همکاری یکدیگر ، به سرعت اتم های بار الکتریکی موسوم به یون را به این سو و آن سو تغییر می دهند ، تا جریان الکتریکی کوچکی را در داخل سلول تولید کنند. این ،آنقدر ریز است که نمی توانید آن را احساس کنید.

با این حال ، توسط اعصاب موجود در زبان شما تشخیص داده می شود که متخصص تشخیص و انتقال سیگنال های الکتریکی هستند. وقتی اعصاب موجود در زبان شما از سلولهای جوانه چشایی سیگنال دریافت می کنند ، آنها را به اعصاب بیشتر و سپس بیشتر منتقل می کنند ، و این پیام را از پشت دهان خارج می کند ، از طریق سوراخ کوچکی در جمجمه و به مغز شما می رود. در آنجا ، قشر چشایی شما (مرکز چشایی مغز شما) کار را به پایان می رساند ، طعمی که شما درک می کنید ، شیرین ، شور ، تلخ ، ترش یا خوش طعم.

تفاوت در حس چشایی

 

سیستم چشایی اساسی برای همه ما یکسان است. حتی کودکان نوپا صورت خود را در برابر مزه لیمو ترش به شکل خاصی در می آورند.، هنگام چشیدن چیزهای شیرین لبخند می زنند و تلخی را دوست ندارند. با این حال ، مردم از لحاظ هایی با یکدیگر تفاوت دارند. احتمالاً متوجه شده اید که برخی از ما نسبت به دیگران نسبت به سلیقه حساسیت بیشتری داریم.

به عنوان مثال ، سبزیجات در خانواده جوانه بروکسل حاوی ماده ای به نام گویترین است که از نظر برخی افراد به شدت تلخ و ناپسند است ، اما افراد دیگر به سختی می توانند آن را بچشند. چرا این هست؟ یک دلیل این است که تعداد مختلف جوانه های چشایی در افراد مختلف وجود دارد.

 

 

هر سلول جوانه چشایی کمی به قدرت طعم اضافه می کند ، بنابراین افرادی که جوانه چشایی بیشتری دارند حساسیت بیشتری دارند. این برای همه سلیقه ها صدق می کند ، نه فقط تلخ. دانشمندان حتی اسامی برای افرادی با سطح حساسیت متفاوت دارند. افرادی که کمترین حساسیت کلی را دارند “غیر مزه دار” نامیده می شوند. کسانی که در وسط هستند “مزه دار متوسط” نامیده می شوند. کسانی که بیشترین حساسیت را دارند “فوق العاده چشنده ها” نامیده می شوند.

 

اول ببینید، بعد بو کنید! مزه بهتری را خواهید چشید.

 

اسپرسو ، لاته یا بدون کافئین؟ کد ژنتیک میل ما به قهوه را تحریک می کند!

 

نوشیدنی هایی که به خواب شما کمک می کنند.

به این مقاله امتیاز دهید