07136476172 - 09172030360 [email protected]

تشک‌های مموری فوم در چند سال اخیر محبوبیت بسیاری یافته اندو و بسیاری از کسانی که با درد لگن، کمر یا شانه‌ها را دارند، بیان میکنند که  مموری فوم باعث کاهش بی‌نظیر فشار  می‌شود. با این حال، برخی از افرادی که می خوابند هنوز برای انتخاب تشک مموری فوم تردید دارند. و دلیل آن نگرانی ها در مورد سلامت و ایمنی مواد شیمیایی مورد استفاده برای تولید مموری فوم است.

در حالی که جستجو برای یک تشک راحت ممکن است اولویت اصلی باشد، تحقیق در مورد سلامت و ایمنی تشکی که می‌خرید نیز منطقی است. ما بیشتر به این می پردازیم که مموری فوم چیست؟ چگونه ساخته می شود و چه اثرات بالقوه ای که ممکن است برای سلامتی داشته باشد.

مموری فوم چیست؟

مموری فوم نوعی فوم پلی اورتان است. مانند تمام فوم ها، مموری فوم تحت فشار فشرده می شود. تفاوت با سایر فوم های پلی اورتان این است که مموری فوم  حاوی مواد شیمیایی اضافه شده ای است که ویسکوزیته و کشسانی آن را افزایش می دهد. از این رو نام جایگزین آن، فوم ویسکوالاستیک است.

هنگامی که فشار وارد می شود، مموری فوم این قابلیت را دارد که به اشکال مختلف فرم بگیرد. و پس از برداشتن فشار، به آرامی به حالت اولیه خود بازگردد. به لطف این ویژگی ها، مموری فوم در جذب انرژی برای کاهش فشار عالی است.

مموری فوم در ابتدا توسط ناسا در دهه 1960 ساخته شد تا در برابر ارتعاشات و تصادفات احتمالی محافظت کند. بعداً از این ماده برای جلوگیری از زخم بستر برای بیمارانی که برای مدت طولانی قادر به حرکت نبودند استفاده شد. در دهه 1990، TempurPedic اولین تشک مموری فوم را به دنیا آورد.

از آنجایی که مموری فوم با گرما فعال می شود، به راحتی به شکل بدن شما در می آید و برای فرم خاص بدن شما تسکین و پشتیبانی می کند.

مموری فوم از چه چیزی ساخته شده است؟

مواد تشکیل دهنده مموری فوم خاص از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. با این حال، تقریباً تمام فوم های پلی اورتان انعطاف پذیر حاوی چند ماده اولیه هستند:

  • پلی‌ال‌ها بلوک‌های اصلی سازنده مموری  فوم  هستند. اینها مولکولهایی هستند که حاوی بیش از یک گروه شیمیایی الکل به نام گروه هیدروکسیل هستند. پلی ال ها ترکیبات آلی هستند و در همه چیز از شکر گرفته تا پلاستیک یافت می شوند.
  • دی ایزوسیانات ها نوعی ترکیب شیمیایی هستند که با پلیمرها واکنش شیمیایی می دهند. و کف پلی یورتان تولید می کنند. تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) و متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) رایج ترین دی ایزوسیانات های مورد استفاده در مموری  فوم هستند.
  • از عوامل دمنده برای کمک به ایجاد واکنش شیمیایی که کف را ایجاد می کند استفاده می شود. اکثر شرکت های فعلی از آب استفاده می کنند که سمیت کمتری نسبت به عوامل دمنده مبتنی بر مواد شیمیایی سنتی دارد.

بسیاری از موادی که برای ساخت مموری فوم استفاده می‌شود از نفت مشتق شده‌اند. و برخی از خریداران از سمی بودن تشک مموری فوم خود ابراز نگرانی می‌کنند.

آیا مموری فوم سمی است؟

از نظر تاریخی، مموری فوم می تواند حاوی هر تعداد از مواد شیمیایی بالقوه سمی باشد. برای مثال، دی ایزوسیانات‌ها می‌توانند دهان، بینی و چشم‌ها را تحریک کنند. و به‌خصوص TDI ممکن است سرطان‌زا باشد. مواد دیگری نیز می توانند در طول فرآیند تولید استفاده شوند. با این حال، همانطور که تحقیقات جدید اثرات مضر برخی از مواد شیمیایی را روشن می کند، تولیدکنندگان بیشتری از استفاده از این مواد دور می شوند. تشک های امروزی معمولاً بی ضرر در نظر گرفته می شوند و هر ماده شیمیایی که در طول تولید استفاده می شود، معمولاً تا زمانی که به خانه شما برسد، نسبتاً پایدار است.

شرکت‌ها معمولاً ترجیح می‌دهند مواد دقیقی را که برای ساختن مموری فوم استفاده می‌کنند فاش نکنند. زیرا این ترکیب‌ها راز تجاری محسوب می‌شوند. اگرچه استفاده از همه مواد شیمیایی مضر ممنوع نیست، اکثر شرکت‌های تشک‌سازی به‌طور داوطلبانه در بازرسی‌های سازمان‌های شخص ثالث که فوم‌ها را برای رایج‌ترین مواد شیمیایی مضر آزمایش می‌کنند، مشارکت میدهند.

مواد سمی بالقوه مورد استفاده در مموری فوم

مواد شیمیایی مضر رایجی که در طول تاریخ در تشک های مموری  فوم یافت می شدند عبارتند از:

  • متیل بنزن: متیل بنزن، که بیشتر به عنوان تولوئن شناخته می شود. مایع شفافی است که به طور طبیعی در نفت خام وجود دارد. تولوئن هنگام استنشاق در مقادیر زیاد سمی است.
  • فرمالدئید : فرمالدئید گاهی اوقات به عنوان یک محصول جانبی از فرآیند تولید فوم ایجاد می شود. اگرچه امروزه این امر بسیار کمتر رایج است. بخارات فرمالدئید می تواند چشم، بینی و دهان را تحریک کند. و به عنوان یک سرطان زا برای انسان شناخته شده است .
  • متیلن دیانیلین: متیلن دی آنیلین که به عنوان یک واکنش دهنده در فرآیند تولید فوم استفاده می شود. در تماس با پوست باعث سوزش می شود و ممکن است سرطان زا باشد.
  • متیلن کلراید: این ماده مشکوک به سرطان زایی است. و در صورت تماس با پوست یا غشاهای مخاطی می تواند خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کند.
  • کلروفلوئوروکربن‌ها : امروزه استفاده از این مواد به دلیل اثرات تخریب لایه لایه ازن محدود شده است.

با تحقیقات جدید و درک بیشتر در مورد آسیب‌هایی که مواد شیمیایی می‌توانند برای مصرف‌کنندگان و محیط‌زیست ایجاد کنند، بسیاری از شرکت‌ها جایگزین‌های امن‌تری پیدا کرده‌اند که هنوز هم مزایایی را که ما با مموری فوم  مرتبط می‌دانیم، ارائه می‌کنند.

مواد ضد اشتعال در تشک

طبق قانون، همه تشک ها باید دارای نوعی مانع آتش باشند. بنابراین، علاوه بر مواد شیمیایی که برای ساخت مموری فوم استفاده می شود، بسیاری از تشک های فوم حاوی مواد شیمیایی ضد شعله نیز هستند.

دی فنیل اترهای پلی برومینه (PBDEs) یکی از متداول‌ترین بازدارنده‌های آتش‌گیر بودند. آنها با ناباروری، سرطان، چاقی، و اختلالات رشدی مغز مرتبط هستند. و حتی ممکن است به اختلالات رشد عصبی کمک کنند. سایر مواد سمی که معمولاً برای تشک های نسوز استفاده می شوند عبارتند از اسید بوریک که ممکن است به اندام های تولید مثل آسیب برساند. و ترکیبات ملامین ، که می تواند حاوی فرمالدئید باشد.

تولیدکنندگان امروزی موظفند اطمینان حاصل کنند که محصولاتشان خطری برای مصرف کنندگان ندارد و اگر چنین کنند، این خطر به وضوح برچسب گذاری شده است. با این حال، آزمایش و تنظیم استفاده از مواد شیمیایی مختلف مورد استفاده در موانع آتش بسیار پیچیده است. بنابراین ممکن است برخی از بازدارنده‌های شیمیایی حاوی اجزای مضر باشند.

چه نوع محصولات مموری فوم به طور بالقوه سمی تر هستند؟

بسیاری از شرکت‌ها مواد شیمیایی خطرناک‌تری را در فرآیند تولید مموری  فوم حذف کرده‌اند. برخی شرکت‌ها ممکن است همچنان از آنها برای کاهش هزینه‌ها یا کاهش هزینه‌ها استفاده کنند. تشک‌های مموری فوم با کیفیت پایین که با قیمت‌هایی که برای واقعی بودن بیش از حد خوب به نظر می‌رسند. به احتمال زیاد حاوی سطوح بالاتری از مواد شیمیایی مضر هستند. به همین ترتیب، قبل از اینکه با خرید یک تشک مستعمل از یک دوست، چند دلار پس انداز کنید، این واقعیت را در نظر بگیرید که تشک‌های قدیمی‌تر ممکن است همچنان مواد شیمیایی مضری داشته باشند که شرکت‌های تشک در حال حاضر از آنها اجتناب می‌کنند.

اگرچه ممکن است هزینه اولیه بیشتری داشته باشد، بهترین گزینه برای جلوگیری از مواد شیمیایی سمی این است که از یک شرکت معتبر خرید کنید که در مورد نحوه ساخت تشک های خود شفاف است.

توجه کنید که تشک مموری فوم شما چه بویی متصاعد میکند؟

خارج شدن از گاز بوی نامطبوع ناشی از ترکیبات آلی فرار (VOCs) است که هنگام باز کردن یک تشک فوم جدید در هوا منتشر می شود. VOC ها بخشی اجتناب ناپذیر از فوم های پلی یورتان هستند. حتی آنهایی که حاوی درصدی از مواد گیاهی هستند. با این حال، فوم‌های با کیفیت پایین‌تر ممکن است بوهای خروجی قوی‌تری داشته باشند.

علاوه بر بوی نامطبوع، برخی از افراد ممکن است سوزش چشم، بینی و گلو را از VOCs تجربه کنند. خبر خوب این است که معمولا در عرض چند ساعت تا چند روز از بین می روند. اگر بو شما را آزار می دهد، ممکن است بخواهید تشک جدید خود را در اتاقی مجزا و دارای تهویه مناسب باز کنید. پوشش آن را بردارید و اجازه دهید قبل از آوردن آن به اتاق خوابتان از گاز خارج شود.

آیا مموری فوم ایمن است؟

بسیاری از مردم سال‌ها هر شب روی تشک مموری  فوم می‌خوابند و هیچ عارضه‌ای ندارند. حتی زمانی که از مواد شیمیایی بالقوه مضر استفاده می شود، این مواد در طول فرآیند تولید خطر بیشتری دارند. با این حال، هنگام انتخاب تشک مموری  فوم باید به چند نکته توجه داشت ، زیرا همه مموری فوم ها برابر نیستند.

قوانین و استانداردها به طور مداوم به روز می شوند. زیرا ما در مورد عوارض جانبی مواد شیمیایی که معمولاً برای تولید مموری  فوم استفاده می شود بیشتر می آموزیم. این بدان معناست که تشک‌های مموری  فوم جدیدتر به احتمال زیاد استانداردهای ایمنی بالاتری را رعایت می‌کنند. در حالی که تشک‌های قدیمی‌تر ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشند که دیگر استفاده نمی‌شوند. به همین ترتیب، تشک‌های ارزان‌تر به دلیل کاهش قیمت‌ها که ممکن است در کشورهایی با مقررات ضعیف اتفاق بیفتد، پتانسیل بیشتری برای سمی بودن دارند.

آیا باید در مورد استفاده از فوم نگران باشم؟

به طور کلی مموری  فوم بی خطر در نظر گرفته می شود. اما ممکن است برای افراد خاصی مانند کسانی که از آلرژی، آسم یا سایر بیماری های تنفسی رنج می برند، مشکل ایجاد کند. اگر به بوها بسیار حساس هستید، مموری  فوم نیز ممکن است شما را آزار دهد. والدین ممکن است ترجیح دهند از مواد طبیعی برای تشک کودکان خود استفاده کنند. و مموری  فوم برای کودکان خردسال یا نوزادان توصیه نمی شود زیرا برای کاهش خطر خفگی به سطح محکم تری نیاز دارند.

افرادی که مایل به اجتناب از مموری فوم  هستند می توانند جایگزین های طبیعی زیادی پیدا کنند. یک جایگزین محبوب، لاتکس طبیعی است. ماده‌ای که از شیره درختان به دست می‌آید. که دارای تنفس بهتر، بادوام و قوی‌تر از مموری فوم است. به ندرت، برخی از تخت های هیبریدی ممکن است یک هسته فنر داخلی را با لایه های راحتی مشتق شده طبیعی از پشم، پنبه یا پر ترکیب کنند.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

یائسگی و مشکلات خواب (قسمت اول)

بی حسی دست ها در هنگام خواب: چرا اتفاق می افتد و به چه معناست