07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

تا به حال توجه کرده اید که وقتی باران از آسمان می بارد ، حال و هوای شما نیز گاهی کاهش می یابد؟ مطمئناً ، نجاران آواز می خوانند ، “روزهای بارانی و جمعه ها همیشه ما رو غمگین می کند.” اما آیا واقعا باران می تواند روحیه شما را خراب کند؟

 

بله ، روزهای بارانی واقعا می توانند  روحیه شما را پایین بیاورند.

 

اگر هنگام باراش باران احساس غم می کنید ، تقصیر شما نیست: آب و هوای نامناسب می تواند بر احساسات شما تأثیر منفی بگذارد. طبق یک مطالعه ، نزدیک به 9 درصد مردم در گروه “نفرت باران” قرار می گیرند. این گروه در روزهایی که میزان بارندگی بیشتر است ، عصبانی تر و کمتر خوشحال هستند.

 

 

مطالعه دیگری نشان داد که باران حتی تعداد پست های منفی منتشر شده در فیس بوک را افزایش می

دهد.

 

 

دکتر تسیا اوانس (روانشناس بالینی) در سانفرانسیسکو (جایی که به طور متوسط 67 روز در سال باران می بارد) ، می گوید ، “وقتی هوا تاریک می شود ، قطعاً برخی از افراد حساسیت بیشتری به احساس تنهایی دارند یا پا وقتی بیرون از خانه بارانی می شود ، مشاهده تغییر روحیه – مانند احساس غم یا کاهش اعتماد به نفس – کاملاً معمول است. ”

 

 

اگر روحیه شما با هوای بارانی رو به کاهش است ، چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید؟

 

 

ایوانز می گوید حتی اگر در هنگام طوفان باران وسوسه شوید چراغ ها را خاموش کنید و به رختخواب بروید ، در عوض چراغ ها را روشن کنید. وی می گوید: “تحقیقاتی انجام شده است كه نور می تواند باعث افزایش سروتونین شود كه باعث افزایش روحیه می شود.”

 

جولیا سامتون  (روانپزشک )که نور درمانی را در عمل ارائه می دهد ، این توصیه را یک قدم فراتر می برد. او می گوید: “من مردم را تشویق می كنم كه واقعاً سعی كنند  بیرون ،راه بروند ، حتی وقتی هوا سرد و بارانی است. “حتی اگر به نظر نرسد که نور خاموش باشد ، شما هنوز هم در معرض اشعه ماورا بنفش قرار خواهید گرفت که می تواند به تنظیم ریتم شبانه روزی بدن و تقویت روحیه شما کمک کند.”

 

 

اوانز پیشنهاد می کند که به فعالیت های لذت بخشی بپردازید که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید ، مانند تماشای

یک فیلم شاد ، بازی کردن ، انجام کارهای هنری و هنری یا خواندن کتاب.

 

 

وقتی حالتان پایین است ، بلند شوید – به معنای واقعی کلمه. سامتون می گوید: “من مردم را به ورزش تشویق می کنم … این یک چیز بزرگ است.” “این به افراد نشاط می بخشد ، می تواند در عزت نفس [نقش داشته باشد] و اندورفین هایی را که تأثیر مثبتی بر روحیه دارند افزایش می دهد.  دراز بکشید یا موسیقی بگذارید و شروع به رقصیدن کنید.

 

سرانجام ، خود را در هوای بارانی منزوی نکنید ، ایوانز هشدار می دهد. وی خاطرنشان می کند: “وقتی مردم به تنهایی به سر می برند ، اوضاع خیلی بد و غیر واقعی تصور می کنند.” به جای مخفی شدن از باران در داخل منزل ، با دیگران ارتباط برقرار کنید و مطمئناً روحیه شما بهتر خواهد بود – مهم نیست که هوا چقدر تاریک باشد.

 

منبع:http://www.webmd.com

آیا می توان با غم غربت و دلتنگی کنار آمد؟ دانش مغز پاسخ می دهد!