07136476172 - 09172030360 [email protected]

شاید این یکی از سؤالات رایج در خصوص انجام تست خواب باشد. آیا بیمه تست خواب را تحت پوشش قرار می دهد؟ برای پاسخ به آن باید موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی را شرح داد. انواع طرح‌های بیمه تکمیلی بر اساس پوشش‌ها و سقف تعهدات آن‌ها طراحی و ارایه می‌شوند.

تست خواب یا پلی سومنوگرافی شاید گران به نظر رسد. تست خواب، ارزیابی یک شبه ای است که پزشکان برای تشخیص اختلالات خواب درخواست می دهند. در طول مطالعه، چرخه‌های REM، چرخه‌های غیر REM، سطح اکسیژن، حرکات چشم، نوار مغز و ضربان قلب همه توسط متخصصان خواب ارزیابی می شود که آیا مشکلی در طول خواب وجود دارد؟ شایع ترین اختلالات خواب که پزشکان ما در طول مطالعات خواب در بیماران پیدا می کنند، بی خوابی، آپنه خواب، سندرم پای بی قرار و نارکولپسی است.

بنابراین، اگر تست خواب پاسخگویی  سوالات مهم در مورد سلامت خواب بیمار باشد و برای ایجاد یک برنامه درمانی ضروری باشد. آیا بیمه پلی سومنوگرافی یا تست خواب را پوشش می دهد و اگر نه، هزینه مطالعات چقدر است؟

پوشش‌های بیمه تکمیلی برای تست خواب چگونه است؟

پوشش‌های این بیمه برای انجام تست خواب به صورت  خدمات پاراکلینیکی است.

هزینه های پاراکلینیک بیمه تکمیلی برای تست خواب؟

پاراکلینیک به معنای مجموعه خدمات درمانی مربوط به ناهنجاری‌ها و بیماری‌هایی که درحالت عادی مشخص نیستند. و با معاینه معمولی مشخص نمی‌شود و نیازمند بررسی‌های آزمایشگاهی و انجام تست های تشخیصی است.این هزینه‌ها توسط همه شرکت‌های بیمه ارائه نمی‌شود و به نوع طرح شرکت بیمه‌ای که انتخاب کردید بستگی دارد.

کدام نوع طرح شرکت بیمه تست خواب را پوشش می دهد؟

در صورتی که شما از طرح بیمه ای استفاده کرده باشید که هزینه های پاراکلینیک گروه دوم را شامل شود بیمه گر وظیفه دارد هزینه تست خواب را  تا سقف تعهدات خود پرداخت کند.

هزینه های پاراکلینیک گروه دوم شامل موارد زیر است:

  • تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفسی (اسپیرومتری)
  • نوارعضله (EMG)، نوارعصب (NCV)، نوارمغز (EEG)، نوار مثانه (سیستومتری یا سیستوگرام)
  •  شنوایی سنجی، بینایی سنجی، آنژیوگرافی چشم
  • جبران هزینه‌های خدمات آزمایشگاهی شامل آزمایش‌‌های تشخیص پزشکی، پاتولوژی یا آسیب‌ شناسی و ژنتیک پزشکی
  • انواع رادیوگرافی، نوار قلب، فیزیوتراپی
  •  هولترمانیتورینگ قلب
  •  تست خواب (پلی سومنوگرافی)
  • تمپانومتری، بادی باکس، تیلت پلتیسموگرافی، ارگواسپیرو متری
  • رینو ماتومتری، برونکوگرافی و تست متاکولین (PFT)

آيا بیمه تکمیلی هزینه تست خواب را می‌دهد؟

بیمه تکمیلی به‌ صورت انفرادی، خانوادگی یا گروهی توسط هریک از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود.  بیمه تکمیلی دارای طرح‌های مختلفی است که هریک سقف پوشش متفاوتی دارند. برخی از طرح های بیمه تقریبا به طور کامل هزینه تست خواب را به شما باز میگردانند.

باید توجه داشته باشید هزینه تست خواب،  توسط معاونت درمان مشخص می شود. شرکت‌های بیمه نیز همین مبالغ تعیین شده را به عنوان سقف پرداختی حق بیمه در نظر می گیرند. اگر به کلینیک خوابی مراجعه می کنید که هزینه تست خواب را بالاتر از تعرفه های تعیین شده مصوب از شما دریافت می کند، بیمه این ما‌به‌تفاوت را پوشش نخواهد داد. کلینیک خواب انستیتو سلامت مغز، با تعرفه های مصوب و بالاترین کیفیت آماده ارائه خدمات تست خواب می باشد (برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید)

سقف پرداخت هزینه تست خواب در بیمه تکمیلی چقدر است؟

سقف پرداخت هزینه تست خواب در بیمه تکمیلی با توجه به نوع بیمه و میزان پوشش انتخاب شما مشخص می‌شود.

نحوه دریافت هزینه تست خواب از بیمه تکمیلی به چه صورت است؟

برای دریافت هزینه تست خواب بیمه تکمیلی باید به یکی از شعب پرداخت خسارت مراجعه کرده تا هزینه‌های تست خواب را تا سقف تعهد شرکت بیمه دریافت کنید. در برخی از شرکت‌ها با توجه به شرایط فرانشیز، مبلغی از هزینه‌های صرف شده به بیمار بازگردانده نمی‌شود.

برای دریافت هزینه‌ تست خواب از بیمه تکمیلی باید مدارک خود را به شرکت بیمه ارائه دهید. کافی است نسخه پزشک برای تست خواب را به همراه جواب تست خواب به یکی از دفاتر بیمه طرف قرارداد برده و هزینه تست خواب را دریافت کنید. همچنین ممکن است بعضی از بیمه‌ها برای پرداخت خسارت، مدارک دیگری نیز از شما بخواهند، پس بهتر است پیش از مراجعه به دفاتر بیمه، با آنها تماس گرفته و درباره لیست مدارک مورد نیاز پرس‌وجو کنید.

آیا بیمه من تست خواب را پوشش می دهد؟

در صورتی که هنوز نمی داند که بیمه شما هزینه های تست خواب را پوشش میدهد یا خیر کافی از با دفتر مرکزی بیمه گر خود تماس گرفته و از کارشناس مرتبط سوال کنید که آیا شما تحت پوشش بیمه برای انجام تست خواب (پلی سومنوگرافی) هستید یا خیر؟

اگر بیمه شما هزینه تست خواب (پلی سومنوگرافی) را پوشش نمی دهد هزینه تست خواب چقدر است؟

اگرچه همیشه هوشمندانه است که با شرکت بیمه خود چک کنید که آیا بیمه شما هزینه‌های تست خواب را پوشش می‌دهند یا خیر. ممکن است بیمه شما این خدمات را پوشش ندهد. در این صورت هزینه تست خواب چقدر است؟ در این مقاله با جزییات بیشتر به آن پراخته ایم (کلیک کنید)

کلام آخر

فارغ از اینکه بیمه هزینه تست خواب را پوشش می دهد یا خیر باید به خاطر داشته باشیم خواب نه تنها به سلامت روان کمک می کند، بلکه برای سلامت جسمانی فرد نیز بسیار مهم است. کمبود خواب ناشی از اختلالات خواب باعث افزایش بیماری های قلبی و کلیوی، دیابت و فشار خون بالا می شود. همچنین خواب بی کیفیت شبانه می تواند بیداری شما را تحت تاثیر جدی خود قرار دهد.  تست خواب مشکل بیمار را مشخص می کند، و می تواند اولین گام در روند پیشگیری از پیچیده تر شدن این مشکل جدی شود.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

هزینه تست خواب چقدر است؟ واقعیت چیست؟

دکتر خوب برای اختلال خواب شیراز