07136476172 - 09172030360 [email protected]

مشکلات خواب مانند بی خوابی می تواند بر چندین جنبه از سلامتی شما از جمله عملکرد شناختی و سلامت روانی شما تأثیر بگذارد. آلپرازولام یک بنزودیازپین است که برای درمان برخی از شایع ترین مشکلات سلامت روان مانند اختلالات اضطراب و هراس استفاده می شود. اما آیا می توان از آن برای درمان اختلالات خواب و بی خوابی استفاده کرد؟ آیا آلپرازولام خواب آور است؟ درباره آلپرازولام برای خواب و سایر جایگزین های بی خوابی بیشتر بدانید.

آلپرازولام یک داروی افسردگی قوی است که می تواند باعث ایجاد احساس آرامش، هیپنوتیزم و خواب آلودگی شود. سوالی که زیاد پرسیده میشود این است که آیا آلپرازولام خواب آور است؟ اگر بین 20 تا 60 دقیقه قبل از خواب مصرف شود، مطمئناً می تواند به عنوان یک خواب آور موثر باشد. با این حال، ممکن است موثرترین گزینه برای مشکلات خواب طولانی مدت نباشد. مصرف دارو هایی مثل آلپرازولام و بیساری از بنزوذیازپین ها (کلونازپام، دیازپام…) و زولپیدم برای طولانی مدت میتواند خطرناک باشد در صورت نیاز به یک راه حل طولانی مدت از بسیاری از این داروها باید اجتناب شود. بنزوها پس از چند هفته استفاده مداوم می توانند وابستگی شیمیایی (اعتیاد) ایجاد کنند.

بعلاوه، اثرات آلپرازولام بر خواب مشکل دیگری نیز ایجاد می کند: که آن تحمل به دارو است. یک مطالعه خواب در سال 1987 پتانسیل این دارو را به عنوان یک داروی خواب بررسی کرد و دریافت که برای چند شب اول موثر بود، اما پس از یک هفته استفاده اثرات خواب آور آن کمتر شد. این به این دلیل است که بدن شما می‌تواند پس از استفاده مداوم، نسبت به اثرات آرام‌بخش دارو مقاومت کند.

آیا آلپرازولام خواب آور است؟ آلپرازولام همچنین نیمه عمری در حدود 11 تا 13 ساعت در فرمولاسیون های فوری رهش دارد. نیمه عمر یک دارو مدت زمانی است که بدن شما آن را پردازش می کند تا به نصف غلظت اولیه آن در جریان خون شما برسد. نیمه عمر اغلب نشان می دهد که چه مدت ممکن است اثرات آن را احساس کنید. اثرات ضد اضطراب آلپرازولام می تواند پس از شش ساعت از بین برود، اما ممکن است برخی از اثرات را برای مدت طولانی تری احساس کنید. هنگامی که از آن به عنوان خواب آور استفاده می کنید، ممکن است باعث احساس کسلی  در صبح پس از مصرف آن کنید. 

آیا آلپرازولام داروی خط اول برای بی خوابی است؟

داروی خط اول دارویی است که پزشک احتمالاً ابتدا در پاسخ به یک اختلال یا بیماری خاص تجویز می کند. به عنوان مثال، استامینوفن، داروی خط اول برای درد در نظر گرفته می شود. آلپرازولام ، همراه با سایر بنزودیازپین ها، اغلب به عنوان اولین دارو برای اختلالات اضطراب و هراس در نظر گرفته می شود، اگرچه گاهی اوقات از داروهای ضد افسردگی استفاده می شود.

چرا می توان از آلپرازولام برای خواب استفاده کرد؟

زاناکس یا آلپرازولام یک گزینه خط اول درمان بی خوابی نیست و ممکن است برای همه کسانی که برای خوابیدن به کمک نیاز دارند مفید نباشد. اما در برخی موارد می توان آن را تجویز کرد. پاسخ افراد به داروها متفاوت است و هیچ دارویی وجود ندارد که برای هر فردی موثر باشد. در حالی که آلپرازولام یک دارو خط اول برای درمان اختلالات خواب نیست، ممکن است برای افرادی که گزینه های دیگر را امتحان کرده اند مفید باشد. در بسیاری از موارد، یافتن درمان مناسب یک امر آزمون و خطا است که با کمک پزشک خود به آن دست پیدا خواهید کرد.

آیا آلپرازولام برای افراد مضطرب خواب آور است؟ آلپرازولام ممکن است برای درمان مشکلات خواب که ریشه در مسائل اضطراب یا حملات پانیک دارند استفاده شود. اختلالات اضطرابی و مشکلات خواب اغلب همزمان رخ می دهد. اگر علائمی مانند عصبی بودن، نگرانی و تحریک پذیری را تجربه کردید، ممکن است بخواب رفتن در شب سخت باشد. پرداختن به یک اختلال اضطرابی زمینه ای ممکن است به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند.

آیا آلپرازولام خواب آور می تواند خواب را بدتر کند؟

آلپرازولام یک داروی افسردگی است که می تواند به صورت موقت به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند، به خصوص اگر اختلال اضطرابی دارید. در بیشتر موارد تجویز شده توسط یک متخصص به درمان اضطراب و اختلالات خواب کمک می کند. با این حال، آلپرازولام می تواند خواب را بدتر کند اگر به دارو وابسته شوید. اگر دچار اعتیاد به آلپرازولام شوید، در صورت فراموش کردن یک دوز یا کاهش مصرف ممکن است نتوانید خوب بخوابید. از آنجایی که آلپرازولام همچنین می‌تواند باعث ایجاد تحمل نسبت به دارو پس از مصرف مداوم شود، ممکن است برای خوابیدن نیاز به افزایش دوز یا مصرف سایر داروهای ضد افسردگی داشته باشید.

آیا آلپرازولام خواب آور است؟ ترک آلپرازولام می تواند باعث بی خوابی برگشتی شود، و این زمانی است که بی خوابی عود می کند. در برخی موارد، بی خوابی و اضطراب در مرحله ترک می تواند بدتر از قبل باشد. علائم ترک معمولاً موقتی هستند، اما اگر سابقه اختلالات خواب دارید، ممکن است همچنان مشکلات خواب را تجربه کنید.

آیا آلپرازولام مورد سوء استفاده قرار می گیرد؟

آلپرازولام یکی از رایج‌ترین بنزودیازپین‌هایی است که مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است بعد از الکل جزو رایج‌ترین داروهای مورد سو استفاده افسردگی باشد. آلپرازولام پس از چند هفته استفاده منظم می تواند باعث تحمل و وابستگی شود. وابستگی می تواند خطر مشکلات مصرف مواد و اعتیاد را افزایش دهد. اعتیاد به آلپرازولام شباهت هایی با اعتیاد به الکل دارد. این می تواند بسیاری از بخش های زندگی شما از جمله سلامت و روابط شما را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که بی خوابی و سایر مشکلات خواب اغلب مشکلات مزمنی هستند، استفاده طولانی مدت از آلپرازولام برای درمان بی خوابی ممکن است توسط پزشکان توصیه نشود.

اگر آلپرازولام مناسب بیخوابی نیست چه راهکار جایگزینی وجود دارد؟

آلپرازولام یک داروی خط اول برای اختلالات خواب در نظر گرفته نمی شود. گزینه های زیادی برای درمان بی خوابی وجود دارد. اولین اقدام، بررسی بهداشت خواب است، اصطلاحی که برای توصیف عادات سالمی که خواب با کیفیت را ارتقا می‌دهند، استفاده می‌شود. همچنین ممکن است از درمان های رفتاری طراحی شده برای رفع مشکلات خواب استفاده کنید. در صورت نیاز به دارو، چندین گزینه در دسترس است.

با این حال دقیق ترین راهکار برای حل اختلال بیخوابی مراجعه به پزشک متخصص خواب است. پزشک معمولا برای تشخیص نوع اختلال خواب شما از تست خواب استفاده میکند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تست خواب کلیک کنید

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

هزینه تست خواب چقدر است؟ واقعیت چیست؟