07136476172 - 09172030360 [email protected]

افراد مبتلا به ام اس ممکن است متوجه شوند که شعله ور شدن علائم آنها به شرایط آب و هوایی خاصی مرتبط است. برای اکثر افراد مبتلا به ام اس، ممکن است زندگی در آب و هوای معتدل بدون درجه حرارت شدید یا سرد ترجیح داده شود. اما آب هوای مناسب برای افراد مبتلا به ام اس چگونه است؟

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری عصبی است که باعث درد، تاری دید و عدم هماهنگی عضلات می شود. افراد مبتلا به ام اس می دانند که علائم اغلب بسیار متفاوت است. برخی ممکن است متوجه شوند که علائم آنها زمانی که در آب و هوای بسیار سرد قرار دارند تشدید می شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که آب و هوای گرم علائم آنها را بیشتر تشدید می کند. شناسایی بهترین آب و هوا برای گذراندن بیشتر زمان ممکن است یکی از راه‌های تکمیل برنامه درمانی شما باشد.

آب هوای مناسب برای افراد مبتلا به ام اس برای زندگی بصورت واحد وجود ندارد، اما تحقیقاتی وجود دارد که بینشی در مورد اینکه چگونه دمای شدید ممکن است بر وضعیت شما تأثیر بگذارد، وجود دارد.

محرک های ام اس که وضعیت شما را بدتر میکند

اگر مبتلا به ام اس هستید بهترین آب و هوا چیست؟

بین 60% و 80%  افراد مبتلا به ام اس علائم حساس به دما دارند. برای این افراد، علائم می تواند به طور موقت به دلیل افزایش یا کاهش دمای بدن بدتر شود. حتی خیلی کوچک تغییر دما  (حدود نیم درجه) می تواند توانایی اعصاب مبتلا به ام اس را برای انتقال سیگنال ها به مغز شما محدود کند.

اکثر افراد مبتلا به ام اس که به دما حساس هستند تحت تأثیر هوای گرم یا مرطوب قرار می گیرند. احساس شعله ور شدن علائم در نتیجه حضور در خارج از منزل در دمای سرد کمتر رایج است. به همین دلیل، گاهی اوقات آب و هوای با دمای ملایم تا خنک برای مدیریت علائم ام اس بهتر توصیه می شود.

آب هوای مناسب برای افراد مبتلا به ام اس

چرا اگر مبتلا به ام اس هستید، آب و هوای سردتر ممکن است بهتر باشد؟

به احتمال زیاد علائم ام اس به دلیل افزایش دمای بدن به جای کاهش دمای بدن به طور موقت بدتر می شود. تغییرات بینایی ام اس مرتبط با افزایش دمای بدن شما حتی یک نام به اسم پدیده Uhthoff بالینی دارد .

اگر در آب و هوایی زندگی می کنید که رطوبت کمتری دارد و دماهای پایین تری دارد، احتمال اینکه چند روز در سال باعث تشدید علائم شود، کمتر است.

مهم است که به یاد داشته باشید که افزایش علائم ناشی از هوای گرم موقت است. و تا آنجا که ما می دانیم، هر بار که دمای بدن به دلیل بیرون رفتن، ورزش یا تب بالا میرود، باعث پیشرفت ام اس نمیشود.

همچنین مهم است که بدانید گرما همه را به یک شکل تحریک نمی کند و سرما می تواند مشکلات خاص خود را ایجاد کند. برخی از  مبتلایان به ام اس در دمای سردتر، اسپاستیسیتی و درد را بیشتری درک میکنند.

آب هوای مناسب برای افراد مبتلا به ام اس

نکاتی برای مقابله با مولتیپل اسکلروزیس اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید

اگر محل زندگی شما، سالانه بیش از 20 اینچ بارندگی داشته باشد و دمای هوا در گرمترین 6 ماه سال به طور مداوم بالای 73 درجه فارنهایت (22.7 درجه سانتیگراد) باشد، “گرم و مرطوب” در نظر گرفته می شود. این نوع آب و هوا ممکن است به احتمال زیاد باعث افزایش موقت علائم ام اس شود.

اگر در آب و هوای گرم‌تری زندگی می‌کنید و جابه‌جایی مکان گزینه‌ی دردسترس نیست، تنظیماتی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش تأثیر گرما بر علائم خود انجام دهید.

برخی از ایده ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • هیدراته بمانید و تا حد امکان نوشیدنی های سرد یا خنک بنوشید .
  • زمانی که دما بالاتر می رود، زمان خود را در خارج از منزل محدود کنید.
  • سرمایه گذاری روی جلیقه خنک کننده را در نظر بگیرید .
  • فعالیت بدنی را کنار نگذارید، اما ببینید آیا می توانید در یک استخر آب خنک ورزش کنید.
  • زمانی که احساس کردید دمای داخلی شما شروع به افزایش می کند، دوش ولرم بگیرید.

یک متخصص ام اس که در منطقه آب و هوایی شما زندگی می کند نیز ممکن است ایده های منطقه ای خاص برای شما داشته باشد تا گرما را شکست دهید.

آیا ام اس یک بیماری خود ایمنی است؟

اگر مبتلا به ام اس هستید چگونه بهترین آب و هوا را برای خود انتخاب کنید

ممکن است برای کاهش علائم ام اس خود به آب و هوای دیگری بروید. اگر به انجام این کار فکر می کنید، ابتدا باید چند نکته را در نظر بگیرید.

همه به یک شکل تحت تأثیر گرما قرار نمی گیرند. اگر فکر می کنید که شعله ور شدن علائم شما به طور مستقیم با گذراندن وقت در خارج از خانه در دماهای گرمتر مرتبط است، نقل مکان به یک آب و هوای سردتر ممکن است کمک کند. با این حال، اگر به تازگی مبتلا به ام اس تشخیص داده شده‌اید، یا اگر گرما تاکنون بر علائم ام‌اس تأثیری نداشته است، ممکن است حرکت فوری بر اساس تشخیص شما ضروری نباشد.

همچنین باید مزایا و معایب هر جابجایی را به دقت بسنجید. اگر در حال حاضر بین افرادی هستید که نحوه تاثیر ام اس بر زندگی شما را درک می کنند، ممکن است منطقی باشد که در همان مکان بمانید.

سوالات متداول

آیا گرما روی همه کسانی که ام اس دارند به یک شکل تاثیر می گذارد؟

خیر. برخی از افراد متوجه می‌شوند که وقتی دمای بدنشان حتی اندکی افزایش می‌یابد، علائم درد، اسپاستیسیته و تاری دید به‌طور محسوسی بدتر می‌شود. این مورد شایع است، اما برای همه مبتلایان به ام اس اتفاق نمی افتد. محققین  تخمین زده می شود که بیش از 20 درصد از افراد مبتلا به ام اس ممکن است هیچ گونه حساسیت دما را در ارتباط با علائم خود تجربه نکنند.

آب هوای مناسب برای افراد مبتلا به ام اس

آیا گرما باعث آسیب عصبی در افراد مبتلا به ام اس می شود؟

نه. افزایش دمای بدن شما ممکن است باعث تشدید علائم شود، اما این موقتی است. تا آنجا که محققان می دانند، قرار گرفتن در معرض گرما باعث پیشرفت سریعتر ام اس شما نمی شود.

آیا آب و هوای سرد همیشه برای افرادی که ام اس دارند بهتر است؟

آب و هوای سرد می تواند برای برخی از افراد مبتلا به ام اس بهتر باشد، اما برخی از افراد مبتلا به ام اس هستند که به دلیل قرار گرفتن در معرض دمای سرد علائمی را تجربه می کنند. اسپاستیسیتی، به ویژه، برای برخی افراد با قرار گرفتن در معرض سرما مرتبط است. تخمین زده می شود که حدود 15 درصد  افراد مبتلا به ام اس حساسیت به سرما را تجربه می کنند که علائم آنها را به طور موقت بدتر می کند. تا به امروز، داده‌های مربوط به تأثیر سرما بر ام‌اس به اندازه آنچه می‌دانیم درباره تأثیر گرما بر ام‌اس جامع نیست.

خلاصه

افرادی که مبتلا به ام اس هستند اغلب حساسیت به دما را تجربه می کنند که می تواند به طور موقت علائم آنها را بدتر کند. افزایش دمای بدن بیشتر از کاهش دمای بدن باعث این اثر می شود. رطوبت نیز می تواند بخشی از معادله باشد. به همین دلیل، برخی از افراد مبتلا به ام اس برای کمک به مدیریت علائم خود به آب و هوای سرد یا خشک نقل مکان می کنند.

اگر نگران تأثیر آب و هوا بر ام اس خود هستید، باید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. آن‌ها ممکن است ایده‌ها و استراتژی‌های درمانی دیگری داشته باشند که می‌توانند به شما کمک کنند تا تأثیرات نوسان دما را به صورت روزانه به حداقل برسانید.

واحد ارزیابی و تشخیص