07136476172 - 09172030360 [email protected]

اختلالاتی هستند که با هم در یک فرد به طور همزمان رخ می دهند. به عنوان مثال، ممکن است فردی دارای اختلال دوقطبی و اختلال اضطراب باشد. اختلال دوقطبی گاهی اوقات می تواند با اختلال وسواس فکری-اجباری یا OCD رخ دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین این بیماری ها و نحوه درمان آنها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

اختلال وسواس فکری اجباری چیست؟

اختلال وسواس فکری-اجباری یک اختلال سلامت روان است که در آن فرد بارها و بارها افکار مزاحمی را تجربه می کند که او را وادار می کند تا اقدامی را انجام دهد تا این افکار را خنثی کند. در این مورد، افکار مزاحم مکرر، وسواس فکری و تشریفاتی هستند که انجام می دهند. سعی کنید افکار را که اجبار هستند متعادل کنید.

معمولاً این وسواس‌ها مربوط به حفظ نظافت یا دوری از میکروب‌ها و بیماری‌ها یا شک در انجام کاری مانند خاموش کردن اجاق گاز است. این افکار و اعمال بیش از حد تکرار میشود و در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند.

علائم OCD

علائم شایع OCD عبارتند از:

کمال گرایی، یا نیاز به نظم کامل
افکار ناخواسته پرخاشگری، جنسی، مذهبی یا آسیب زننده
ترس بیش از حد از میکروب


بررسی بیش از حد برای دیدن اینکه آیا کاری انجام شده است یا خیر
تمیز کردن بیش از حد یا شستن دست ها
شمردن کارهای روتین دار

اختلال دوقطبی چیست؟

اختلال دوقطبی یک اختلال سلامت روان است که شامل نوسانات بین مانیا یا هیپومانیا است که اغلب متناوب با دوره‌های افسردگی شدید است. آنقدر شدید که به عنوان یک اپیزود دوقطبی در نظر گرفته شود. حتی اگر مراحل بین دوره ها سال ها طول بکشد، اختلال دوقطبی یک بیماری مادام العمر است.

علائم دوقطبی

علائم شایع اختلال دوقطبی عبارتند از:

تغییر در اشتها یا وزن
تغییرات در خواب، خواب آلودگی و میزان سطح انرژی
نوسانات بین احساس بسیار شاد و بسیار غمگین
احساس در قله بودن در طی مراحل شادی شدید
احساس بی قراری یا پوچی در طول مراحل غم و اندوه شدید
صحبت کردن بیش از حد و سریع یا خیلی کم و آهسته در مراحل مختلف
نوسانات در علاقه و توانایی انجام فعالیت ها یا اجتماعی بودن
تغییرات در میل جنسی و سطح فعالیت جنسی
بین احساس بسیار بالا بودن و بسیار کم ارزش بودن جابه جا می شوند

ارتباط بین OCD و دوقطبی چیست؟

ارتباط بین OCD و اختلال دوقطبی کاملاً مشخص نیست، و بحث هایی در میان متخصصان سلامت روان در مورد نحوه ارتباط آنها وجود دارد. علائم معمولا با هم دیده می شوند. به طور کلی تصور می شود که OCD و اختلال دوقطبی دو وضعیت جداگانه هستند، اگرچه در برخی موارد ممکن است یک رابطه ژنتیکی به هم پیوسته وجود داشته باشد.

تشخیص و شیوع

حدود 2.3 میلیون نفر در ایالات متحده به اختلال دوقطبی مبتلا هستند. حدود 2.2 میلیون بزرگسال در ایالات متحده به اختلال وسواس فکری اجباری مبتلا هستند.

اختلال دوقطبی و OCD و وقتی که هر دو با هم رخ می دهند می تواند توسط یک متخصص در سلامت روان، مانند یک روانشناس یا روانپزشک، تشخیص داده شود. این کار با ارزیابی علائم و چگونگی تأثیر آن علائم بر زندگی روزمره در طول زمان انجام می شود.

درمان اختلالات روانی همراه با هم

درمان چند اختلال روانی با هم، چالشی فراتر از درمان یک اختلال به تنهایی است. به این دلیل که برخی از درمان‌های یک بیماری ممکن است وضعیت دیگری را بدتر کند، یا به این دلیل که درمان‌های یکی می‌تواند با دیگری تداخل داشته باشد. به عنوان مثال، مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین یا SSRI ها اغلب برای درمان OCD استفاده می‌شوند، اما خطر دوره‌ها و علائم شیدایی دوقطبی را افزایش می‌دهند.

درمان OCD

اختلال وسواس اجباری با داروهای تجویزی و روان درمانی یا هر دو با هم درمان می شود. برای داروهای تجویزی، معمولاً از مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین استفاده می شود. درمان شناختی رفتاری، یا CBT، نیز اغلب استفاده می شود، به ویژه به عنوان یک نوع درمان رفتاری شناخته شده به عنوان مواجهه و پیشگیری از پاسخ (ERP).

(درباره درمان شناختی رفتاری بیشتر بدانید)

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال یا TMS یک درمان جدیدتر برای OCD است که همراه با سایر گزینه های درمانی در حال مطالعه است.

درمان اختلال دوقطبی

مانند OCD، اختلال دوقطبی را می توان با داروهای تجویزی یا روان درمانی یا ترکیبی از این دو درمان کرد. برای داروهای تجویزی، تثبیت کننده های خلق و خو و آنتی سایکوتیک های نسل دوم، به همراه داروهای اضافی احتمالی برای درمان علائم خاص دوقطبی، عموما استفاده می شود. درمان شناختی-رفتاری و آموزش روانی ممکن است به عنوان روش های روان درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این، درمان های جدیدتری به نام درمان بین فردی و اجتماعی یا IPSRT و درمان متمرکز بر خانواده وجود دارد که برای اختلال دوقطبی طراحی شده است. همچنین ممکن است از تحریک الکتریکی نیز استفاده شود.

فراتر از داروها و روان درمانی، روش های مقابله ای مانند ورزش و مکمل ها می تواند کمک کننده باشد.

درمان هر دو حالت با هم

هنگام درمان اختلال دوقطبی و OCD همراه با هم، قبل از درمان OCD، خلق و خو باید با داروهای تثبیت کننده خلق تثبیت شود. ترکیبی از تثبیت کننده های خلق و داروهای ضد افسردگی، از جمله SSRI ها، می تواند برای درمان اختلال دوقطبی نوع II و OCD استفاده شود.

با این حال، SSRI ها به طور بالقوه می توانند دوره های شیدایی یا چرخه خلقی را در بیماری دوقطبی افزایش دهند.

روان درمانی در کنار داروها توصیه می شود و سایر روش های مقابله نیز می توانند مفید باشند.

خلاصه

اختلال دوقطبی و اختلال وسواس فکری-اجباری یا OCD می توانند با هم بروز یابند. اختلال دوقطبی شامل نوسانات بین دوره های افسردگی و دوره های شیدایی است، در حالی که OCD شامل افکار مزاحم بیش از حد و پاسخ های رفتاری به آن افکار است. هر دو بیماری، که به طور جداگانه یا با هم رخ می دهند، می توانند توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند روانشناس یا روانپزشک با ارزیابی علائم و نحوه تأثیر آنها بر زندگی روزمره در طول زمان تشخیص داده شوند.

درمان بیماری دوقطبی و OCD همزمان می تواند چالش هایی را ایجاد کند. با این حال، درمان موفقیت آمیز امکان پذیر است و افرادی که علائم هر دو را دارند گزینه هایی برای مدیریت علائم خود دارند. گزینه های درمانی شامل داروها، روان درمانی، روش های مقابله یا ترکیبی از این گزینه ها است.

حرف آخر

تشخیص و زندگی با یک بیماری روانی می تواند سخت باشد. تشخیص دوم ممکن است طاقت فرسا باشد. اگر به شما تشخیص داده شده است که OCD و اختلال دوقطبی دارید، یا فکر می کنید ممکن است هر دو را تجربه کنید، تنها نیستید. کمک در دسترس است، و گزینه های درمانی برای کمک به حداقل رساندن علائم و افزایش کیفیت زندگی وجود دارد. با یک متخصص حوزه سلامت روان مانند روانشناس یا روانپزشک صحبت کنید تا در مورد بهترین گزینه های درمانی برای شما تصمیم بگیرند.

انستیتو سلامت مغز دانا با ارائه جدیدترین و موثرترین تکنیک ها برای درمان و مدیریت علائم این اختلالات میتواند به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان تماس بگیرید یا سایت ما را ببینید.

 

سوالات متداول

چه بیماری های همراه با اختلال دوقطبی میتوانند باشند؟

علاوه بر OCD، برخی از نمونه‌هایی از بیماری‌های همراه که با اختلال دوقطبی مرتبط هستند عبارتند از: اختلال اضطراب، اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)، اختلالات مصرف مواد مخدر یا الکل، و اختلالات خوردن.

چه چیزی باعث OCD می شود؟

کاملاً مشخص نیست که چه چیزی باعث OCD می شود. با این حال، ممکن است در اثر تجارب آسیب زا یا انواع خاصی از عفونت ها در دوران کودکی ایجاد شود. عوامل دیگر عبارتند از ژنتیک، تفاوت در مکانیسم مغزی و استرس.

آیا دوقطبی باعث رفتار اجباری می شود؟

اختلال دوقطبی و اختلال وسواس فکری جبری میتوانند با هم بروز پیدا کنند. با این حال، رابطه آنها پیچیده است.

18 مورد برای درک بهتر افراد دچار اختلال وسواسی اجباری(OCD)

داشتن رابطه عاطفی سالم و ازدواج با فرد دچار دوقطبی

6 راهکار برای کنترل علائم اختلال دوقطبی

 

منابع

  1. American Psychological Association. Comorbidity.
  2. PENG D, JIANG K. Comorbid bipolar disorder and obsessive-compulsive disorderShanghai Arch Psychiatry. 2015;27(4):246-248. doi:10.11919/j.issn.1002-0829.215009
  3. American Psychological Association. Obsessive-compulsive disorder.
  4. American Psychological Association. Bipolar disorder.
  5. https://www.verywellhealth.com/ocd-and-bipolar-disorder-5209510
  6. Mental Illness Policy Org. Bipolar disorder (manic-depressive illness).
  7. Anxiety and Depression Association of America. Facts and statistics.
  8. National Institute of Mental Health. Obsessive-compulsive disorder. Updated October 2019.
  9. National Institute of Mental Health. Bipolar disorder. Updated October 2018.