07136476172 - 09172030360 [email protected]

ویتامین B12 که به نام کوبالامین نیز شناخته می شود، یک ویتامین ضروری است که بدن شما به آن نیاز دارد. اما نمی تواند آن را تولید کند. این ماده به طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می‌شود. اما به برخی غذاها نیز اضافه می‌شود. و به عنوان مکمل خوراکی یا تزریقی در دسترس است. ویتامین B12 نقش های زیادی در بدن شما دارد. از عملکرد طبیعی سلول های عصبی شما پشتیبانی می کند و برای تشکیل گلبول های قرمز خون و سنتز DNA مورد نیاز است . برای اکثر بزرگسالان، مقدار توصیه شده مصرف روزانه (RDI) 2.4 میکروگرم است. اگرچه برای زنان باردار یا شیرده بیشتر است. ویتامین B12 ممکن است به طرق چشمگیری برای بدن شما مفید باشد. مانند افزایش انرژی، بهبود حافظه و کمک به پیشگیری از بیماری قلبی.

در اینجا 9 مزیت سلامتی ویتامین B12 که همگی بر اساس علم هستند، آورده شده است.

1. به تشکیل گلبول های قرمز خون و پیشگیری از کم خونی کمک می کند

ویتامین B12 نقش حیاتی در کمک به بدن شما برای تولید گلبول های قرمز دارد.

سطوح پایین ویتامین B12 باعث کاهش تشکیل گلبول های قرمز و جلوگیری از رشد مناسب آنها می شود.

گلبول های قرمز سالم کوچک و گرد هستند، در حالی که در موارد کمبود ویتامین B12 بزرگتر و معمولاً بیضی شکل می شوند.

به دلیل این شکل بزرگتر و نامنظم، گلبول های قرمز نمی توانند با سرعت مناسب از مغز استخوان به داخل جریان خون حرکت کنند. و باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود.

وقتی کم خون هستید، بدن شما گلبول های قرمز کافی برای انتقال اکسیژن به اندام های حیاتی شما ندارد. این می تواند علائمی مانند خستگی و ضعف را ایجاد کند.

خلاصه

ویتامین B12 در تشکیل گلبول های قرمز خون نقش دارد. وقتی سطح ویتامین B12 خیلی کم باشد، تولید گلبول های قرمز تغییر می کند. و باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود.

2. ممکن است از نقایص اصلی مادرزادی جلوگیری کند

سطح کافی  B12 برای یک بارداری سالم بسیار مهم است.

مطالعات نشان می دهد که مغز و سیستم عصبی جنین برای رشد مناسب به سطح کافی B12 از مادر نیاز دارد.

کمبود ویتامین B12 در مراحل اولیه بارداری ممکن است خطر نقایص مادرزادی مانند نقص لوله عصبی را افزایش دهد. علاوه بر این، کمبود B12 مادر ممکن است به زایمان زودرس یا سقط جنین منجر شود.

یک مطالعه نشان داد که زنانی که سطح  B12 آنها کمتر از 250 میلی گرم در دسی لیتر است، سه برابر بیشتر از زنانی که سطح ویتامین B12 آنها کافی بود، احتمال تولد فرزندی با نقص مادرزادی داشتند.

برای زنان با کمبود ویتامین B12 و سطوح زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر، این خطر 5 برابر بیشتر از زنان با سطوح بالای 400 میلی گرم در دسی لیتر بود.

خلاصه

سطح مناسب ویتامین B12 کلید یک بارداری سالم است. آنها برای پیشگیری از نقایص مادرزادی مغز و نخاع مهم هستند.

3. ممکن است از سلامت استخوان حمایت کند و از پوکی استخوان جلوگیری کند

حفظ سطح کافی ویتامین B12 ممکن است از سلامت استخوان شما حمایت کند . یک مطالعه بر روی بیش از 2500 بزرگسال نشان داد که افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 نیز تراکم استخوانی کمتر از حد طبیعی داشتند.

استخوان هایی با کاهش تراکم مواد معدنی می توانند به مرور زمان ظریف و شکننده شوند که منجر به افزایش خطر پوکی استخوان می شود.

مطالعات دیگر همچنین ارتباط بین سطوح پایین ویتامین B12 و سلامت ضعیف استخوان و پوکی استخوان، به ویژه در زنان را نشان داده است.

خلاصه

ویتامین B12 ممکن است نقش حیاتی در سلامت استخوان شما داشته باشد. سطوح پایین این ویتامین در خون با افزایش خطر پوکی استخوان مرتبط است.

4. ممکن است خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد

دژنراسیون ماکولا یک بیماری چشمی است که عمدتاً بینایی مرکزی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

حفظ سطوح کافی ویتامین B12 ممکن است به جلوگیری از خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا مرتبط با افزایش سن کمک کند.

محققان بر این باورند که مکمل ویتامین B12 ممکن است هموسیستئین را کاهش دهد. نوعی اسید آمینه که در جریان خون شما وجود دارد.

افزایش سطح هموسیستئین با افزایش خطر دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن مرتبط است.

مطالعه ای بر روی 5000 زن 40 ساله یا بالاتر به این نتیجه رسید که مکمل ویتامین B12، همراه با اسید فولیک و ویتامین B6 ممکن است این خطر را کاهش دهد.

گروهی که این مکمل ها را به مدت هفت سال دریافت کردند، در مقایسه با گروه دارونما، موارد کمتری از دژنراسیون ماکولا داشتند. خطر ابتلا به هر نوع بیماری 34 درصد کمتر بود، در حالی که برای انواع شدیدتر 41 درصد کمتر بود.

در نهایت، مطالعات بیشتری برای درک کامل نقش ویتامین B12 در ارتقای سلامت بینایی و جلوگیری از دژنراسیون ماکولا مورد نیاز است.

خلاصه

حفظ سطوح کافی ویتامین B12 باعث کاهش سطح هموسیستئین در خون شما می شود. این ممکن است به جلوگیری از ایجاد دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن کمک کند.

5. ممکن است خلق و خوی و علائم افسردگی را بهبود بخشد

ویتامین B12 ممکن است خلق و خوی شما را بهبود بخشد. تاثیر ویتامین B12 بر خلق و خو هنوز به طور کامل شناخته نشده است. این ویتامین نقش حیاتی در سنتز و متابولیسم سروتونین، یک ماده شیمیایی مسئول تنظیم خلق و خو ایفا می کند.

بنابراین، کمبود ویتامین B12 ممکن است منجر به کاهش تولید سروتونین شود که ممکن است باعث خلق افسرده شود.

مطالعات استفاده از مکمل های ویتامین B12 را برای بهبود علائم افسردگی در افراد دارای کمبود این ویتامین تایید می کند.

یک مطالعه در افراد مبتلا به افسردگی و سطوح پایین ویتامین B12 نشان داد که افرادی که هم داروهای ضدافسردگی و هم ویتامین B12 دریافت کرده‌اند در مقایسه با افرادی که به تنهایی با داروهای ضدافسردگی درمان می‌شوند، احتمالاً علائم افسردگی را بهبود می‌بخشند. (منبع).

مطالعه دیگری نشان داد که کمبود  B12 با دو برابر خطر افسردگی شدید مرتبط است.

علاوه بر این، سطوح بالای ویتامین B12 با نتایج درمانی بهتر و افزایش احتمال بهبودی از اختلال افسردگی اساسی (MDD) مرتبط است.

اگرچه مکمل‌های  B12 ممکن است به بهبود خلق و خو و افسردگی در افراد مبتلا به کمبود کمک کند، تحقیقات در حال حاضر نشان نمی‌دهد که این مکمل‌ها همان اثر را در افرادی که سطح B12 طبیعی دارند، داشته باشند.

خلاصه

B12 برای تولید سروتونین، یک ماده شیمیایی مسئول تنظیم خلق و خو، مورد نیاز است. مکمل های  B12 ممکن است به بهبود خلق و خوی افراد مبتلا به کمبود موجود کمک کند.

6. ممکن است با جلوگیری از از دست دادن نورون ها برای مغز شما مفید باشد

کمبود ویتامین B12 با از دست دادن حافظه به خصوص در افراد مسن مرتبط است.

این ویتامین ممکن است در جلوگیری از آتروفی مغز که از بین رفتن نورون های مغز است. و اغلب با از دست دادن حافظه یا زوال عقل همراه است، نقش داشته باشد.

یک مطالعه در افراد مبتلا به زوال عقل در مراحل اولیه نشان داد که ترکیبی از  B12 و مکمل‌های اسید چرب امگا 3 زوال ذهنی را کاهش می‌دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که حتی سطح ویتامین B12 در سطح پایین می تواند به عملکرد ضعیف حافظه کمک کند. در نتیجه، مکمل این ویتامین ممکن است حافظه را بهبود بخشد. حتی در صورت عدم وجود کمبود تشخیص داده شده بالینی.

تحقیقات بیشتری برای نتیجه گیری صحیح در مورد تأثیر مکمل های  B12 بر حافظه و عملکرد شناختی مورد نیاز است.

خلاصه

ویتامین B12 ممکن است به جلوگیری از آتروفی مغز و از دست دادن حافظه کمک کند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا نتیجه گیری شود که آیا مکمل این ویتامین می تواند حافظه را در افرادی که کمبود ندارند بهبود بخشد یا خیر.

ادامه فواید مهم این ویتامین را در قسمت دوم این مقاله بخوانید.

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

بهترین غذا ها برای تقویت مغز و حافظه (قسمت اول)

بدترین غذا‌ها برای مغز (قسمت اول)