07136476172 - 09172030360 [email protected]

9 راه کمک وقتی یکی از عزیزانمان افسردگی دارد.

دشوار است که زمانیکه یکی از عزیزانمان دچار افسردگی است، احساس بی یاور بودن نکنیم. اما روش هایی برای حمایت و کمک به فرد افسرده وجود دراد:

کمک به عزیزی که دچار افسردگی است، نیاز به صبوری زیادی دارد. بسیاری از کار هایی که برای کمک به این فرد انجام می دهیم ممکن است نتیجه ندهد.

زمانی که کلمات امید بخشی که به فرد افسرده می گوییم بی جواب می ماند یا دعوت ها رد می شود، بسیاری از ما یا خودمان را  برای کمک نکردن به حد کافی سرزنش می کنیم یا فرد افسرده را مقصر حال بدش می دانیم. برای یک شخص افسرده ممکن است دشوار باشد که بر علائم غلبه کند اما همیشه چندین راه برای کمک وجود دارد:

  1. شنونده باشید.

شنونده بودن و فراهم کردن حمایت عاطفی، از این نظر بسیار مهم است که اکثر افراد افسرده ،گوشه گیر و کناره گیر می شوند. برای کمک به فرد افسرده، با همدلی شنونده باشید. یعنی خود را جای شخص تصور کنید و با گرمی و شفقت با او رفتار کنید. تلاش نکنید شرایط را ” تعمیر کنید” یا به فرد افسرده بگویید چه طور فکر یا احساس کند.

  1. در مورد افسردگی تحقیق کنید و این بیماری را بشناسید.

حمایت از شخص افسرده به معنی شناخت دقیق این بیماری نیز هست. بیماری را بشناسید و علائم آن را بدانید.مهم است که به افسردگی به عنوان یک بیماری بالینی نگاه کنید. و این را به یاد داشته باشید که گرچه شما علائم را می دانید ، این موضوع بسیار متفاوت از تجربه کردن آن علائم است.

  1. کمک کنید شخص یک درمانگر مناسب پیدا کند.

این کار ممکن است برای شخص افسرده بسیار دشوار باشد که تلفن را بردارد و وقت اول را از پزشک درمانگر بگیرد.

اما شما می توانید با کمک به پیدا کردن درمانگر به فرد کمک کنید. همچنین اگر  شخص با درمانگر اول ارتباط خوبی برقرار نکرد، مهم است آنقدر ادامه دهید تا درمانگر مناسب پیدا شود.

  1. مثبت باشید.

شریک شدن در زندگی فرد افسرده، حتی اگر هیچ صحبت خاصی هم نکنید کمک بزرگی به شخص افسرده است. کلید حمایت در افسردگی، این است که نگرش مثبت و تشویقی خود را حفظ کنید. مهم است که فرد را مسخره یا سرزنش نکنید. فقط حضور خود را حفظ کنید. شاید فکر کنید حتما لازم است حرف تاثیرگذاری به او بزنید که خلقش را بهبود ببخشید؛ اما  نمی توانید. اجازه دهید درمانگر این مسئولیت را بر عهده بگیرد و شما صرفا حضور مثبت و حمایتگر خود را حفظ کنید.

 

  1. فعالیت هایی برای حواس پرتی به او پیشنهاد دهید.

یکی از راه های  مفید در مقابله با افسردگی، به جز کمک گرفتن از درمانگر و دارو، فعال ماندن و حضور در کنار افراد است.

اما به هر حال در بسیاری از اوقات، راضی کردن شخص افسرده برای همراهی در فعالیت ها، کار بسیار چالش برانگیزی است.

اما حتی کمک به اینکه شخص از اتاق خودش بیرون بیاید می تواند قدم خوبی باشد.

اگر پیشنهاد های شما رد می شود، ناامید نشوید. بدانید که این موضوع از علائم افسردگی است و حمایت شما در نهایت موثر واقع می شود.

  1. در کار های روزانه به او کمک کنید.

کمک به انجام کارهایی مانند پخت شام یا تمیز کردن می تواند احساس ناامیدی و فشار را در عزیز افسرده تان بهبود ببخشد. اگر پیشنهاد بدهید که از فرزندان نگه داری می کنید تا او بیرون برود و هوا بخورد حتی بهتر است. مانع های نامرئی برای فرد افسرده برای خارج شدن از خانه می تواند آزارنده باشد.

  1. به پیشرفت ها اشاره کنید.

این یک وضعیت شایع است که فرد افسرده دارو های خود را قطع کند چون فکر می کند که نتیجه ای نداشته است یا اینکه دیگر به آن نیازی ندارد. اما یک شخص باید بین 6 تا 9 ماه و حتی بیشتر احساس خوب داشته باشد تا بتواند دارو های ضد افسردگی را قطع کند؛ و همین کار هم باید کاملا زیر نظر پزشک انجام شود. اشاره به پیشرفت در درمان می تواند به شخص افسرده در دیدن نکات مثبت و ادامه دادن درمان کمک کند.

به این موضوعات اشاره کنید که برای  مثال خانه تمیز تر از قبل است یا فرد زمان بیشتری را لبخند می زند.

  1. به پیگیری درمان کمک کنید.

پیروی از دستورات دارویی تنها بخشی از روند درمان است. این موضوع نیز اهمیت دارد که جلسات مشاوره به درستی ادامه پیدا کنند. در بسیاری از موارد افراد نمی خواهند برای درمان هزینه کنند. مطمئن شوید عزیزتان درمان را جدی می گیرد و به تاثیرات مثبت آن اشاره کنید.

  1. مرتب او را چک کنید.

یک استمرار ملایم، بهترین کمک و حمایت در افسردگی است. اگر شما به طور مستمر به او زنگ بزنید یا سر بزنید، شخص این پیام را دریافت می کند که شما برای کمک و حمایت  حضور دارید. به نشانه ها توجه کنید تا بهترین زمان های چک کردن را پیدا کنید. نا امید نشوید. ممکن است چندین هفته تا چندین ماه طول بکشد تا فرد احساس بهتری پیدا کند و پیشرفت هایی در بیماری افسردگی حاصل شود.

 

منبع:

9 Ways to Help a Loved One With Depression

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید