07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

شما برای تمرین عضلات خود به یک باشگاه ورزشی می روید ، برای ایجاد استقامت می دوید یا پیاده روی می کنید اما برای تربیت مغز خود چه کاری می توانید انجام دهید؟ آموزش مغز نه تنها سرعت یادآوری اتفاقات و حافظه را افزایش می دهد ، بلکه به شما در یادگیری سریعتر نیز کمک می کند. به هر حال ، فقط تعداد محدودی ساعت در روز وجود دارد.

 

1.معاشرت با آدم های هوشمند

 

به گفته ی جیم ران ، مدرس بازاریابی و تجارت ، هر یک از ما به طور متوسط 5 نفری هستیم که بیشترین وقت را با آنها می گذرانیم. تصادفی نیست که افراد با موفقیت بالا تمایل به “جمع شدن با هم” دارند. بدیهی است که گروه های همسالان علاقمندی مشابهی دارند و دوست دارند آزادانه و بدون مخالفت در مورد موضوعات بحث کنند.

 

با معاشرت خود با افراد اهل آموزش و هوشمند، به صورت غیر مستقیم ،خود را توسعه می دهید. بنابراین ، ممکن است بخواهید دوباره در مورد دوستانی که بیشتر وقت خود را با آنها می گذرانید فکر کنید.

 

2.به اندازه کافی چشم بسته باشید (استراحت کنید)

 

هرگونه عدم استراحت یا استرس بیش از حد می تواند به طور جدی عملکرد مغز شما را کاهش دهد. مغز انسان برای فعالیت به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد. اگر دائماً خسته باشید ذهن شما قادر به یادگیری و پیشرفت نخواهد بود. برخی مطالعات همچنین نشان می دهد که کمبود خواب می تواند ضریب هوشی شما را کاهش دهد. بنابراین مطمئن شوید که به اندازه کافی چشم بسته دارید و می خوابید و استراحت می کنید!

 

3.بخوان بخوان و بخوان!

 

این نباید خیلی تعجب آور باشد اما قدرت خواندن را دست کم نگیرید. خواندن، شما را در معرض ایده های جدید قرار می دهد و می تواند ذهن شما را تحت تأثیر قرار داده و بهبود بخشد. خوش خوان بودن نه تنها لغات شما را بهبود می بخشد بلکه بیان شما را بهتر می کند.

 

خواندن، همچنین دانش عمومی شما را بهبود می بخشد و شما را قادر به انجام مکالمات جالب می کند. مهارت های ارتباطی شما را گسترش و مهارت های تحلیلی شما را نیز توسعه می دهد.

 

بهترین نکته این است که نیازی به پایبندی به سطح علمی “خشک” نیست. کتاب هایی مانند ارباب حلقه ها این کار را خواهند کرد. البته ، اگر واقعاً می خواهید مغز خود را سنگین شارژ کنید ، می توانید در برخی از متون سنگین فلسفه فرو بروید.

 

4.غذای با شکوه!

 

همانطور که می گویند شما همان چیزی هستید که می خورید. غذا سوخت بدن شما و از همه مهمتر مغز شماست. آنچه در گلوی خود قرار می دهید می تواند بر عملکرد مغز شما تأثیر بگذارد.

 

غذاهای سرشار از تغذیه برای تأمین انرژی مغز بسیار خوب عمل می کنند. به عنوان مثال گردو منبع خارق العاده ای از غذای مغز است. ماهی هایی مانند ماهی تن ، ماهی خال خالی و ماهی آزاد سرشار از اسیدهای چرب هستند که نشان داده شده به عملکرد نورون کمک می کنند. دانشگاه هاروارد اخیراً یک مطالعه عالی درباره این موضوع دقیق انجام داده است. همچنین باید مطمئن شوید که به طور منظم امگا 3 نیز دریافت می کنید.

 

5.بازی کنید!

 

یکی از بهترین راه های هوشمند سازی شما تربیت مغز است. دائماً روبرو شدن با چالش ها به مغز شما کمک می کند قدرت را افزایش دهد.

 

مغز ممکن است گاهی تنبل شود. وقتی فهمید که به چیزی تسلط یافته است ، دیگر تلاش نمی کند.

 

ترفند در اینجا این است که از تمام پتانسیل خود استفاده کنید و محدودیت های خود را بشکنید. بازی های فکری مانند سودوکو و سایر بازی های حل مسئله در اینجا واقعاً کمک می کنند. انواع مناسب بازی های رایانه ای نیز می توانند ضریب هوشی شما را تقویت کنند.

 

6.یک دفترچه خاطرات یا روزانه داشته باشید.

 

اگر برای افرادی مانند انیشتین ، ایزاک نیوتن و توماس جفرسون به اندازه کافی جواب داده است، یادداشت برداری برای همه ما ایده خوبی خواهد بود. عادت گرفتن مداوم یادداشت برداری یا نوشتن چیزها یا ایده ها به طور موثری باعث ایجاد ذهنیت می شود.

 

افکار در بعضی مواقع چیزهای متزلزلی هستند اگر یادداشت نشوند ، می توانند برای همیشه از بین بروند. با ثبت منظم افکار خود ، این امکان را برای خود فراهم خواهید کرد که تفکر واضح و دقیق تری داشته باشید. رفتارهای خوب این چنینی توانایی تفکر شما را با وضوح بالا می برد.

 

7.بدن و همچنین ذهن خود را ورزش دهید

 

قدرت ورزش را دست کم نگیرید. اگر بدن خود را نیز سالم نگه ندارید ، هر تلاشی که برای آموزش مغز خود انجام می دهید ، خنثی می شود! کمی فعالیت بدنی باعث می شود که مغز در حالت عالی قرار داشته باشد. حتی یک تمرین روزانه 15 دقیقه ای. فقط مطمئن شوید که  خوب هم غذا بخورید.

 

8.با دست خود بنویسید.

 

دنیای مدرن به صفحه کلید اعتیاد دارد. آنها روشی کارآمد برای قرار دادن اطلاعات بر روی صفحه هستند ، نه دست ، مداد و مقداری کاغذ. اما ظاهراً ما در اینجا یک ترفند را از دست داده ایم. با نوشتن با دست می توانید چیزهای بسیار موثرتری یاد بگیرید.

بنابراین ، وقتی نوبت به آموزش مغز شما می رسد ، ممکن است ایده خوبی باشد که لپ تاپ را به یک سمت بگذارید. این اتفاق می افتد زیرا سیستم فیلتر کننده مغز شما (سیستم فعال کننده مشبک یا RAS) آنچه را که در حال حاضر به طور فعال روی آن تمرکز می کنید پردازش می کند. نوشتن، RAS را تحریک می کند و به مغز شما این امکان را می دهد که زمان توجه را افزایش دهد.

 

9.یک کار را بارها و بارها انجام دهید.

 

سعی کنید هر روز بارها و بارها کار جدیدی انجام دهید.

 

تجربیات جدید مغز شما را مجبور به رشد مسیرهای جدید می کند که به شما کمک می کند کار جدید را سریعتر و

سریعتر انجام دهید.

 

همانطور که می گویند بهترین روش برای یادگیری این است که انجام دهید. هر تجربه مسیرهای عصبی را تقویت می کند و وظیفه ای را آسان می کند تا زمانی که ملکه ی ذهن شما شود. درست مثل یادگیری راه رفتن.

 

نهایتا

 

با انجام این روش ها ختی به دلخواه دو یا سه تا از آنها و مداومت بر تکرار آنها می توانیم یک عادت مثبت بسازیم و مغز خود را بهبود بخشیم.

 

منبع:http://interestingengineering.com

 

هفته ی آگاهی از مغز

دانش مغز برای همه

4 روش برای اینکه در مدیریت بحران ، خود بهترمان باشیم!

7 مواد مغذی که عملکرد مغز شما را تقویت می کند