07136476172 - 09172030360 [email protected]

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری عصبی است. به این معنی که بر سیستم اعصاب فردذتأثیر می گذارد. همچنین  ام-اس یک بیماری خود ایمنی است. این بدان معناست که دفاع بدن شما در برابر بیماری نادرست عمل می کند و شروع به حمله به سلول های خودی می کند.

در بیماری ام-اس، سیستم ایمنی بدن شما به میلین بدن حمله می کند. میلین یک ماده محافظ است که اعصاب شما را می پوشاند. اعصاب محافظت نشده آسیب دیده اند و نمی توانند مانند میلین سالم عمل کنند. آسیب به اعصاب طیف وسیعی از علائم را ایجاد می کند که شدت آنها متفاوت است.

برخی از حقایق کلیدی که باید در مورد ام-اس بدانید را بخوانید.

1. ام-اس یک بیماری مزمن است

مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری مزمن است. به این معنی که طولانی مدت است و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. با این حال، مهم است بدانید که برای اکثریت قریب به اتفاق افرادی که ام-اس دارند، این بیماری کشنده نیست.

اکثر 2.3 میلیون نفر مبتلا به ام-اس در سراسر جهان امید به زندگی استانداردی دارند. تعداد کمی از آنها ممکن است عوارض آنقدر شدید داشته باشند که عمرشان کوتاه شود.

اگرچه ام-اس یک بیماری مادام العمر است، اما بسیاری از علائم آن را می توان با داروها و تنظیم سبک زندگی کنترل کرد.

2. ام-اس سالمندان و اغلب زنان را مبتلا می کند

اگرچه ام-اس را می توان در کودکان و سالمندان تشخیص داد، طبق گفته انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس (NMSS) افراد مبتلا معمولا در سنین 20 تا 50 سالگی تشخیص داده می شوند.

هنگامی که تشخیص زمانی که فرد بیش از 50 سال دارد انجام می شود، معمولاً به آن ام-اس دیررس گفته می شود. افراد مسن گاهی اوقات به دلیل سایر بیماری های مرتبط با سن با علائم مشابه، تشخیص بیماری را دشوارتر می کنند.

زنان دو تا سه برابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به ام-اس هستند.

3. تشخیص ام-اس ممکن است دشوار باشد

ام-اس می تواند یک چالش برای تشخیص باشد. علائم و آزمایش های منفرد ممکن است برای تشخیص قطعی ام-اس کافی نباشد. ام-اس علائم مشترکی با تعدادی از بیماری های دیگر دارد که تشخیص منبع را سخت تر می کند.

معمولاً آزمایشات متعددی برای رد سایر علل احتمالی علائم مورد نیاز است، از جمله:

 • آزمایشات خون
 • معاینات عصبی
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • تست پتانسیل برانگیخته بصری (VEP).
 • تجزیه و تحلیل مایع نخاعی
 • توموگرافی انسجام نوری (OCT)

4. علائم ام-اس متفاوت است

لیست علائم احتمالی ام-اس طولانی است. این شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن، مشکلات بینایی، مشکلات تعادل و حرکت، و تکلم است.

چیزی به عنوان علامت “معمولی” ام-اس وجود ندارد زیرا هر فردی این بیماری را متفاوت تجربه می کند. علائم مشابه ممکن است به طور مکرر ظاهر شوند و از بین بروند. یا ممکن است یک عملکرد از دست رفته مانند کنترل مثانه را دوباره به دست آورید.

الگوی غیرقابل پیش بینی علائم مربوط به اعصابی است که سیستم ایمنی بدن شما در هر لحظه به آن حمله می کند.

5. ام-اس شامل عود و بهبودی است

اکثر افرادی که به دنبال درمان ام-اس هستند، عود و بهبودی دارند. بهبودی دوره ای است که در آن علائم عود کننده خود بهبود می یابند. بهبودی می تواند هفته ها، ماه ها یا در برخی موارد سال ها طول بکشد. اما بهبودی به این معنا نیست که دیگر ام-اس ندارید.

داروهای ام-اس می توانند به کاهش شانس بروز علائم جدید کمک کنند. اما شما همچنان ام-اس دارید. علائم احتمالاً در نقطه ای باز خواهند گشت.

6. به جنبه تاثیرات شناختی ام-اس توجه داشته باشید

آسیبی که ام-اس به اعصاب شما وارد می کند می تواند بر تفکر انتقادی و سایر مهارت های شناختی (ذهنی) شما نیز تأثیر بگذارد. این غیرمعمول نیست که افراد مبتلا به ام-اس با حافظه و یافتن کلمات مناسب برای بیان خود مشکل داشته باشند.

سایر اثرات شناختی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ناتوانی در تمرکز یا توجه
 • اختلال در مهارت حل مسئله
 • مشکل در روابط فضایی (دانستن بدن شما در کجای فضا)

مشکلات شناختی گاهی اوقات می تواند منجر به ناامیدی، افسردگی و عصبانیت شود.  اینها واکنش های طبیعی هستند که پزشک می تواند آنها را تحت نظر داشته باشد و به شما در مدیریت آنها کمک کند.

7. ام-اس یک بیماری خاموش است

ام-اس به عنوان “بیماری خاموش” یا ” بیماری نامرئی ” شناخته می شود. بسیاری از افراد مبتلا به ام-اس تفاوتی با افراد بدون آن ندارند. زیرا برخی از علائم مانند تاری دید، مشکلات حسی و درد مزمن قابل مشاهده نیستند.

با این حال، فرد مبتلا به ام-اس ممکن است نیاز به تسهیلات ویژه داشته باشد. حتی اگر مشکل حرکتی نداشته باشد و خوب به نظر برسد.

ام-اس یک بیماری خاموش نیز نامیده می شود. زیرا حتی در زمان بهبودی، بیماری همچنان پیشرفت می کند. گاهی اوقات از آن به عنوان “پیشرفت خاموش” ام-اس یاد می شود.

8. به خونسردی خود کمک می کند

پزشکان توصیه می کنند که افراد مبتلا به ام.اس تا حد امکان خونسرد باشند. عدم تحمل گرما یک مشکل رایج است. و اغلب باعث تشدید علائم می شود. ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • هوای گرم یا قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • تب یا بیماری
 • حمام یا دوش آب گرم
 • گرمای بیش از حد ناشی از ورزش

برای خنک ماندن از فن و تهویه مطبوع، نوشیدنی های خنک و کمپرس یخی استفاده کنید. لایه هایی از لباس های سبک بپوشید که به راحتی در می آیند. جلیقه خنک کننده نیز می تواند کمک کند.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه ممکن است عود بیماری مرتبط با گرما داشته باشید. اما دمای گرم باعث پیشرفت سریعتر ام-اس نمی شود.

9. ویتامین D نقش دارد

پژوهش  ارتباط بین ویتامین D و ام-اس را نشان داده است.  این ماده مغذی می تواند به عنوان محافظ در برابر ام-اس عمل کند. و ممکن است منجر به عود کمتری در افرادی شود که قبلاً به این بیماری مبتلا هستند.

نور خورشید باعث تولید ویتامین D در بدن شما می شود. اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز می تواند منجر به علائم ناشی از گرما شود.

منابع کم خطر ویتامین D ممکن است شامل شیر غنی شده، آب پرتقال و برخی غلات صبحانه باشد. روغن کبد ماهی، اره ماهی، ماهی آزاد، ماهی تن و تخم مرغ نیز منابع غذایی طبیعی ویتامین D هستند.

چشم انداز ام-اس

ام-اس یک بیماری غیرقابل پیش بینی است که در هر فرد متفاوت عمل می کند. برای کمک به زندگی با علائم امروز و آینده، خود را با یک سیستم حمایتی قوی متشکل از متخصصان پزشکی، دوستان و خانواده مسلح کنید.

همچنین، برنامه درمانی که پزشک برای شما ایجاد می کند را دنبال کنید. درمان مناسب می تواند عود علائم را به حداقل برساند. و به شما کمک کند هر روز به بهترین شکل زندگی کنید.

علم هر روز در تلاش است تا ابزارها و درمان های جدیدی را ایجاد کند که ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

منابع مورد استفاده

 •  (2015). به روز رسانی در ویتامین D و ام-اس.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4727614
 • تغییرات عاطفی و شناختی. (2020).
  msif.org/about-ms/symptoms-of-ms/cognition-and-emotional-changes
 • حساسیت به حرارت و دما.
  Nationalmssociety.org/about-multiple-sclerosis/what-we-now-about-ms/treatments/exacerbations/heattemperature-sensitivity/index.aspx
 • سوالات متداول مولتیپل اسکلروزیس
  Nationalmssociety.org/What-is-MS/MS-FAQ-s
 • مولتیپل اسکلروزیس: امید از طریق تحقیق (2020).
  ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Hope-Through-Research/Multiple-Sclerosis-Hope-Through-Research
 • Pierrot-Deseilligny C، و همکاران. (2017). ویتامین D و ام-اس: یک به روز رسانی
  pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28619429
 • ویتامین D [برنامه اطلاعات (2020).
  ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional
 • چه کسانی به ام-اس مبتلا می شوند؟ (همهگیرشناسی )
  Nationalmssociety.org/What-is-MS/Who-Gets-MS

واحد ارزیابی و تشخیص

بیماری ام اس، زمانیکه سیستم ایمنی به یک گروه از عزیزترین سلول های بدن حمله می کند

بهترین حرکات ورزشی برای ام اس چیست؟