07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

سرگیجه احساسی است که بدون هیچ حرکتی از شما در سرتان رخ می دهد. دلیل آن این است که حواس شما به مغز شما می گوید که بدن شما تعادل ندارد ، حتی اگر اینطور نباشد. سرگیجه علامت یک بیماری زمینه ای است و به خودی خود تشخیص نیست. این می تواند نتیجه چندین چیز مختلف باشد.

 

برخی از انواع سرگیجه فقط یکبار اتفاق می افتد و برخی از انواع نیز تا زمان یافتن بیماری زمینه ای ادامه خواهند یافت. یکی از رایج ترین انواع سرگیجه ، سرگیجه پاروکسیسم موضعی خوش خیم (BPPV) نامیده می شود. BPPV ناشی از رسوباتی است که در گوش داخلی شما جمع می شود ، و این احساس تعادل شما را هدایت می کند. نوریت دهلیزی ، سکته مغزی ، آسیب های سر یا گردن و بیماری منیر از دیگر مواردی است که می تواند باعث سرگیجه شود. اگر در خانه سرگیجه را تجربه می کنید ، چندین روش درمانی خانگی وجود دارد که می توانید برای درمان آن استفاده کنید.

 

1.مانور Epley

 

مانور تغییر موقعیت “Canalith” نیز نامیده می شود ، اولین مانور Epley برای بسیاری از افرادی است که سرگیجه را تجربه می کنند. مانور Epley برای افراد مبتلا به BPPV بسیار موثر است. با انجام این روش ساده می توانید مانور را در خانه انجام دهید:

 

  •      کار را با نشستن به حالت ایستاده روی یک سطح صاف ، با بالش در پشت و پاهای کشیده شروع کنید.
  •      سر خود را 45 درجه به سمت راست بچرخانید.
  •      سریع سر خود را روی بالش قرار دهید و دراز بکشید. حداقل 30 ثانیه در این حالت بمانید.
  •      به آرامی سر خود را به سمت چپ بچرخانید ، 90 درجه کامل ، بدون اینکه گردن خود را بلند کنید.
  •      تمام بدن خود را درگیر کنید ، آن را به سمت چپ بچرخانید تا کاملاً در سمت چپ خود باشید.
  •      به آرامی به حالت اولیه خود برگردید ، نگاه به جلو و صاف بنشینید.

 

همچنین ممکن است فردی با راهنمایی سر شما طبق مراحل ذکر شده در بالا ، در مانور Epley به شما کمک کند. این می تواند سه بار پشت سر هم تکرار شود و در هر حرکت ممکن است احساس سرگیجه کنید.

 

 

2.جینگکو بیلوبا

 

جینکو بیلوبا برای تأثیرات آن بر سرگیجه مورد مطالعه قرار گرفته است و به نظر می رسد به عنوان منبع معتبر به عنوان داروی تجویز شده برای درمان سرگیجه موثر باشد. عصاره جینکو بیلوبا را می توان به صورت مایع یا کپسول خریداری کرد. مصرف روزانه 240 میلی گرم جینکو بیلوبا باید علائم سرگیجه شما را کاهش دهد و احساس تعادل بیشتری ایجاد کند

 

3.مدیریت استرس

 

برخی از شرایطی که باعث سرگیجه می شوند ، از جمله بیماری منیر ، می توانند در اثر استرس ایجاد شوند. توسعه استراتژی های مقابله ای برای پیمایش در شرایط استرس زا می تواند قسمت های سرگیجه شما را کاهش دهد. تمرین مراقبه و روش های تنفس عمیق مکان خوبی برای شروع است. اغلب دلایل استرس مواردی نیستند که می توانید از زندگی خود جدا کنید. صرف آگاهی از آنچه باعث استرس شما می شود ممکن است علائم سرگیجه شما را کاهش دهد.

 

4.یوگا و تای چی

 

یوگا و تای چی به دلیل افزایش انعطاف پذیری و تعادل، استرس را کاهش می دهند. فیزیوتراپی که به صورت سرپایی انجام می شود مغز شما را برای جبران علت سرگیجه آموزش می دهد و ورزش هایی که در خانه انجام می دهید می تواند از این اثر تقلید کند. هنگام سرگیجه حالت های ساده یوگا مانند Child’s Pose و Corpse Pose را امتحان کنید. در مورد هر چیزی که شامل خم شدن ناگهانی به جلو باشد ، احتیاط کنید ، زیرا این امر می تواند باعث شود علائم شما به طور موقت احساس قویتر شوند.

 

5.مقدار کافی خواب

 

احساس سرگیجه می تواند توسط محرومیت از خواب ایجاد شود. اگر برای اولین بار سرگیجه را تجربه می کنید ، ممکن است نتیجه استرس یا کمبود خواب باشد. اگر بتوانید کاری را که انجام می دهید متوقف کنید و کمی چرت بزنید ، می توانید احساس سرگیجه خود را برطرف کنید.

 

6.آب کافی

 

گاهی سرگیجه در اثر کم آبی کم ایجاد می شود. کاهش مصرف سدیم ممکن است کمک کند. اما بهترین راه برای هیدراته ماندن نوشیدن آب کافی است. میزان مصرف آب خود را کنترل کنید و سعی کنید شرایط گرم ، مرطوب و تعریق را که ممکن است مایعات اضافی شما را از دست بدهد ، حساب کنید. در مدت زمانی که تمایل به کمبود آب بدن دارید ، آب اضافی بنوشید. ممکن است دریابید که صرف آگاهی از میزان آب آشامیدنی به کاهش سرگیجه کمک می کند.

 

7.ویتامین دی

 

اگر مشکوک هستید سرگیجه شما به چیزی مرتبط است که در رژیم خود نمی گیرید ، می ممکن است حق با شما باشد. یک منبع معتبر نشان می دهد که کمبود ویتامین D می تواند علائم را در افرادی که BPPV ، شایعترین علت سرگیجه دارند ، بدتر کند. یک لیوان شیر غنی شده یا آب پرتقال ، کنسرو ماهی تن و حتی زرده تخم مرغ همه به ویتامین D شما کمک می کنند. از پزشک خود بخواهید سطح ویتامین D شما را بررسی کند تا بداند که آیا در رژیم غذایی خود به مقدار بیشتری نیاز دارید یا به مکمل نیاز دارید

 

8.پرهیز از الکل

 

طبق انجمن اختلالات دهلیزی ، فراتر از سرگیجه ای که هنگام نوشیدن احساس می کنید ، الکل در واقع می تواند ترکیب مایعات را در گوش داخلی شما تغییر دهد. همچنین الکل باعث کم آبی بدن شما می شود. این موارد حتی در هوشیاری می توانند بر تعادل شما تأثیر بگذارند. کاهش مصرف الکل یا حتی قطع کامل آن ، ممکن است به علائم سرگیجه کمک کند.

 

 

نهایتا

 

سرگیجه یک تشخیص نیست ، اما اگر مدام ادامه یابد علامت یک بیماری زمینه ای است. درمان سرگیجه در خانه ممکن است به عنوان یک راه حل کوتاه مدت عمل کند. اما اگر همچنان سرگیجه مکرر را تجربه می کنید ، مهم است که علت آن را کشف کنید. پزشک شما ممکن است بتواند علت شما را تشخیص دهد ، یا ممکن است برای ارزیابی بیشتر به متخصص گوش ، حلق و بینی یا متخصص مغز و اعصاب ارجاع بدهد.

کنترل استرس با مدیتیشنِ پایه در 4 مرحله!

درمان های طبیعی برای مدیریت اضطراب و استرس

چرا سرم درد می کند؟