07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

ما وقت زیادی را صرف بحث در مورد راههای شادتر شدن می کنیم – دوستی های نزدیک را حفظ کنیم ، به سمت روشن نگاه کنیم ، آب بیشتری بنوشیم. اما ما اغلب به چگونگی احساس خوشبختی فکر نمی کنیم. آیا می دانید گرمی که از یک بغل طولانی احساس می کنید ناشی از احساس شیمیایی کاملاً متفاوتی است نسبت به احساسی که از دویدن طولانی یا دوچرخه سواری می کنید؟

 

بنابراین ، علت واقعی خوشبختی ما چیست؟ چه چیزی باعث می شود احساس خوشبختی  و شادی

داشته کنیم؟

 

 مواد شیمیایی مغز! 

 

چهار ماده شیمیایی اصلی وجود دارد که می تواند احساسات مثبتی را که در طول روز احساس می کنید تحریک کند: دوپامین ، اکسی توسین ، سروتونین و اندورفین (که بعضاً به آن D.O.S.E نیز گفته می شود).

 

با درک چگونگی عملکرد این مواد شیمیایی در سطح اولیه ، بهتر می توانیم تصمیم بگیریم که چه کارهایی به خوشبختی ما کمک می کنند یا صدمه می زنند. 

 

دوپامین

 

(تلفظ شده: doh-puh-meen)

 

اگر اخبار مداوم در مورد اعتیاد به فناوری را گوش داده باشید ، احتمالاً دوپامین را شنیده اید. وقتی کسی از پست شما در اینستاگرام خوشش می آید ، شما را لایک می کند ، دوپامین باعث این احساس خوشحالی می شود.

 

 دوپامین یک ماده ی باورنکردنی است! برای ایجاد انگیزه. بدون دوپامین ، انسانهای اولیه هرگز انگیزه ای برای شکار پستانداران بزرگ و بهره مندی از سرمایه گذاری در اهداف بلند مدت نداشتند. امروز ، دوپامین همان چیزی است که به شما کمک می کند تا از لیست کارهای خود عبور کنید یا انگیزه شما را برای شروع یک عادت جدید فراهم می کند.

 

با این حال ، دوپامین به دلیل ماهیت اعتیاد آور و ارتباط آن با عادات بد ، در حال تبدیل شدن به یک مشکل واقعی است.

 

حتی بدتر این که اثرات دوپامین زودگذر است. این نوع خوشبختی طولانی مدت نیست که بتوانید آن را دوست داشته باشید و احتمالاً هدف شما برای رسیدن به خوشبختی نیست.و همین موضوع سبب می شود که برای خوشی های زودگر به طور مداوم سراغ پیام رسان های دیگر یا از یک مرحله بازی به مرحله ی دیگر بروید

 

اکسی توسین

 

(تلفظ: ok-si-toh-suh n)

 

اکسی توسین اغلب به عنوان “داروی آغوش” شناخته می شود زیرا در اثر تماس فیزیکی با دیگران توسط مغز آزاد می شود. همچنین این احساس در پشت عشق ، دوستی یا اعتماد عمیق است. اگر انسان ،اجتماعی است ، اکسی توسین یکی از دلایل اصلی آن است.

 

اکسی توسین سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کند ، ما را در حل مشکلات بهتر می کند و باعث مقاومت بیشتر در برابر کیفیت اعتیاد آور دوپامین می شود. برخلاف دوپامین ، که تا حد زیادی مسئول رضایت فوری است ، اکسی توسین به ما احساس آرامش و امنیت پایدار می دهد. “

 

چگونه می توانید سطح اکسی توسین خود را افزایش دهید؟ 

 

فعل و انفعالات اجتماعی مثبت بهترین روش برای افزایش میزان خروجی این هورمون است. همکاری با دیگران ، به اشتراک گذاشتن یک وعده غذایی ، هدیه دادن ، توجه کامل هنگام گوش دادن به حرف شخصی و در آغوش کشیدن طولانی.

 

آنچه در مورد اکسی توسین بسیار جالب است این است که اغلب به دو روش کار می کند. این آغوشهای طولانی ، هم به شما و هم به گیرنده آغوش ، دوز اکسی توسین می دهد. یک حرکت مهربانانه کمی اکسی توسین به شما و به شخص گیرنده، تحویل می دهد.

 

در جستجوی خوشبختی ، اکسی توسین ممکن است بهترین دوست شما باشد. این می تواند به مبارزه با استرس ، بهبود روابط شما و ارتقا احساسات مثبت طولانی مدت کمک کند. حتی برخی شواهد نشان می دهد که اکسی توسین می تواند در بهبود فیزیکی زخم کمک کند!

 

سروتونین

 

(تلفظ شده: ser-uh-toh-nin)

 

سروتونین ماده شیمیایی اجتماعی دیگری است ، اما عملکرد آن به روشی کاملا متفاوت است. سروتونین در پویایی غرور ، وفاداری و حس موفقیت نقش دارد. وقتی احساس موفقیت یا شناخت دیگران می کنیم ، اثرات سروتونین را تجربه می کنیم. این می تواند از طریق دریافت مدرک دیپلم ، عبور از خط پایان در یک مسابقه یا قدردانی از کار سخت در دفتر باشد. سروتونین می تواند احساسات مثبت و قوی ایجاد کند.

 

جالب است که سروتونین می تواند به ایجاد هر دو طرف پویایی اجتماعی کمک کند. سروتونین همان چیزی است که یک رهبر را برای برتری و رشد نفوذ خود – برای کسب جوایز و محبوب شدن در اخبار – انگیزه می دهد. اما سروتونین پیروان آنها را نیز مجبور می کند که خوب عمل کنند – رهبر ، والدین یا معلم خود را ناامید نکنند و در زندگی سرآمد باشند.

 

“به همین دلیل است که وقتی کسی جایزه دریافت می کند ، اولین کسانی که از آنها تشکر می کند والدین یا مربی خود ، رئیس یا پروردگار خود هست – هرکسی که احساس می کند از آنها حمایت و محافظت می کند که برای رسیدن به آنچه که او احتیاج داشته است. و هنگامی که دیگران به دلیل سروتونین از ما حمایت و پشتیبانی می کنند ، ما احساس مسئولیت در برابر شان می کنیم. “

 

سروتونین همچنین فراتر از رفاه و خوشبختی ما در بسیاری از سیستم های مهم بدن ما نقش دارد. اعتقاد بر این است که بر هضم ، رشد استخوان و حتی رشد اندام تأثیر می گذارد.

 

اندورفین

 

(تلفظ شده: en-dawr-fins)

 

شما این احساسی را دارید که دونده ها در مورد دویدن طولانی مدت صحبت می کنند؟ “دونده بالا است؟” این احساس از اندورفین ناشی می شود. (مقدار زیادی اندورفین.)

 

اندورفین اساساً در پاسخ به درد ترشح می شود. آنها به ما کمک می کنند تا بدن خود را از حد راحتی خود خارج کرده و در شرایطی که ممکن است بخواهیم دست از تلاش برداریم ، پایدار بمانیم.

 

هنگامی که قسمت درد معادله را حذف کردید ، اندورفین می تواند مانند یک احساس آرامش “بالا” یا حتی فقط یک احساس خوب باشد. به عنوان مثال ، گرفتن دوش آب سرد در صبح ، اگر یک یا دو دقیقه ناراحتی جسمی را تحمل کنید ، می تواند اندورفین زیادی به شما بدهد.

 

حتی گفته شده است که احساس شادی که از خنده های عمیق می گیرید ناشی از اندورفین است! انقباض عضلات معده  هنگام خنده شدید به اندازه کافی “درد” ایجاد کرده که می تواند چند اندورفین خوب در بدن شما آزاد کند.

 

 اندورفین دلیل این است که ورزش اغلب برای کمک به استرس پیشنهاد می شود. اینها دلیلی است که شروع یک ورزش معمول در بدنسازی می تواند به شما کمک کند تا بعد از یک روز طولانی کار آرام باشید. قابل پیش بینی بودن اندورفین ها به ویژه آنها را مفید می کند!

 

به طور خلاصه مواد شیمیایی و شادی

 

  •     هر یک از این مواد شیمیایی سهم بزرگی در عملکرد بدن ما دارند: از نظر جسمی ، ذهنی و عاطفی. 
  •     دوپامین – عادت قبلی (خوب و بد). ابزاری باورنکردنی در صورت استفاده مناسب!
  •      اکسی توسین – داروی آغوش یا “هورمون عشق”. اکسی توسین ما را اجتماعی می کند و با اعتماد و احساسات دوستانه روابط برقرار می کند.
  •      سروتونین – “هورمون رهبری”. به شدت با غرور ، وفاداری و مقام مرتبط است.
  •      اندورفین – مسکن طبیعی. دونده بالا است!

 

منبع :http://Happyfeed.Co