07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

راه هایی برای محافظت از روابط عاطفی :

زندگی های ما با دوران قبل از کرونا بسیار تفاوت کرده است.شیوه ی کار، زندگی، و روابط ما تحت تاثیر این ویروس، تغییرات زیادی کرده است.

اما سوال اینجاست : کرونا روابط عاطفی ما را چه طور تحت تاثیر خود قرار داده است؟

یک مشاور ازدواج به این سوال پاسخ می دهد. در دوران همه گیری کرونا، نرخ خشونت خانگی و طلاق افزایش پیدا کرده است.

معمولا وجود عوامل بیرونی، می تواند حواس ما را از مشکلات درون رابطه پرت کند اما در دوران کووید، ما در خانه هایمان حبس شدیم و راه فراری از مشکلات رابطه ی خود نداریم. در کنار این مشکلات، فاکتور های دیگری مانند  ترس از بیماری، بیکاری، مسئولیت نگه داری کودکان، و از دست دادن منابع سرگرمی،  نیز باعث افزایش استرس می شود.

دانش ارائه شده توسط جان گاتمن و همکاران به ما نشان می دهد که همه ی زوج ها دعوا می کنند. اما زوج هایی که می توانند ارتباط خود را نجات دهند، متفاوت از زوج هایی  که در نهایت طلاق می گیرند با هم ارتباط برقرار میکنند.

در ادامه راهکار هایی برای ارتباط بهتر در دوران کرونا آمده است:

1.از انتقاد کردن بپرهیزید.

” تو مرد کنترلگری هستی!” زمانی که از دست طرف مقابل خود عصبانی و دلگیر هستید ممکن است بخواهید شخصیت او را قضاوت کنید.

انتقاد باعث می شود بخواهیم از خودمان در مقابل توهین، محافظت کنیم یا ما نیز تلافی کنیم.

به جای انتقاد به شخصیت طرف مقابل، یک شکایت مشخص از وضعیت کنید.

از این فرمول استفاده کنید ” وقتی ………را انجام دادی، در موقعیت……من احساس……کردم”

این روش به طور مشخص به طرف مقابل نشان می دهد رفتارش چه طور شما را تحت تاثیر قرار داده است و چه طور می تواند اوضاع را بهتر کند.

 

 

2.دفاعی بودن را کنار بگذارید.

زمانی که سهم خود را در دعوا فراموش می کنیم، در یک بازی گیرمی کنیم.به جای پیدا کردن راه حل به دنبال مقصر می گردیم. در عوض، واقعا به حرف طرف مقابل خود گوش دهید و خود را جای او بگذارید.احساس او را تایید کنید و سهم خود را در نظر بگیرید. همه ی ما اشتباه می کنیم و این موضوع ایرادی ندارد!

 

 

3.دور خود حصار نکشید.

برای حل مسائل درون یک رابطه ما نیاز داریم به طور فعالانه و سازنده درون درگیری های آن شرکت کنیم.حصار کشیدن دور خود مسئله را حل نمی کند.افرادی که در دعوا دور خود حصار می کشند، معمولا استرس زیادی را تجربه می کنند آنقدر که تماما ساکت می شوند.در این شرایط، استفاده ازتکنیک های تن آرامی و ریلکسیشن می تواند مفید باشد.تنفس عمیق، آرامسازی عضلات و تصویر سازی میتواند به شما کمک کند.با انجام این تکنیک ها می توانید آرام تر شوید و برای حل مسئله ی پیش آمده تلاش کنید.

 

 

4.تحقیرآمیز صحبت نکنید.

از مهم ترین عوامل از بین رفتن پیوند ها و طلاق، تحقیر است. منظور از تحقیر، بی احترامی شدید همراه با کوچک کردن، کنایه و زبان بدن مهاجم است.

در رابطه ی خود با احترام و قدردانی رفتار کنید. هر چه بیشتر در رابطه رفتار خوبی با طرف مقابل داشته باشید، او نیز تشویق می شود که تمام تلاش خود را انجام دهد.

منبع :

psychologytoday.com

 

5 نیاز اساسی در روابط عاطفی و راهکار هایی برای برطرف کردن آن ها

نوروساینس روابط آگاهانه و عاشقانه

استراتژی های افراد خودشیفته برای به دست آوردن قدرت در روابط عاطفی

ارتباط عملکرد شناختی و حافظه کاری با حل اختلافات در زندگی مشترک و روابط عاطفی