07136476172 - 09172030360 [email protected]

کمپین بین المللی که توسط ” انجمن بین المللی بیماری آلزایمر (ADI)” حمایت می شود، 21 سپتامبر را همه ساله به عنوان”روز جهانی آلزایمر” که یک تلاش جهانی برای افزایش آگاهی و به چالش کشیدن  زوال عقل است، معرفی می کند.

 

مبارزه جهانی علیه بیماری آلزایمر


عدم آگاهی در مورد بیماری آلزایمر و اشکال مرتبط با زوال عقل یک مشکل جهانی است. در حقیقت، هر دو نفر از سه نفر در سراسر جهان بر این باورند که درک درستی از زوال عقل در کشورهایشان وجود ندارد. تلاش بر این است که روز جهانی آلزایمر در 21 سپتامبر، آگاهی از بیماری همه گیر جهانی آلزایمر را افزایش دهد.

آمارهای گزارش جهانی در ارتباط با آلزایمر نشان می دهد که بیماری آلزایمر در سراسر جهان رو به افزایش است:

 • پیش بینی می شود تا سال 2050 تعداد افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند، به 131.5 میلیون نفر برسد
 • اگر زوال عقل، یک کشور بود، هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان را در اختیار داشت
 • در جهان هر سه ثانیه یک نفر دچار دمانس می شود
 • هزینه سالانه ای که برای بیماری همه گیر جهانی آلزایمر صرف می شود، از درآمد بازار اپل و گوگل فراتر می رود
 • سالانه بیش از 9.9 میلیون مورد جدید زوال عقل به وجود می آید


  در حالی که این آمار تکان دهنده است، حقیقت تاسف آور این است که فقط 20 تا 50٪ موارد زوال عقل تشخیص داده می شود، در حالی که به دلیل شکاف درمان در کشورهای کم درآمد، این آمار حتی بیشتر است.

 

 


شکی نیست که بیماری همه گیر آلزایمر یک تهدید جهانی برای اقتصاد، سلامت روانشناختی و جسمی است. 

 

 بیماری آلزایمر و اشکال مرتبط با زوال عقل مشکلات عاطفی را برای خانواده ها و عزیزان به وجود می آورد.  انجمن آلزایمر – که 3500 مراقب در ایالات متحده را مورد بررسی قرار داده است – دریافت که هزینه های مالی دمانس بار مالی بسیاری را بر دوش خانواده ها نیز تحمیل می کند.

 

چگونه هزینه های مالی دمانس بر خانواده ها تأثیر می گذارد؟


گزارشی از انجمن آلزایمر نشان می دهد که شواهدی شگفت انگیز از فشار مالی و عاطفی زوال عقل بر روی مراقبان خانواده و سیستم مراقبت های بهداشتی ایالات متحده است. تا سال 2050، کل هزینه های مراقبت بیش از 1.1 تریلیون دلار تخمین زده شده است.

کیت فارگو، دکتری و مدیر برنامه های علمی و دسترسی به انجمن آلزایمر می گوید: این گزارش نشان دهنده این تأثیر است:

“گزارش امسال وضوح هزینه ها و تأثیرات آلزایمر بر سیستم مراقبت های بهداشتی کشور را نشان می دهد و همچنین به لطمه زدن به رشد عاطفی، مالی و جسمی در خانواده های این بیماران اشاره دارد.”

فارگو می افزاید: “شیوع سریع، بالا رفتن میزان مرگ و میر و عدم وجود یک درمان مؤثر، همگی منجر به هزینه های هنگفتی برای جامعه می شود. آلزایمر یک بار است که فقط بدتر می شود. ما باید با یک رویکرد چند بعدی به تحقیقات آلزایمر بنگریم و تحقیقات را پیش ببریم و در عین حال، از این بیماران و خانواده  ها و مراقبان آن ها، حمایت کنیم. “

 

یافته های اصلی گزارش شامل موارد زیر است:

 

 • تنها در سال 2017، 18.4 میلیارد ساعت مراقبت، به ارزش 232 میلیارد دلار، توسط خانواده و مراقبان بدون حقوق ارائه شده است.
 • 83٪ کمکهای ارائه شده به افراد مسن در آمریکا توسط اعضای خانواده، دوستان و سایر مراقبان، بدون مزد انجام می شود.
 • هزینه کل مراقبت از بیمار مبتلا به زوال عقل 341.840 دلار تخمین زده می شود، 70٪ از هزینه های خانواده ها، مربوط به هزینه های مراقبت از فرد مبتلا به زوال عقل است.
 • 41٪ از مراقبان زوال عقل، درآمد خانوار 50،000 دلار یا کمتر دارند.

 

چرا دمانس نیاز به اولویت دارد


این گزارش همچنین نشان می دهد که میزان مرگ و میر ناشی از آلزایمر و زوال عقلهای مرتبط با آن رو به افزایش است، بین سال های 2000-2015، 123٪ افزایش یافته و جزئیات، این موضوع را نشان می دهد که چرا زوال عقل باید به یک اولویت ملی تبدیل شود.

در این گزارش آمده است که تشخیص زودهنگام می تواند به میزان 7.9 تریلیون دلار را تنها در ایالات متحده، حفظ کند.  

اکتشافات در علم به معنای مرگ کمتر افراد در سنین پایین در اثر سرطان، بیماری های قلبی و بیماری های دیگر است. پیشرفت های علمی مشابه برای آلزایمر مورد نیاز است و تبدیل آن به یک اولویت مراقبت های بهداشتی ملی و افزایش بودجه تحقیقاتی، می تواند روزی منجر به تشخیص زودهنگام روش های نوین بهبود و در نهایت درمان شود.

همان طور که در بالا دیدیم، گزارشات زیادی حاکی از مشکلاتی است که آلزایمر به افراد، خانواده و خود فرد تحمیل می کند. روز جهانی آلزایمر یادآور یک اتحاد همگانی برای ریشه کن کردن این بیماری و بسیاری از مشکلات ناشی از آن می باشد. 

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری آلزایمر و روش های نوین بهبود آن به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید. 

 

به این مقاله امتیاز دهید