07136476172 - 09172030360 [email protected]
 
 
تحقیقات جدید نشان می دهند که داشتن یک سابقه خانوادگی از آلزایمر ممکن است در طول زندگی یک فرد عملکرد شناختی او را تحت تاثیر قرار دهد، اما خوشبختانه عواملی وجود دارند که می توانند این عوارض جانبی را جبران کنند. یافته های این تحقیقات نشان می دهد افرادی که در معرض خطر ابتلا به این نوع دمانس هستند می توانند اقداماتی  را برای به تأخیر انداختن  یا حتی جلوگیری از آن انجام دهند.
بر اساس نتایج مطالعات، داشتن والدینی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند،  بر روی عملکرد شناختی افراد تاثیر می گذارد.

همچنین وجود یک فرد نزدیک با زوال عقل ، یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری آلزایمر است .

در حقیقت، این یکی از دو عامل از مهمترین عواملی هستند که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهند. یکی از این عوامل سن است و دیگری داشتن اقوام درجه اول با آلزایمرکه خطر نسبی را 30٪افزایش می دهد، بدین معنا که خطر ابتلا در فرد تقریبا یک سوم بیشتر است.

داشتن یک کپی از ژن APOE4 که پروتئین آپولیپوپروتئین E را به وجود می آورد، سه برابر افزایش و داشتن هر دو نسخه ژن – که یک اتفاق نادر است – خطر را 10 تا 15 بار افزایش می دهد.

با این حال، تحقیقات پزشکی  تاثیری که سابقه خانوادگی زوال عقل در شناخت فرد دارد را نادیده گرفته است. 

بنابراین، یک تیم از دانشمندان برای بررسی این جنبه با بررسی ارتباط بین داشتن اقوام درجه یک مبتلا به آلزایمر و کاهش عملکرد شناختی در تقریبا 60،000 نفربین 18 و 85 ساله تحقیقاتی را انجام دادند .

مشکلات شناختی مرتبط با آلزایمر

جاشوا طالبوم، یکی از اعضای موسسه تحقیقات ژنتیک در آریزونا، و همکارانش از59،571 شرکت کننده درخواست کردند که برای تکمیل پرسشنامه آنلاین شامل سوالاتی در مورد جنسیت، سطح تحصیلات، سن، زبان، کشور، سلامت کلی و سابقه خانوادگی آلزایمر با آن ها همکاری کنند.

محققان همچنین توانایی های شناختی شرکت کنندگان را مورد آزمایش قرار دادند. آنها از شرکت کنندگان خواسته بودند تا 12 کلمه را به خاطر بسپارند و سپس حافظه آن ها را با خالی گذاشتن جای چند کلمه امتحان کردند و از  افراد خواسته شد که جای خالی کلمات را پر کرده و آن ها را با هم تطبیق دهند. 

نتایج نشان داد که افرادی که دارای یک فرد ابتلا به آلزایمر در خانواده بودند مانند والدین یا خواهر و برادر، 2.5 کلمه کمتر از کسانی که سابقه خانوادگی این بیماری را نداشتند، انطباق دادند. 

 دیابت نیز به نظر می رسد نتایج را تحت تاثیر قرار می دهد، و اختلالات شناختی را در افراد مبتلا به آلزایمر تقویت می کند، زیرا طبق نظر محققان  دیابت با ایجاد اختلال در عملکرد شناختی در بیماری آلزایمر ارتباط دارد.

 

 

در نهایت، محققان خون و بزاق را از یک زیرگروه از 742 شرکت کننده در مطالعه که سابقه خانوادگی آلزایمر داشتند، و نمونه های آن برای ژن APOE4 آزمایش کردند  دریافتند که:

ژن APOE4، باعث می شود افراد عملکرد پایین تری در تست های حافظه داشته باشند. 

 

با این حال، این تحقیق همچنین نشان داد که سطح بالاتری از آموزش، می تواند خطر ابتلا به زوال عقل و کاهش عملکرد شناختی زودرس در افراد با سابقه خانوادگی آلزایمر را جبران کند. 

نتیجه گیری

مطالعه ما اهمیت زندگی یک سبک زندگی سالم، درمان بیماری ها مانند دیابت، و تلاش برای یادگیری و ذخیره حافظه از طریق آموزش را نشان میدهد. این عوامل می توانند مشکلات عملکرد شناختی که در ارتباط  با بیماری آلزایمر به وجود می آیند را کاهش دهند.”

Joshua Talboom

یکی از منابعی که افراد برای افزایش عملکردهای شناختی و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر مشکلات شناختی، می توانند رجوع کنند مراکز مرتبط با سلامت مغز می باشد. مرکز سلامت مغز دانا با بهره گیری از تکنیک های روز دنیا، بهبود عملکرد مغز را مورد هدف قرار می دهد و می تواند مکان مناسبی برای رجوع این افراد باشد. 
به این مقاله امتیاز دهید