07136476172 - 09172030360 [email protected]

ترک بازی‌های ویدیویی مزایای زیادی دارد و تا زمانی که زنده هستید، فهرست مزایا در حال افزایش است. این مقاله عمدتاً به مزایای روانی ترک بازی های ویدیویی می پردازد تا جنبه های فیزیکی. زیرا چاق شدن به دلیل فعالیت بدنی کم تا بدون فعالیت یا حذف غذا و تأثیر بر سلامتی به راحتی قابل تشخیص است. اما سلامت روانی که بازی‌های ویدیویی بیش از حد بر آن تأثیر می‌گذارد، ناملموس است و قابل مشاهده نیست.

 

با این حال، فردی که معتاد به بازی های ویدیویی است، می تواند بدتر شدن سلامت روانی خود و تأثیر آن بر زندگی خود را احساس کند. اغلب اوقات، مردم نمی دانند که انجام بازی های ویدیویی بیش از حد یک مشکل است. آنها به اعتیاد به بازی های ویدیویی اعتقادی ندارند. به گفته آنها، آنها فقط در حال تفریح هستند و هر زمان که بخواهند می توانند بازی های ویدیویی را متوقف کنند.

 

حالا من نمی گویم بازی های ویدیویی بد هستند. من حتی از بازی های ویدیویی هم پشتیبانی می کنم. من هم بازی های ویدیویی بازی می کنم، اما ماهیت اعتیادآور بازی های ویدیویی چیزی است که باید نگران آن باشیم.

 

پس از اتمام مقاله کامل، برای شما منطقی خواهد بود.

 

تا پایان با من همراه باشید:

 

از چیزهای کوچک در زندگی لذت ببر

اولین فایده ترک بازی های ویدیویی لذت بردن از چیزهای کوچک زندگی است. آخرین باری که در یک غروب بادی زیر آسمان نشستی و اجازه دادی باد موهایت را به هم بزند کی است؟ آخرین باری که صبح زود از خواب بیدار می شوید و به صدای جیر جیر پرندگانی که لبخندی بر لبان شما می نشانند، گوش می دهید، کی است؟ دفعه آخری که از خوشحالی پریدی کی بود؟ یا هنگام تعامل با دیگران یا یکی از اعضای خانواده احساس خوبی داشته اید چه زمانی است؟

بله، ترک بازی این کار را انجام می دهد.

بازی های ویدیویی بسیار محرک هستند. این بدان معناست که انجام بازی های ویدیویی باعث افزایش انتقال دهنده های عصبی می شود که مسئول احساسات ما هستند. هر چه سنبله بالاتر باشد، احساسات شما عمیق تر خواهد شد. به عنوان مثال، افزایش دوپامین باعث می شود احساس لذت و انگیزه بسیار زیادی داشته باشید. سنبله ها هرگز دوام زیادی ندارند و به محض پایان فعالیت ها کاهش می یابد. بنابراین، برای داشتن جهش های مداوم یا مکرر، باید آن بازی ویدیویی را به طور مداوم انجام دهید.

شما آن بازی ویدیویی را انجام می دهید تا خود را برای مدت طولانی راضی نگه دارید.

 

هنگامی که یک فعالیت را به طور مکرر تکرار می کنید، مغز آن فعالیت را به عنوان یک

چیز ضروری ثبت می کند و شروع به ایجاد مسیرهای عصبی قوی برای مدار پاداش ما می کند. قله بازی های ویدیویی به قدری بلند است که سایر فعالیت ها مانند تماشای غروب خورشید یا خواندن کتاب نمی توانند با آن رقابت کنند.

 

مغز همیشه بهترین ها را می خواهد. با توجه به مغز ناخودآگاه شما، انجام بازی های ویدیویی بهترین است. هنگامی که بازی های ویدیویی را متوقف می کنید، مسیرهای عصبی قوی شروع به کوچک شدن می کنند و مسیرهای طبیعی شما دوباره زنده می شوند، مانند لذت بردن از پیاده روی در کنار ساحل.

 

افزایش ظرفیت عشق ورزیدن

ما چیزهای زیادی در دنیای دیجیتال هستیم. ما دشمنان را می‌کشیم، تیم‌هایمان را به پیروزی می‌رسانیم، گنج‌هایی را پیدا می‌کنیم و به نقاط عطفی دست می‌یابیم که احساس بزرگی در ما ایجاد می‌کند.

 

اما این دستاوردها و احساسات بزرگ فقط برای دنیای دیجیتال است. در دنیای واقعی، ما از مسئولیت‌های خود دوری می‌کنیم، از تعاملات اجتماعی اجتناب می‌کنیم و در مقایسه با بازی‌های ویدیویی که می‌تواند غرور ما را تقویت کند، هیچ دستاورد واقعی نداریم. این باعث ایجاد افسردگی می شود.

 

وقتی نمی توانید ذهن خود را کنترل کنید، ذهن شما شروع به کنترل شما می کند. هیچ کس در قفس خوشحال نیست و زندگی بر اساس انگیزه های شما بدتر از زندگی در قفس است. هنگامی که اعتیاد به بازی های ویدیویی را ترک کنید، آزادی پیدا می کنید و این باعث شادی می شود. احساس کنترل در شما ظاهر می شود و امید شما شروع به بازگشت می کند.

 

خوش بین می شوید و ظرفیت دوست داشتن دیگران در رفتار شما نمایان می شود. علاوه بر این، دلایل بیولوژیکی وجود دارد که ظرفیت عشق ورزیدن شما را افزایش می دهد. پس از ترک اعتیاد به بازی های ویدیویی، سطح دوپامین شما شروع به تعادل می کند و به حالت عادی باز می گردد. ممکن است 45 روز تا 18 ماه بر اساس سابقه بازی‌های ویدیویی شما طول بکشد.

 

هنگامی که سطح دوپامین شما شروع به متعادل شدن می کند، در کوچکترین فعالیت ها احساس شادی می کنید.

 

از صحبت کردن با مردم، اجتماعی شدن و لذت بردن از لذت آهسته تعامل انسانی لذت می برید. این در مقابل، ظرفیت دوست داشتن افراد، خانواده، بستگان یا شخصی که عاشقانه دوستش دارید را افزایش می دهد. فردی که معتاد به بازی های ویدیویی است نیز هوس عشق می کند اما برای ارضای نیازهایش.

 

این نیاز در رفتار او منعکس می شود و در نهایت بیشتر افراد زندگی خود را از دست می دهد. اگر نمی توانید آنچه را که خوانده اید باور کنید، می توانید به مدت 45 روز اعتیاد به بازی های ویدیویی را ترک کنید و نتیجه را خودتان ببینید.

افزایش اعتماد به نفس

پس از 90 روز از ترک بازی های ویدیویی، بزرگترین فایده ای که هر کسی می تواند در خود متوجه شود افزایش تدریجی اعتماد به نفس است.

 

اعتماد به نفس برای داشتن یک زندگی شاد و موفق حیاتی است. اما چه چیزی در وهله اول اعتماد به نفس ما را از بین می برد؟ چرا با بزرگ شدن، اعتماد به نفس خود را از دست می دهیم؟ و ترک بازی ویدیویی چگونه با اعتماد به نفس ارتباطی دارد؟

 

اعتماد به نفس شما وقتی از بین می رود که به مغز خود اعتماد نکنید.

 

شاید در کودکی شما می خواستید کاری را انجام دهید و والدین یا افراد مهم دیگری در زندگی تان گفته اند که نمی توانید آن کار را انجام دهید. احتمالا در گذشته می خواستید به چیزی برسید، اما علیرغم تلاش زیاد شکست خوردید. و یا از دوران کودکی هر زمان که احساس درماندگی کردید، مقابله با مشکلات را با فعالیت های دیگر جایگزین کردید.

 

بگذارید مثال آخر را توضیح دهم.

 

در کودکی، مواقعی وجود داشت که احساس درماندگی می کردید. هیچ کاری نمی توانستی با این وضعیت انجام دهی.

 

هیچ کنترلی در دست شما نبود. شاید پدر و مادرت بدرفتاری می کردند و مدام با هم دعوا می کردند.

 

تا زمانی که دعوا تمام نمیشد نمی توانستی کاری بکنی و در اتاقت پنهان شوی. بنابراین، تصمیم می گیرید تا زمانی که دعوا تمام شود، فیلم تماشا کنید. حداقل چیزی وجود دارد که شما را در یک موقعیت درمانده خوشحال کند.

 

هر زمان که موقعیت‌هایی پیش می‌آید که باعث می‌شود احساس درماندگی کنید، سعی می‌کنید با فعالیت‌های جایگزین مانند کشیدن سیگار، نوشیدن الکل یا بازی‌های ویدیویی با موقعیت‌ها کنار بیایید.

 

اینگونه است که مغز شما دوباره سیم کشی می کند و وقتی این ناتوانی را در خود احساس می کنید احساس ناتوانی می کنید. شما می دانید که نمی خواهید سیگار بکشید، نمی خواهید مشروب بنوشید یا بازی های ویدیویی انجام دهید، اما به هر حال این کار را انجام می دهید.

شما دیگر به مغز خود اعتماد ندارید زیرا زندگی تکانشی دارید. هنگامی که بتوانید بازی های ویدیویی را ترک کنید، اعتماد شما برمی گردد. شما به جای انجام اقدامات تکانشی شروع به زندگی آگاهانه می کنید. اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و روز به روز قوی تر می شود.

توسعه صبر

دوپامین در انتظار پاداش افزایش می یابد. هر چه پاداش بزرگتر باشد، دوپامین افزایش می یابد. باز هم، این خود پاداش نیست که شما را خوشحال و هیجان زده می کند، بلکه انتظار داشتن هر چه زودتر آن است.

 

اگر پیتزای مورد علاقه خود را سفارش داده اید، شاید تا رسیدن پسر تحویل، هیجان را تجربه کرده باشید. هیجان رفتن به یک قرار با دوست خود. هیجان خرید ماشین یا بستن چمدان ها برای تعطیلات. همه اینها به عنوان “هیجان دوپامینرژیک” شناخته می شوند.

 

وقتی رهایش دوپامینرژیک روزانه را بارها و بارها تمرین می کنید، تبدیل به یک عادت می شود. شما در اسرع وقت به آن افزایش سریع شادی نیاز دارید. انجام بازی های ویدیویی این کار را انجام می دهد. انتظار پاداش در بازی های ویدیویی بی پایان است. شما هرگز نمی دانید که چه زمانی قرار است به جایزه برسید یا با دشمن روبرو شوید.

 

در بازی های رقابتی، شما هرگز نتیجه هر دور را نمی دانید.

 

این عجله مداوم در مغز شما وجود دارد که نیاز به لذت دارد. اکنون نمی‌توانید یک ویدیوی پنج دقیقه‌ای تماشا کنید، نمی‌توانید غذای خود را بپزید و قطعاً نمی‌توانید کتاب بخوانید.

 

این فعالیت‌های آهسته با هجوم مداوم بازی‌های ویدیویی همخوانی ندارند. شما کارهایی را انجام می دهید که به شما لذت می بخشد و از کارهایی که در آن لذت به تعویق افتاده است دوری می کنید. بی تاب می شوید.

 

هنگامی که بازی های ویدیویی را ترک می کنید، عجله کم می شود. شروع به پرورش صبر در زندگی خود می کنید. وقتی همه چیز طبق برنامه‌های شما پیش نمی‌رود، احساس عصبانیت نمی‌کنید. ساکت می‌مانید و روی مشکل تمرکز می‌کنید، زیرا اکنون می‌دانید که چیزهای خوب به کندی پیش می‌آیند و تأخیر در رضایت، بخشی جدایی‌ناپذیر از موفقیت و خوشبختی است.

بقیه ی مزایای ترک بازی های ویدیویی را در مقاله بعدی می نویسم. با ما همراه باشید و به خاطر داشته باشید که تنها نیستید و مجموعه چند تخصصی انستیتو سلامت مغز دانا در کنار شماست.

منبع: 10 Confirmed Benefits of Quitting Video Games after 90 Days – BasicIdeaz

بازی های ویدویی و کاهش افسردگی! یک پژوهش جدید

تأثیرات تلفن همراه و وسایل الکترونیکی بر خواب

به این مقاله امتیاز دهید