07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

آیا روش مطالعه فعلی شما با خواندن مکرر یک کتاب درسی امیدوار است که چیزی باقی بماند؟ اگر چنین است. آیا به این دلیل که نمی‌توانید چنین حجم وسیعی از اطلاعات را در مدت زمان کوتاهی به خاطر بسپارید. استرس دارید؟

 

به عنوان یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد. توسعه مدیریت زمان و تکنیک های مطالعه موثر که به شما در حفظ بیشترین اطلاعات کمک می کند. ضروری است. با یک استراتژی جدید وارد سال جدید شوید و یکی از تکنیک های مطالعه زیر را امتحان کنید

 

جایگاه را درست نمایید

 

ابتدا. شما باید شرایطی را در بدن و محیط بیرونی خود ایجاد کنید تا اطلاعات را با موفقیت یاد بگیرید و حفظ کنید.

 •     خواب خوب شبانه داشته باشید: یک مطالعه اخیر رابطه مثبتی بین نمرات دانش آموزان و میزان خواب آنها پیدا کرده است. با این حال. این تنها به معنای داشتن 8 ساعت خواب کامل قبل از یک آزمایش بزرگ نیست. مهمتر از آن. خواب کافی برای چندین شب قبل از انجام بخش اعظم مطالعه است.

 

 •     محیط مطالعه خود را تغییر دهید: مطالعات نشان می دهد که تغییر محیط مطالعه می تواند عملکرد یادآوری را افزایش دهد. به جای مطالعه هر روز در خانه. سعی کنید هر هفته یک کافی شاپ جدید را بررسی کنید یا به کتابخانه محلی خود بروید. تغییر در مناظر می تواند حافظه و سطح تمرکز شما را بهبود بخشد.

 

 •     به محیطی که کار می کند بچسبید: اگر فضای خوبی در خانه یا کافه ای دارید که به طور قابل اعتمادی مکانی مفید برای شماست. منطقی است که وقتی تحت فشار هستید به آن پایبند باشید.

موسیقی

 •     به موسیقی آرامش بخش گوش دهید: می توانید به هر موسیقی که دوست دارید گوش دهید. اما بسیاری موافق هستند که ضربات کلاسیک. ساز و لو-فای موسیقی پس زمینه خوبی برای مطالعه هستند و در واقع می توانند به شما کمک کنند تا به کار مورد نظر توجه کنید. آهنگ‌های دارای متن می‌توانند حواس‌تان را پرت کنند.

 

 •     حواس پرتی را حذف کنید: با خاموش کردن تلفن خود و هر گونه صداهای مزاحم پس زمینه مانند تلویزیون یا رادیو. عوامل حواس پرتی را از بین ببرید. با خودتان پیمان ببندید که تا پایان جلسه مطالعه از بررسی شبکه های اجتماعی خودداری کنید.

 

 •     میان وعده غذای هوشمند: قهوه و آب نبات به شما کمک می کند موقتاً تقویت شود. اما پس از آن قند خونتان پایین می آید. برای انرژی متمرکزتر و پایدارتر. تنقلات سالمی مانند سویا. سیب یا آجیل را امتحان کنید.

 

10 روش مطالعه و نکاتی که در واقع کار می کنند

 

 1. روش SQ3R

 

روش SQ3R یک تکنیک درک مطلب است که به دانش آموزان کمک می کند حقایق مهم را شناسایی کرده و اطلاعات را در کتاب درسی خود حفظ کنند. SQ3R (یا SQRRR) مخفف پنج مرحله از فرآیند درک مطلب است. این مراحل را برای یک جلسه مطالعه کارآمدتر و موثرتر امتحان کنید:

 1.     نظرسنجی: به جای خواندن کل کتاب. با مرور فصل اول و یادداشت برداری از هر عنوان. عنوان فرعی. تصویر یا سایر ویژگی های برجسته مانند نمودارها شروع کنید.
 2.     سوال: سوالاتی را پیرامون محتوای فصل تنظیم کنید. مانند این که این فصل درباره چیست؟ من قبلاً در مورد این موضوع چه می دانم؟
 3.     بخوانید: خواندن فصل کامل را شروع کنید و به دنبال پاسخ سوالاتی باشید که فرموله کرده اید.
 4.     از بر خواندن: پس از خواندن یک بخش. آنچه را که خواندید با کلمات خود خلاصه کنید. سعی کنید نکات اصلی را یادآوری و شناسایی کنید و به هر سوالی از مرحله دوم پاسخ دهید.
 5.     مرور: پس از اتمام فصل. مرور مطالب برای درک کامل آن مهم است. سوالاتی را که ایجاد کرده اید امتحان کنید و هر قسمتی را که نیاز دارید دوباره بخوانید

 

 1. تمرین بازیابی

 

این تمرین بازیابی مبتنی بر مفهوم یادآوری در زمان بعدی است. یادآوری پاسخ به یک سوال یادگیری را بیشتر از جستجوی پاسخ در کتاب درسی شما بهبود می بخشد. و به خاطر سپردن و نوشتن پاسخ فلش کارت بسیار مؤثرتر از این است که فکر کنید جواب را می دانید و کارت را زودتر ورق بزنید.

 

اگر بازیابی را تمرین کنید. احتمالاً بعداً اطلاعات را به خاطر خواهید آورد. در زیر چند روش وجود دارد که می توانید فرآیند بازیابی را در روال مطالعه خود پیاده کنید.

 •      از تست های تمرینی استفاده کنید: بدون اینکه به کتاب یا یادداشت های خود نگاه کنید. از تست ها یا سوالات تمرینی برای امتحان خود استفاده کنید.
 •      سؤالات خود را بسازید: معلم خود باشید و سؤالاتی را ایجاد کنید که فکر می کنید در یک آزمون قرار می گیرند. اگر در یک گروه مطالعه هستید. دیگران را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند و سوالات خود را مبادله کنید.
 •      استفاده از فلش کارت: فلش کارت ایجاد کنید. اما مطمئن شوید که تکنیک بازیابی خود را تمرین کنید. به جای ورق زدن زودهنگام کارت. پاسخ را یادداشت کنید و سپس بررسی کنید

 

 1. تمرین فاصله دار

 

می تواند (همچنین به عنوان “تمرین توزیع شده” شناخته می شود) دانش آموزان را تشویق می کند تا در مدت زمان طولانی تری به جای انباشته کردن شب قبل مطالعه کنند. وقتی مغز ما تقریباً چیزی را فراموش می کند. برای به خاطر آوردن آن اطلاعات بیشتر کار می کند. فاصله گرفتن از مطالعه به ذهن شما این امکان را می دهد که بین ایده ها ارتباط برقرار کند و دانشی را ایجاد کند که بعداً به راحتی قابل یادآوری باشد.

 

برای امتحان این تکنیک. مطالب خود را در فواصل زمانی مشابه برنامه زیر مرور کنید:

 •      در روز اول: مطالب را در کلاس یاد بگیرید.
 •      روز دوم: بازبینی و بررسی.
 •      روز سوم: بازبینی و بررسی.
 •      بعد از یک هفته: بازبینی و بررسی کنید.
 •      بعد از دو هفته: بازبینی و بررسی کنید.

 

مهم است که برنامه ریزی را زود شروع کنید. در ابتدای هر ترم. هر روز زمانی را فقط برای مطالعه و مرور مطالب در نظر بگیرید. حتی اگر امتحانات شما ماه ها باقی مانده باشد. این به شما کمک می کند تا خود را مسئول نگه دارید

 

 1. روش PQ4R

 

روش گفته شده رویکردی فعال برای یادگیری دارد که حفظ و درک موضوع را بهبود می بخشد. مشابه روش SQ3R در بالا. PQ4R مخفف است که مخفف شش مرحله در فرآیند است.

 1.      پیش‌نمایش: قبل از شروع خواندن اطلاعات را پیش‌نمایش کنید تا ایده‌ای در مورد موضوع مورد نظر پیدا کنید. مطالب را مرور کنید و فقط سرفصل ها. زیرعنوان ها و متن هایلایت شده را بخوانید.
 2.      سوال: از خود سوالاتی در رابطه با موضوع بپرسید. مانند اینکه انتظار دارم چه چیزی یاد بگیرم؟ من قبلاً در مورد این موضوع چه می دانم؟
 3.      بخوانید: اطلاعات را یک بخش بخوانید و سعی کنید پاسخ سوالات خود را پیدا کنید.
 4.      تامل و منعکس کردن: آیا به همه سؤالات خود پاسخ دادید؟ اگر نه. برگردید و ببینید آیا می توانید پاسخ را پیدا کنید.
 5. از بر بخوانید: به قول خودتان. یا صحبت کنید یا خلاصه ای از اطلاعاتی را که خواندید بنویسید.
 6.      مرور: یک بار دیگر به مطالب نگاه کنید و به سوالاتی که هنوز پاسخی دریافت نکرده اید پاسخ دهید.

 

ادامه دارد….

 

https://www.usa.edu/blog/study-techniques/

آیا گوش دادن به موسیقی، تاثیری بر یادگیری زبان دارد؟

 

چرا بعضی افراد در یادگیری زبان توانمندتر هستند؟