07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

سکته مغزی، بیماری پارکینسون و افسردگی – همه این بیماریها یک نقطه مشترک دارند: آنها در اثر تغییر در عملکرد مغز به وجود می آیند. برای مدت طولانی، تحقیقات درمورد روشهای تأثیرگذاری برای بهبود عملکرد مغز بدون جراحی به منظور جبران این شرایط، انجام شده است.

 

دانشمندان موسسه علوم شناختی و مغز انسان در ماکس پلانک آلمان، قدم قاطعی برداشته اند. آنها موفق شده اند دقیقاً بر عملکرد یک ناحیه از مغز تأثیر بگذارند. برای چند دقیقه، آنها دقیقاً منطقه ای را که اطلاعات مربوط به لمس را پردازش می کند با تغییر در ریتم آن، مهار کردند. بنابراین، ناحیه ای که کمتر با مناطق دیگر مغز ارتباط داشت، ارتباط عملکردی آن کاهش یافته و در نتیجه تبادل اطلاعات با سایر شبکه های مغزی نیز کاهش یافته است.

این امر ممکن بود، زیرا محققان قبلاً ریتم مغزی را به صورت فردی در هر شرکت کننده هنگام درک لمس، ثبت و تعیین کرده بودند. با فرکانس شخصی، آنها قادر به تنظیم مناطق هدفمند از مغز در یک زمان با روشی بسیار دقیق و با استفاده از آنچه به عنوان تحریک جریان متناوب ترانس کرانیال شناخته می شود، هستند.

کریستوفر گوندلاخ، نویسنده مطالعه توضیح می دهد: “این یک پیشرفت عظیم است. در مطالعات قبلی، هنگامی که جریان در نواحی مختلف مغز توزیع می شود، اتصال به شدت تغییر می کند. جریان الکتریکی به طور تصادفی به دنبال مسیر خاص خود در مغز بوده و بنابراین مناطق مختلف مغز را همزمان با روشی نسبتاً نادرست تحت تأثیر قرار می داد.”

در یک مطالعه مقدماتی، دانشمندان علوم اعصاب قبلاً مشاهده کرده بودند که این شکل از تحریک نه تنها تبادل شبکه های هدفمند مغز با شبکه های دیگر را کاهش می دهد، بلکه بر توانایی مغز در پردازش اطلاعات نیز تأثیر می گذارد، مثلا در این جا حس لامسه.

هنگامی که محققان از شبکه عصبی مربوط به احساس لمسی جلوگیری کردند، آستانه درک افزایش یافت. مغز شرکت کنندگان در مطالعه فقط وقتی تحریک می شد، که محرک ها قوی باشند. از طرف دیگر، آنها مناطقی را تحریک می کردند که مقدار آستانه کاهش یافته و شرکت کنندگان در مطالعه محرک های الکتریکی بسیار ملایمی را احساس می کردند.

“تغییر عمدی ریتم مغز به طول انجامید و به محض خاموش شدن تحریک، اثر دوباره از بین رفت. ”

“با این وجود، نتایج یک گام مهم به سمت یک درمان هدفمند برای بیماری ها یا اختلالات ناشی از عملکردهای مختل شده مغز و بهبود عملکرد مغز است”. تحریک هدفمند مغز می تواند به بهبود، هدایت و در صورت لزوم کاهش جریان اطلاعات کمک کند.

 

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

“Reduction of somatosensory functional connectivity by transcranial alternating current stimulation at endogenous mu-frequency”

 

به این مقاله امتیاز دهید