07136476172 - 09172030360 [email protected]

نوشیدن اجباری الکل (Compulsive drinking) ممکن است به دلیل اختلال در یک مسیر خاص مغز باشد. نتایج این مطالعه در ژورنال Biological Psychiatry گزارش شده است.

در ایالات متحده، 14 میلیون بزرگسال با اختلال در مصرف الکل (AUD) مبارزه می کنند. این اختلال باعث می شود افراد نتوانند نوشیدن را متوقف کنند حتی اگر آنها خطرات احتمالی برای سلامتی، شغل و روابط را بدانند.

دشواری در نه گفتن به الکل، حتی هنگامی که به وضوح منجر به آسیب دیدن شود، یکی از مشخصه های اختلالات مصرف الکل است. این مطالعه یک قدم بیشتر در درک مکانیسم های اساسی مغز در نوشیدن اجباری برمی دارد. “

اندرو هولمز، پژوهشگر ارشد این مطالعه و رئیس آزمایشگاه علوم اعصاب رفتاری و ژنومی در انستیتوی ملی سوء مصرف مشروبات الکلی (NIAAA)

بسیاری از بخش های پیچیده رفتار – احساسات، پاداش، انگیزه، اضطراب – توسط قشر، لایه های بیرونی مغز که وظیفه فرآیندهای پیچیده مانند تصمیم گیری را بر عهده دارند، تنظیم می شود. برخلاف داروهایی مانند کوکائین، الکل تأثیرات گسترده ای روی مغز می گذارد، و این باعث می شود که درمان بسیار دشوار شود.

 

 

 

 “ما می خواهیم بفهمیم مغز چگونه نوشیدن را به طور معمول تنظیم می کند، بنابراین می توانیم به سؤالاتی پاسخ دهیم که چه اتفاقی می افتد وقتی که این تنظیمات آن طور که باید، رخ نمی دهد.” نویسنده پیشرو مطالعه.

برای مطالعه نحوه تنظیم نوشیدن الکل توسط مغز، هالادی و همکاران موشهای آزمایشگاهی را برای فشار دادن اهرمی جهت دریافت پاداش الکل آموزش دادند. پس از آموزش، موشها با یک وضعیت جدید و متناقض روبرو شدند: همان اهرم را برای الکل فشار دهید و یک شوک الکتریکی سبک به پاهای آنها بزنید، یا از این خطر جلوگیری کنید اما الکل را فراموش کنید. بعد از یک جلسه کوتاه، اکثر موشها به سرعت یاد می گیرند که از شوک خودداری کنند و تصمیم به ترک الکل می کنند.

تیم هالادی از الکترودهای کاشته شده با جراحی برای اندازه گیری فعالیت در مناطق قشر در طی این تصمیم استفاده کردند.

“ما گروهی از نورونها را در قشر جلوی مغز داخلی مشاهده کردیم که با نزدیک شدن موش ها به اهرم اما تصمیم به متوقف کردن فشار اهرم فعال شدند.” “این سلولهای عصبی فقط وقتی جواب دادند که موشها به اهرم فشار نیاوردند، اما وقتی موشها الکل را حتی در معرض خطر شوک انتخاب کردند، این سلول ها فعال نشدند. این بدان معنی است که نورونهایی که شناسایی کردیم ممکن است مسئول ترمز درهنگام نوشیدنی خطرناک مانند الکل باشند.”

قشر جلوی مغز داخلی (mPFC) در بسیاری از اشکال تصمیم گیری نقش ایفا می کند و با بسیاری از مناطق مغز ارتباط برقرار می کند، بنابراین تیم Halladay به بررسی این اتصالات خارجی پرداخت.

این تیم از اپتوژنتیک، یک تکنیک جدید استفاده کرده است که به آنها امکان می دهد با تاباندن نور در مغز، مسیرهای دقیق مغز را خاموش کنند. آنها فعالیت سلول ها را در mPFC که با هسته اکامبنس ارتباط دارند، ناحیه ای از مغز که برای پاداش مهم است، خاموش کردند و دریافتند که تعداد پرس های اهرم خطرناک افزایش یافته است.

“خاموش کردن این مدار علی رغم خطر شوک، به دنبال مصرف الکل است. “این احتمال وجود دارد که اختلال در مصرف الکل ناشی از نوعی اختلال در این مسیر باشد.”

“درمان های فعلی به اندازه کافی مؤثر نیستند.” “تقریباً نیمی از کل افراد تحت معالجه در طی یک سال به عود بیماری دچار شدند.”

وقتی دانشمندان دقیقاً بدانند که سیم کشی در مغز برای افراد مبتلا به AUD در مقایسه با افراد بدون اختلال چقدر متفاوت است، می توان روشهای درمانی مؤثرتری را ایجاد کرد.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید. 

منبع:

Halladay, L.R., et al. (2019) Prefrontal regulation of punished ethanol self-administration. Biological Psychiatry. doi.org/10.1016/j.biopsych.2019

به این مقاله امتیاز دهید