07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

مگس ها سلیقه تمایز دارند. آنها مانند یک غذای خوشمزه که از منو استفاده می کند ، بیشتر وقت خود را صرف کالری های مغذی شیرین و پرهیز از غذای تلخ و بالقوه سمی می کنند. اما چه اتفاقی در مغز آنها می افتد که این مواد غذایی را انتخاب می کنند؟

 

محققان ییل یک روش جالب برای آن کشف کردند. آنها را فریب دادند.

در تحقیقی که می تواند به روشنی برای انتخاب افراد کمک کند ، محققان به مگس های میوه ای گرسنه انتخاب بین غذای شیرین و مقوی را که حاوی کینین تلخ است و غذای کم شیرین اما تلخ که کالری کمتری دارد انتخاب کردند. سپس ، با استفاده از تصویربرداری عصبی ، آنها فعالیت عصبی مغز خود را هنگام انجام این انتخاب های سخت پیگیری کردند.

 

پس کدام یک برنده شد؟ کالری یا طعم بهتر؟

 

این به میزان گرسنگی آنها بستگی دارد. “، مایکل نیتاباخ ، استاد فیزیولوژی سلولی و مولکولی ، ژنتیک و علوم اعصاب در دانشکده پزشکی ییل و نویسنده ارشد این تحقیق گفت. “هرچه گرسنه تر باشند ، به احتمال زیاد طعم تلخ را تحمل می کنند تا کالری بیشتری دریافت کنند.”

 

بر اساس مطالعه منتشر شده در تاریخ 5 ژوئیه در مجله Nature Communications ، پاسخ واقعی به چگونگی تصمیم گیری مگس ها کمی پیچیده تر است.

به گفته تیم تحقیقاتی ، به سرپرستی پرتی سارین ، دانشمند تحقیقاتی در ییل ، اطلاعات حسی را به بخشی از مغز خود موسوم به بدن فن مانند می فرستد ، جایی که سیگنال ها با هم ادغام می شوند و باعث می شود حشره یک تصمیم اجرایی باشد. . محققان دریافتند که الگوی فعالیت عصبی در بدن فن مانند با تغییر گزینه های جدید غذایی ، به طور انطباق پذیر تغییر می کند ، که تصمیم مگس در مورد غذا خوردن را تعیین می کند

 

اما محققان یک گام فراتر رفتند. و همه چیز عجیب تر شد. آنها دریافتند که می توانند با دستکاری نورون ها در مناطقی از مغز که به بدن فن مانند

می خورند ، انتخاب مگس را تغییر دهند. به عنوان مثال ، هنگامی که آنها باعث کاهش فعالیت در سلولهای عصبی درگیر در متابولیسم شدند ،

متوجه شد که باعث می شود مگس های گرسنه غذای کم کالری را انتخاب کنند.

 

نیتاباخ گفت: “این یک حلقه بزرگ بازخورد است ، نه فقط تصمیم گیری از بالا به پایین.”

 

وی گفت ، و این جایی است که ارتباطی به انتخاب غذای انسان وجود دارد. فعالیت عصبی در مغز مگس و مغز انسان توسط ترشح نوروپپتیدها و انتقال دهنده عصبی دوپامین تنظیم می شود ، که در انسان به تنظیم احساس پاداش کمک می کند

 

تغییرات در این شبکه ممکن است نحوه واکنش مغز به انواع مختلف غذا را تغییر دهد. به عبارت دیگر ، شیمی عصبی گاهی اوقات ممکن است انتخاب غذایی را که فکر می کنیم آگاهانه انجام می دهیم ، حکم کند. نیتاباخ گفت: “این مطالعه الگویی را برای درک چگونگی تأثیر چیزهایی مانند گرسنگی و حالات عاطفی داخلی در رفتار ما فراهم می کند.

 

کمی درباره ی گرسنگی

 

گرلین چیست؟

 

گرلین هورمونی است که عمدتا توسط معده تولید می شود و با مقادیر کمی تیزکه توسط روده کوچک ، لوزالمعده و مغز آزاد می شود.

 

گرلین عملکردهای بی شماری دارد. این ماده “هورمون گرسنگی” نامیده می شود زیرا باعث تحریک اشتها ، افزایش مصرف غذا و ذخیره چربی می شود. وقتی گرلین به انسان ترشح می شود ، مصرف غذا را تا 30٪ افزایش می دهد. آن در جریان خون گردش می کند و در هیپوتالاموس ، منطقه ای از مغز برای کنترل اشتها بسیار مهم است، عمل می کند. همچنین نشان داده شده است که گرلین در مناطقی از مغز که در پردازش پاداش مانند آمیگدالا نقش دارند ، عمل می کند.

 

گرلین همچنین ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز را تحریک می کند ، که بر خلاف خود گرلین ، بافت چربی را می شکند و باعث تجمع عضله می شود. گرلین همچنین اثرات محافظتی بر روی سیستم قلبی عروقی دارد و در کنترل ترشح انسولین نقش دارد.

 

چگونه گرلین کنترل می شود؟

سطح گرلین اساساً با مصرف غذا تنظیم می شود. سطح گرلین در خون دقیقاً قبل از غذا خوردن و هنگام ناشتا افزایش می یابد ، و زمان این افزایش تحت تأثیر روال عادی وعده های غذایی ما قرار می گیرد. از این رو ، تصور می شود که گرلین در “درد گرسنگی” هنگام غذا و نیاز به شروع وعده های غذایی نقش دارد. سطح گرلین هنگام روزه داری افزایش می یابد (همسو با افزایش گرسنگی) و در افرادی که وزن بدن بیشتری دارند در مقایسه با افراد لاغر کمتر است ، که نشان می دهد گرلین می تواند در تنظیم طولانی مدت وزن بدن نقش داشته باشد.

 

خوردن باعث کاهش غلظت گرلین می شود. مواد مغذی مختلف باعث آزاد شدن گرلین در درجات مختلف می شوند. کربوهیدرات ها و پروتئین ها تولید و آزادسازی گرلین را تا حد بیشتری نسبت به چربی ها محدود می کنند. سوماتوستاتین همچنین ترشح گرلین و همچنین بسیاری از هورمون های دیگر ترشح شده از دستگاه گوارش را محدود می کند.

 

اگر گرلین بیش از حد داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

 

سطح گرلین بعد از رژیم گرفتن افزایش می یابد ، این ممکن است توضیح دهد که چرا کاهش وزن ناشی از رژیم غذایی دشوار است. انتظار می رود سطح بالاتری در افراد چاق وجود داشته باشد. با این حال ، سطح گرلین معمولاً در افراد با وزن بدن بالاتر در مقایسه با افراد لاغر کمتر است ، که نشان می دهد گرلین دلیل چاقی نیست. اگرچه این پیشنهاد وجود دارد که افراد چاق در واقع نسبت به این هورمون حساسیت بیشتری دارند. با این حال ، برای تأیید این موضوع ، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

سندرم پرادر-ویلی یک بیماری ژنتیکی است که در آن بیماران چاقی شدید ، گرسنگی شدید و مشکلات یادگیری دارند. برخلاف اشکال متداول چاقی ، سطح گرلین در گردش خون در بیماران مبتلا به سندرم پرادر-ویلی زیاد است و قبل از ایجاد چاقی شروع می شود. این نشان می دهد که گرلین ممکن است در افزایش اشتها و وزن بدن آنها نقش داشته باشد.

 

سطح گرلین نیز در اختلال خوردن ، بی اشتهایی عصبی زیاد است. این ممکن است روش بدن برای جبران کاهش وزن با تحریک مصرف غذا و ذخیره چربی باشد.

 

اگر گرلین کم داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

 

جراحی بای پس معده ، که شامل کاهش اندازه معده است ، موثرترین روش درمانی برای چاقی شدید و تهدید کننده زندگی محسوب می شود. مشخص شده است که بیمارانی که پس از جراحی بای پس وزن خود را از دست می دهند ، سطح گرلین کمتری نسبت به بیمارانی دارند که با روشهای دیگر مانند رژیم غذایی و ورزش وزن کم می کنند ، که ممکن است تا حدودی موفقیت طولانی مدت این روش درمانی را توضیح دهد.

 

چاقی و کاهش جریان خون در مغز ما!

 

ارتباط چاقی با ابتلا به بیماری آلزایمر