07136476172 - 09172030360 [email protected]

خواب زمان مهمی برای مغز است. سطوح فعالیت مغز در هر مرحله از خواب تغییر می کند – از جمله حرکت سریع چشم (REM) و خواب غیر REM (NREM) – و شواهد به طور فزاینده ای نشان می دهد که خواب بیشتر انواع عملکردهای شناختی را تقویت می کند. ساعت های کافی خواب با کیفیت بالا باعث افزایش توجه و تمرکز می شود که پیش نیاز بیشتر یادگیری است. خواب همچنین از بسیاری از جنبه های دیگر تفکر از جمله حافظه، حل مسئله، خلاقیت، پردازش عاطفی و قضاوت پشتیبانی می کند. خوشبختانه، شواهدی وجود دارد که بهبود خواب می تواند عملکرد شناختی کوتاه مدت و بلندمدت را افزایش دهد. خواب بهتر می تواند تفکر دقیق تر را تقویت کند. و ممکن است احتمال زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را کاهش دهد.

برای افراد مبتلا به کم خوابی، بی خوابی، آپنه خواب یا سایر شرایطی که از استراحت کافی جلوگیری می کند، اختلال شناختی کوتاه مدت در طول روز رایج است. علاوه بر این، مطالعات متعدد، خواب ضعیف را با زوال شناختی طولانی‌مدت، از جمله ایجاد زوال عقل و  آلزایمر مرتبط کرده‌اند.

در هنگام خواب چه اتفاقی برای مغز می افتد؟

در طول یک شب خواب معمولی، یک فرد چهار تا شش چرخه خواب را طی می کند. که هر یک از 70 تا 120 دقیقه متغیر است. هم مغز و هم بدن تغییرات مشخصی را در طول این چرخه‌ها تجربه می‌کنند. که مربوط به مراحل فردی خواب است.

در طول مراحل NREM، فعالیت مغز به طور کلی کند می شود. اما پالس هایی از انواع خاصی از امواج مغزی باقی می ماند. این الگوی امواج مغزی در مرحله 3 خواب NREM که به عنوان خواب موج آهسته یا خواب عمیق نیز شناخته می شود، بارزتر است.

در مقابل، خواب REM با افزایش قابل توجهی در فعالیت مغز مشخص می شود. از بسیاری جهات، فعالیت مغز در طول خواب REM مشابه زمانی است که شما بیدار هستید. جای تعجب نیست که خواب REM برای رویاپردازی واضح تر درگیر است.

چرخش بین هر دو مرحله NREM و REM طبیعی است. و خواب REM در نیمه دوم شب متمرکزتر است. در طی هر قسمت از این فرآیند، مواد شیمیایی مختلف در مغز فعال یا غیرفعال می شوند. تا استراحت و ریکاوری را هماهنگ کنند.

کارشناسان هنوز دقیقاً مطمئن نیستند که چرا خواب با این الگو پیش می‌رود. اما اعتقاد بر این است که بهبود ذهنی را تسهیل می‌کند. که می‌تواند مزایای شناختی مربوط به توجه، تفکر و حافظه را باز کند.

چگونه خواب ضعیف بر مغز تأثیر می گذارد؟

بدون خواب، مغز برای عملکرد درست تلاش می کند. از آنجایی که نورون‌ها زمان لازم برای بهبودی ندارند، بیش از حد کار می‌کنند. و توانایی عملکرد بهینه را در انواع مختلف تفکر کاهش می‌دهند.

خواب ضعیف می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. این می تواند ناشی از مدت زمان کوتاه خواب و/یا خواب پراکنده باشد. خواب ناکافی و قطع شده، پیشرفت چرخه خواب را به روشی طبیعی و سالم دشوار می کند.

پیامدهای کوتاه مدت خواب ضعیف بر مغز و شناخت می تواند نتیجه صرفاً کشیک کشیدن یک شب کامل بیداری باشد. در حالی که کسانی که مشکلات خواب مزمن دارند ممکن است وظایف روزانه خود را تحت تأثیر قرار دهند. با این حال، در دراز مدت، خواب ضعیف ممکن است فرد را در معرض خطر زوال شناختی و زوال عقل قرار دهد.

تاثیرات کوتاه مدت خواب ضعیف بر عملکرد شناختی چیست؟

اثرات بالقوه کوتاه مدت خواب بر عملکرد شناختی گسترده است. اکثر مردم با اثرات روز ناشی از یک شب کم خوابی، مانند خواب آلودگی و خستگی آشنا هستند. در پاسخ، شخص ممکن است به طور ناخواسته برای چند ثانیه ریز خواب را تجربه کنند. که به عنوان میکرواسلیپ هم شناخته می شود .

در حالی که یک شب خواب مختل ممکن است ناخوشایند باشد، خواب آلودگی ناشی از آن در طول روز می تواند باعث اختلالات شناختی جدی شود. توجه افراد و همچنین یادگیری و پردازش آنها را کاهش می دهد. همچنین مشخص شده است که کمبود خواب باعث ایجاد اثراتی مشابه مستی می شود که تفکر و زمان واکنش را کاهش می دهد .

فقط تلاش برای هوشیاری می تواند به خودی خود باعث ایجاد مشکلات گسترده در تفکر شود. اما تحقیقات همچنین نشان می دهد که خواب ضعیف تأثیرات انتخابی بر عملکرد ذهنی دارد. این به این معنی است که خواب ناکافی یا مختل باعث آسیب بیشتر به بخش‌های خاصی از مغز می‌شود. که تأثیرات مشخصی بر انواع مختلف شناخت دارد.

مطالعات تأثیر انتخابی خواب بر انواع تفکر همیشه نتایج ثابتی ایجاد نمی کند. این ممکن است نتیجه تفاوت افراد در مطالعات، نحوه تغییر خواب آنها در تحقیق یا نحوه اندازه گیری اثرات شناختی باشد. با این وجود، برخی یافته‌های کلی در مورد راه‌هایی وجود دارد که خواب ضعیف ممکن است عملکرد ذهنی را مختل کند.

نشانه های قوی وجود دارد که خواب و حافظه ارتباط نزدیکی با هم دارند. کمبود خواب مانع از حافظه فعال می شود. خواب کافی برای به خاطر سپردن چیزها برای استفاده فوری ضروری است.

 مراحل مختلف خواب و تثبیت حافظه

خواب NREM و REM هر دو برای تثبیت حافظه بیشتر مهم هستند. که به تقویت اطلاعات در مغز کمک می کند. تا در صورت نیاز بتوان آنها را به خاطر آورد. به عنوان مثال، خواب NREM با شکل‌گیری حافظه اعلانی مرتبط است که شامل مواردی مانند حقایق اساسی یا آمار است. و اعتقاد بر این است که خواب REM حافظه رویه‌ای مانند به خاطر سپردن یک سری مراحل را تقویت می‌کند.

خواب ضعیف با عدم دسترسی مغز به فرآیند عادی که از خواب NREM و REM برای ایجاد و حفظ خاطرات استفاده می کند، تثبیت حافظه را مختل می کند. حتی مطالعات نشان داده است که افرادی که کم خواب هستند در خطر ایجاد خاطرات نادرست و کاذب هستند. همچنین مشخص شده است که خواب تکه تکه شده بر حافظه تأثیر منفی می گذارد.  حتی اگر فرد در کل ساعت های زیادی بخوابد.

علاوه بر عواقب برای حافظه، خواب ضعیف دیگر وظایف شناختی را کاهش می دهد. ضعف ر فرایندهای شناختی مکان یابی را کاهش می دهد ، که شامل توانایی اجرای دستورالعمل ها می شود. مهارت های حرکتی، حفظ ریتم و حتی برخی از انواع گفتار بدون خواب مناسب بدتر می شوند.

 ارتباط کمبود خواب و انعطاف پذیری شناختی

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که کمبود خواب مانع انعطاف‌پذیری شناختی می‌شود. و توانایی سازگاری و رشد در شرایط نامشخص یا در حال تغییر را کاهش می‌دهد. یکی از دلایل اصلی این اتفاق، تفکر سفت و سخت و است. که در آن ظرفیت یادگیری و بهبود را  کاهش می‌یابد.

خواب ضعیف و پردازش اطلاعات حسی

راه دیگری که خواب ضعیف باعث اختلال در تفکر می شود، تغییر نحوه درک اطلاعات احساسی است. هنگام یادگیری چیزی جدید، تجزیه و تحلیل یک مشکل یا  تصمیم گیری، شناخت زمینه احساسی اغلب مهم است. با این حال، خواب ناکافی – که اغلب بر خلق و خوی تأثیر می گذارد – توانایی پردازش صحیح این جزء احساسی اطلاعات را مختل می کند.

قضاوت و خواب

در بسیاری از موارد، این واکنش عاطفی مختل، قضاوت را مختل می کند. افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند، به احتمال زیاد انتخاب های پرخطری انجام می دهند. و به جای نکات منفی، روی پاداش بالقوه تمرکز می کنند. این می تواند به طور منفی تقویت شود. زیرا کمبود خواب توانایی ما را برای یادگیری از این اشتباهات محدود می کند. زیرا روش عادی پردازش و تثبیت حافظه عاطفی به خطر افتاده است.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

چگونه کمبود خواب بر عملکرد شناختی و تمرکز تأثیر می گذارد؟ (قسمت دوم)

بیماری پارکینسون و خواب