07136476172 - 09172030360 [email protected]

عصبانیت

آیا وقتی کسی در ترافیک حرف شما را قطع می کند از کوره در می روید؟ آیا وقتی فرزندتان از همکاری امتناع می کند فشار خون شما بالا می رود؟ خشم یک احساس رایج و حتی سالم است. اما مهم است که با آن به شیوه ای مثبت برخورد کنید. عصبانیت کنترل نشده می تواند بر سلامت و روابط شما تأثیر بگذارد. رفتار ما باعث ایجاد مشکلات برای دیگران می شود (مثلاً دزدی از کسی). رفتار ما برای خود ما هم مشکل ایجاد می کند. خشم نمونه ای از این موارد است. وقتی از دست خودمان ناراحت می شویم، عصبانی هستیم و طرف مقابل نیز ناراضی است. خشم باعث ناراحتی هر دو طرف می شود.

یک سوء تفاهم رایج در مورد خشم وجود دارد.

ما دیگران را برای عصبانیت خود سرزنش می کنیم. ما اغلب می گوییم دیگران علت هستند و خشم من نتیجه است. این درست نیست. خشم درون همه ماست. در اینجا مثالی با استفاده از قیاس چاه و سطل آورده شده است. شرایط بیرونی مانند یک سطل است و ما مانند یک چاه هستیم. وقتی سطل را در چاه می گذارید، هرچه در چاه است بیرون می آید. بنابراین اگر از درون عصبانی هستید، شرایط واکنش عصبانی شما را به دنبال خواهد داشت. از آنجایی که نمی‌توانیم رفتار، افکار و اعمال دیگران را کنترل کنیم، باید واکنش (خشم) خود را نسبت به آنها کنترل کنیم.
صلح آمیز بودن حالت عادی ماست. ما فقط گاهی عصبانی هستیم (بنابراین عصبانیت یک عادت است). نکته جالب دیگر این است که برای خشم به همراهی (بیش از یک نفر) و برای آرامش به تنهایی نیاز دارید.

دو نوع خشم وجود دارد – فعال و غیرفعال.

عصبانیت فعال زمانی است که اتفاقی می افتد (لیوانی می شکند) و شما از دست کسی که آن را می شکند عصبانی هستید. اما بلافاصله پس از آن شما دوباره آرام هستید. یک فرد می تواند قلب خوبی داشته باشد و صریح باشد و اغلب عصبانی شود. تا زمانی که کینه نداشته باشید اشکالی ندارد.
خشم غیرفعال خطرناک تر است. این جور آدم ها از بیرون خونسرد هستند اما درونشان خیلی گرم است. در درون خود خشم، نفرت، حسادت و احساس انتقام دارند.

چهار دلیل (علت) برای عصبانیت

بیش فعال بودن

این بدان معنی است که شما در یک زمان بیش از حد در حال انجام فعالیتی هستید. برای خود و خانواده تان بیش از حد برنامه ریزی کرده اید. نتیجه این است که شما بیش از حد از زمان آگاه هستید. هر تاخیری شما را عصبانی و خشمگین می کند.

EGO

اگر کسی چیز منفی به شما بگوید، نفس شما صدمه دیده است. شما نمی توانید هر نوع انتقادی را تحمل کنید و می خواهید حتی با آن شخص برخورد کنید.

انتظارات

اگر انتظارات خود را حفظ کنید و آنها برآورده نشوند، عصبانی می شوید. ما باید این واقعیت را بپذیریم که همه ما نقاط ضعفی داریم. نقاط ضعف دیگران را بپذیرید و با آنها سازگار شوید. اگر این کار را نکنید، فقط خود را برای ناامیدی آماده می کنید که به نوبه خود منجر به عصبانیت می شود.

یک رویکرد منفی

اغلب گفته می شود: آنچه شما فکر می کنید همان چیزی است که هستید. آنچه شما فکر می کنید اتفاق می افتد، احتمالا اتفاق خواهد افتاد. پس در افکار خود نه منفی نگر و در عوض، مثبت باشید. اگر اتفاق بدی بیفتد، رویکرد مثبت داشته باشید. برای مثال، اگر غذایی درست می‌کنید و نمک آن کم است، نگویید «اوه نه! نمک کمتر است!» در عوض بگویید ” انگار بقیه چیزها بیشتر از طعم نمک حس می شود.”
اکنون که علل خشم را می دانیم، سعی کنید بفهمید کدام یک باعث خشم شما می شود. 
سپس سعی کنید خشم خود را کنترل کنید. این بدان معنا نیست که شما هرگز نمی توانید عصبانی باشید. وقتی کسی را تنبیه می کنید، آگاهانه تصمیم می گیرید که عصبانی باشید. این خشم کنترل شده است.
با این حال، فقط عصبانی شدن از چیزهای کوچک، همیشه تحریک پذیر بودن، عصبانیت کنترل نشده است و این خوب نیست. خشم معمولاً در شرایط نامطلوب و در هنگام زندگی در میان افراد دیگر به وجود می آید.
وقتی تعامل انسانی دارید عصبانی می شوید. نکته کلیدی این است که در شرایط نامطلوب هنگام زندگی در میان مردم آرام بمانید. همانطور که یک تکه شیشه در آفتاب داغ می شود اما الماس داغ نمی شود. به همین ترتیب اگر در شرایط نامساعد عصبانی شوید، شیشه هستید و اگر آرام بمانید یک الماس هستید.

برای کنترل خشم و عصبانیت خود آماده اید؟ با در نظر گرفتن این 10 نکته برای کنترل خشم شروع کنید.

1. قبل از صحبت کردن فکر کنید

در اوج عصبانیت، گفتن چیزی که بعداً پشیمان خواهید شد، آسان است. قبل از گفتن هر چیزی چند لحظه وقت بگذارید و افکار خود را جمع آوری کنید. همچنین به دیگران درگیر در این موقعیت اجازه دهید همین کار را انجام دهند.

2. هنگامی که آرام شدید، نگرانی های خود را بیان کنید

به محض اینکه به وضوح فکر می کنید، ناامیدی خود را به شیوه ای قاطعانه اما بدون تقابل بیان کنید. نگرانی ها و نیازهای خود را واضح و مستقیم، بدون آسیب رساندن به دیگران یا تلاش برای کنترل آنها بیان کنید.

3. کمی ورزش کنید

فعالیت بدنی می تواند به کاهش استرس که می تواند باعث عصبانیت شما شود کمک کند. اگر احساس می‌کنید عصبانیت‌تان در حال افزایش است، به پیاده‌روی یا دویدن سریع بروید. یا مدتی را صرف انجام سایر فعالیت های بدنی لذت بخش کنید.

4. به خودتان استراحت دهید

استراحت فقط برای بچه ها نیست. در ساعاتی از روز که معمولاً استرس زا هستند به خود استراحت دهید. چند لحظه سکوت ممکن است به شما کمک کند که آمادگی بیشتری برای رسیدگی به آنچه پیش رو دارید بدون اینکه عصبانی یا خشمگین شوید، داشته باشید.

5. راه حل های ممکن را شناسایی کنید

به جای تمرکز بر آنچه شما را عصبانی کرده است، روی حل و فصل موضوع کار کنید. آیا اتاق نامرتب فرزندتان شما را ناراحت می کند؟ در را ببندید. آیا شریک زندگی شما هر شب برای شام دیر می کند؟ وعده های غذایی را بعد از ظهر برنامه ریزی کنید. یا موافقت کنید که چند بار در هفته خودتان غذا بخورید. همچنین، درک کنید که برخی چیزها به سادگی خارج از کنترل شما هستند. سعی کنید در مورد آنچه که می توانید و نمی توانید تغییر دهید واقع بین باشید. به خود یادآوری کنید که عصبانیت چیزی را درست نمی کند و ممکن است آن را بدتر کند.

6. از واژه «من» استفاده کنید

انتقاد یا سرزنش کردن تنها ممکن است تنش را افزایش دهد. در عوض، از واژه”من” برای توصیف مشکل استفاده کنید. محترمانه و خاص باشید. به عنوان مثال، به جای «تو هرگز هیچ کار خانه ای انجام نمی دهی»، بگویید: «از اینکه میز را ترک کردی بدون اینکه به غذا کمک کنی، ناراحتم».

7. کینه به دل نگیرید

بخشش ابزار قدرتمندی است. اگر به خشم و سایر احساسات منفی اجازه دهید احساسات مثبت را از بین ببرد، ممکن است خود را در تلخی یا احساس بی‌عدالتی خود غرق کنید. بخشیدن کسی که شما را عصبانی کرده است ممکن است به شما کمک کند تا هم از موقعیت درس بگیرید و هم رابطه خود را تقویت کنید.

8. از شوخ طبعی برای رهایی از تنش استفاده کنید

این روش می تواند به پراکندگی تنش کمک کند. از شوخ طبعی استفاده کنید تا به شما کمک کند با چیزی که شما را عصبانی می کند و احتمالاً با هر انتظار غیر واقعی از نحوه پیش رفتن اوضاع روبرو شوید. با این حال از طعنه پرهیز کنید. زیرا می تواند به احساسات آسیب برساند و اوضاع را بدتر کند.

9. مهارت های تمدد اعصاب را تمرین کنید

وقتی عصبانیت شما شعله ور شد، مهارت های آرامش بخشی را به کار بگیرید. تمرینات تنفس عمیق را تمرین کنید، یک صحنه آرامش بخش را تصور کنید. یا یک کلمه یا عبارت آرامش بخش را تکرار کنید. همچنین ممکن است به موسیقی گوش دهید. بنویسید یا چند حرکت یوگا انجام دهید. هر کاری که برای تشویق آرامش لازم است انجام دهید.

10. بدانید چه زمانی به دنبال کمک باشید

یادگیری کنترل خشم می تواند گاهی چالش برانگیز باشد. اگر عصبانیت شما خارج از کنترل به نظر می رسد، باعث می شود کارهایی را انجام دهید که پشیمان شوید. یا باعث آزار اطرافیانتان می شود، برای مسئله کنترل خشم کمک بگیرید.

چنان چه در کنترل خشم خود مشکل دارید و دچار اختلالات رفتاری شده اید، ما در مرکز سلامت مغز دانا کنارتان هستیم.

منبع: Anger management: 10 tips to tame your temper – Mayo Clinic

Anger Management – Jainworld

 

تاثیر عصبانیت بر مغز؟!

چرا من همیشه عصبانی هستم؟! ارتباط عصبانیت با اختلال اضطراب پس از سانحه

چه طور از احساس خشم و عصبانیت به نفع خودمان استفاده کنیم؟